PSTRĄŻENIE

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

PSTRĄŻENIE

Postautor: farmerka63 » śr lip 08, 2009 9:42 pm

Podaję przepis na wędzone pstrągi ,które wespół w zespół wciągnęliśmy na hucianym zlocie. Przepis zaczerpnięty został ze strony www.wedlinydomowe.pl , aczkolwiek jest już nieco uproszczony a z drugiej strony nieco wzbogacony ;)

Ilość pstrąga 6 kg - co przy średniej wadze rybki 0,5 kg daje nam 12 sztuk.

* świeżo wypatroszonego pstrąga płuczemy w bieżącej chłodnej wodzie.

* przygotowujemy wywar z przypraw - pieprz czarny mielony, ziele angielskie, liść laurowy, papryka czerwona ostra. Po krótkiej naradzie z Cebulką postanowiłyśmy jeszcze hojnie sypnąć ziół prowansalskich oraz pieprzu ziołowego. Przyprawy parzymy w 1/2 l wody przez ok. 20 minut.

* przygotowujemy solankę - 5 l wody + 2 szklanki soli + 1 szklanka cukru + 15 łyżek octu

* przecedzamy wywar z przypraw . Wlewamy go do solanki . Takąż wonną solanką zalewamy pstrągi i pozostawiamy w chłodzie na 12 godzin.

* po 12-tu godzinach rybki wyjmujemy i płuczemy w wodzie, nadziewamy na haki , a pomiędzy płaty brzuszne wkładamy wykałaczki - aby pstrągi suszyły się i w środku. Wieszamy w przewiewnym miejscu .

* wkładamy do rozgrzanej wędzarni i wędzimy ok. 3,5 godzin w zimnym dymie ( max. 40 st.C) .

Ale i tak wiecie, że aby pstrążenie się udało, to musi być CZAS , MIEJSCE I LUDZIE ;D
Awatar użytkownika
farmerka63
Weterani
 
Posty: 1287
Rejestracja: ndz mar 02, 2008 3:21 pm

Postautor: amita » śr lip 08, 2009 9:53 pm

Ja to myslałam,że pstrąg to jest papier toaletowy...kiedyś w rzece Wisle usiłowałam złapać pstrąga na widelec,ale to wiecie [skrob] rozumiecie...młoda byłam to i widelec wzięłam nieodpowiedni ;> potem ze stawu hodowlanego...brrrr,paskudztwo!A u Farmerostwa był superowski.Dziecię starsze mi polową zżarło ;) na zdrowie,bo był pyszny.
Szacunek dla Farmera,który po pstrągach zaczął wędzić sery,kiedy wszyscy już chrapaliśmy po wyżerce.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Onaela » śr lip 08, 2009 10:05 pm

A wyglądało to tak ;

Obrazek Obrazek Obrazek
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Re: PSTRĄŻENIE

Postautor: pedro » czw lip 09, 2009 11:34 am

farmerka63 pisze: Ale i tak wiecie, że aby pstrążenie się udało, to musi być CZAS , MIEJSCE I LUDZIE ;D


No i musi być coś do pstrąga 8) .
Awatar użytkownika
pedro
Weterani
 
Posty: 356
Rejestracja: pn sie 11, 2008 6:20 pm

Postautor: tuurma » czw lip 09, 2009 1:19 pm

Bez obaw, o coś do pstrąga również zadbano :) W dużym wyborze :)
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: Anamaria » ndz lip 12, 2009 12:11 am

Och, ale pyszności mnie ominęły, buuu [beksa] ;(
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm


Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości