12 miesięcy z winogronem

Odmiany, cięcie itd.

Postautor: gao » pt maja 16, 2008 7:19 am

Fil pisze:Jutro wybieram się na działkę i aż mnie korci... czy można już zacząć szaleństwo winogronowe, czy jeszcze się wstrzymać? Macie jakies przecieki na temat pogody?


"szaleństwo winogronowe"? jezeli to znaczy sadzenie, to wg. mnie TAK! U mnie wczoraj były burze, a jak mawiają starsi ludzie jest to znak, ze przymrozków juz nie będzie. Tak wiec działaj i zrób foto "szaleństwa winogronowego", chetnie je obejrzę. Powodzenia. :D :D :D
pozdrawiam, gao
gao
Weterani
 
Posty: 210
Rejestracja: czw lip 19, 2007 7:59 pm

Postautor: cicho_borowska » pt maja 16, 2008 7:32 am

Ja wczoraj usystematyzowałam moje odmiany. Znaczy się, które czerwone, które białe, które deserowe, które przerobowe.

Deserowe będą rosły od razu przy letniej kuchni, a przerobowe obok chmielownika. Tak, tak moi drodzy mam również chmielownik. Nie tak bogaty jak winnicę, ale zawsze coś.

Borowski pyta co ja bedę robiła z tymi wszystkimi owocami. A ja mówię, że założę Koło Gospodyń Wiejskich w Borowej i będziemy nalewki uczyć się robić. Zakupimy na potrzeby Koła jakiś destylator, żeby owoce było czym zalewać. Wtedy wszyscy mężowie wieczorem do obrządku będą się brali, byleby żony poszły na spotkanie Koła Gospodyń Wiejskich.

No nie ja dzisiaj drugi raz o alkoholu piszę. Ja, prawie całkowity abstynent. :-D
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: Cebulka » pt maja 16, 2008 7:37 am

Cóż za sprytny "Byznes plan" ;>
[radocha]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Andrzej » pt maja 16, 2008 10:26 am

Fil pisze:Jutro wybieram się na działkę i aż mnie korci... czy można już zacząć szaleństwo winogronowe, czy jeszcze się wstrzymać? Macie jakies przecieki na temat pogody?


Mamy, ale raczej nie ciekawe :?
Spójrz na temperatury nocne od 20 do 28 maja:
http://www.pogodynka.pl/miasto.php?miasto=warszawa

a tu: http://www.gismeteo.ru/towns5/12375.htm na 18-tego w nocy i cały dzień 19 maja zapowiadają śnieg z deszczem.

U mnie też :( :( :(
Pozdrawiam - Andrzej
Andrzej
Administrator
 
Posty: 2088
Rejestracja: pt sty 26, 2007 9:01 am

Postautor: amita » pt maja 16, 2008 8:15 pm

U mnie w zeszłym roku burza była w styczniu,to ja nie wiem czy ci starzy ludzie wiedzą o anomaliach pogodowych.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: amita » pt maja 16, 2008 8:17 pm

Towarzyszu!siejecie złowrogą propagandę!
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Fil » ndz maja 18, 2008 4:36 pm

Winogrona siedzą sobie nadal na parapetach, bo nie miałam czasu ich popakować. Troche mi było dziś szkoda, ale patrząc na prognozę pogody... to niech one sobie jeszcze tam posiedzą. :?
Awatar użytkownika
Fil
Weterani
 
Posty: 490
Rejestracja: pt sie 10, 2007 12:03 pm
Lokalizacja: wiocha pod Warszawą :)

Postautor: Onaela » wt maja 27, 2008 8:24 pm

gao pisze:
Roman pisze:U mnie już wegetacja mocno ruszyła, zaczynam się bać zimnych ogrodników.

Łora Obrazek Arkadia Obrazek Aloszenkin Obrazek Nadieżdz A Obrazek
V-68021 Obrazek Wostorg Idealny Obrazek
Tej odmiany to nie znam Obrazek

Nowicjusz ma pytanie do Romana:
Czy należy wyłamywać "nadliczbowe" pędy? Przykładem niech będzie zdjęcie Twojej V-68021, jeżeli dobrze policzyłem to jest tam pięć pędów. Czy tak to zostaje? czy.... będę wdzięczny za podzielenie sie doświadczeniem.


Romanie-mógłbyś pokazać jak teraz wygląda Twoja V-68021 ? :)
Myślę,że nie tylko ja i Grześ jesteśmy zywo zainteresowani :)

I jeszcze pytanko do Andrzeja ;)
Na moich ,otrzymanych od Ciebie ubiegłorocznych sadzonkach Arkadii i Nero pojawiły się pąki kwiatowe.Szczególnie Nero ma ich sporo.Czy powinnam je oberwać?
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Andrzej » wt maja 27, 2008 9:28 pm

Onaela pisze:I jeszcze pytanko do Andrzeja ;)
Na moich ,otrzymanych od Ciebie ubiegłorocznych sadzonkach Arkadii i Nero pojawiły się pąki kwiatowe.Szczególnie Nero ma ich sporo.Czy powinnam je oberwać?

