Żebroczka

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Żebroczka

Postautor: pedro » pt gru 12, 2008 12:11 pm

Dla smakoszy potraw z ziemniaków podaję przepis na potrawę z mojej rodzinnej Wisły.

Żebroczka to potrawa ze Śląska Cieszyńskiego, a konkretnie z Wisły.
Nazwa pochodzi od słowa "żebrok", czyli (po polskiemu :D )żebrak, który szedł kiedyś przez wieś i żebrał u dobrych ludzi o jedzenie. Jak już sobie pożebrał to z tego co dostał zrobił właśnie żebroczkę. Ale do rzeczy.

- 2 - 3 kg ziemniaków,
- szklanka ryżu (kaszy),
- 0,5 l mleka,
- słonina, boczek surowy (ew. wędzony), kiełbasa - razem ok. 0,5-1 kg,
- duża cebula, 2 -3 ząbki czosnku,
- przyprawy: sól, pieprz, kminek, majeranek.

Ziemniaki zetrzeć na tarce jak na placki. Ryż ugotować w 2 szklankach wody. Słoninę, boczek, kiełbasę pokroić w kostkę (mogą być większe kawałki) i przesmażyć razem z cebulą. Ziemniaki, ryż, przesmażone składniki mięsne (razem z tłuszczem, który powstał w wyniku smażenia), wymieszać, doprawić, dodać gorące mleko, ponownie wymieszać. Wylać na brytfankę lub głębszą blaszkę do pieczenia i piec w średnio nagrzanym piekarniku (200 st. C) 70 - 90 min. Po upieczeniu brzegi żebroczki przylegające do ścian naczynia powinny być spieczone na ciemno brązowy kolor, a środek powinien być żółto-zielonkawy. Potrawa powinna być dość tłusta, dlatego w przepisie podałem dość dużą rozpiętość składników mięsnych (każdy robi według własnego smaku). W oryginale dawano "czorne szpyrki" wysmażane z "wyrzosków" czyli kawałki mięsa pochodzące ze skrawków ze świniobicia. Żebroczkę podawano z ziołową herbatą, która miała pomóc w trawieniu. Oczywiście znane są również inne szlachetniejsze płyny pomocne w trawieniu, które polecam według uznania . Moje dzieci uwielbiają popijać żebroczkę zimnym mlekiem.

Potrawę tę można dostać w karczmach regionalnych w Wiśle. Podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej również można spróbować żebroczki na wielu stoiskach rozmieszczonych w wiślańskim parku, a towarzyszących tej imprezie.

Smacznego !!!
Awatar użytkownika
pedro
Weterani
 
Posty: 356
Rejestracja: pn sie 11, 2008 6:20 pm

Postautor: Baś_22 » pt gru 12, 2008 8:17 pm

Pedro bardzo fajny pomysł z podaniem przepisu na potrawę regiionalną [brawo]
A może utworzyć taki specjalny temat "Potrawy regionalne" [?] bo różne przepisy "porozrzucane" są po Kulinariach np. gdzieś pewnie jest przepis na "Pieczonkę" :-P ach co to była za wyżerka [haha]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Onaela » pt gru 12, 2008 11:07 pm

Żebroczka" na oko " przypomina wschodnią babę ziemniaczaną,którą mieliśmy przyjemność kosztować za sprawą Kati :) Tylko do produkcji baby chyba nie używa się ryżu?
Obie potrawy napewno są bardzo smaczne,i w przypadku obu,jak wspomniał Pedro warto pomyśleć o jakimś "wzmacniaczu trawienia" [diabel] [haha]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Danuta » ndz sie 16, 2009 10:41 pm

A ja to jadłam w Wisle Malince. Pierwszy raz w zyciu. Bardzo dobre i syte !!!!!!!
A do tego oprocz boczku można dodać przesmażonego mięsa mielonego :D
Danuta
Ekoraczki
 
Posty: 15
Rejestracja: sob sie 15, 2009 8:26 pm


Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości