Domowe porządki

Choroby i pasożyty roślin, preparaty ekologiczne, nawożenie, kompostowanie, gleba, ściółkowanie, rośliny trujące, szambo...

Domowe porządki

Postautor: Tosia » sob lut 14, 2015 10:00 pm

Start Wnętrza Kuchnia
RSS
Domowe zastosowania herbaty. Pogromca brudu i brzydkich zapachów
WP | 2015-02-13 (13:40) | 28 opinii
AAA
Domowe zastosowania herbaty. Pogromca brudu i brzydkich zapachów
Shutterstock


Herbata ekspresowa, produkowana w praktycznych torebkach, przydaje się nie tylko do picia. Dzięki niej uporasz się między innymi z domowymi porządkami, pozwoli ci też zaoszczędzić na specyfikach do sprzątania.

Zużyte torebki po wypitej herbacie nie powinny więcej lądować w koszu na odpadki. Choć wydają się zbędne, mogą jeszcze niejedno. Przydadzą się w trakcie sprzątania, odświeżania szafy oraz przy uszkodzeniach skóry. Należy je jedynie wysuszyć i składować z dala od wilgoci. Zastąpią wiele specyfików, które musiałbyś kupić.

Torebki po herbacie: pogromca brudu

Jeśli masz naczynia stołowe lub garnki, których nie można myć w zmywarce, czeka cię mozolne zmywanie ręczne. Gdy zabrudzenia są przypalone lub na dobre przywarły np. do talerzy, konieczne jest ich wcześniejsze namoczenie. Kłopotu z domyciem naczyń nie będzie, gdy do wody w zlewie dodasz kilka torebek zużytej herbaty. Jej działanie pozwoli na odspojenie zabrudzeń. Wilgotną torebką z herbatą możesz też przetrzeć ciemne drewniane meble - zyskają nowy blask.

Torebki po herbacie: pochłaniacz zapachów

Niechciane zapachy w szafce kuchennej lub garderobie usuną zawieszone torebki zużytej herbaty. Możesz je również ułożyć na talerzyku - mają wyjątkową moc pochłaniania zapachów. Jeśli lubisz pić odmianę Earl Grey lub inną zapachową, jej aromat może dyskretnie pozostać w miejscach o nieświeżej woni.

Dobrze wysuszone torebki po wypitym naparze warto też umieścić w butach – po jednej do każdego. Pochłoną one zapach potu i odświeżą obuwie. W lodówce wystarczy ustawić otwarte naczynie z trzema torebkami herbaty, aby działały jak pochłaniacz. Niechciane zapachy znikną bez śladu. Kilka torebek można też włożyć do kociej kuwety. Pozbędziesz się w ten sposób przykrej woni.

Torebki po herbacie: broń na insekty

Zapachu herbaty nie lubią owady i gryzonie, dlatego torebki z herbatą warto umieszczać w szafkach z żywnością, w spiżarni czy innym miejscu, gdzie istnieje zagrożenie przebywania niechcianych lokatorów. Myszy i insekty wyjątkowo nie lubią zapachu mięty, dlatego z myślą o nich wysusz po wypiciu torebki z ziołami lub herbatą o miętowym smaku.

Torebki po herbacie: odżywka dla roślin

Wysypane z torebek fusy czarnej herbaty warto wyłożyć wokół roślin doniczkowych, np. paproci. Następnie należy podlać ziemię, aby stały się wilgotne. Wzmocnią roślinę i sprawią, że zyska ona głębszy odcień zieleni.

Tak samo dobrze herbata wpływa na róże, azalie i rododendrony. Tajemnica tkwi w garbniku zwanym taniną - wpływa ona na podniesienie kwasowości gleby. Ekspresówka umieszczona na dnie doniczek odżywi glebę oraz pozwoli utrzymać odpowiednią wilgoć podłoża. A jeśli samodzielnie przygotowujesz dla roślin kompost, fusy przyspieszą rozkład biomasy.

Herbata kosmetycznie i leczniczo

Okłady z torebek herbacianych doskonale nadają się do stosowania na zmęczone, obolałe i opuchnięte oczy. Znoszą zaczerwienienia, a nawet pomagają przy stanach zapalnych. Schłodzone w lodówce zmniejszają opuchliznę i cienie pod oczami.

Herbata łagodzi też zmiany skórne takie jak trądzik, dodatkowo zwężając pory. Ale sprawdzi się także w przypadku ukąszeń owadów, leczenia siniaków i oparzeń słonecznych, a nawet opryszczki.

Regularnie wykonywane okłady usuną kurzajki. Jeszcze ciepła torebka herbaty przyłożona do bolącego zęba ukoi ból i zadziała odkażająco. Taki okład można też wykonać na dziąsło w miejscu po świeżo usuniętym zębie.








i oliwa, oprócz wartości odżywczych i pielęgnacyjnych dla skóry, pomogą ci w domowych porządkach oraz zakonserwują powierzchnię niektórych sprzętów oraz odzieży. Ponieważ jednak mogą również przebarwić tkaniny, należy obchodzić się z nimi umiejętnie.

Czyszczenie powierzchni

Nie każdy wie, że olej i oliwa pozwalają się pozbyć uporczywych zabrudzeń oraz naklejek. Mocno przypalony garnek czy patelnię możesz oczyścić preparatem, który zrobisz bez trudu we własnej kuchni. Wystarczy olej i sól gruboziarnista. Taką mieszanką pocieraj zabrudzenia lub pozostaw ją na naczyniu na kilka minut. Po tym czasie wystarczy spłukać przypalenia lub zetrzeć je ręcznikiem papierowym. W ten sposób można czyścić jedynie żeliwne garnki lub patelnie, te o nieprzywieralnych powłokach mogą bowiem ulec zniszczeniu.

Również naklejki na sprzętach, urządzeniach, naczyniach, które zwykle nie chcą łatwo schodzić, nawet namoczone, bez trudu usuniesz, nanosząc na nie olej lub oliwę. Zamiast używać ostrych przedmiotów oraz rozpuszczalników niszczących czyszczoną powierzchnię, wystarczy nasączyć naklejkę i pozostawić ją na kilka minut. Olej lub oliwa doskonale ją odspoją, dzięki czemu pozbędziesz się problemu bez uszkodzeń i zarysowań.

Niwelowanie rys i zadrapań

Meble wykonane z naturalnych surowców, takich jak drewno, w trakcie eksploatacji ulegają zarysowaniom i drobnym uszkodzeniom. Aby zniwelować zadrapania bez szlifowania, wystarczy przetrzeć powierzchnię stołu czy komody ściereczką zwilżoną mieszanką oleju lub oliwy oraz cytryny (1/2 szklanki oleju + sok z połówki cytryny). Substancję wciera się okrężnymi ruchami, precyzyjnie pokrywając całą powierzchnię. Drobne zadrapania staną się mniej widoczne i wygładzone. Oliwa zaś sprawi, że meble zyskają delikatny połysk i będą wyglądały jak nowe. Pamiętaj jednak, że tłuszcz lekko przyciemni czyszczoną powierzchnię. Analogicznie odnowisz sprzęty i urządzenia wyprodukowane ze stali nierdzewnej.

Olej i oliwa mają też inne właściwości, a mianowicie uelastyczniają włókna różnych materiałów oraz konserwują, wnikając w ich głąb. Ściereczką z kilkoma kroplami ciepłego tłuszczu warto przetrzeć powierzchnię rattanowych czy wiklinowych mebli, aby zapobiec pęknięciom i nadmiernemu wysuszeniu się surowca. Sprzęty odzyskają też w ten sposób dawny blask, bez konieczności lakierowania.

Impregnacja

Skórzane torby, buty czy meble warto impregnować środkami naturalnymi zamiast chemicznymi. Ściereczką nasączoną olejem lub oliwą dobrze jest przetrzeć ich powierzchnię, dzięki czemu zniwelujesz rysy i delikatne zadrapania. Odświeżony materiał może lekko się przyciemnić, ale będzie wyglądał jak nowy. Skóra zaimpregnowana tłuszczem przestanie pękać i znikną drobne niedoskonałości. Pamiętaj jednak, by nie stosować oleju na siedzisku, które ma styczność z odzieżą.

Olejowanie to doskonały środek pielęgnacyjny i impregnujący do stosowania na drewnianych podłogach, blatach, deskach do krojenia czy przyborach kuchennych. Wcieranie oleju lub oliwy sprawi, że będą one odporne na wilgoć. Woda nie wniknie w głąb surowca, nie spowoduje jego pęcznienia, a w efekcie biodegradacji. Powierzchnia za to stanie się miła w dotyku, gładka i o satynowym połysku. Choć bez trudu nabędziesz specjalistyczne preparaty do olejowania, stosując jadalny olej czy oliwę, masz gwarancję bezpiecznej dla zdrowia impregnacji.
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Wróć do Chemia czy ekologia - grunt żeby pomogło

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości