Potrawy z grzybów

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Potrawy z grzybów

Postautor: Cebulka » wt wrz 11, 2007 7:52 am

Grzyby z reguły kojarzą się z lasem, ale Polak potrafi i coraz większej ilości z nas zaczynają się one kojarzyc z własną piwnicą... [haha]

Przepisy na boczniaki od Saginaty:
Saginata pisze: POTRAWY Z BOCZNIAKA

Sałatka z boczniaka –500g boczniaka, 2-3 jaja, 2 ogórki kiszone, 0,5 puszki kukurydzy, majonez, sól, pieprz, zielenina. Grzyby umyć, obgotować 10 minut, odcedzić, pokroić w paseczki lub w kostkę, Dodać tak samo pokrojone jajka, ogórki, kukurydzę, doprawić do smaku i dodać majonez. Sałatkę wykwintnie można podać w połówkach brzoskwiń z puszki.

Gulasz grzybowy - 500g boczniaka, 2-3 cebule, 1 papryka, mąka, przecier pomidorowy lub ketchup, pieprz, śmietana, sól, można dodać trochę przyprawy do gulaszu. Umyte, pokrojone grzyby na paseczki w poprzek blaszek podsmażyć na tłuszczu, dodać cebulę, paprykę i posypać mąką. Gdy jest zbyt gęste podlać wodą. Gdy wszystkie składniki staną się miękkie dodać przecieru lub ketchupu i śmietanę, doprawić solą i pieprzem, dusić jeszcze kilka minut. Do całości pod koniec duszenia można dodać kiełbasy pokrojonej w kostkę lub serdelka pokrojonego w krążki.

Flaczki z boczniaka – 500g grzybów, włoszczyzna, 1cebula, przyprawa do zup, pieprz, imbir, gałka muszkatołowa , majeranek, liść laurowy, mąka. Włoszczyznę ugotować w małej ilości wody. Grzyby umyć pokroić w kaski w poprzek blaszek i wrzucić do wywaru. Gotować 15-20 minut, dodać przyprawy do smaku, z mąki zrobić zasmażkę i wlać do wywaru, całość zagotować. Zamiast wywaru można użyć słoik flaków wołowych na 1 kg grzybów i doprawić przyprawą do flaków

„A la schabowy”- 8-12 kapeluszy boczniaka, 2jajka, tarta bułka, 2 łyżeczki vegety, tłuszcz. Kapelusze umyć pod bieżącą wodą, większe kapelusze przy trzonie zbić młotkiem. Jajka rozbić z wegetą, grzyby obtaczać w jajku i w bułce, smażyć na gorącym tłuszczu na rumiano jak schabowe.

Kotlety z boczniakami- 500g boczniaka, 250g mięsa mielonego i pozostałe składniki jak do zwykłych kotletów. Grzyby umyć, drobno pokroić, podsmażyć do odparowania wody, w czasie smażenia lekko posolić i popieprzyć, dodać 1cebulę, przestudzić. Połączyć z pozostałymi składnikami, wyrobić, formować kotlety, obtoczyć w bułce lub prażonych otrębach pszennych i smażyć.

Jajka faszerowane boczniakiem – 300-500g boczniaka, 4-6 jajek, 2-3 łyżki masła, sól pieprz, szczypiorek, listki sałaty, olej do smażenia. Grzyby umyć, pokroić w drobną kostkę, posolić, podsmażyć do odparowania wody, wystudzić. Zamiast drobno kroić można grzyby po usmażeniu przekręcić przez maszynkę i jeszcze kilka minut podsmażyć do całkowitego pozbycia się wody. Ugotować jaja na twardo, obrać, przekroić na połówki, z środka wyjąć żółtka do miseczki. Żółtka dobrze rozgnieść widelcem z masłem, dodając grzyby i przyprawy, na koniec dodać pokrojony szczypiorek. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Przygotowanym farszem napełniać kopiasto połówki białek, układać na liściach sałaty.

Naleśniki z farszem boczniakowym – przygotować normalne ciasto naleśnikowe, lekko osolone, aby się lepiej piekły naleśniki dodać na 1 l mleka 2-3łyzki oleju. Farsz – taki sam jak do faszerowanych jajek. Piec cieniutkie naleśniki, nakładać farszem, zwijać w rulon lub składać na pół i jeszcze na pół, zwinięte ponownie podsmażyć. Podawać gorące np. z czerwonym barszczem.

