Borosiu - szukałam troche po necie, ale ciężko jest znaleźć coś co by wyglądało identycznie jak twój grzyb.
Zobacz tu, jest tu większośc gatunków borowików ze zdjęciami:
http://www.grzyby.pl/gatunki/Boletus.htm
Wygląda na to, że niestety jest to raczej borowik ponury (boletus luridus) ...
(wbrew swojej nazwie nie jest aż tak bardzo ponury - określany jako "niejadalny, po obróbce termicznej nietrujący")
Sprawdź, czy opis pasuje:
Kapelusz żółty, żółtobrązowy z odcieniem oliwkowym lub pomarańczowym, z wiekiem ciemniejący i o przygaszonej barwie; 60-200 mm średnicy, półkulisty, z wiekiem poduchowaty do rozpostartego; powierzchnia gładka, matowa, przylegająco zamszowa; brzeg równy, ostry.
Pory początkowo oliwkowożółte, z wiekiem pomarańczowoczerwone do czerwonych, uciśnięte sinieją. Rurki oliwkowożółte, uszkodzone przebarwiają się zielononiebiesko; długości do 20 mm. Warstwa rurek łatwo oddziela się od kapelusza i miąższ kapelusza bezpośrednio nad rurkami ma czerwone zabarwienie.
Trzon w górnej części żółtawy z czerwonawą do czerwonawożółtej, wydłużoną siateczką; dolna połowa purporowoczerwonawa, winnoczerwonawa, częściowo pokryta siateczką; 50-150 x 10-40(50) mm, w dolnej części rozszerzony, zwłaszcza u młodych egzemplarzy.
Miąższ bladożółty, ku podstawie trzonu purpurowo-czerwonawy; przebarwia się bladoniebiesko, po kilkunastu minutach przebarwienie blednie; młody zwarty, z wiekiem gąbczasty; zapach przyjemny, grzybowy, smak łagodny, grzybowy.
Poza tym wszystkim i stwierdzeniem co to naprawdę jest, zasada jest jedna - jak nie wiesz na 100% to nie ryzykuj! Szkoda życia lub wątroby dla jednego grzyba. Wywal łobuza