To zależy Onaelu od kondycji danego krzewu.
Moim zdaniem zostawiając na nim 2-3 latorośle powinnaś uzyskać mocne pędy pozwalające na uformowanie w roku przyszłym solidnych, grubych ramion stałych. By zbytnio nie obciążać krzewu (który w tym roku ma głównie za zadanie wydanie owych grubych pędów) możesz zostawić 1, najwyżej 2 grona na krzewie.
Pozdrawiam - Andrzej
Andrzej
Administrator
 
Posty: 2088
Rejestracja: pt sty 26, 2007 9:01 am

Postautor: Słoneczko » śr maja 28, 2008 6:45 pm

Mam pytanie mój winogron ma wiele pędów cienkich to chyba nazywało się sztorby, czy pomimo, że kwitną można je teraz uszczykiwać? [?]
Awatar użytkownika
Słoneczko
Weterani
 
Posty: 617
Rejestracja: śr kwie 18, 2007 11:42 am

Postautor: Cebulka » śr maja 28, 2008 7:04 pm

Słoneczko - takie boczne małe gałązki wyrastające z głównego zielonego pędu to sie nazywały pasierby - ale nie wiem, czy o te ci chodzi, pasierby by kwitły...? [skrob] [haha]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Słoneczko » śr maja 28, 2008 7:25 pm

Masz racje Cebulko to pasierby, ale to nie one kwitną tylko winogron a ja tak boję się go ruszać bo kwitnie pierwszy raz od posadzenia i to dość obficie, że nie wiem - biedne pasierby rwać czy dac sobie spokój??? Przyznam szczerze, że żadna roślina w ogrodzie nie wywołuje u mnie tyle obaw, chyba zmienię podejście i poeksperymentuje zamiast robić wszystko wg przepisu. [super]
Awatar użytkownika
Słoneczko
Weterani
 
Posty: 617
Rejestracja: śr kwie 18, 2007 11:42 am

Postautor: Słoneczko » śr maja 28, 2008 7:35 pm

Dawno mnie tu niebyło :( więc ajlepiej będzie jak przeczytam wszysko co napisaliście o winogronach od początku napewno znajdę wiele wpisów, które rozwieją moje watpliwości.
Awatar użytkownika
Słoneczko
Weterani
 
Posty: 617
Rejestracja: śr kwie 18, 2007 11:42 am

Postautor: saginata » pt maja 30, 2008 5:30 am

A ja mam takie zapytanie:czy winoro¶le mo¿na zasiliæ teraz nawozem-je¶li tak to jakim???Moja stara winoro¶l by³a trochê zmaltretowana przy robieniu altanki-ruszy³a wprawdzie i kwitnie-ale wygl±da s³abiutko-nie tak jak w ubieg³ych latach.
saginata
 

Postautor: Słoneczko » pt maja 30, 2008 5:46 am

Znalazłam o pasierbach na stronie nr1 oczywiście teraz sobie przypomniałam nad trzecim oczkiem :) [oops]
Awatar użytkownika
Słoneczko
Weterani
 
Posty: 617
Rejestracja: śr kwie 18, 2007 11:42 am

Postautor: gao » pt maja 30, 2008 8:43 am

Witam.
Mam pytanie dotyczące usuwania zbędnych pędów i zbędnych kwiatostanów.
Przykładowo:
z ubiegłorocznej łozy wyrosło tej wiosny pięć zielonych pędów, na każdym zielonym pędzie rosną po dwa kwiatostany, czyli w sumie mamy 10 kwiatostanów. Zielone tegoroczne Pędy są długości powiedzmy 20 do 30 cm, a na kwiatostanach jeszcze nierozwinięte pączki kwiatowe. Zakładam, że dla prawidłowego rozwoju krzewu pozostawię tylko dwa kwiatostany. Kiedy należy je oberwać czy teraz (moze juz wczesniej trzeba było), czy dopiero jak w pełni rozkwitną kwiaty? Jak lepiej zrobić dla pozostawienia dwóch kwiatostanów, czy dwa kwiatostany na jednym zielonym tegorocznym pędzie? czy po jednym kwiatostanie na dwóch tegorocznych zielonych pędach? jeszcze kwestia "zaczopowania" zeszłorocznej łozy. Czy tegoroczne zielone pędy od ługości 20 - 30 cm, spowodowały juz zaczopowanie łozy? czy nastepuje to dopiero po całym sezonie wegetacyjnym? Jest to ważna sprawa bo wpływała by ona na termin dokonywania selekcji pędów na krzewie.
bardzo proszę doswiadczonych forumowiczów o odpowiedź.
pozdrawiam, gao
gao
Weterani
 
Posty: 210
Rejestracja: czw lip 19, 2007 7:59 pm

Postautor: Grosik » pt maja 30, 2008 10:06 am

Słoneczko pisze:Znalazłam o pasierbach na stronie nr1 oczywiście teraz sobie przypomniałam nad trzecim oczkiem :) [oops]

Ach Słoneczko, za drugim albo trzecim liściem ;)
Czy te oczy mogą kłamać...??
Awatar użytkownika
Grosik
Weterani
 
Posty: 719
Rejestracja: sob sty 26, 2008 7:56 pm

Postautor: Roman » pt maja 30, 2008 2:29 pm

Słoneczko, jakoś tak do końca nie jestem pewien czy pytasz o skracanie pasierbów, czy usuwanie zbędnych latorośli [oops] ?
pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
Roman
Weterani
 
Posty: 1627
Rejestracja: pt lip 13, 2007 9:03 pm

Postautor: Roman » pt maja 30, 2008 2:58 pm

gao pisze:Witam.
Mam pytanie dotyczące usuwania zbędnych pędów i zbędnych kwiatostanów.
Przykładowo:
z ubiegłorocznej łozy wyrosło tej wiosny pięć zielonych pędów, na każdym zielonym pędzie rosną po dwa kwiatostany, czyli w sumie mamy 10 kwiatostanów. Zielone tegoroczne Pędy są długości powiedzmy 20 do 30 cm, a na kwiatostanach jeszcze nierozwinięte pączki kwiatowe. Zakładam, że dla prawidłowego rozwoju krzewu pozostawię tylko dwa kwiatostany. Kiedy należy je oberwać czy teraz (moze juz wczesniej trzeba było), czy dopiero jak w pełni rozkwitną kwiaty? Jak lepiej zrobić dla pozostawienia dwóch kwiatostanów, czy dwa kwiatostany na jednym zielonym tegorocznym pędzie? czy po jednym kwiatostanie na dwóch tegorocznych zielonych pędach? jeszcze kwestia "zaczopowania" zeszłorocznej łozy. Czy tegoroczne zielone pędy od ługości 20 - 30 cm, spowodowały juz zaczopowanie łozy? czy nastepuje to dopiero po całym sezonie wegetacyjnym? Jest to ważna sprawa bo wpływała by ona na termin dokonywania selekcji pędów na krzewie.
bardzo proszę doswiadczonych forumowiczów o odpowiedź.


Latorośle możesz wyłamać jak tylko stwierdzisz, że są zbędne (słabe, niepłodne, niepotrzebne do dalszego formowania) - im dłużej czekasz tym większe rany po wyłamaniu.
Zbędne kwiatostany należy wyciąć najpóźniej przed wejściem krzewu w fazę kwitnienia.
Lepiej zostawić po jednym dobrze rozwiniętym kwiatostanie na latorośli, słabszy usunąć.
Jak masz taką możliwość, to nie obciążaj owocowaniem latorośli potrzebnych do dalszego formowania krzewu.

Gao, odpowiedziałem, ale nie czuję się doświadczonym forumowiczem.
pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
Roman
Weterani
 
Posty: 1627
Rejestracja: pt lip 13, 2007 9:03 pm

Postautor: Grosik » sob maja 31, 2008 6:39 am

Roman pisze:Słoneczko, jakoś tak do końca nie jestem pewien czy pytasz o skracanie pasierbów, czy usuwanie zbędnych latorośli [oops] ?

Pasierb przed uszczyknięciem i po za drugim listkiem. Obrazek Obrazek ;) [lol]
Czy te oczy mogą kłamać...??
Awatar użytkownika
Grosik
Weterani
 
Posty: 719
Rejestracja: sob sty 26, 2008 7:56 pm

Postautor: lucysia » pn cze 02, 2008 9:06 pm

Hmmm,a czemu uszczykujemy pasierby a nie wyłamujemy lub wycinamy?
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Grosik » wt cze 03, 2008 6:54 am

Dlatego nie wyłamujemy, gdyż można przy tej operacji uszkodzić młode pąki rozwijające się u nasady liści. Natomiast można wycinać za 2 lub 3 liściem, spróbuj co łatwiej i podziel się spostrzeżeniami? ;)
Czy te oczy mogą kłamać...??
Awatar użytkownika
Grosik
Weterani
 
Posty: 719
Rejestracja: sob sty 26, 2008 7:56 pm

Postautor: Słoneczko » śr cze 04, 2008 7:31 am

O proszę a w tym roku mam masę kwiatostanów na winogronach będzie lepiej niz rok temu:) może ktoś wie co to jest Obrączkowanie - dla zwiększenia zawiązków. [?]
Awatar użytkownika
Słoneczko
Weterani
 
Posty: 617
Rejestracja: śr kwie 18, 2007 11:42 am

Postautor: Roman » ndz cze 08, 2008 9:05 am

Winnica Golesz - sposoby cięcia winorośli
http://www.winnica.golesz.pl/ - porady - sposoby cięcia winorośli , sadzenie,
choroby i wiele innych porad.
pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
Roman
Weterani
 
Posty: 1627
Rejestracja: pt lip 13, 2007 9:03 pm

Postautor: lucysia » śr cze 11, 2008 10:36 pm

Winorośl w tunelu już przekwitła i zawiązała malusie jagódki a w polu zaczyna powoli się zbierać do kwitnienia.
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Cebulka » czw cze 12, 2008 8:03 am

To owoce jakich odmian będziesz mieć lucysiu w tym roku? [tuli]
(jak oczywiście tfu tfu na psa urok, żeby sie nie cieszyć na zapas, bo się zapeszy - wszystko dobrze pójdzie [lol] )
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Roman » czw cze 12, 2008 5:42 pm

Czy należy wyłamywać "nadliczbowe" pędy? Przykładem niech będzie zdjęcie Twojej V-68021, jeżeli dobrze policzyłem to jest tam pięć pędów. Czy tak to zostaje?

Ruszyło w sumie z dziesięć latorośli, zostały w tym roku cztery. Przekroczyły już 1,5m wysokości i zostawiłem chyba 4 kwiatostany.
Obrazek Obrazek
Fotki z dzisiaj - aparat przekłamał datę i godzinę.
pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
Roman
Weterani
 
Posty: 1627
Rejestracja: pt lip 13, 2007 9:03 pm

Postautor: juleczka2 » wt cze 17, 2008 2:34 pm

dawno chciałam napisać o moim winogronie ale tak zeszło jak yo mnie.Mam przy ścianie budynku gospodarczego może 10 letnie,nie wiem jaka odmiana, duże kiście białe b. smaczne.W tym roku ma b. dużo kwiatów ale jest za gęste nie poprzecinane,może należałoby jeszcze teraz trochę oberwać,przerzedzić?
Awatar użytkownika
juleczka2
Weterani
 
Posty: 225
Rejestracja: czw mar 20, 2008 8:49 pm

Postautor: saginata » wt cze 17, 2008 5:16 pm

A ja winogroniarzem zawodowym nie zostanê [cry] Jestem jaka¶ slepa,,nierozgarniêta i jeszcze nie wiem co.Jak zim± przegl±da³am rysunki jak prawid³owo prowadziæ winoro¶l-to wszystko by³o proste.A teraz w rzeczywisto¶ci tych pêdów ponarasta³o setki-a tam by³y tylko dwa.Gubiê siê co urwaæ a co zostawic.O matko-i na co ja siê porwa³am [shock] [shock] [shock]
saginata
 

Postautor: Cebulka » wt cze 17, 2008 5:24 pm

Sagi - nie od razu Kraków zbudowano :)
Spokojnie, myślę że naprawdę zaszkodzić to byś im mogła tylko poprzez kompletne obcięcie wszystkich liści i gałęzi do zera, wtedy pewnie krzak by obumarł - a tak to przemyślisz, popatrzysz, co skąd rośnie i na przyszły rok może juz będziesz mieć więcej praktyki, będzie lepiej. A i krzak się wzmocni jak tak sobie porośnie [tuli]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: koliberek » wt cze 17, 2008 5:35 pm

saginata pisze:A ja winogroniarzem zawodowym nie zostanę [cry] Jestem jakaś slepa,,nierozgarnięta i jeszcze nie wiem co.Jak zimą przeglądałam rysunki jak prawidłowo prowadzić winorośl-to wszystko było proste.A teraz w rzeczywistości tych pędów ponarastało setki-a tam były tylko dwa.Gubię się co urwać a co zostawic.O matko-i na co ja się porwałam [shock] [shock] [shock]


Sagi - spoko przeciez przyjedziemy i zapewniam Cię, ze będa wśród nas fachmani co Ci z chęcią poobcinają co trzeba, a i instruktarz na żywo jest barzdziej czytelny niż wirtualny :)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: lucysia » wt cze 17, 2008 10:22 pm

Kurczę zeżarło mi posta??Odpisałam Cebulce jakie owocki są w ogrodzie i
nie ma!
No nic nie będę się powtarzać.Jest dużo.
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Drzewa i krzewy owocowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron