Karczochy

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Karczochy

Postautor: dadi » śr lip 18, 2007 9:35 pm

Obrazek
Shot with Photosmart M425 at 2007-07-18

Obrazek
Shot with Photosmart M425 at 2007-07-18


Obrazek

Wysiałam nasiona i doczekałam się ,tylko teraz nie bardzo wiem jak to się jada [?] /a podobno to smaczne/.
Może ktoś wie i mógłby sie swoją wiedzą podzielić.
Byłabym bardzo wdzięczna :D





Shot with Photosmart M425 at 2007-07-18

Obrazek
Shot with Photosmart M425 at 2007-07-18
Awatar użytkownika
dadi
Weterani
 
Posty: 52
Rejestracja: śr maja 09, 2007 7:50 am

Postautor: Cebulka » czw lip 19, 2007 7:15 am

Piękne nawet tylko jako roślina ozdobna...

Zdaje się że można na różne sposoby (zapiekać, nadziewać...) ale ja Ci powiem jak ja jadłam jak kiedyś w Anglii byłam:

Karczochy zbiera się jako pąki, (nie może być ani troszke fioletu widać, a ilość pąków na roślinie powinno się kontrolować, obrywając część, wtedy pozostałe rozną większe) myje, obcina kilka "najdolniejszych" łusek, w miarę możliwości wyciąga te 'nitki' ze środka i gotuje w lekko osolonej wodzie, jak kalafiora. Nie wiem niestety ile czasu, ale to trzeba metodą prób i błędów. Robisz sos vinaigrette i każdy dostaje karczocha z wody oraz małą miseczkę sosu, urywa sobie od dołu łuski, macza w sosiku i zjada dolną część łuski, która jest miękka. Jak się juz obje łuski to można zjeśc też to miękkie w środku, czyli dno kwiatowe. Ogólnie - niedużo jedzenia, sporo paprania, ale dobra zabawa ;)

Myślę że jak wrzucisz w internet to jakies przepisy Ci wyjdą, a ja żadnych innych nie próbowałam, to nie mogę polecić.
Ale jak wypróbujesz coś to koniecznie daj znać, zdecydowanie też chciałam kiedys spróbować przygody z karczochami [lol]

[haha]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: belva » pt paź 24, 2008 3:11 pm

Cebulka pisze:. Jak się juz obje łuski to można zjeśc też to miękkie w środku, czyli dno kwiatowe. Ogólnie - niedużo jedzenia, sporo paprania, ale dobra zabawa ;)


[haha]


Te dna karczochow sa wlasnie najwazniejsza ich czescia ( bez wloskow)
Nazywaja je ich " sercami ". Niektorzy uzywaja tylko tych serc do potraw.. Mozna kupic tez same serca bez platkow..
Pyszne jest risotto z karczochami.. Jezeli ktos jest zainteresowany.. sluze przepisem..
Karczochy sa moja ulubiona jarzyna :)
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Cebulka » pt paź 24, 2008 7:50 pm

Belvo - ależ oczywiście [tuli]
Tylko podaj przepis, a zaraz zainteresowanie się pojawi [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: belva » sob paź 25, 2008 2:55 pm

Cebulka pisze:Belvo - ależ oczywiście [tuli]
Tylko podaj przepis, a zaraz zainteresowanie się pojawi [lol]


OK

Risotto z Karczochami ( na 2 osoby)

4 garsci wloskiego ryzu typu Arborio

4 duze karczochoy
2- 3 zabki czosnku ( zalezy od wielkosci)
1/4 szklanki oliwy
1/4/peczka natki z pietruszki
rosolek albo woda
sol
parmezan do posypania

Czas: 30 minut

Wykonanie

Oczyscic karczochy z duzych lisci.. Zatrzymac tylko serca z miekkimi malymi listkami.. Oczyscic srodki z "futerka" i pokroic karczochy na cwiartki 9 zalac lodowata woda aby nie zczernialy..
Na oliwie zarumienic lekko czosnek ,dodac karczochy i polowe natki pietruszki.
Dodac ryz i lekko podsmazyc
Dodawac rosolu czy wody w miare gotowania sie ryzu caly czas mieszajac tak aby nie wysechl .. Ma miec konsystencje miekkiego "bagienka" przez 20 minut wciaz nasycajac go plynem
Uwaga aby nie przegotowac.. Musi byc al dente..
Podajac na glebokich talerzach posypac parmezanem i reszta posiekanej pietruszki..
Smacznego :D

Ten przepis na risotto tyczy sie wszystkich typow rosotto nie tylko tych z karczochami.. Po prostu zmienia sie skladniki..
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am


Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości