Jak zwalczyć ćmę bukszpanową?

Choroby i pasożyty roślin, preparaty ekologiczne, nawożenie, kompostowanie, gleba, ściółkowanie, rośliny trujące, szambo...

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową?

Postautor: Sz_elka » śr mar 25, 2020 11:12 am

https://poradnikogrodniczy.pl/cma-buksz ... o_window=1
"Ćma bukszpanowa to szkodnik, którego gąsienice masowo objadają liście bukszpanów, prowadząc nieraz do całkowitego ogołocenia krzewów. To sprawia, że zwalczanie ćmy bukszpanowej staje się koniecznością. Zobacz jak rozpoznać objawy żerowania ćmy na bukszpanach, w czym pomogą zdjęcia, a także jakimi sposobami można szkodnika się pozbyć. Podpowiadamy najlepsze opryski na ćmę bukszpanową!"
"Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to inwazyjny gatunek motyla, którego gąsienice masowo objadają liście bukszpanów, powodując ogołacanie całych roślin, a w efekcie ich zamieranie i usychanie. Gąsienice silnie uszkadzają bukszpan wiecznie zielony ale mogą przebywać też na innych gatunkach bukszpanów. Coraz częściej ćma bukszpanowa zaczyna atakować też inne rośliny, jak np. irga, laurowiśnia, ostrokrzew, trzmielina."
"Szkodliwe dla bukszpanu są larwy ćmy bukszpanowej - osiągające do 4 cm długości zielone gąsienice z podłużnymi ciemnymi paskami. Żerują najliczniej w środku krzewu, objadając jego liście. Młode gąsienice na bukszpanie obgryzają brzegi liści, a starsze zjadają już całe liście. Ich obecności towarzyszą oprzędy jedwabnych nici."
"Zacznijmy jednak od tego, że warto ręcznie zbierać gąsienice lub otrzepywać je z krzewów bukszpanu po uprzednim rozłożeniu pod krzewami folii. Zebrane gąsienice należy od razu zniszczyć. Najlepiej je spalić lub głęboko zakopać pod ziemią."
"Obserwację bukszpanu pod kątem występowania ćmy bukszpanowej prowadzimy już od kwietnia i kontynuujemy aż do września. Pamiętajmy, iż nie wystarczy obejrzeć krzewów z zewnątrz. Należy rozchylić ich gałązki i zajrzeć do wnętrza korony, gdyż to właśnie tam najliczniej mogą występować gąsienice."
"Warto wiedzieć!
Motyle ćmy bukszpanowej kierują się w kierunku źródeł światła, dlatego łatwo je zaobserwować w ogrodzie wieczorem, przy włączonej lampie."
"Obserwację bukszpanu pod kątem występowania ćmy bukszpanowej prowadzimy już od kwietnia i kontynuujemy aż do września. Pamiętajmy, iż nie wystarczy obejrzeć krzewów z zewnątrz. Należy rozchylić ich gałązki i zajrzeć do wnętrza korony, gdyż to właśnie tam najliczniej mogą występować gąsienice. Gdy tylko je dostrzeżemy, trzeba natychmiast rozpocząć zwalczanie ćmy bukszpanowej, bo szkodnik namnaża się i niszczy krzewy bardzo szybko.
"Warto wiedzieć!
Motyle ćmy bukszpanowej kierują się w kierunku źródeł światła, dlatego łatwo je zaobserwować w ogrodzie wieczorem, przy włączonej lampie.
"Dobrym sposobem na wykrycie obecności ćmy bukszpanowej jest rozwieszanie pułapek feromonowych do odławiania dorosłych motyli. Pułapki służą głównie do sygnalizacji obecności szkodnika (przyciągają jedynie samce)."
" Ze względu na wysoką skuteczność oraz duże bezpieczeństwo stosowania ekologiczny LEPINOX PLUS to najlepszy preparat do zwalczania ćmy bukszpanowej w ogrodach przydomowych i na działkach. Wraz z pojawieniem się tego preparatu w sprzedaży ogrodnicy wreszcie zyskali skuteczną broń przeciwko ćmie bukszpanowej :-) Zawiera on bakterię Bacillus thuringiensis, która infekuje gąsienice ćmy bukszpanowej, powodując ich śmierć w ciągu 3 dni od wykonanego oprysku (gąsienice przestają żerować i uszkadzać krzewy już w pierwszym dniu po oprysku ale mogą przeżyć jeszcze do 3 dni)."
"W minionych latach, gdy nie było amatorskiej wersji preparatu LEPINOX PLUS, ogrodnicy radzili sobie opryskując krzewy bukszpanu środkami do ogólnego zwalczania szkodników gryzących liście i wysysających soki z roślin, które były też skuteczne przeciwko gąsienicom ćmy bukszpanowej. Ponieważ jednak larwy ćmy bukszpanowej żerują ukryte wewnątrz krzewu i ciężko do nich dotrzeć z opryskiem, bardzo ważne było aby użyć środka o działaniu systemicznym. Takie działanie wykazują preparaty Polysect Bukszpan 005 SL Ultra lub Mospilan 20 SP."
"Warto wiedzieć!
Chociaż preparat Polysect Bukszpan nie ma rejestracji bezpośrednio na ćmę bukszpanową, został on polecony do zwalczania ćmy przez dr hab. Pawła K. Beresia z Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Rzeszowie na łamach miesięcznika Działkowiec (nr 1/2020, str. 57)."
"Podobne działanie jak Polysect Bukszpan 005 SL wykazuje preparat Mospilan 20 SP BUKSZPAN. W składzie Mospilan 20 SP znajduje się zresztą ta sama substancja czynna - acetamipryd."
"Szansę na uratowanie bukszpanu mamy jedynie, jeśli ćma bukszpanowa nie uszkodziła zbyt wielu pędów. Przyjmuje się, że krzewy, którym szkodnik uszkodził ponad 80% liści nie mają już szans na odratowanie. To, czy bukszpan przeżyje, weryfikuje przede wszystkim okres zimowy. Liście zimozielonego bukszpanu mają dla tej rośliny kluczowe znaczenie dla przetrwania zimy. Jeśli na wiosnę pędy się nie zazielenią i nie pokryją świeżymi listkami, krzewy bukszpanu trzeba niestety wykopać i usunąć."
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Jak zwalczyć ćmę bukszpanową?

Postautor: Cebulka » sob mar 28, 2020 10:57 pm

Dzięki Elu! :*
Moje NARAZIE nie, ale pewnie dotrze i tu...
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm


Wróć do Chemia czy ekologia - grunt żeby pomogło

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości