Zupy

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Re: Zupy

Postautor: Sz_elka » pn lis 19, 2012 10:41 pm

Cebulka pisze:Ale od czego ten kolorek fioletowy właściwie jest? [skrob]

... kapusta czerwona gotowana wespół z czerwoną cebulą i kalafiorem zabarwia całość na fioletowo! [haha]
Sama kapusta czerwona duszona, to nic innego jak ... modro kapusta! :P
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Zupy

Postautor: amita » wt lis 20, 2012 8:30 pm

Tereska, co Ty opowiadasz. Jagody są czarne a jeżyny granatowe. No, chyba, że są zielone, to wtedy są czerwone.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Zupy

Postautor: tereklo » wt lis 20, 2012 8:40 pm

amita pisze:Tereska, co Ty opowiadasz. Jagody są czarne a jeżyny granatowe. No, chyba, że są zielone, to wtedy są czerwone.



[radocha]
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Zupy

Postautor: Baś_22 » wt lis 20, 2012 10:19 pm

[radocha]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zupy

Postautor: amita » wt lis 20, 2012 10:26 pm

Śmiejcie się, śmiejcie. A przecież bakłażan wcale w środku fioletowy nie jest ;>
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Zupy

Postautor: zomarel » wt gru 04, 2012 11:12 pm

Robiłyście zupę z dyni na samym mleku z zacierką?Do zrobienia takiej namówił mnie Marek bo to jego zupa z dzieciństwa
zupa z dyni na mleku.JPG
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Zupy

Postautor: ulotna chwila » wt gru 04, 2012 11:54 pm

moja Mama taką robi, jest prosta i smaczna\
a robisz na słodko, czy na ostro?
Mistrzyni w kocham Cię Misiu:-)
Awatar użytkownika
ulotna chwila
Weterani
 
Posty: 1182
Rejestracja: wt sie 04, 2009 5:18 pm

Re: Zupy

Postautor: zomarel » śr gru 05, 2012 12:02 am

Na słodko.
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Zupy

Postautor: ulotna chwila » śr gru 05, 2012 12:16 am

to tak jak u mojej Mamuni
Mistrzyni w kocham Cię Misiu:-)
Awatar użytkownika
ulotna chwila
Weterani
 
Posty: 1182
Rejestracja: wt sie 04, 2009 5:18 pm

Re: Zupy

Postautor: Baś_22 » śr gru 05, 2012 8:27 am

dziewczyny a może jakiś przepisik na tą zupę ;> :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zupy

Postautor: ulotna chwila » śr gru 05, 2012 10:55 am

Basiu przepis jest banalnie prosty
piure /mus z dyni do tego mleko, doprawiasz cukrem i wanilią, podajesz z lanymi kluskami
oczywiście wszystko na oko
Mistrzyni w kocham Cię Misiu:-)
Awatar użytkownika
ulotna chwila
Weterani
 
Posty: 1182
Rejestracja: wt sie 04, 2009 5:18 pm

Re: Zupy

Postautor: Baś_22 » śr gru 05, 2012 2:42 pm

ulotna chwila pisze: oczywiście wszystko na oko

[lol] [lol] [lol]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zupy

Postautor: zomarel » śr gru 05, 2012 6:38 pm

Ja gotuję na mleku( 1l) zacierkę(szklanka mąki+1 jajko,zagnieść i zetrzeć na tarce z dużymi oczkami),dodaję mus dyniowy ze słoika,odrobinę soli i cukru.Gotowe i jak mało roboty :D
Ostatnio zmieniony czw gru 06, 2012 12:06 am przez zomarel, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Zupy

Postautor: Baś_22 » śr gru 05, 2012 10:02 pm

No, dzięki Zosieńko [prosi]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zupy

Postautor: Sz_elka » śr gru 05, 2012 10:28 pm

zomarel pisze:Ja gotuję na mleku zacierkę(szklanka mleka+1 jajko,zagnieść i zetrzeć na tarce z dużymi oczkami) .....


[rol] ... [skrob] ... chyba mąka by się przydała? ;>
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Zupy

Postautor: zomarel » czw gru 06, 2012 12:05 am

[oops] dobrze mówisz Szelka :) Trudno byłoby zrobić zacierkę z mleka i jajka [lol] ,ale już poprawiłam.
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Zupy

Postautor: belva » pt gru 21, 2012 3:55 pm

Niedawno zrobilam kartoflanke z sokiem z ogorka kiszonego. Nie wiem czy to jest wymysl mojej mamy czy wszyscy ta zupe znaja?
Nie moge sie oprzec aby nie spalaszowac jej w szybkim tempie.

W Triescie robi sie wspaniala zupe pt;" Jota" Pewnie nauczyli sie jej od nas bo to fasolowka z kiszona kapusta. Jest pyszna na zimne dni kiedy wieje Bora.
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Re: Zupy

Postautor: Cebulka » sob gru 22, 2012 11:53 pm

Pierwsze słyszę żeby tak robić kartoflankę - u nas to była zupa na skwarkach z boczku z cebulką, ziemniaki i obowiązkowo duuużo kminku :)
Ale żeby z kwasem spod ogórków? ;>
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Zupy

Postautor: Sz_elka » pt sty 04, 2013 1:10 pm

To nie kartoflanka, tylko niedorobiona zupa ogórkowa. [haha]
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Polewki

Postautor: Sz_elka » pt sty 04, 2013 1:17 pm

Ciekawy artykuł z 05.05.2011:
http://ugotuj.to/przepisy_kulinarne/1,8 ... globa.html

i na kolejnych 8 stronach z Jarosławem Dumanowskim o kuchni staropolskiej rozmawia Paweł Wroński

"Polewki: cebulowa i rozmarynowa. Polewki, wbrew temu co uważamy obecnie, to były zupy lekkie, na wywarze warzywnym albo bulionie. Zupa cebulowa kojarzy się z Francją, ale ta polska, siedemnastowieczna, zrobiona była na cebuli ledwie przysmażonej, jasnej. Z kolei zupa rozmarynowa, robiona przecież z przyprawy, to było wrażenie niesamowite - jest fantastycznie aromatyczna. Gdyby serwować je podczas współczesnych przyjęć, uchodziłyby za dania supernowoczesne. "

i produkt wart sprawdzenia:
"Przepis opracowany na potrzeby współczesnych smakoszy przez Jerzego Poznańskiego i Andrzeja Pawlasa - pierwowzór - „Moda bardzo dobra smażenia różnych konfektów...” z ok. 1686 r.

Polewka rozmarynowa
300 g wołowiny z kością (mostek lub rozbratel)
1 marchew
2 pietruszki
1 seler
1 por
1 cebula
2 ziarna ziela angielskiego
1 listek laurowy
2 gałązki rozmarynu
2 gałązki zielonej pietruszki
szczypta kwiatu muszkatołowego (ew. 1/2 gałki muszkatołowej)
sól

Mięso płuczemy, wkładamy do garnka i zalewamy zimną wodą. Dodajemy sól, ziele angielskie, listek laurowy, gałązki pietruszki. Gotujemy na małym ogniu. Cebulę w łupinie kroimy na pół i podsmażamy na suchej patelni, po czym dodajemy do gotującego się rosołu. Po upływie około dwóch godzin dodajemy do rosołu obrane i przekrojone na krzyż warzywa oraz kwiat muszkatołowy (możemy użyć 1/2 gałki muszkatołowej, której jednak nie mielimy, gdyż inaczej rosół zmętnieje). Pod koniec kolejnej godziny dodajemy rozmaryn, pamiętając, aby nie gotować go długo, gdyż rosół przejdzie nieprzyjemną goryczką. Rosół odcedzamy na gęstym sicie. Otrzymamy ok. 1 l esencjonalnego bulionu, który podajemy w bulionówce z diablotką lub słonym paluchem. "

"Jaka jest najdziwniejsza "polska" potrawa, którą pan jadł?
- Wydawało mi się, że po różnych średniowiecznych i barokowych pomysłach kulinarnych trudno mnie zaskoczyć, ale przyznam, że wpadłem w osłupienie, gdy Gieno Mientkiewicz, specjalista od serów zagrodowych i wspaniały kucharz, przygotował potrawkę z bananów z czosnkiem na kozim łoju, utrzymaną w stylu kuchni staropolskiej. Albo - kulinarny odkrywca Zbigniew Kmieć zrobił kiedyś chłodnik z truskawek na wodzie z ogórków małosolnych z dodatkiem czosnku, pietruszki i śmietany, też w staropolskiej manierze. Ot, taka kuchnia fusion. Polska tradycja i nowoczesność. "

Jarosław Dumanowski, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wykładał także na Uniwersytecie Bordeaux i Paryż IV Sorbona; członek Centre de' l'Histoire d'Europe Centrale, redaktor Monumenta Poloniae Culinaria. Znany jako autor dzieła „Hrabiowie na Lubrańcu: dzieje fortuny magnackiej”, współautor opracowania Compendium ferculorum Stanisława Czernickiego. Obecnie w druku „Tatarak ziele w cukrze”, rzecz o słodyczach staropolskich.
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Polewki

Postautor: Cebulka » pt sty 04, 2013 11:18 pm

Sz_elka pisze:chłodnik z truskawek na wodzie z ogórków małosolnych z dodatkiem czosnku, pietruszki i śmietany

Nawet nie spróbuje sobie wyobrazić tego smaku... [shock] [milczy]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Zupy

Postautor: amita » ndz sty 06, 2013 8:15 pm

O gustach się nie dyskutuje, ale to chyba feeeee jest.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Zupy

Postautor: Baś_22 » sob sty 19, 2013 10:07 pm

Dzisiaj zaserwowałam sobie taką zupkę :) Smak i kolor cudowny na te pochmurne i mroźne dni,
dopełniony jeszcze niezwykle energetycznym kolorem Miechunki rozdętej czyli inaczej Lampioników chińskich :)

Obrazek Obrazek

Hiszpańska zupa ziemniaczana
5 łyżek oliwy z oliwek
1 duża cebula (150 dkg)
0,5 kg ziemniaków
3-4 pomidory bez skórek pokrojone w kostkę (mogą być też z puszki)
2-3 łyżeczki przecieru pomidorowego
1 litr wywaru warzywnego
2 czubate łyżeczki słodkiej papryki w proszku
2 łyżeczki tymianku suszonego lub świeżego
Sposób przygotowania
W dużym garnku o grubym dnie rozgrzać oliwę i dodać pokrojoną w cienkie plasterki cebulę. Po 2 minutach dodać rozgnieciony lub posiekany czosnek, przez chwilę dusić na średnim ogniu ciągle mieszając. Jak cebula zacznie się szklić dodać ziemniaki pokrojone w nieduże i cienkie plasterki i wciąż dusić na średnim ogniu przez 5 minut. Mieszać, aby cebula się nie zrumieniła. Dodać słodką paprykę w proszku i ciągle mieszając dusić wszystko przez 1 minutę. Dorzucić tymianek i zalać wszystko gorącym wywarem. Gotować pod przykryciem na małym ogniu przez około 15-20 minut.
Jak ziemniaki będą miękkie dodać pokrojone pomidory, przecier pomidorowy i chwilę gotować. Odłożyć około 1 szklanki zupy z ziemniakami i cebulą do oddzielnego naczynia. Dokładnie zmiksować i wlać do zupy. Gotować 2-3 minuty.
Doprawić tymiankiem, świeżym czosnkiem, pieprzem i ewentualnie solą.

Obrazek Obrazek
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zupy

Postautor: Cebulka » ndz sty 20, 2013 12:15 pm

Całkiem sprytna sprawa z tym zagęszczaniem poprzez zmiksowanie części [!]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Zupy

Postautor: mietek » wt maja 28, 2013 9:17 pm

Czy to jeszcze zupa to nie jestem pewien ale polecam - dziś takie coś popełniłem i ze zdumieniem stwierdzam, że smaczne i bardzo pożywne.

Podam tylko kilka prostych uwag, bo jak zupę gotować każdy wie.

Składniki:
1,2 - 1,5 schabu z kością - wyjąć z kości to co najlepsze i nie skąpić mięsa przy kości, z tego będzie zupa, a to takie całkiem najładniejsze... uwędzimy i będziemy mieć wędlinkę [mniam]

Wyżej omówioną kość trza wygotować - ja już na tym etapie daję sporą garść grzybów listki L. ziele Ang. i liść lubczyku.

Dalej jak postępować wszyscy wiemy...

Następny krok - na gar trzy litrowy 1/2 szklanki kaszy jęczmiennej - w dwie trzy minuty potem włoszczyzna drobno krojona w kostkę, po następnych kilku minutach równie drobno w kostkę krojone ziemniaki i po jakichś kolejnych10 minutach przecier ogórkowy własnej produkcji z nadmiaru ogórków kiszonych - no i już czas opróżnić zamrażalnik z nadmiaru zielonej fasolki szparagowej.

Przy okazji trafiła się garść mrożonej słodkiej papryki.... i jaka pychotka wyszła?

To taka zupa ogórkowa z kaszą i fasolką szparagową i z ziemniakami [hahaha] nie wszystko podałem bo jeszcze było 1/2 słoika koncentratu pomidorowego i jedna cukinia.
Awatar użytkownika
mietek
Weterani
 
Posty: 1472
Rejestracja: sob gru 06, 2008 6:59 pm

Re: Zupy

Postautor: Sz_elka » wt maja 28, 2013 9:27 pm

Czyli jednym słowem przygotowałeś Eintopf - i wcale nie dziwię się, że wyszedł smaczny, jak tyle "dobroci" władowałes do niego! :D
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Zupy

Postautor: Cebulka » wt maja 28, 2013 9:49 pm

Zupa na winie [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Zupy

Postautor: mietek » sob cze 01, 2013 10:17 pm

Znowu nie wyszło tak jak zamierzałem. [haha]

Ma ktoś jakiś pomysł jak to powstrzymać?

Zupa bardzo smaczna i pożywna (zjadłem dziś już trzy porcje) ale ja gotują dla jednej osoby i zawsze wychodzi mi od trzech do ośmiu litrów - dziś padł ten drugi wariant - tym razem zupa z przewagą białej kapusty, tylko czemu tyle [strach]
Awatar użytkownika
mietek
Weterani
 
Posty: 1472
Rejestracja: sob gru 06, 2008 6:59 pm

Re: Zupy

Postautor: Sz_elka » ndz cze 02, 2013 12:34 am

Mietek - bo Ty po prostu bardzo lubisz zupy i boisz się, że będzie taka dobra, że ledwo spróbujesz, a już się kończy, więc idziesz na całość! [haha]
Od nadmiaru jeszcze nikt nie umarł, a z braku - niejeden! ;>
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Zupy

Postautor: Cebulka » pn cze 03, 2013 10:20 pm

Bo bardzo trudno jest ugotowac zupę na jeden dzień dla jednej osoby - jakieś pół roku gotowałam tylko dla siebie i ciężko mi to szło [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Zupy

Postautor: mietek » wt cze 04, 2013 8:02 pm

Cebulka pisze:Bo bardzo trudno jest ugotować zupę na jeden dzień dla jednej osoby [skrob]

Bo takie cuda to tylko w Erze [haha]
Dla jednej osoby na jeden dzień to trudno ugotować nawet z proszku (jak chce się "uszlachetnić", czyli dodać coś jadalnego") aż tak wymagający nie jestem i nadmiar zupy pakuję w słoiki i mam problem - jeść cały czas to samo, czy karmić sąsiadkę ;)
Wolałbym nauczyć się gotować mniej :)
Awatar użytkownika
mietek
Weterani
 
Posty: 1472
Rejestracja: sob gru 06, 2008 6:59 pm

Re: Zupy

Postautor: tereklo » wt cze 04, 2013 8:13 pm

Gotowanie z rozmachem ;>
A może zamiast uczyć się gotować mniej, otworzyć interes i sprzedawać zupkę? [skrob]
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron