Miód pitny

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Miód pitny

Postautor: gaja » czw paź 04, 2007 8:30 pm

Polski trójniak
6litrów miodu,13litrów wody,8g.po¿ywki dla dro¿d¿y,50g kwasku cytrynowego.Jako dodatków u¿ywamy jagód czarnej porzeczki[100g]korzenia koz³ka lekarskiego[2g]oraz chmielu[20g].Miód bardzo smaczny,z biegiem lat pó³ wytrawny.Najlepszy po 5-6 latach
Czysty trójniak
6litrów miodu,13litrów wody,8g po¿ywki dla dro¿d¿y,50g kwasku cytrynowego.Mo¿na dodaæ malin lub soku malinowego w ilo¶ci 20g.Nie zaleca siê u¿ywania miodu rzepakowego lub akacjowego
Obozowy czwórniak
5litrów miodu,15litrów wody,9gpo¿ywki dla dro¿d¿y,40gkwasku cytrynowego.
miód raczej wytrawny.Do szczepienia brzeczki u¿ywamy litra matki dro¿d¿owej .Fermentuje burzliwie i szybko .dojrzewa po 7-8 miesi±cach ,po roku nadaje siê do spo¿ycia .Do doprawienia brzeczki u¿ywamy chmielu[20g],cynamonu[5g]jagód ja³owca[15g]oraz korzenia koz³ka lekarskiego[2g]
gaja
 

Postautor: gaja » czw paź 04, 2007 9:07 pm

przygotowanie matki dro¿d¿owej
do przygotowania nale¿y stosowaæ dro¿d¿e winiarskie u¿ywane do ciê¿kich win deserowych takich jak Tokaj,Madera,Malaga,Shery,
Do butelki o pojemno¶ci ok.0.25l z przegotowan± i wystudzon± wod± wsypujemy zawarto¶æ torebki z kulturami dro¿d¿owymi ,zamykamy czopem z waty i odstawiamy na okres ok.24 godzin w ciep³ym i zacienionym miejscu.Nastêpnego dnia dodajemy ³y¿eczkê cukru ,szczyptê po¿ywki dla dro¿d¿y[fosforanu dwuamonowego] my tego nie dodali¶my i te¿ wysz³o.Pojawiaj±ca siê warstwa piany [po kilku dniach]¶wiadczy o podjêciu przez dro¿d¿e pracy.Nastêpnie z partii miodu przygotowanego do fermentacji odlewamy ok.0,5litra roztworu do litrowej butelki i dodajemypracuj±ce dro¿d¿e .Zazwyczaj nazajutrz pojawia siê obfita,bia³a lub bia³o brunatna piana ,¶wiadcz±ca o intensywnym rozmna¿aniu siê dro¿d¿y.tak przygotowana matka s³u¿y do zaszczepienia 20-30l brzeczki miodowej
Jutro napiszê co to jest brzeczka,fermentacja i dojrzewanie
mój m±¿ robi³ ten miód pitny kilka razy i to na prawdê nie jest trudne :?
gaja
 

Postautor: Cebulka » pt paź 05, 2007 11:26 am

"korzeń kozłka lekarskiego"...?
Hmm ciekawe gdzie coś takiego kupic... Może w aptece? [rol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: gaja » sob paź 06, 2007 11:28 am

Cebulko kupisz koz³ka bez problemu w sklepie zielarskim ,my kupujemy w malutkim sklepiku zielarskim w Gorzowie ,jak nie znajdziesz to mo¿emy podes³aæ ,ale my¶le ¿e nie bêdziesz mia³a problemu :) :)
gaja
 

Postautor: gaja » sob paź 06, 2007 11:03 pm

Cebulko dzisiaj wypatrzy³am koz³ka lekarskiego w ogrodzie Lucysi [lol] [lol]
gaja
 

Postautor: Cebulka » ndz paź 07, 2007 9:05 am

O! super! Hihi rozumiem wszelkie implikacje, jakie to za soba pociąga... [devil]

Lucysiu - jak sądziesz - dzieli się go na wiosnę czy jesienią? [haha]

[tuli]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: gaja » ndz paź 07, 2007 5:38 pm

o tej brzeczce i dojrzewaniu napisze mój m±¿ jak przyjedzie ,bo on ten miód sam robi³ i napisze pro¶ciej swoimi s³owami ,bo dla mnie to jest trochê czarna magia [shock] [lol] [lol] [lol]
gaja
 

Postautor: lucysia » pn paź 08, 2007 7:45 pm

Cebulka pisze:O! super! Hihi rozumiem wszelkie implikacje, jakie to za soba pociąga... [devil]

Lucysiu - jak sądziesz - dzieli się go na wiosnę czy jesienią? [haha]

[tuli]


Nie do konca jestem pewna.Trzeba by poczytać,ale coś mi się wydaje że to roślinka 2 letnia.W pierwszym roku rośnie w drugim kwitnie i przed kwitnieniem zbieramy korzeń.
Jakby co mam nasiona [diabel]
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Gaj » wt paź 23, 2007 8:36 pm

Brzeczka moi drodzy to roztwór miodu z wod± i dodatkami (np.zio³a).I tak przygotowan± brzeczkê (dziwne s³owo no nie? [rol] ) gotujemy do momentu wrzenia i wtedy zmniejszamy ogieñ (gaz,pr±d bla bla bla) po to ¿eby brzeczka nie wykipia³a, bo wtedy zaczyna siê zbieraæ du¿o piany na powierzchni.T± pianê trzeba koniecznie co jaki¶ czas zbieraæ sitkiem z powierzchni i wyrzucaæ,to jest bowiem bia³ko które siê ¶cina pod wp³ywem temperatury.To bia³ko pszczo³y dodaj± wraz z przerabianiem nektaru na miód w ¶linie.Zio³a w gotuj±cej siê brzeczce koniecznie dajemy w woreczku lnianym albo bawe³nianym,chodzi o to ¿eby one nie zmiesza³y sie podczas gotowania bo na koniec trzeba by by³o przecedzaæ ca³± brzeczkê.
Jako¶æ smakowa miodu pitnego zale¿y od kilku czynników :
1.Dobrej jako¶ci miód
2.Odpowiednie proporcje wody, miodu i zió³ (osobi¶cie odradzam dodawanie zbyt du¿ej ilo¶ci koz³ka lekarskiego poniewa¿ pó¼niej w smaku przebija on inne sk³adniki-za bardzo czuæ walerianê,lepiej za ma³o ni¿ za du¿o)
3.Im d³u¿sze warzenie,czyli gotowanie tym miód bardziej smaczny i klarowny(niektórzy radz± gotowanie brzeczki ca³y dzieñ,ja my¶lê ¿e to ju¿ wybór indywidualny,wszelka przesada niewskazana) [lol] [lol] [lol] )
I jeszcze jedna uwaga:kiedy zaszczepimy brzeczkê dro¿d¿ami nastêpuje 1 faza fermentacji tj.Burzliwa fermentacja.To jest ok.5-6 tygodni.Po tym jak ona ustanie a widaæ to po tym jak zanika piana w butli i o wiele wolniej uchodzi gaz z ryrki, musimy koniecznie zlaæ osad z dna,poniewa¿ je¶li tego nie zrobimy popsuje siê jako¶æ miodu.Trzeba to robiæ tak ¿eby nie dosta³y siê muszki owocowe bo wtedy po naszej pracy i po tej operacji zamykamy szczelnie korkiem najleoiej naturalnym.W pó¼niejszym czasie zlewamy jeszcze 2-3 razy osad z dna uwa¿aj±c na octówki i szczelnie zamykaj±c korkiem po to ¿eby nie dostawa³ siê do miodu pitnego tlen, poniewa¿ przy ma³ej tylko jego ilo¶ci miód pitny zmieni siê nam w OCET! (zdarzy³o mi siê to dwukrotnie, naprawdê radzê tego dopilnowaæ bo po tak d³ugich zabiegach z przygotowaniem miodu i na koñcu pora¿ka emocje s± nie do opanowania [zly] [lol] [lol] [lol]
Miód pitny jest najlepiej podawaæ sch³odzony no i trzeba poczekaæ a¿ dojrzeje ;) [lol] [lol]
Zyczê mi³ej zabawy i smacznego! :D
Gaj
 


Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości