KAPUSTAZalicza się ją do 10 najbardziej skutecznych roślin jadalnych pod względem właściwości leczniczych, bo... jest bogata w najlepsze przeciwutleniacze, zwłaszcza surowa. I choć w starożytnym Rzymie medycy nie mieli pojęcia o istnieniu wolnych rodników, sprzyjających rozwojowi raka, do leczenia choroby nowotworowej używali właśnie kapusty. Lekarz Markus Katon z podziwem wyrażał się o jej właściwościach i podał cały spis chorób, które potrafi zlikwidować.
Także współcześni przyznają kapuście duże znaczenie. Badacze z Medical Research Council w Londynie odkryli, że zawiera indol trójmetylowy, związek, który niszczy komórki nowotworowe. Popularne warzywo dostarcza także mnóstwo witamin: C, K, U, z grupy B, kwasu foliowego i beta-karotenu, sporo siarki, wapnia, potasu, magnezu, manganu i żelaza. Jest znakomite m.in. na dolegliwości gastryczne, jelitowe, układu oddechowego, ogólne osłabienie. Autorka "Apteki natury", dr Jadwiga Górnicka, podaje, że z pomocą kapusty leczyć można sto różnych dolegliwości i chorób!
Trzy najzdrosze głowyW celach medycznych używać możemy kapusty białej (cukrowej), włoskiej i czerwonej - nie tylko do jedzenia, ale również zewnętrznie. Włoska ma wszelkie zalety białej, a nieco łagodniejszy smak. Kapusta czerwona, ostrzejsza, bogata jest dodatkowo w antocyjany, barwniki działające przeciwzapalnie. Leczy kapusta surowa, duszona, ba... nawet woda, w której gotowało się to warzywo. Jednak najcenniejsze są świeże liście, surówka, a także sok (gotowanie niszczy aż 65 proc. związków antynowotworowych).
Eksperymenty wykazały, że spożywanie kapusty częściej niż raz w tygodniu poważnie zmniejsza zagrożenie nowotworem piersi i jelita grubego, a dwie łyżki kapusty dziennie chronią przed rakiem żołądka. Świeży sok z kapusty ma właściwości gojące i zabliźniające, warto więc pić go przy wrzodziejącym zapaleniu okrężnicy. Jest lekiem na wątrobę, chorobę wrzodową i cukrzycę. Płukanie nim gardła goi je i zabliźnia stany zapalne. Ozdrowieńczy skutek zawdzięczamy kleistym, słodkawym w smaku śluzom roślinnym, siarce, solom potasowym, chroniącej śluzówki witaminie U i witaminie K (przeciwkrwotocznej). Tak więc - wbrew uprzedzeniom, że jest ciężkostrawna - kapusta okazuje się nadzwyczaj korzystna dla żołądka i jelit.
Ogromną moc leczniczą mają liście kapusty, gdy stosujemy je w postaci okładu. Im bardziej są mięsiste i świeże, tym skuteczniejsze ich działanie. Przed użyciem należy je umyć, wysuszyć i wykroić środkową żyłę główną. Potem rozgniatać wałkiem do ciasta, aż pojawi się sok - wtedy liść gotowy jest do okładu. Po przyłożeniu do chorego miejsca mocujemy go bandażem. Okłady z liści kapusty dają też doskonałe efekty kosmetyczne - przede wszystkim dzięki dużej zawartości siarki korzystnie wpływającej na wygląd skóry, włosów oraz paznokci. Półgodzinny okład na twarz regeneruje i oczyszcza skórę, poprawia krwiobieg, absorbuje skupiska tłuszczu z tkanki podskórnej.
A może kiszona?Za prawdziwy eliksir młodości uchodzi kapusta kwaszona. Ma o wiele więcej witaminy C niż surowa i sprzyja tworzeniu kolagenu, jednego z białek podporowych skóry. Regeneruje, wzmacnia odporność i "wymiata" z przewodu pokarmowego wszelkie toksyczne resztki, oczyszczając organizm. Enzymy mlekowe kapusty (produkowane przez bakterie Lactobacillus) działają silnie dezynfekująco na cały nasz przewód pokarmowy. A zawarte w niej enzymy pomagają w trawieniu tłuszczów i błonnika.
Jedzenie kiszonej kapusty to również idealny sposób na wzmocnienie się przed jesienią, kiedy wzrasta prawdopodobieństwo infekcji przeziębieniowych. Dzięki swoim właściwościom odtruwającym surówka z "kiszonej" niweluje szkodliwe działanie alkoholu i jest wciąż jednym z najskuteczniejszych środków na kaca.
Gdy już zaś zachorujemy, picie soku wyleczy kaszel i wspomoże układ krążenia (sole potasu wzmagają wydalanie płynów z organizmu i poprawiają pracę serca).
"Kiszona terapia"Odchudzanie: Kiszona kapusta to idealny składnik diet odchudzających, ze względu na niską wartość energetyczną. 100 g dostarcza zaledwie 16 kcal (a mimo to zapewnia na długo uczucie sytości). Picie soku z kiszonej kapusty lub spożywanie jej na surowo, przyspiesza przemianę materii. Reguluje również gospodarkę tłuszczową organizmu i obniża we krwi poziom złego cholesterolu.
Choroby sercowo-naczyniowe: Zjadaj dziennie 2-3 łyżki kapusty kiszonej. Chrypka, kaszel: Do pół szklanki soku z kiszonej kapusty dodaj 2 łyżeczki miodu i pij trzy razy dziennie.
Chroniczne zaparcia: Miseczkę odciśniętej kapusty kiszonej wymieszaj z łyżką posiekanej cebuli, połową łyżeczki kminku i łyżką oleju słonecznikowego. Taką surówkę najlepiej jeść przed południem.
Odmładzanie: Codziennie pij ćwierć szklanki soku z kiszonej kapusty rano i wieczorem.
Zabieg napinający skórę: garść drobno posiekanej kwaszonej kapusty nałóż na twarz i szyję uprzednio posmarowane oliwką. Przykryj sterylną gazą z wyciętymi otworami na oczy, po 20 minutach zmyj ciepła wodą.
Lecznicze okłady z liściAngina: Owiń szyję 3-4 rozgniecionymi, puszczającymi sok liśćmi. Przykryj ceratką lub ciepłą flanelą, ewentualnie obandażuj. Z takim okładem można spać całą noc. Zapalenie oskrzeli: Przyłóż 3-4 liście kapusty na pierś, szyję, u podstawy płuc lub na łopatki. Zostaw na 4 godziny. Bezsenność: Śpij w nocy z 2 liśćmi na karku. Ból głowy: Przyłóż 2 liście do czoła i 3 liście na kark na 4 godziny. Bóle reumatyczne: 2-3 liście gotuj 20 minut w małej ilości wody z dodatkiem 2 cebul i łyżki otrąb. Po odparowaniu wody umieść przygotowaną papkę na kawałku czystej gazy, przyłóż na bolące miejsca na 2 godziny. Nadciśnienie tętnicze: Przykładaj liście do łydek, na okolicę lędźwiową i kark na 2-3 godziny lub na całą noc. Bolesne miesiączki: Zrób okład z 2 liści na dolną część brzucha na 2-3 godziny. Uwaga! Po użyciu liście kapusty wyrzuca się - do każdego zabiegu należy użyć liści świeżych.
Świeży sokJak go przygotować i stosować? Umyj liście z połowy główki kapusty, osusz, wyciśnij w sokowirówce. 1 szklanka dziennie likwiduje obrzęki. 2 szklanki leczą kamicę moczową, wrzody żołądka, łagodzą stres. 3 szklanki wyciągają z grypy. Koktajl dla zmęczonych. Wymieszaj pół szklanki soku z kapusty, sok z cytryny, łyżkę posiekanej natki pietruszki, utarte jabłko. Krople. Dwa razy dziennie wpuść do nosa po pół łyżeczki soku przy katarze i zapaleniu zatok.
Żródło:
www.interia.pl