Byliny.

Nasiona, siew i pielęgnacja

Postautor: lucysia » wt lut 27, 2007 7:50 pm

To może i ja się uśmiechnę do mojej lewkoni i ostróżki [lol] Jak świeżbią łapki to coś trzeba z tym zrobić.Najlepiej siać!
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: saginata » wt lut 27, 2007 8:45 pm

Patrz±c na wasze kwiaty -dowiadujê siê co sama mam w ogrodzie.Toje¶æ-dosta³am od s±siadki[nie wiedzia³am,¿e sie tak nazywa]-ro¶nie pod p³otem,pieknie siê rozrasta-no i piêknie kwitnie :D
Ostró¿kê tez ju¿ wysia³am.
saginata
 

Postautor: saginata » pt mar 02, 2007 4:27 pm

Zrobi³am wczoraj obchód kwiatów-i stwierdzi³am,ze maj± za ma³o miejsca.Planujê wykopaæ wszystkie byliny,grzadkê poszerzyæ-i to sporo,potem zasiliæ obornikiem i ponasadzaæ na nowo.Czy to nie zaszkodzi moim roslinkom,czy po niedzieli mogê sie ju¿ braæ za te prace?Czeka mnie usuniêcie trawnika z ok20 m d³ugo¶ci i 1-1,5 m szerokosci-muszê kupiæ nowy szpadelek i do roboty-ju¿ siê nie moge doczekaæ. :D
saginata
 

Postautor: Anamaria » pt mar 02, 2007 10:36 pm

A ja kupiłam nasionka - mieszankę roślin naskalnych. Jutro wysieję do skrzyneczki. Ciekawe co to będzie Obrazek
Opis na torebce jest taki: "Mieszanka zawiera wyszukane [shock] długowieczne rośliny naskalne odpowiednio dobrane ze wzgledu na wzrost, czas kwitnienia i barwę". Zawartość op. na 20m2 ogrodu skalnego.
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: Onaela » pt mar 02, 2007 10:56 pm

Saginatko-no niezłe wyzwanie przed Tobą- ;) Narazie zerwij darń i przekop tą nową rabatkę(20-30 m2 to nie lada sztuka:) ).Ż przesadzaniem wstrzymaj się nieco,aż ruszy wegetacja i trochę się ociepli.Roślinki będą bardzo rade jak je przesadzisz do swieżouprawionej ziemi [tan].
Pamiętaj tylko,aby wcześniej dobrze zaplanować nasadzenia-wyższe rosliny na tył rabaty-tak,aby wzajemnie nie zasłaniały sobie słońca.No i kolorystycznie żeby sie dobrze komponowało;).Narazie posadż dość rzadko- wolne miejsca bedziesz mogła uzupełnić jednorocznymi.A jak byliny się rozrosną-nie będzie to konieczne.

Podoba CI sie Trzykrotka ogrodowa? Obrazek

Ona rozwija swe błękitne kwiatuszki dopiero wieczorem,albo w dni pochmurne:)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Onaela » sob mar 03, 2007 12:13 am

Anamario-w marcowym numerze "Ogrodów"znajdziesz płytę CD pt"Ogrody i rośliny skalne".Właśnie przed chwilą ja przegladałam-jest dość interesujaca.Zawiera wskazówki dotyczące zakładania ogrodów skalnych,doboru roślin i sposobu ich uprawy,a takze indeks ze zdjęciami roslin(bylin i krzewów)na skalniak :)

Gazeta razem z płytą kosztuje 7,90zł
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: saginata » sob mar 03, 2007 12:45 pm

Trzykrotka ogrodowa jest ¶liczna-jeszcze nie spotkalam siê z takim kwiatem.Jak ona ro¶nie-k³±cza czy cebule-bo liscie jakby liliowate[tylko nie ¶miej siê jak palnelam jak±¶ g³upote] :D
saginata
 

Postautor: Baś_22 » sob mar 03, 2007 2:10 pm

Saginato, Trzykrotka wirginijska to bylina o niezwykle długim kwitnieniu (czerwiec / wrzesień) ponieważ kwiaty na noc i w dzień pochmurny zamykają płatki. Po przekwitnięciu jednych kwiatów "w kolejce" do kwitnienia pojawiają się następne, tak że pod koniec września z wierzchołków rośliny zwisają grona torebek nasiennych. Dobrze się rozrasta, odporna na choroby grzybowe i mrozy.
Trzykrotki lubią glebę lekko wilgotną, żyzną. Źle rosną na piaszczystych. Mrozoodporność zupełna.Rozmnażanie przez podział.

Obrazek Obrazek
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: saginata » sob mar 03, 2007 5:43 pm

A mo¿e mi doradzicie co przy czym posadziæ aby by³o ladnie.Mam malwy,orliki[ró¿ne kolory],irysy-¿ó³te i jakie¶ mieszane,toje¶æ,³ubin fioletowy,marcinki,i jeszcze takie ¿ó³te ,wiosenne-w tej chwili maj± czerwonawe rozety li¶ci-kwiaty podobne jak powój-tylko cytrynowe[ro¶lina roz³ogowa]-nie wiem co jeszcze-stokrotki,jakie¶ narcyzy,szafirki,mam drobne irysy fioletowe ,liliowce pomarañczowe-i lilie-bia³e nakrapiane-i zó³te,mam dwie paprocie ogrodowe,dwa krzaki rozchodnika okaza³ego,floksy ró¿owe i bia³e,mam bulwy dalii niskich[ceglaste],go¿dziki ró¿owe,-nie pamiêtam teraz co jeszcze-róze i piwonie mam w innym miejscu.Oglada³am wasze zdjêcia-i macie piêkne ogrody-urzadzone ze smakiem-ja tak nie potrafiê,nie mam wyczucia jak to ma wygladac.Proszê podpowiedzcie mi co¶. :)
saginata
 

Postautor: amita » sob mar 03, 2007 6:41 pm

Dziś byłam w sklepie i podziwiałam opakowania z kwiatami.Ale na większości pisało,że jednoroczne.Były też opisane jako byliny.Dobrze kojarzę,że byliny to już są wieloletnie?Były też cebule pięknych lilii i mieczyków.Trochę się boję,że jakby już urosły to je ktoś zetnie,ale chyba pokuszę się o kwiaty przed blokami.
Piękne te wasze okazy.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Onaela » sob mar 03, 2007 7:39 pm

Saginatko-Trzykrotka ogrodowa nie ma kłączy ani cebul ,tylko korzenie po prostu ;)
Moje trzykrotki to mieszańce Andersoniana i w słoneczny dzień zamykają kwiatki już przed południem [cry] .Badałam to niejednokrotnie ;)

Saginatko-trudno tak doradzic na odległość....Pamietaj również o wymaganiach swietlnych roślin.Jeśli to bedzie słoneczna rabata,paprocie i orliki nie powinny sie na niej znależć.
Na tył rabaty dobrze jest dać wysokie rosliny,które będa tworzyć tło-np.wysokie trawy,dalie wysokie czy marcinki chociażby,które utworzą scianę zieleni.Na takim tle bardzo zyskują na urodzie niższe bylinki.Ale przeciez zawsze bedziesz mogła poeksperymentować ,i jeśli coś nie będzie pasowało-po prostu przesadzisz jesienią.Jeśli jeszcze cos chcesz wiedzieć-pytaj śmiało :) .

I konicznie sadż rzadko byliny.Zawsze będziesz mogła między nimi posadzić wdzieczne aksamitki(np takie żółciutkie,które wygladaja jak chryzantemki,a których nasiona Ci wyślę ;) ,astry jednoroczne,lwie paszcze itp.I pamietaj,ze wiosenne rosliny cebulowe latem zasychają,wiec trzeba pomyśleć,zeby nie było w tym miejscu pustych miejsc:)
Uwazaj też,aby tak skomponować rośliny,aby nie wszystkie kwitły w tym samym czasie-bo jak przekwitną-nie będzie na czym "zawiesic oka" ;)
Brzeg rabaty warto obsadzic niskimi bylinkami lub jednorocznymi,których wybór jest ogromny!!! :)

I jeszcze jedno-niewielkie rośliny powinno sadzić sie w grupach min 3-5 szt.,aby tworzyły barwna plamę.Taka jest teoria,co wcale nie znaczy,ze ja zawsze jej sie trzymam :D
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: saginata » sob mar 03, 2007 8:32 pm

Dziêki Onaelu-co¶ pokombinuje.Nasionka aksamitki cytrynowej mam[niskiej]-razem z niuni± zbiera³ysmy jesieni±-a tak¿e floksik[¶liczne ,kolorowe kwiaty jednoroczne].
saginata
 

Postautor: saginata » wt mar 13, 2007 1:14 pm

Powschodzi³a mi ostró¿ka-jeszcze nie wszystka-ale 10 szt.ju¿ przepikowa³am,10 szt.malwy-a na resztê czekam.Grz±dka na byliny jeszcze nie gotowa-wiêc niech sobie spokojnie rosn± te moje kwiatuszki [lol]

Przesadzi³am swoje agawy-w du¿ych doniczkach od razu wydaj± siê wieksze-i ³adniejsze :D
saginata
 

Wiesio³ek

Postautor: saginata » pt mar 23, 2007 8:22 pm

[u:5bd3fd6998]w±tek wyci±gniêty z dzia³u Zagadki[/u:5bd3fd6998]

Wiesio³ek-nie wiem czy kar³owy-bo takiego nigdzie nie znalaz³am-ale czworok±tny ma takie same kwiaty jak mój.Lucysiu-dorzucê. :D
Dzieki za podpowied¿-nazwlekam kwiatow od ludzi ,którzy nie znaja ich nazw-i tak to potem jest-mówie-to zó³te,czy to ró¿owe [lol] [lol] [lol]

Tak to na pewno jest wiesio³ek czworok±tny :D

[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=6502fff741a4d40f][img:5bd3fd6998]http://images22.fotosik.pl/64/6502fff741a4d40fm.jpg[/img:5bd3fd6998][/URL]
Ostatnio zmieniony pt mar 23, 2007 8:39 pm przez saginata, łącznie zmieniany 1 raz
saginata
 

Postautor: Anamaria » pt mar 23, 2007 8:33 pm

To może być wiesiołek czerwonołodygowy. Prosimy o fotkę jak urośnie i zakwitnie :)
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: saginata » pt mar 23, 2007 8:44 pm

Zdjêcie ¶ci±gnê³am z internetu.Mojego minimalnie widaæ na zdjêciu gdzie sa "nasze zwierzaki"-ale tam zas³ania data,a za nim ro¶nie floks-i ca³ej urody wiesio³ka czworok±tnego tam nie widaæ. :)
saginata
 

Postautor: Baś_22 » sob mar 24, 2007 11:51 am

Jak mój zakwitnie to podeślę zdjęcie :) Może to ten sam, który ma Saginatka. Taką nazwę podała mi sąsiadka. Myślę, że nazwę wzięła od wysokości roślinki :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: lucysia » sob mar 24, 2007 7:25 pm

Naprawdę piękny ten wiesiołek!!
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Mikros » sob mar 24, 2007 10:11 pm

saginata pisze:Tak to na pewno jest wiesiołek czworokątny :D


Sanginatko - na pewno Twój wiesiołek to wiesiołek krzewiasty /Oenothera frutikcosa/, tylko one obecnie mają listki i właśnie takie lekko purpurowe. Pozostałe odmiany wiesiołka jeszcze nie wznowiły wegetacji. Miałam ich kilka odmian ale pozostawiłam tylko dwie, ten krzewiasty i misuryjski /missouriensis/ - ma on większe, co najmniej trzykrotnie kwiaty od krzewiastego ;)
Awatar użytkownika
Mikros
Weterani
 
Posty: 483
Rejestracja: czw lut 22, 2007 7:33 pm

Postautor: Onaela » sob mar 24, 2007 10:51 pm

Ufff,to mnie pocieszyłaś,Mikrosku :) ,bo już myślałam,że wiesiołka od Ciebie pozarły mi nornice [cry] Ale skoro jeszcze ma prawo spać,to nadzieja wróciła [lol]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: saginata » ndz mar 25, 2007 10:42 am

No to ja juz nie wiem-czworok±tny i krzewiasty wygl±daj± identycznie-dla mnie [lol]
Znalaz³am w internecie czworokatnego-wygl±d sie zgadza³-wiec uzna³am ,¿e to ten-nie sprawdza³am czy inne s± podobne do mojego :)
saginata
 

Postautor: Mikros » pn mar 26, 2007 9:14 am

Sanginatko - to jest ten sam wiesiołek [?] Zdjęcie nie najlepsze ale myślę że rozpoznasz [rol]

Obrazek

Jeśli tak, to właśnie jest wiesiołek krzewiasty.
Awatar użytkownika
Mikros
Weterani
 
Posty: 483
Rejestracja: czw lut 22, 2007 7:33 pm

Postautor: Baś_22 » pn mar 26, 2007 9:20 am

No to mój wygląda identycznie :) Teraz tylko muszę zaczekać aż zakwitnie. Wtedy przyślę zdjęcie :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: saginata » czw kwie 05, 2007 4:45 pm

Dzisiaj kupi³am bratki-takie ¶liczne i kolorowe-od razu w moim ogrodzie zrobilo siê wiosennie[chocia¿ jest zimno] [lol]
saginata
 

Postautor: wac » czw kwie 05, 2007 5:08 pm

saginata pisze:Dzisiaj kupiłam bratki-takie śliczne i kolorowe-od razu w moim ogrodzie zrobilo się wiosennie[chociaż jest zimno] [lol]
A u mnia 15 stopni na plus, a bratki też kwitną, bo posadziła synowa i zrobiło się wiosennie, urodzinowo i światecznie. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: saginata » czw kwie 05, 2007 5:12 pm

To mi³a atmosferka-a u mnie jeszcze tyle do zrobienia-w tej chwili piek± sie miêcha :D ,jutro wykoñczenie mazurków i innych ciast-no i prawie swiêta [lol] .
Ach i pierwszy raz w tym roku trawê wykosili¶my-i jest piêknie :D
saginata
 

Postautor: saginata » pt kwie 06, 2007 6:12 am

Widzialam wczoraj na zielonym rynku sadzonki kwitn±cych juz bia³ych pachnacych go¼dzików.By³o mnóstwo ludzi,wszêdzie tlok,po ¶wietach pojadê i poszukam-moze jeszcze bêd±-ja mam dwie kêpy ró¿owych-wiêc samym im smutno.
saginata
 

Postautor: Anamaria » pt kwie 06, 2007 8:41 pm

Saginatko, jak nie uda Ci się kupić - to nic się nie martw. Ja właśnie zasadziłam dwie kępy goździków (nazwy cytuję z doniczek):
białe (dianthus arenarius) Obrazek i różowe (dianthus deltoides) Obrazek

Na jesieni chyba da się je podzielić [lol] I będziesz miała!
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: saginata » sob kwie 07, 2007 3:36 pm

Moje ró¿owe s± ja¶niejsze-i te¿ cieniowane-tylko li¶cie maj± szaro-zielone.A jak zakwitn± to poka¿ê-i jesieni± mogê siê podzieliæ.
saginata
 

Postautor: nina1960 » wt kwie 10, 2007 5:25 pm

a ja sobie wysia³am gozdziki ró¿owe jak siê rozrosn± to tez siê moge podzieliæ tylko moje zakwitn± na drugu rok [lol]
nina1960
 

Postautor: saginata » śr kwie 11, 2007 11:04 am

Co by siê sta³o gdybym wysadzi³a na grz±dki malwy i ostro¿kê-m³odziutkie sadzonki-czy by zmarz³y?Co¶ zaczyna mi siê z nimi niedobrego dziaæ-zasychaj± listki-a dbam o nie i ziemia kupna,dobra.Chyba zaryzykujê-jak radzicie?
saginata
 

Postautor: Emmi » śr kwie 11, 2007 11:11 am

Saginatko, nigdy nie miałam Ostróżki, ale mam Malwy i one sobie pięknie rosną w ziemi, już są dość duże, postury ala sporej, dorodnej sałaty ;) Więc wydaje mi się, że nic nie powinno im się stać. Ale, że Twoje ,,cieplarniane,, to może je jakoś osłonić przez te pare pierwszych dni, co?
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kwiaty w ogrodzie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron