Znalezione w necie, całkiem ciekawe przepisy
http://naturaity.pl/zdrowie-na-talerzu/ ... rowia.htmlKrólowa dynia - dla zdrowia"Dynia to magiczne warzywo. Dzięki niemu możemy być piękniejsze. Nie zapominajmy jednak, że dynia prócz urody może nam przynieść zdrowie. Oto przepisy Ireny Gumowskiej z książki "Słońce w słoikach", które sobie wynotowałam.
Marzena z Pabianic"
Dynia z jabłkamiMus jabłeczny, ugotowana dynia, cukier, aromat.
Przygotować mus jabłeczny, wymieszać go z dynią w proporcji 1: 1 albo... według gustu. Do smaku posłodzić; jeśli jabłka były słodkie, cukru potrzeba bardzo niewiele. Dla aromatu można dodać np. olejek ananasowy, pomarańczowy lub inny. Można też, przecierając rozgotowane jabłka na mus, dodać do nich trochę płatków róży konfiturowej lub rozgotować z jabłkami pigwę i razem przetrzeć; silny aromat tego owocu jest bardzo lubiany. Dyni makaronowej się nie przeciera (chodzi o to, by został chociaż ślad „makaronu”), tylko miesza z musem (przecierem) jabłkowym. Można taką masę przesmażyć i odparować, jeśli będzie zbyt rzadka. Gorącą wkładać do gorących słoików i „pod kocyk”. Ale można też dostatecznie gęsty mus wkładać do słoiczków i pasteryzować w temperaturze około 80°C przez około 20 minut. Dzięki dyni mus ma delikatniejszy smak niż z samych jabłek, a dzięki dodatkom aromatycznym bardzo zyskuje na zapachu i smaku.
Dynia z jarzębinąNadaje się tu każda odmiana dyni, nie tylko makaronowa. Można dynię makaronową przyrządzić jak poprzednio, a inne dynie po prostu obrać ze skórki, usunąć gniazdo nasienne i albo rozgotować z niewielkim dodatkiem wody, albo sparzyć w piekarniku i przetrzeć.
Jarzębinę, jak zwykle, trzeba najpierw odgoryczyć. Obrać z łodyżek, włożyć do woreczków foliowych (po 50 dag do 1 kg) i zamrozić, np. w zamrażalniku lodówki. Wystarczy przez 12-24 godziny, ale można przechować w zamrażalniku nawet i wiele tygodni. Po przemrożeniu jagody wymyć, wypłukać, przebrać i odcedzić. Na 3 części jarzębiny bierze się 7 części dyni i 30% cukru, czyli np. na 3 kg jarzębiny – 7 kg dyni i 3 kg cukru.
Do rondla wsypać jarzębinę, dodać cukier, przesmażyć, dodać ugotowaną i przetartą dynię, wymieszać i smażyć, aż dżem nabierze przejrzystości; kropla wylana na zimny talerz nie rozlewa się. Gorący przetwór wkładać do gorących słoików i natychmiast zamykać. Następnie poddać tzw. suchej pasteryzacji, czyli zawinąć w gruby koc.
Uwaga. Niektórzy wolą ten dżem od borówkowego, zachwycając się jego pikantną goryczką.
Można, naturalnie, część dyni zastąpić musem jabłecznym albo po prostu pokrajanymi w kostkę jabłkami, ale i bez jabłek czy gruszek sama jarzębina z dynią też jest znakomita.
Dynia marynowanaJak dotychczas miała największe powodzenie i była najbardziej znana. Gospodynie mają też swoje sekrety w przyrządzaniu tej konserwy. Oto kilka sposobów...
I
Dynię umyć, obrać z wierzchniej skórki, usunąć gniazdo nasienne. Otrzymany miąższ albo pokrajać w kostkę, albo wydrążyć kulki specjalną łyżeczką.
Na 2 kg obranej dyni przygotować zalewę z 0,5 litra 6% octu, 80 dag cukru oraz takich przypraw, jak: pół łyżeczki sproszkowanego cynamonu (lub kawałek laski) i 8-10 goździków. Cukier rozpuścić w 0,75 litra wody i gotować z przyprawami. Na wrzący syrop wrzucać kostki dyni i gotować, aż nabiorą szklistości. Wtedy dynię odcedzić (np. wyjąć łyżką cedzakową), a do syropu wlać ocet, przykryć naczynie i raz zagotować. Kostki czy kulki z dyni, ułożone w słoikach, zalać wrzącą zalewą, zamykać i chować „pod kocyk”.
II
Na l kg przygotowanej jak wyżej dyni potrzeba: l szklankę octu winnego, 40 dag cukru, łyżeczkę imbiru, 4-5 goździków, szczyptę soli i ewentualnie kawałek skórki pomarańczowej. Ocet zagotować z cukrem i solą, włożyć kostki lub kulki z dyni, gotować kilka minut, dodać przyprawy, a gdy dynia nabierze przejrzystości, przełożyć ją do słoików. Pasteryzować około 10 minut w temperaturze około 90°C.
III
Obrany miąższ dyni (twardy) pokrajać w kostki o boku 2 cm i wkładać do wrzącej wody na 4-5 minut; jeśli kostki są większe, gotować 7-8 minut. Dynię schłodzić w zimnej wodzie (np. na sicie, pod kranem), a następnie poukładać w słojach.
Zalewę przygotować z: 0,6 litra wody, 0,20-0,35 litra 6% octu, 20-35 g soli, 20-40 g cukru, dodać 0,3-0,8 g angielskiego ziela, tyle samo goździków, 2-4 listki laurowe i np. kilka listków estragonu lub hyzopu, rozmarynu, tymianku, kolendry itp. Dynię w słoikach zalać przegotowaną, wrzącą zaprawą (odcedzoną lub nie) i pasteryzować 15-20 minut w temperaturze 85°C.
IV
(Ostra!) Zmienia się w tym przepisie tylko zalewę. Powinna ona składać się z: 0,4 litra wody, 0,35-0,40 litra 6% octu i przypraw: po 0,4-0,6 g cynamonu, goździków, ziela angielskiego, 0,5 g pieprzu czarnego, 4-10 g estragonu, 5 g liści czarnej porzeczki i 0,2 g liści laurowych. Gorącą zalewą zalać dynię w słoikach i pasteryzować.
Przecier z dyniDynię obrać, pokrajać, podlać niewielką ilością wody, rozgotować i zmiksować na jednolitą masę. Przecier podgrzać, gorący wkładać do gorących słoików, zamykać i „pod kocyk”.
Można przecier od razu z pojemnika miksera wkładać do słoi i pasteryzować 15 minut w temperaturze ponad 75°C. Taki przecier wykorzystuje się do zup, a także do ciast, w których zastępuje częściowo jaja.
Przecier z dyni, gruszek i pigw1 kg dyni, 50 dag gruszek, 50 dag pigw, około 20 dag cukru, skórka z cytryny lub pomarańczy albo sok cytrynowy z koncentratu.
Owoce oczyścić, pokrajać, rozparować pod przykryciem z niewielką ilością wody. Przetrzeć przez sito (dynię można zmiksować). Dosłodzić, przyprawić i zagęszczać powoli na średnim ogniu, mieszając. Gdy kropla spuszczona na zimny talerzyk nie rozpływa się – wkładać do słoików ścisło, tak, by wyprzeć powietrze. Pasteryzować około 20 minut w temperaturze około 90°C albo jeszcze wrzący przecier wkładać „pod kocyk”.
Marmolada z dyni, jabłek i borówek50 dag oczyszczonej dyni, 1,5 kg jabłek, 50 dag borówek (ewentualnie przemrożonej jarzębiny albo żurawin), cukier do smaku (10-25 dag).
Jabłka upiec w piekarniku i przetrzeć przez sito. Dynie rozparować i zmiksować. Oba przeciery połączyć z przebranymi jagodami jarzębiny. Odparować na małym ogniu, mieszając, aż pozostanie około połowa pierwotnej objętości. Dodać cukier i dalej smażyć. Gdy wystarczająco zgęstnieje, wkładać przetwór do słoików, zamykać i „pod kocyk”.
Dżem z dyni i jabłek z „korzeniami”1 kg dyni, 50 dag kwaśnych jabłek, 50-70 dag cukru, kilka goździków, mielony cynamon, kwasek cytrynowy.
Dynię oczyścić i pokrajać. Umyte jabłka – po odłożeniu 1-2 sztuk – obrać, pokrajać na cząstki i razem z dynią rozparować pod przykryciem. Gdy zmiękną, zdjąć pokrywkę i smażyć, odparowując jeszcze przez około 30 minut. Wtedy dodać cukier, przyprawy i pokrajane w kostkę odłożone jabłka (obrane ze skórki i oczyszczone z gniazd nasiennych). Gdy dżem zgęstnieje, gorący wkładać do gorących słoików, zamykać i „pod kocyk”.
Dynia w przecierze żurawinowym1 kg dyni, 75 dag do 1 kg żurawin (ewentualnie przemrożonych owoców jarzębiny), około 10 dag cukru.
Dynię obrać, pokrajać w słupki i zblanszować przez kilka minut we wrzącej wodzie. Potem przelać zimną i rozłożyć do słoi. Żurawiny przebrać, opłukać, osączyć, włożyć do rondla, zalać niewielką ilością wody i rozparować pod przykryciem. Gorące przetrzeć przez sito, doprawić cukrem do smaku (przy jarzębinie więcej cukru) i gorącym przecierem napełniać słoiki z dynią. Pasteryzować około 20 minut w temperaturze około 90°C.
Konfitury z dyni1,5 kg dyni (o intensywnie pomarańczowym kolorze miąższu), 1 kg cukru, szklanka wody, sok z cytryny lub kwasek cytrynowy, 1 kieliszek araku, rumu lub wódki.
Dynię oczyścić, obrać, pokrajać w kostkę, a jeszcze lepiej wydrążyć z niej kulki. Przełożyć je na sito i włożyć na l minutę do wrzącej wody, a potem do zimnej. Osączyć, skropić sokiem z cytryny i alkoholem. Z cukru i wody ugotować syrop (około 10 minut). Włożyć dynię, lekko podsmażyć i odstawić. Na drugi i trzeci dzień powtórzyć tę czynność. Kulki dyni powinny być przejrzyste, a syrop – gęsty. Wtedy przełożyć konfitury do słoików, zamykać i „pod kocyk”.
Dynia pasteryzowana1 kg dyni, 50 dag cukru, 1/3 łyżeczki cytrynowego kwasku, kilka ziaren kolendry, pieprzu i ziela angielskiego, po 1/2 łyżeczki sproszkowanych lub drobno utłuczonych goździków i cynamonu.
Dynię – jak zwykle – obrać, a miąższ pokrajać w kostkę, kulki itp. Zagotować
3 szklanki wody i zblanszować w niej dynię przez 1-2 minuty. Odcedzić. Odmierzyć 2 szklanki wywaru z dyni, dodać cukier, kwasek cytrynowy, kolendrę, pieprz oraz ziele angielskie i zagotować na wolnym ogniu. Dynię ułożyć w słoikach, oprószyć goździkami i cynamonem, zalać gorącą zalewą. Słoiki pasteryzować około 20 minut w temperaturze 85°C.