Witaj Emmi
Gleby ilaste zaliczane są do tzw. gleb ciężkich. Mają niekorzystne właściwości fizyczne, gdyż zawierają dużą ilość cząstek spławialnych i w związku z tym są bardzo zwięzłe, spoiste i lepkie.
Na takich glebach, pomimo ich zasobności w składniki pokarmowe, rośliny dają niskie plony wskutek niedostatecznego dostępu tlenu do korzeni, które słabo się rozwijają i źle zaopatrują roślinę w składniki pokarmowe. Glebę taką dobrze jest pozostawić na zimę głęboko przekopaną i poddaną strukturotwórczemu działaniu mrozu
Zasady uprawy takich gleb polegają m.in. na regularnym i obfitym stosowaniu nawozów organicznych (w celu zwiększenia ilości próchnicy), wapnowaniu i stosowania w zmianowaniu udziału roślin motylkowych.
Rośliny motylkowe
Na gleby cięższe polecana jest głównie:
peluszka - 100g/m2
łubin niebieski - 150g/m2
łubin żółty - 40g/m2
Na glebach ciężkich przykopuje się je na jesieni ponieważ rozkład masy roślinnej jest w nich wolniejszy niż w glebach lekkich i nie ma w nich znacznego wymywania składników pokarmowych.
Wapnowanie
Wapnowanie zdecydowanie poprawia strukturę gleby, zwiększając przy tym jej przewiewność i wpływa na tworzenie się struktury gruzełkowej.
Dzięki zmniejszeniu zakwaszenia wpływa pozytywnie na rozwój drobnoustrojów w glebie i zwiększa przyswajalność przez rośliny różnych związków (azotu, potasu, fosforu).
Zdecydowana większość roślin wymaga odczynu lekko kwaśnego, a więc na takich glebach pH ok. 6,5. Pomiar możesz wykonać samodzielnie za pomocą płytki Heliga, którą można kupić w sklepach ogrodniczych.
Wapnuje się późnym latem lub jesienią dając ok. 15kg wapna na 100m2 (raz na kilka lat).
UWAGA
- Po wysianiu wapna na glabach ciężkich wskazane jest je od razu lekko (płytko) przekopać.
- Nie wolno stosować nawozów wapniowych razem z obornikiem.
Jeżeli obornik stosuje się jesienią, to wapno na to samo pole można dać latem lub na wiosnę.
Obornik
O zaletach obornika jako nawozu nie będę pisał, bo wszyscy je znamy.
Rozrzucony na pole obornik wskazane jest jak najszybciej lekko przekopać by uniknąć strat azotu. Na glebach ciężkich przykopujemy go płytko ok. 10-15cm.