Zanim postawimy diagnozę i oskarżymy ptaki o spowodowanie zniszczeń na naszej działce, warto bliżej się zapoznać z tym, jakie szkody i które ptaki mogą wyrządzić.
Częstym objawem żerowania ptaków są wydziobane pąki na drzewach i krzewach. Okrywy pąków znajdują się na ziemi pod roślinami. Te zniszczenia mogą być spowodowane przez różne ptaki, min. gile. Kosy i szpaki upodobały sobie nasze sady. W wyniku ich żerowania podziobane są owoce, a owoce jagodowe zjadane mogą być w całości. Jaskółki mogą być szkodnikami w ogrodzie ozdobnym - poszarpane pierwiosnki i krokusy to często efekt działań właśnie jaskółek. Sójki natomiast gustują w warzywach strączkowych, obżerając uprawy grochu i bobu. Warzywa kapustne i krzewy owocowe (szczególnie czarne porzeczki) oraz uprawy grochu i fasoli mogą być uszkadzane przez dzikie gołębie. W efekcie obserwujemy objedzone liście warzyw kapustnych. Młode rośliny mogą być powyrywane z korzeniami. U porzeczek niszczone są liście i owoce.
Jak widać, miłośnik uprawy działki, nawet będąc również miłośnikiem ptaków, może nieco się zniechęcić do ich towarzystwa, gdy uprawy zostaną tak dotkliwie poniszczone. Jednak postępując w odpowiedni sposób możemy zminimalizować negatywne strony bytowania ptaków na naszych działkach, jednocześnie nie ograniczając ich pozytywnego wpływu jako pomocników w walce z wieloma owadami.
![herbatka waca [wac]](./images/smilies/drink.gif)