Pierś indycza nadziewana z morelami – 1 cała pierś indycza, 200g mięsa od szynki lub dobrego mielonego, 500g boczniaków, podsmażonych i zmielonych, 80g suszonych moreli, sól pieprz, słodka papryka, 2łyżki natki pietruszki, 2łyżki masła. Mięso umyć, rozklepać, nie dziurawiąc, natrzeć papryką i pieprzem, posolić. Mięso wieprzowe i grzyby podsmażone zemleć, przyprawić, wymieszać z masłem, pokrojonymi w paski morelami i natką pietruszki. Rozsmarować farsz na płacie mięsa, zrolować i obwiązać bawełnianym sznurkiem. Skropić olejem i piec w piecyku co jakiś czas polewając wodą lub piec w rękawie foliowym do tego celu przeznaczonym. Piec 60-90 minut w temp. 220oC. Podawać na zimno pokrojoną w plastry.

Udka z kurczaka z boczniakami – 4 udka, 300-500g boczniaka (najlepiej małe ), przyprawa do kurczaka, sól, pieprz, olej. Udka i grzyby umyć, posypać przyprawą do kurczaka, troszkę posolić i popieprzyć, duże grzyby pokroić w poprzeczne paski. Udka podsmażyć z obu stron na oleju, dodać wcześniej przygotowane grzyby. Podpiekać tak aby odparować wszystką wodę, wtedy grzyby staną się lekko rumiane. Podawać na gorąco np. jako danie imieninowe.

Szaszłyki z boczniakami – 500g grzybów średniej wielkości, 500g wołowiny bez kości, 100g boczku, 3-4 cebule, przyprawa do grila lub typowe przyprawy do szaszłyków, sól, 2 łyżki oleju, (według uznania, papryka, ogórek kiszony lub konserwowy). Mięso i grzyby umyć, mięso pokroić na plastry o grubości ok. 0,5cm, boczek pokroić na cienkie plastry, cebulę obrać i pokroić w krążki. Wszystkie te składniki wraz z całymi grzybami posypać solą, przyprawą do grila i skropić oliwą. Wszystko to przykryć i zostawić na ok. 10minut. Przygotowane składniki nadziewać na szpadki: wołowina, boczniak , boczek, cebula i powtarzamy. Pieczemy na rożnie w temp. 160-180oC ok. 40minut, polewając w czasie pieczenia spływającym sosem. Podawać z pieczywem lub frytkami i surówką.

Zupa grzybowa z makaronem lub zupa krem – 300–500g boczniaka,(można dodać kilka suszonych grzybów leśnych), bulion lub kawałek mięsa na wywar, włoszczyzna, pół butelki śmietany lub jogurtu naturalnego, mąka do zagęszczenia zupy, 2 żółtka. Jeśli gotujemy zupę na mięsie, to wrzucamy mięso na gotującą wodę, w tym czasie należy umyć i pokroić grzyby w poprzek blaszek. Suszone grzyby należy wcześniej namoczyć. Gdy mięso będzie na pół miękkie wrzucamy grzyby, dodajemy włoszczyznę, solimy do smaku, można dodać łyżeczkę vegety. Na koniec zagęszczamy mąką i doprawiamy śmietaną lub jogurtem. Można tą samą zupę po ugotowaniu zmiksować, wyjmując wcześniej mięso i podawać zupę krem w kubeczkach jako danie imieninowe z groszkiem ptysiowym, grzankami, pieczywem lub samą, zaprawiając ją 2żółtkami rozmieszanymi ze śmietaną.

Pizza lub grzanki z boczniaka – (mała)- 250g boczniaka, ser, olej, przyprawy i dodatki według uznania (szynka, papryka, kukurydza, ogórek, kiełbasa), ciasto gotowe. Pizza - Ciasto można zrobić samemu- potrzeba 1,5 szklanki mąki, 2-3łyżki stołowe oleju, 30g drożdży, sól, pieprz, można dodać 1 jajko, ale nie koniecznie. Przygotowanie ciasta- drożdże rozrobić kilka minut wcześniej w 2-3 łyżkach mleka, do tego dodać mąkę, sól, pieprz, olej i wyrobić, gdy jest zbyt gęste dodać trochę wody aby lekko się wyrabiało. Grzyby umyć, pokroić w poprzeczne paski, podsmażyć na oleju do odparowania wody, dodając pieprz i sól. Przestudzić, rozłożyć na cieście, położyć dodatki według uznania, posypać serem startym na tarce i zapiec w piekarniku lub mikrofali. Pizzę na surowym cieście pieczemy ok. 30min w temp. 180-200oC. Grzanki – sposób przygotowania farszu grzybowego jest taki sam. Grzanki najlepiej zrobić z angielki, bułkę pokroić posmarować masłem nałożyć podsmażone grzyby i posypać serem, całość zapiec w piekarniku lub mikrofali.

Jajecznica z boczniakami – 300g boczniaka, 4jajka, 1duża cebula lub 2łyżki pokrojonego szczypiorku, olej, sól, pieprz do smaku. Grzyby umyć, pokroić w poprzek blaszek na paseczki, dodać sól i pieprz, podsmażyć na tłuszczu razem z cebulą, jajka wybić na miseczkę, rozbić lekko widelcem i wlać na patelnię, doprawić do smaku i stale mieszać do momentu podsmażenia.

Boczniaki z grilla - 10-15 boczniaków, vegeta, 20dag tartego sera, tarta bułka (może być zmieszana pół na pół z pszennymi otrębami), oliwa. Boczniaki delikatnie opłukać pod bieżącą wodą i wysuszyć. Grzyby panierować w oliwie doprawionej wegetą (na około 5 łyżek oliwy, 1łyżeczka vegety) i tartej bułce. Odstawić na 20 minut w chłodne miejsce. Boczniaki smażyć na średnio rozgrzanym ruszcie po około 2-3 minuty z każdej strony. Pod koniec grillowania jedną stronę posypać tartym serem. Podawać gorące do spożycia.

Boczniaki marynowane – 1kg grzybów, 2 szklanki wody, ½ szklanki octu10%, 1łyżeczka soli, 3 łyżki cukru, 10ziaren pieprzu, 5ziaren angielskiego ziela, łyżeczka gorczycy, 3 liście laurowe. Grzyby należy umyć, obgotować w lekko osolonej wodzie 10minut, odsączyć, zalać wcześniej przygotowaną marynatą (wszystkie podane wyżej składniki zagotować i odstawić do przestygnięcia do temp. ok. 60-65oC. Po zamknięciu słoika pasteryzujemy je przez 15-20 minut w zależności od wielkości opakowania lub zagotować w zalewie i gorące wkładać do słoiczków przekręcając je do góry dnem.

Mrożenie – boczniaka jak było wcześniej wspomniane można przechowywać w temp. 2-6oC przez tydzień, grzyby te można również mrozić. Do tego nadają się grzyby świeże, czysto zebrane nie myte.

ŻYCZYMY SMACZNEGO!!!
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: beza » wt wrz 11, 2007 9:50 am

Super Cebulko :D
Chyba sobie to wydrukuję bo mój mąż bardzo lubi boczniaki a ja nigdy nie wiem jak je przyżądzać :? :D
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: Cebulka » wt wrz 11, 2007 10:03 am

Kiedyś kiedyś hoho temu mieliśmy w szklarni boczniaki - ale już zupełnie nie pamiętam - jak one smakują? Czy jest to smak podobny do leśnych grzybów, czy bardziej jak pieczarki?
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: saginata » wt wrz 11, 2007 1:14 pm

Po¶redni Cebulko-to zale¿y w jakiej postaci siê je zjada :D -ale s± bardzo smaczne.
saginata
 

Postautor: beza » wt wrz 11, 2007 4:58 pm

Ja też za bardzo nie znam się na boczniakach ale słyszałam że są pyszne i smakują jak kotlety schabowe :?
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: angela » wt wrz 11, 2007 6:08 pm

Skorzystam z pomysłów. Do tej pory boczniaki jadłam tylko takie najprostsze w jajku i bułce usmażone, no i w kotletach. Zachęciła mnie sałatka i jajka faszerowane, wypróbuję, dziękuję!
angela
Ekoludki
 
Posty: 63
Rejestracja: czw cze 07, 2007 8:04 am

Postautor: Onaela » wt wrz 11, 2007 9:25 pm

A mnie zafascynowała zupa-krem ;) Jak tylko dopadnę gdzieś boczniaki,to najpierw schabowe,(które uwielbiam),a potem zupa i może ten przepis z udkami [?]

Cebulko-boczniaki smakują zupełnie inaczej niz leśne grzyby czy pieczarki.Jeśli jeszcze nie jadłaś,to najpierw polecam "schabowe"-myślę,ze w tej postaci nie mogą Ci nie smakować-a potem inne eksperymenty [lol]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Cebulka » śr wrz 12, 2007 8:42 am

Dzięki Onaelu, tak zrobię jak gdzies je napotkam ;)

Przy przepisie na schabowe najbardziej podoba mi się fragment "większe kapelusze przy trzonie zbić młotkiem" - co to są za grzybska, że nie rozwalają się przy pierwszym uderzeniu tłuczkiem?? [haha]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Onaela » śr wrz 12, 2007 9:24 am

Wystarczy,jak te grube trzony rozgnieciesz palcem ;) .Chodzi o to,zeby sie dobrze usmażyło :)
Acha, i nie przerazaj się ceną-one są dosc drogie,ale lekkie.Na schabowe dla 2 osób wystarczy 20 -30 dkg i zarcia po uszy :D
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: saginata » sob wrz 29, 2007 9:43 pm

Cicho_Borowska-ja robiê grzybki marynowane ³agodne-a takowe nie ka¿demu smakuj±.
1 szkl octu [10%]
5 szkl wody
2³y¿ki soli
5 ³y¿ek cukru
przyprawy[listek laurowy,ziele ang,itp.]
Mo¿na zrobiæ mocniejsze ujmuj±c szklankê wody.Zalewam obgotowane i chlodne grzybki schlodzona zalew± i pasteryzuje ok.15 minut.
saginata
 

Postautor: Onaela » sob wrz 29, 2007 11:23 pm

Ja robię w proporcji 1: 3 (ocet:woda),a znam i takich,co robią 1:1 ;)

Suszcie grzyby dziewczyny,podam niebawem przepis na gołąbki z grzybów suszonych ( a moze juz gdzieś podawałam?)Jak dla mnie-rewelacja [!]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: wac » pn paź 01, 2007 9:17 am

Te też przeznaczone do suszenia, godzinę deptałem po lesie i cały kilogram zdobyczy. [wac]

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: koliberek » pn paź 01, 2007 10:10 am

a ja kupiłam kurki wczoraj wracając z W-wy. Cena powalająca - 20 zł/ za ok. 60 dag :( ale u nas rzadko je mozna spotkac a koniecznie mi zależało na kurkach na to VIP-owe przyjęcie, które w koncu ma się odbyć w sobote
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: *kati » pn paź 01, 2007 6:08 pm

Pamiętam, że kiedyś dość często jadałam boczniaki, a teraz jakoś zapomniałam o nich. Może czas do nich powrócić, tyle ciekawych przepisów...
Koliberku, a jakie super danie wymyśliłaś z kurek? Ja tez lubię te grzyby i zamrażam je na zimę. Nie są już wprawdzie tak smaczne jak surowe, ale do zupki jak znalazł. :D
Awatar użytkownika
*kati
Weterani
 
Posty: 314
Rejestracja: pt lut 02, 2007 7:07 pm

Postautor: koliberek » pn paź 01, 2007 6:45 pm

kati - dopiero szukam czegoś :) w ostteczności dorsz z kurkami :)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Onaela » wt paź 02, 2007 9:01 am

A nie mówiłam wac,że w czasie pełni Księzyca grzyby słabo rosną [?]
Poczekaj na nów i w las hej ho [!] :D

A wiecie,ze kanie można smażyc w panierce i przechowywać w zalewie octowej,jak np ryby smażone [?] Polecam ten sposób na nadmiar pysznego grzyba-może jeszcze będzie wysyp,jak ksiezyc zmieni fazę ;)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: cicho_borowska » wt paź 02, 2007 10:29 am

Tak, tak. Onaela ma rację. Podczas pełni grzyby nie rosną. Co chyba nie dotyczy tzw. psich. [lol]
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: wac » wt paź 02, 2007 10:58 am

A co robicie z opieńkami? mam ci ja ich 4,5kg. przebrałem i czekam co dalej? [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: saginata » wt paź 02, 2007 11:54 am

Najpierw umyæ i obgotowaæ.Zwa¿yæ po obgotowaniu -je¶li jest du¿o -czê¶æ zamarynowaæ-s± przepyszne.
Jest jeszcze taka pasta z opieniek
2kg obgotowanych opieniek
1/2 kg cebuli
1,5 s³oiczka przecieru pomidorowego
2 szkl oleju
Cebulê pokroiæ w pó³talarki i zeszklic na oleju
dodac do niej obgotowane grzyby przepuszczone przez maszynkê[sito o du¿ych oczkach]
Sma¿yæ na wolnym ogniu 20 minut[mieszaæ]
Dodaæ przecier,sól,pieprz,cukier,paprykê-do smaku-i smazyc jeszcze 10 minut.Na³o¿yc do ma³ych s³oiczków-i ja pasteryzujê jeszcze.
Mozna dodawaæ tê pastê do sosów,zapiekanek,go³±bków,krokietów-a nawet smarowaæ ni± chlebek i wcinaæ a¿ siê uszy bêd± trzês³y. [lol]
saginata
 

Postautor: wac » wt paź 02, 2007 12:02 pm

Dziekuje Sagi, już zabieram się do pracy, grzybki już sie gotują. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: saginata » wt paź 02, 2007 12:07 pm

Robi³am tez bardzo dobr± sa³atkê do s³oików
Proporcje jak wy¿ej
2kg opieniek
1/2 kg cebuli
1/2 kg marchwi
6 duzych ogórków kwaszonych
2 szkl oleju
1,5 s³oiczka przecieru
Cebulkê zeszklic,dodaæ marchew pokrojona w cieniutkie plasterki-i dusiæ do miêkko¶ci marchwi,dodac opieñki[obgotowane ale nie krojone]-dusiæ 20 minut razem[mieszac], dodaæ ogórki pokrojone w plastry-dusic jeszcze 10 minut.Stopniowo dodawaæ przyprawy[sól,pieprz,cukier], dodac przecier-i jeszcze chwilê poddusic.W³ozyæ do s³oiczków i pasteryzowac.
Najlepiej to robic w duzym garze, do którego nie przywiera.
saginata
 

Postautor: saginata » wt paź 02, 2007 12:09 pm

Wac-ja co roku robiê opienki w ten sposób-no i marynuje.
W tym roku jeszcze nie mam-bo m±¿ zachorza³-i nie ma kto przywie¼æ-a to do¶æ daleko.Mo¿e jeszcze bêda.Ale mam jeszcze kilka s³oiczków sa³atki z ubieg³ego roku.
saginata
 

Postautor: Sz_elka » wt paź 02, 2007 8:30 pm

Wacu - ja też robiłam opieńki /dawno nie zbierałam :( / w occie albo dusiłam na maśle i dodawałam albo jajka albo śmietanę! Pychotka!
Zaprawiałam też do słoików lekko zakwaszone z odrobiną soli; do dalszego przerobu w chwili wolnej!
Albo mroziłam i później dowolnie przerabiałam!
Ale już nie pamiętam dobrze.........chyba obgotowane wcześniej! :o
.....
4,5 kg...........mniam! 8)
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Emmi » ndz paź 14, 2007 12:04 pm

Kochani a podrzućcie jakiś przepis na potrawę obiadową z grzybów, bodajże prawdziwków... są już obgotowane i obecnie zamrożone...
ale coś innego niż zupa i w sosie ziołowym.
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: beza » ndz paź 14, 2007 5:30 pm

A ja dzisiaj jadłam opieńki na obiad :D Pierwszy raz jadłam te grzyby bo uważałam je za takie mniej wartościowe. A tu taka miła niespodzianka :D Jakie one dobre [lol] i na dodatek jak pachną ...hmmm....
Stwierdziłam że są jednymi z lepszych grzybów jakie jadłam do tej pory ;) A zrobiłam z nich takie duszone z cebulką (oczywiście z taką do jedzenia) i ze śmietaną - PYCHA :D

Emmi -- zobacz te przepisy wyżej może coś tam znajdziesz bo ja np. taką specjalistką od grzybów to nie jestem :? Fajne przepisy podała Saginata.
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: saginata » ndz paź 14, 2007 5:57 pm

Mo¿na zrobiæ z cebulk± i ze smietan±-taki sosik grzybowy do ziemniakow,kaszy czy makaronu.
Mo¿na przesma¿yæ z cebulk± i dodaæ do krokietów.
Takie same mog± s³u¿yæ jako farsz do kotletów mielonych czy schabowych.Je¶li kto¶ lubi grzyby-to mo¿na wykorzystaæ je do wielu potraw.
A jeszcze takie wigilijne go³±bki z kasz± gryczan± i grzybkami-pyyyycha.Wcale nie musz± byæ na wigiliê.
saginata
 

Postautor: gao » ndz lip 27, 2008 9:26 am

Witam. Chciałem zapytac jaki macie przepis na prawdziwki marynowane? W jaki sposób przygotowujecie zalewe, jak pasteryzyjecie? itd.
ObrazekObrazekObrazek
pozdrawiam, gao
gao
Weterani
 
Posty: 210
Rejestracja: czw lip 19, 2007 7:59 pm

Postautor: magdziołek » ndz lip 27, 2008 9:47 am

Jakie śliczniutkie, mniammmm ... .
Moja mama robi zalewę taką :
1l. wody,
1szkl. cukru
1szkl. octu 10% 1łyżka kopiata soli .Wszystko wymieszać.
Grzyby umyć, obgotować w słonej wodzie, (gotować około 2h. ) na małym ogniu. Później ostudzone nałożyć do słoików, dodać do każego słoika trochę gorczycy, po 2 ziarka ziela angielskiego i pieprzu, po kawałku liścia laurowego, tochę pokrojonej w półkiężyce cebulki. Zalać słoiki zalewą i pasteryzować ok. 15-20min.(licząc czas od zagotowania ).
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Onaela » ndz lip 27, 2008 10:12 am

[shock] [shock] [shock]
O,mamo,Gao,gdzie ty takich grzybów nazbierałeś [?] [?]
Wprawdzie nie mogę obejrzeć dokładnie,bo zdjęcia mi sie nie otwierają,ale juz na miniaturce widać,ze [shock]


Ja robię podobnie,tylko troszke inne proporcje zalewy,mniej słodka i bardziej kwaśna,ale wypróbuję też w/g przepisu mamy magdziołka,jak grzyby będą oczywiscie [lol]
Moje proporcje;
! szkl octu
3 szkl wody
1 łyżka soli
1/3 szkl cukru
przyprawy jak u magdziołka :)

I myślę,ze nie ma potrzeby aż 2 godz gotowac grzybów [?]
40min do 1 godz wystarczy ;)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Tosia » ndz lip 27, 2008 10:50 am

Ja muszę obrać prawdziwki które wczoraj nazbierał mój syn.Poszedł sprawdzić nad zalew czy ryba bierze a nazbierał prawdziwków.

Obrazek
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Postautor: saginata » ndz lip 27, 2008 11:19 am

O jej!!!Jakie grzyby -Gao [shock] Tosia [shock]
Muszê sprawdzic w naszych lasach.
Ja robiê tak:
1 szkl.octu
4 szkl wody
6 ³yzek cukru
2 ³y¿ki soli
Przyprawy jak wy¿ej.
Ja dotuje grzyby rurkowe 20-40 minut,grzyby blaszkowe 30-60 min.

Aby grzyby piêknie wygl±da³y w s³oiku-po oczyszczeniu zalewam je na pó³ godziny woda z octem i cukrem[cukru niewiele-a octu-aby lekko zakwasic].Dopiero potem obgotowujê-i s± ¶liczne-zw³aszcza prawdziwki i podgrzybki.
saginata
 

Postautor: koliberek » ndz lip 27, 2008 9:23 pm

saginata pisze:O jej!!!Jakie grzyby -Gao [shock] Tosia [shock]
Muszę sprawdzic w naszych lasach.


Sprawdz Sagio koniecznie :)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Następna

Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości