Chleb, masło, twaróg - słowem same swojskości

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Postautor: Cebulka » ndz paź 05, 2008 4:36 pm

Sagi - piękny!!! [prosi]
A jaki napowietrzony... [brawo]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Cebulka » pn paź 06, 2008 8:09 pm

Pozazdrościłam [lol]

Uwaga [!]
Nie dotykac ekranu! Gorące [lol]
Obrazek

(Jak smakują jeszze nie wiem, ale pachną... [pijany] )

Dobra, już wiemy, jak smakują [haha]
Obrazek Obrazek

Ogólnie jak na pierwsze samodzielne bułki jest nieźle - ale pole do poprawy też istnieje.
Są takie kruche, sypkie - a ja bym wolała takie wilgotne, jakby ciągnące...
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: saginata » wt paź 07, 2008 6:28 am

O jej Cebulko-jakie ¶liczne-a¿ tu mi pachn±!!!

Jak piekê piero¿ki dro¿d¿owe to do ciasta dodajê jajko i dolewam kilka ³y¿ek ciep³ego oleju-ju¿ na koñcu wyrabiania-i jeszcze wyrabiam a¿ siê wch³onie.Stare gospodynie mówi³y mi,¿e to po to,aby ciasto siê nie kruszy³o.
saginata
 

Postautor: Cebulka » wt paź 07, 2008 8:03 am

Ciepły olej mówisz? [rol]
To jest ciasto z tego co pamiętam z pół kilo mąki, szklanki płynu (mleko plus woda), łyzeczka cukru i soli jedno jajko i 6 dkg masła - z tym że częśc masła zastąpiłam oliwą... Może całe masło oliwa zastąpię? [skrob]

Ha! Dziś mam do pracy własną bułkę z własnoręcznie upieczonym schabem i kiszonym ogórkiem [!] Tak trzymac! [jupi]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Tosia » wt paź 07, 2008 4:32 pm

Sagi a gdzie przepis na te pierożki drożdżowe.Ja właśnie zjadam chlebek świeżo pieczony [jeszcze ciepły,pycha] :P
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Postautor: magdziołek » śr paź 08, 2008 6:57 am

Ale smakowite bułeczki,a co bioderka na to ;) . Z drugiej strony raz się żyje :) .

Mam pytanie i prośbę... potrzebuję przepis na "ciasteczka z płatków owsianych". Mój brat "na stare lata" zachorował, nie może jeść produktów pszennych, ale to ZERO pszenicy. Zawsze był łasuchem, lubił mamy wypieki a teraz tylko może na nie popatrzeć. Dostał od lekarza książkę z przepisami ale tam nie ma nic "słodkiego", płatki owsiane może jeść. Kiedyś obiło mi się o uszy, że ludzie pieką takie "owisane ciasteczka"... może ktoś z Was piekł coś takiego i ma przepis to poproszę.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: koliberek » śr paź 08, 2008 5:43 pm

qrcze pamiętam kiedyś te ciasteczka robilismy w domu
musze mamę popytać
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Nina » czw paź 09, 2008 9:49 am

To co Magdziołku dieta bezglutenowa,oj wiem coś na ten temat.Kiedyś moja córka była na takiej diecie ale to lata temu co wtedy nic nie było w sklepach.
Awatar użytkownika
Nina
Weterani
 
Posty: 785
Rejestracja: sob sty 27, 2007 6:03 pm

Postautor: magdziołek » czw paź 09, 2008 10:02 am

Nina, do końca nie wiem, co to za dieta, bo ograniczenia ma we wszystkim. Dosłownie musi ważyć wszystkie produkty i określać wg tabel ilość soli, potasu, itp, nie mówiąc o węglowodanch, białkach czy tłuszczach. Brat ma astmę i niewydolność nerek. Tę dietę to mu lekarz przepisał. Przepis na ciasteczka owsiane znalazłam w internecie i mu wysłałam a On musi sobie dopasować do potrzeb ilości i skład produktów.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Cebulka » czw paź 09, 2008 11:42 am

Właśnie chciałam powiedzieć, że na pewno gdzieś jest na Kafeterii ten przepis na owsiane ciasteczka, widziałam oststnio, ale skoro jakis znalazłaś, to juz nie szukam.

Jeśli chodzi o nietypowe a bezmączne ciastka, to jeszcze o ile wiem można robic takie szyszki z dmuchanego ryżu - ale nie wiem, czy ryż dmuchany mu akurat wolno...
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: magdziołek » czw paź 09, 2008 3:18 pm

Cebulko, dzięki za przypomnienie, przecież sama kiedyś te szyszki robiłam. Jutro zadzwonię i przypomnę mamie, bo to Ona gotuje dla syna (mojego brata) .

A jeszcze jedno, a czy można upiec chleb z mąki kukurydzianej? Jak myślicie, piekła któraś z Was?
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: saginata » czw paź 09, 2008 4:02 pm

Ja kiedy¶ piek³am-ale to do kitu-jest ciê¿ki i taki rozwalaj±cy siê.Robi³am tez z m±ki kukurydzianej nale¶niki-i to na wodzie-bo moja niunia i mleka nie mog³a.Ale mo¿esz zamiast chleba kupowaæ chleb Wassa[chrupkie pieczywo].Jest kukurydziany.Dobre s± te¿ takie wafelki ryzowe.W sklepach jest tez makaron kukurydziany-zawsze to urozmaicenie do zup.Drogi jest-ale je¶li dieta dotyczy jednej osoby to mo¿na sobie pozwoliæ.Wiem,¿e niuni kupowa³am biszkopciki bezglutenowe.Mo¿na te¿ korzystaæ z m±ki ziemniaczanej-i jakie¶ sosy ni± zagê¶cic.No i na pewno wszystko gotowaæ bez ¿adnej wegety,roso³ków itp.Jako przyprawy stosowaæ sól,pieprz i zio³a.Ale z sol± to chyba musicie bardzo ostroznie bo tu jeszcze nerki dochodz±.Magdzio³ku-spokojnie-dacie rade-tylko pocz±tki s± trudne.
saginata
 

Postautor: magdziołek » czw paź 09, 2008 7:26 pm

Dziękuję Sagi, każda rada jest cenna, zwłaszcza, że naprawdę nie jest dobrz. Ja mieszkam 500km od Nich, nie mogę ciągle tam jeździć. Tyle, co przez telefon codziennie, mogę doradzić. Podziwiam mamę, że ma siłę i zdrowie się tym zajmować.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: saginata » czw paź 09, 2008 7:36 pm

Tu masz przepis na chleb kukurydziany znaleziony w necie-s± o nim same dobre opinie.Ja próbowalam piec inny-z dodatkiem ziemniaków gotowanych-bo moje dzieciê nie moglo nabia³u.

chleb kukurydziany:

Sk³adniki:
175 g m±ki kukurydzianej
2 ³y¿eczki proszku do pieczenia bezglutenowego
2 jajka
150 ml chudego jogurtu
1 ³y¿eczka miodu
1 ³y¿eczka oleju
Sposób przyrz±dzenia:
Wymieszaæ sk³adniki, aby uzyskaæ miêkkie ciasto. Prze³o¿yæ je do formy lekko posmarowanej t³uszczem i piec w temp. ok. 200 st. przez 10-15 minut.
Chlebek jest kruchy, ¶wietnie smakuje z powid³ami.
saginata
 

Postautor: magdziołek » czw paź 09, 2008 7:38 pm

Sagi [tuli] , dziękuję.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Cebulka » wt paź 21, 2008 7:30 pm

Nie wiem, jak to możliwe, ale widać, że jeszcze nie wkleiłam mojego zdjęcia chleba pszennego na zakwasie... [skrob]
Obrazek

Przepis z www.chleb.info.pl czyli ze strony Mirabelki

Tosiu - absolutnie zobowiązuję cię do wpisania swoich przepisów na chleby które robisz! [cisza]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Samanta » wt paź 21, 2008 8:02 pm

Magdziołku , a ciasteczka ryżowe? Mam taki przepis :

Ciasteczka ryżano -kukurydziane z forum cc
250 g tłuszczu (bezmleczne: Maryna, Popularna)
1,5 szklanki kleiku ryżowego,
1,5 szklanki kleiku kukurydzianego
3/4 szklanki cukru.
Wszystkie skladniki zagnieść, odstawić na godzinę albo nawet dwie .
Formować ciasteczka w rękach i upiec w 180 st C ok 15 minut.
Mam gdzię jescze taki z samego kleiku ryżwego i są super ale muszę poszukać.Jeśli dzecko może dostawać mleko bo nie pamietam co pisalaś, to może takie:

Kulki owsiane Autor: Agnieszka Kręglicka

- 3 łyżki masła
- 4 łyżki cukru
- 1/2 tabliczki mlecznej czekolady
- 5 łyżek mleka
- 1.5 szkl. płatków owsianych
- 2 łyżki posiekanych migdałów
- kilka kropel olejku migdałowego do ciast
- 2 łyżki rodzynek
- 3 łyżki mleka w proszku
2 łyżki masła roztop na patelni. Wsyp połowę płatków owsianych i mieszając, praż, aż nabiorą złotego koloru. Tuż przed końcem prażenia dodaj migdały, by one też zdążyły się przyrumienić. Odstaw do ostygnięcia. W rondelku zagotuj mleko z cukrem i pozostałą łyżką masła. Zdejmij z ognia. Dodaj pokruszoną czekoladę i mieszaj, aż się rozpuści. Dodaj rodzynki i olejek migdałowy. Wsyp do ciepłej masy czekoladowej uprażone płatki z migdałami oraz te nieprażone, dosyp mleko w proszku. Otrzymasz gęste ciasto. Kiedy będzie jeszcze ciepłe, ulep kulki o średnicy 3 cm.
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: koliberek » śr paź 22, 2008 5:26 am

Magdziołku, jakby bratu się chciało chleba to mozna w sklepach dostac make bezglutenową. Mój wnuczek jak był mały nie mógł glutenu i Kasia piekła dla niego chleb własnie z tej bezglutenowej. Ona miała tez takie specjalne urzadzenie do pieczenia chleba, ale mysle, ze prawdziwa gospodyni jaka zapewne jest Twoja mama poradzi sobie bez tego.
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: gao » pn gru 29, 2008 8:24 pm

ObrazekObrazekObrazek
Przy okazji Świąt popełniony został taki chlebek.
pozdrawiam, gao
gao
Weterani
 
Posty: 210
Rejestracja: czw lip 19, 2007 7:59 pm

Postautor: Cebulka » pn gru 29, 2008 8:26 pm

Ach smakowicie wygląda... [jezyk]

Ja z okazji świąt popełniłam razowiec... z wędzonymi śliwkami [lol]
Mniam :P
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: saginata » wt gru 30, 2008 8:04 am

A mój na zakwasie nie wyszed³-a tak dba³am o niego :(
Najgorsze,¿e nawet nie wiem co ¼le zrobi³am-bo wydawa³o mi siê ,¿e zakwas pracuje-b±belkowa³-tylko w blaszkach ju¿ nic nie uros³o:(
saginata
 

Postautor: Cebulka » wt gru 30, 2008 9:20 am

Teresko - tylko mi się tu nie załamuj - na pewno wyjdzie w końcu [tuli]

Może powinnam była to powiedzieć - on w blaszkach juz nie rośnie właściwie - może tak ledwo ledwo, na jeden palec - to co napisała farmerka to troszkę przesada. Lepiej rośnie jak doda się więcej mąki pszennej - i ja zostawiam foremki (dwie niewielkie piernikowe) z ciastem do rośnięcia na noc na kaloryferze...
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: saginata » wt gru 30, 2008 10:12 am

No i pewnie wszystko by wysz³o-bo na noc zagniot³am z m±k± pszenn±, postawi³am na kaloryferze-ale w misce.A rano podgniot³am jeszcze chwilê-i wstawi³am do ma³ych blaszek-czeka³am ze trzy godziny-i lipa.Upiek³am to co by³o-ale to bylo twarde-i cieniutkie jak palec.Po nowym roku spróbujê jeszcze raz-zakwas czeka.
saginata
 

Postautor: Cebulka » wt gru 30, 2008 10:52 am

saginata pisze:podgniotłam jeszcze chwilę


Hmm... to stwierdzenie mnie zastanowiło... [skrob]
To ciasto na chleb nie ma być takie jak na drożdżowy, do normalnego gniecenia, ale lejące i klejące - jak ciasto ucierane, do mieszania łyzką [!] Za mokre też cholerstwo nie może być - powinno dac sie mieszac łyżką, ale raczej ciężko [lol]

Trzymam kciuki, pierwsze koty za płoty :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: saginata » wt gru 30, 2008 11:16 am

Aha [shock]
To moje zdecydowanie by³o za gêste :(
saginata
 

Postautor: Cebulka » wt gru 30, 2008 11:45 am

Ale ze mnie [glupek] że tego wcześniej nie napisałam... [oops]

To następne będzie lepsze [tuli] - pewnie dla odmiany zrobisz za mokre [haha]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: saginata » wt gru 30, 2008 1:52 pm

No to ja jeszcze tak dla przezorno¶ci zapytam-kiedy dosypiê m±ke pszenn± do zakwasu-i bêdzie mi siê wydawa³o,¿e jest za gêste-to czy wtedy mogê dolaæ ciep³ej wody?
saginata
 

Postautor: Cebulka » wt gru 30, 2008 8:45 pm

Tak, to nie ciasto pierogowe - możesz dodawać wody (lub mąki pszennej) w dowolnym momencie, bardzo dobrze się łączy :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Cebulka » sob sty 10, 2009 10:52 pm

Zrobiłam zdjęcia mojego ciasta razowego na zakwasie - poglądowo dla kwestii ustalenia gęstości [lol]

To jest raczej granica "mokrości" - tzn mokrzejsze nie może być, raczej suchsze - ale z takiego wyszedł całkiem przyzwoity chleb - ze śliwkami suszonymi, ostatnio w takim zasmakowaliśmy.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Onaela » ndz sty 11, 2009 12:07 am

A od czego on taki trójkolorowy [?] :D (przed upieczeniem)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Cebulka » ndz sty 11, 2009 10:38 am

Onaela pisze:A od czego on taki trójkolorowy [?] :D (przed upieczeniem)


Hihi - albo od marnej jakości aparatu albo od oświetlenia halogenami [lol]
Kolor tak naprawdę jest jednolity - ten taki lekki brązik - nie wiem, skąd ten fiolet dziwny się wziął [zly]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Jedynka » ndz sty 11, 2009 11:24 am

No, takiego chlebusia to bym zjadła. Chyba muszę próbować do oporu. Może się uda.
Kto zezar Harnasia ?!!!!!!!
Awatar użytkownika
Jedynka
Weterani
 
Posty: 1393
Rejestracja: sob mar 01, 2008 8:12 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość