12 miesięcy z winogronem

Odmiany, cięcie itd.

Postautor: gao » ndz maja 04, 2008 7:05 pm

Witam!
w temacie: Rozmnażanie i sadzenie winorośli, Andrzej zamieścił foto swojej przepięknej winnicy oraz rozwój winnych krzewów, a jak to wygląda u pozostałych Winoroslarzy? U mnie na razie, na przykładzie tylko kilku krzewów wygląda to tak:
1)Aurora
Obrazek
Obrazek

2) Concord
Obrazek Obrazek
3) Bianka
Obrazek
4)Nero
Obrazek
5) Sibera
Obrazek
6) Prim
Obrazek
7) Arkadia (wyhodowana od stycznia w doniczce na parapecie, a wsadzona do gruntu 2 maja)
Obrazek

Wyjaśniam, że zaniedbanie [oops] [oops] wokół krzewów winorośli wynika z reorganizacji i tworzenia dopiero mojej małej winniczki. Chodziło mi tylko o pokazanie przykładowego rozwoju pąków. Zaniedbanie [oops] wokół krzewów zmieni się jak tylko uporam się z ogrodzeniem winniczki ;)
pozdrawiam, gao
gao
Weterani
 
Posty: 210
Rejestracja: czw lip 19, 2007 7:59 pm

Postautor: Andrzej » ndz maja 04, 2008 7:23 pm

gao pisze:7) Arkadia (wyhodowana od stycznia w doniczce na parapecie, a wsadzona do gruntu 2 maja)
Obrazek

Piękna i wielka ta Twoja Arkadia Grześku !
Musiałeś włożyć wiele wysiłku, by otrzymać tak dużą i ładnie wyglądającą roślinę mimo niesprzyjających warunków (małe naświetlenie, wysoka temp. w domu itp.).
Szczerze gratuluję :D
A ta druga zielona winorośl w tle, co to za odmiana?
Pozdrawiam - Andrzej
Andrzej
Administrator
 
Posty: 2088
Rejestracja: pt sty 26, 2007 9:01 am

Postautor: gao » ndz maja 04, 2008 7:58 pm

Andrzeju nie ma co gratulować, bo ta Arkadia jest ze sztobra ukorzenionego już w zeszłym roku czyli na jesieni można rzec była już sadzonką, po zdrewnieniu wykopaną z ziemi i trzymaną w piasku w piwnicy do stycznia właśnie, kiedy chciałem koniecznie mieć w mieszkaniu wiosnę [lol]. Druga odmiana za Arkadią to Festive, otrzymany w taki sam sposób tyle, że trochę później. Obecnie jestem na etapie robienia ogrodzenia dla mojej przyszłej winniczki dlatego wygląda to wszysko jeszcze bardzo kiepsko. Ale postaram sie za jakiś czas coś ładniejszego już pokazać.
pozdrawiam, gao
gao
Weterani
 
Posty: 210
Rejestracja: czw lip 19, 2007 7:59 pm

Postautor: wac » pn maja 05, 2008 4:23 pm

Takie to to malutkie, a już podskakuje: [wac]
Obrazek
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: Cebulka » pn maja 05, 2008 5:08 pm

Hihi ja też nie wierzę, że urwę ten kwiatostan który pojawił się na jednym z Aldenów... [lol]
Ale skąd ty wac masz już zawiązane owoce tej wielkości o tej porze roku??
Człowiek ciągle nie może się przyzwyczaić, że ty zawsze bardzo do przodu [haha] [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: wac » pn maja 05, 2008 7:32 pm

Cebulka pisze:Ale skąd ty wac masz już zawiązane owoce tej wielkości o tej porze roku??
Człowiek ciągle nie może się przyzwyczaić, że ty zawsze bardzo do przodu [haha] [skrob]
Rośnie ci to to już 3 tygodnie w stałym nasadzeniu i nic nie widzę, aby cokolwiek urosło. Ma to ci to to z 10 cm. ma też 3 owocki wielkości ziarnka grochu i mam nadzieję, że to skonsumuję w czerwcu, a według szyfrogramu Grosika nazywa się: A. D.
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: Roman » wt maja 06, 2008 10:57 pm

U mnie już wegetacja mocno ruszyła, zaczynam się bać zimnych ogrodników.

Łora Obrazek Arkadia Obrazek Aloszenkin Obrazek Nadieżdz A Obrazek
V-68021 Obrazek Wostorg Idealny Obrazek
Tej odmiany to nie znam Obrazek
pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
Roman
Weterani
 
Posty: 1627
Rejestracja: pt lip 13, 2007 9:03 pm

Postautor: Cebulka » śr maja 07, 2008 7:57 am

Roman pisze:Tej odmiany to nie znam Obrazek

Mnie ta odmiana wygląda na Blue Heron (czyli czapla modra [lol] )
Ale powiem ci... wino to z tej odmiany marniutkie... [rol]
[haha]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Fil » czw maja 08, 2008 8:32 am

U mnie jeszcze całe towarzystwo siedzi w butelkach, ale pomału zaczyna sie niecierpliwić. A ja zaczynam się niepokoić, że jak nie zatrudnię jakiegos kopacza na działce, to nie dam rady powsadzać winogronowych potworów, zanim opanuja mi całe mieszkanie. :?
A tak poważnie, to potwory trochę ucierpiały na skutek opieki teściów (w ciągu 8 dni podlewali je dwa razy [shock] ) i po powrocie musiałam wylewać z nich wodę. Mam nadzieję, że jakoś to przeżyją :?
Awatar użytkownika
Fil
Weterani
 
Posty: 490
Rejestracja: pt sie 10, 2007 12:03 pm
Lokalizacja: wiocha pod Warszawą :)

Postautor: magdziołek » czw maja 08, 2008 8:42 am

Fil ja też mam problem z siłą roboczą... . Tobie to chociaż teściowe "pomagają" ;) . Ja muszę się zadowolić raz w roku darmową siłą roboczą... ojciec.... . W tym roku przyjadą pod koniec maja i bardzo dobrze, bo już mam plan robót dla "taty-kopacza". Tylko trzeba go pilnować, bo jak się rozpędzi to przekopie mi całe 42 ary ziemi . Chociaż czy byłoby to wielkie zmartwienie ?założyłabym plantację winorośli ;) .
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Andrzej » czw maja 08, 2008 8:58 am

Roman pisze:U mnie już wegetacja mocno ruszyła, zaczynam się bać zimnych ogrodników.

Ja też i oto efekt [lol]


Obrazek
Pozdrawiam - Andrzej
Andrzej
Administrator
 
Posty: 2088
Rejestracja: pt sty 26, 2007 9:01 am

Postautor: Cebulka » czw maja 08, 2008 9:03 am

Tak się własnie zastanawiałam, czemu nie przykrywacie swoich winogronek przeciwko przymrozkom, przeciez to "oficjalnie" jeszcze tylko tydzień, i widzę, ze jednak przykrywacie [lol]

Czy ta włóknina jest wystarczająco przepuszczalna dla światła i mogą pod nią w całości tydzień posiedzieć? Czy też codziennie wieczorem pracowicie zakładasz i codziennie rano równie pracowicie zdejmujesz? [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Fil » czw maja 08, 2008 9:09 am

A co jest w tych workach? Czy tam siedzą zakopane krzewy, czy to jakies trociny przygotowane do śćiółkowania?
Awatar użytkownika
Fil
Weterani
 
Posty: 490
Rejestracja: pt sie 10, 2007 12:03 pm
Lokalizacja: wiocha pod Warszawą :)

Postautor: Andrzej » czw maja 08, 2008 9:23 am

W workach i pod włókniną jest gruba warstwa suchych trocin którymi obsypane są (będące wewnątrz) krzewy.

Tydzień może nie, ale Cebulko te kilka dni bez światła młodym pędom nie zaszkodzi. A już na pewno mniej niż działanie ewentualnego przymrozku.
Pozdrawiam - Andrzej
Andrzej
Administrator
 
Posty: 2088
Rejestracja: pt sty 26, 2007 9:01 am

Postautor: Cebulka » czw maja 08, 2008 9:29 am

To fajnie - bo tak właśnie sobie myslałam, ze jak ja juz kiedys tam będę mieć takie winogrona, co dadzą nieco owocu... [lol] to tez je zamierzam przykrywać, to mi bedzie przymrozek dmuchal w twarz! [zly]

Rusztowanie rusztowaniem, oczywiście w całości jest piękne i godne pochwały, ale mnie tam ciągle nie przestaje zadziwiać jedna rzecz - jakim cudem zrobiłeś tak równo kwadratowe postumenciki w których zatopione sa słupki????? Nie wierzę, że to po prostu szalunek z desek, a kwadratowych wiader chyba nie robią... [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Andrzej » czw maja 08, 2008 9:31 am

Teraz tylko poprzecinam worki, a wiatr zrobi resztę [lol]
Oczywiście wybiorę dzień podczas którego będzie on wiał w kierunku najmniej lubianego sąsiada [lol] [lol] [lol]
Pozdrawiam - Andrzej
Andrzej
Administrator
 
Posty: 2088
Rejestracja: pt sty 26, 2007 9:01 am

Postautor: Cebulka » ndz maja 11, 2008 10:05 am

Andrzeju -
Cebulka pisze:Rusztowanie rusztowaniem, oczywiście w całości jest piękne i godne pochwały, ale mnie tam ciągle nie przestaje zadziwiać jedna rzecz - jakim cudem zrobiłeś tak równo kwadratowe postumenciki w których zatopione sa słupki????? Nie wierzę, że to po prostu szalunek z desek, a kwadratowych wiader chyba nie robią... [skrob]


Czyzby to jakas tajemnica była? [lol] Bo naprawdę chciałabym sie dowiedzieć... [tuli]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Andrzej » ndz maja 11, 2008 6:23 pm

Cebulko to były najzwyklejsze w świecie szalunki z desek. Poproś Jurka a on jako męzczyzna wykona je bez problemu.
Pozdrawiam - Andrzej
Andrzej
Administrator
 
Posty: 2088
Rejestracja: pt sty 26, 2007 9:01 am

Postautor: Cebulka » ndz maja 11, 2008 7:11 pm

Ale pięknie i równo ci wyszło... [prosi]
Tak, myślę że jak mu powiem, i to jeszcze z takim komentarzem, to jego męska duma z pewnością nie odmówi [devil]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Andrzej » ndz maja 11, 2008 7:50 pm

Ech... ależ Wy kobiety macie sposoby, by nas zagonić do roboty [haha]
Pozdrawiam - Andrzej
Andrzej
Administrator
 
Posty: 2088
Rejestracja: pt sty 26, 2007 9:01 am

Postautor: gao » ndz maja 11, 2008 8:59 pm

Roman pisze:U mnie już wegetacja mocno ruszyła, zaczynam się bać zimnych ogrodników.

Łora Obrazek Arkadia Obrazek Aloszenkin Obrazek Nadieżdz A Obrazek
V-68021 Obrazek Wostorg Idealny Obrazek
Tej odmiany to nie znam Obrazek

Nowicjusz ma pytanie do Romana:
Czy należy wyłamywać "nadliczbowe" pędy? Przykładem niech będzie zdjęcie Twojej V-68021, jeżeli dobrze policzyłem to jest tam pięć pędów. Czy tak to zostaje? czy.... będę wdzięczny za podzielenie sie doświadczeniem.
pozdrawiam, gao
gao
Weterani
 
Posty: 210
Rejestracja: czw lip 19, 2007 7:59 pm

Postautor: Cebulka » ndz maja 11, 2008 9:02 pm

Romanie - podpinam sie pod pytanie gao - bo te które mam od ciebie też są przycięte na więcej pąków i dzielnie rośnie po cztery-pięć pędów. Czy je wyłamywać, czy obciąć za drugim liściem czy.... no własnie, co? [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Roman » ndz maja 11, 2008 9:06 pm

Czy tak to zostaje? czy.... będę wdzięczny za podzielenie sie doświadczeniem.

Zostaje na pewno do zimnej Zośki i do ukazania zawiązków kwiatostanów,
potem selekcja - zależnie do potrzeb.
pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
Roman
Weterani
 
Posty: 1627
Rejestracja: pt lip 13, 2007 9:03 pm

Postautor: Onaela » ndz maja 11, 2008 9:08 pm

No własnie-podczepiam sie pod pytanie Grzesia :) .Romanie,czy to jednoroczna sadzonka ta V-ileśtam ;) [?]
Wydawało mi sie,ze przycinam swoje młode sadzonki ,które dostałam w ub roku od Andrzeja na 2-3 oczka,a teraz jak ruszyły, widzę,ze porobiło się ich wiecej :? ,niczym na tej V ROmana..... [shock]
Oj,uprawa winorosli jest jednak skomplikowana :(
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: gao » ndz maja 11, 2008 9:24 pm

dziękuje Romanowi za odpowiedź, poczekam az przeminie "zimna Zoska", a wtedy zobaczę co wyrośnie u mnie z V-68021 Obrazek
pozdrawiam, gao
gao
Weterani
 
Posty: 210
Rejestracja: czw lip 19, 2007 7:59 pm

Postautor: Cebulka » ndz maja 11, 2008 9:34 pm

gao - mam prośbę [tuli] - czy na tym fotoo jest też możliwośc wstawiania miniaturek, zamiast pełnowymiarowych zdjęć? Jeśli tak, to prosze wstawiaj miniaturki - wygodniej sie ogląda, zwłaszcza jak ktos ma słabe łącze.

Dzieki Romanie - ale ja sie Zośki nie boję, bo moje będą w domu - czyli tak czy inaczej powinnam zostawić z nich tylko dwa pędy i ciągnąć je w górę niech sobie rosną? Czy jakos inaczej? [rol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: gao » ndz maja 11, 2008 9:42 pm

Już się robi Cebulko :D
Obrazek
Czy tak lepiej?
pozdrawiam, gao
gao
Weterani
 
Posty: 210
Rejestracja: czw lip 19, 2007 7:59 pm

Postautor: Cebulka » ndz maja 11, 2008 9:44 pm

I o to chodziło! [brawo] [onajego]
Ale te wszystkie poprzednie to juz może zostaw jak są, szkoda przerabiać - za to na przyszłośc miniaturki :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: lucysia » wt maja 13, 2008 9:54 am

Mam pytanko :jak często podlewać winorośl w tunelu??
Czytałam gdzieś ,ze tylko wtedy kiedy jest to wybitnie potrzebne(czytaj sadzonka sobie nie radzi sama).Wtedy korzenie muszą się rozwijać w głąb ziemi i nie "pełzną" tuz pod powierzchnią,ale...w gruncie przecież podlewa się roślinki i jak tu wypośrodkować??
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Andrzej » wt maja 13, 2008 11:48 am

lucysia pisze:Mam pytanko :jak często podlewać winorośl w tunelu??

Tu jest sporo na ten temat z pozytywnym finałem na 11-tej stronie.
http://www.winogrona.org/modules.php?na ... pic&t=2418
Pozdrawiam - Andrzej
Andrzej
Administrator
 
Posty: 2088
Rejestracja: pt sty 26, 2007 9:01 am

Postautor: lucysia » wt maja 13, 2008 8:56 pm

Dzięki Andrzeju.Przeczytałam tylko 11 str. ;) .ale się poprawię i w miarę wolnego czasu poczytam resztę.
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Fil » czw maja 15, 2008 8:09 pm

Jutro wybieram się na działkę i aż mnie korci... czy można już zacząć szaleństwo winogronowe, czy jeszcze się wstrzymać? Macie jakies przecieki na temat pogody?
Awatar użytkownika
Fil
Weterani
 
Posty: 490
Rejestracja: pt sie 10, 2007 12:03 pm
Lokalizacja: wiocha pod Warszawą :)

PoprzedniaNastępna

Wróć do Drzewa i krzewy owocowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron