W temacie o białych kwiatach polnych zaczęłyśmy temat gwiazdnic, a myślę że tą koleżankę to większośc osób zna z ogrodu...
GWIAZDNICA POSPOLITA
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.) - gatunek rośliny jednorocznej lub dwuletniej z rodziny goździkowatych. Występuje w stanie dzikim w Europie.
Pokrój: Roślina jednoroczna, tworząca łany, drobna i delikatna.
Łodyga : Rozesłane łodygi, podnoszące się lub wzniesione, długie na 15-30 cm, obłe, z pojedynczym szeregiem włosków. Łamliwe, często silnie rozgałęzione.
Korzeń : Słaby korzeń główny, liczne korzenie boczne.
Liście : Jajowate, zaostrzone, naprzeciwległe. Górne siedzące, dolne długoogonkowe. Bardzo chętnie jedzą je kury.
Kwiaty : Białe, ustawione wierzchołkowo lub widlasto. Płatki korony głęboko rozcięte, nie dłuższe od kielicha, często ich brak. Kwitnie od maja do października (często nawet od marca do grudnia lub cały rok).
Biotop : Miejsca ruderalne, pola, ogrody, winnice. Gatunek o zasięgu okołobiegunowym. W Europie środkowej występuje od niżu po położenia górskie, wyjątkowo nawet po piętro subalpejskie. Roślina azotolubna. Przez ogrodników uważana za niepożądany chwast. Zwabia szkodniki, jej pędy, pączki i nasiona są ulubionym pokarmem wielu gatunków ptaków, w tym drobiu.
Ciekawostki: Na jednej roślinie dojrzewa kilka tysięcy nasion. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez 20 lat. Jest starą rośliną leczniczą a liście zawierają sporo witaminy C - można dodawac jej do wiosennych sałatek i stosowac jako przyprawe do zup. W homeopatii stosowana jest wewnętrznie przy kaszlu, zewnętrznie do przemywania ran, wysypek i owrzodzeń: 2 lyżeczki ziół zalac 1/4 litra wrzącej wody, pozostawic na 5-10 min do naciągnięcia, pic 2 filiżanki dziennie ciepłego naparu.
Jedynym sposobem na skuteczną walkę z tą skądinąd bardzo ładną roślinką jest cierpliwośc i systematycznośc - trzeba często plewic, tak aby wyrwac rośliny zanim zdąrzą wydac nasiona. Inaczej zarośnie całowicie dostępny teren. Dobrze przynajmniej że jest chwastem jednorocznym, czyli
nie odrasta od korzenia po zimie.