Przetwory na zimę

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Re: Przetwory na zimę

Postautor: tereklo » wt wrz 25, 2012 12:02 pm

Mam jeszcze ze 3 kilo papryki i parę słoików, przerobiłabym ją na zime tylko nie mam pomysłu co jeszcze. Mam grilowaną z czosnkiem i ziołami, paprykę w pomidorach, 3 rodzaje sosu paprycznego (papryczno-warzywnego), ajwar, marynowaną w zalewie pomidorowej, marynowaną w zalewie octowej, hmmm jakiś pomysł?
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przetwory na zimę

Postautor: Baś_22 » wt wrz 25, 2012 1:01 pm

Tereniu szalejesz z tą papryką [haha] pomysłów nie mam ale jak coś jeszcze wymyślisz chętnie podkradnę Ci pomysł, bo to wszystko jest przepyszne [haha] nie mówiąc o wyglądzie w słoikach :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przetwory na zimę

Postautor: tereklo » wt wrz 25, 2012 1:16 pm

Basiu, chyba zdecyduję się na sanatoryjną - przepis powyżej. Nie robiłam jeszcze, więc może wypróbować? [skrob]
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przetwory na zimę

Postautor: Cebulka » wt wrz 25, 2012 1:28 pm

A sałatkę paprykowo-ogórkowo-cebulową masz? Bo już tylko to mi do głowy przychodzi ;)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Przetwory na zimę

Postautor: tereklo » wt wrz 25, 2012 1:34 pm

Cebulko, nie mam, ale to chyba już trochę późno na ogórki? [skrob] Tak czy inaczej, podaj przepis, proszę.

Jeszcze robiłam (w zeszłym roku) paprykowo-pieczarkową - pyszna, ale dużo jej zrobiłam i się przejadła.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przetwory na zimę

Postautor: Cebulka » wt wrz 25, 2012 1:46 pm

Ogórki wciąż są, nie wiem jak ceny - pewnie też są [lol]

Powinno to być w przepisach które ci wysłałam i tu gdzieś, podawała to Wiotka i nazywa się ogórki w solance - ale tam (jak mnie pamięć nie myli) są ogórki pół na pół z papryką.

(albo zobacz w Encyklopedii Kafe w przetworach, tam będzie na pewno)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Przetwory na zimę

Postautor: tereklo » wt wrz 25, 2012 1:50 pm

Dzięki :*
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przetwory na zimę

Postautor: tereklo » sob wrz 29, 2012 12:34 pm

Papryka kiszona

1 kg papryki czerwonej oczyścić z gniazd nasiennych, 7 ząbków czosnku obrać i pokroić na grube plastry, 4 liście laurowe pokruszyć.
W słoju układać strąki papryki (można przekroic na pół), przekładać czosnkiem i liśćmi laurowymi oraz gałązkami (kwiatostany) kopru. Zagotować 2 litry wody, wsypać 5 dag soli (2 łyżki) i łyżeczkę ziela angielskiego (można pokruszyć w moździerzu). Zalewę przestudzić. Paprykę zalać solanką, zamknąć słój, odstawić w ciepłe miejsce na kilka dni. Potem przenieść w chłodne i najlepiej ciemne.

Żeby zaostrzyć smak papryki można do słoja włożyć 2 strąki ostrej papryki (czuszki).


Pomidory kiszone

1 kg małych twardych pomidorów umyć i osuszyć. Obrać 6 ząbków czosnku, przeciąć je na pół. Zagotować 1 litr wody z łyżką soli (3 dag) i ostudzić. Wyparzyć słoje. Układać pomidory, przekładając je czosnkiem, liśćmi bazylii albo estragonu. Zalać solanką tak by przykryła pomidory. Zakręcić słoiki.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przetwory na zimę

Postautor: lucysia » pn paź 01, 2012 1:24 pm

Macie jakieś pomysły na zielone pomidorki.Dużo mam koraliczków i szkoda mi ich.
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Re: Przetwory na zimę

Postautor: tereklo » pn paź 01, 2012 1:43 pm

lucysia pisze:Macie jakieś pomysły na zielone pomidorki.Dużo mam koraliczków i szkoda mi ich.


Smażone?
Jak w książce: Smażone zielone pomidory :)
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przetwory na zimę

Postautor: zomarel » pn paź 01, 2012 11:25 pm

POMIDORY MARYNOWANE:
1 kg pomidorów koktajlowych
czosnek
ZALEWA:
1 szklanka octu winnego 6%
3 szklanki wody
3 łyżki cukru
3 płaskie łyżeczki soli
4-5 ząbków czosnku
liście laurowe,kilka ziaren ziela angielskiego,kilka ziaren pieprzu czarnego
Pomidory dokładnie wymyć,włożyć do słoików.Czosnek obrać,przekroić ząbek na na pół i dodać do każdego słoika.Z przygotowanych składników przygotować zalewę.
Gorącą zalać pomidory w słoikach.Dobrze zakręcone słoiki zagotować.Wyjąć po ok.10 min.od zagotowania.
Robiłam w ub.roku, ale i tak najbardziej lubię zjadać na bieżąco prosto z krzaczka.
pomidory koktajlowe w słoiku.JPG
te robione były w ub.r.
Ostatnio zmieniony śr paź 03, 2012 12:15 am przez zomarel, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Przetwory na zimę

Postautor: Cebulka » wt paź 02, 2012 7:03 am

Z tych małych nieźle wygląda sałatka :P
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Przetwory na zimę

Postautor: zomarel » śr paź 03, 2012 12:18 am

Nie napisałam,że pomidorki na zdjęciu są bez octu bo tak też można je przygotować.
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Przetwory na zimę

Postautor: Baś_22 » śr paź 03, 2012 11:02 am

tereklo pisze:Papryka kiszona

1 kg papryki czerwonej oczyścić z gniazd nasiennych, 7 ząbków czosnku obrać i pokroić na grube plastry, 4 liście laurowe pokruszyć.
W słoju układać strąki papryki (można przekroic na pół), przekładać czosnkiem i liśćmi laurowymi oraz gałązkami (kwiatostany) kopru. Zagotować 2 litry wody, wsypać 5 dag soli (2 łyżki) i łyżeczkę ziela angielskiego (można pokruszyć w moździerzu). Zalewę przestudzić. Paprykę zalać solanką, zamknąć słój, odstawić w ciepłe miejsce na kilka dni. Potem przenieść w chłodne i najlepiej ciemne.
Żeby zaostrzyć smak papryki można do słoja włożyć 2 strąki ostrej papryki (czuszki). .

Tereniu zrobiłam tą paprykę :)

Obrazek Obrazek

Wygląda cudnie i mam nadzieję, że równie będzie smakowita [jezyk2]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re:

Postautor: Baś_22 » śr paź 03, 2012 11:10 am

tereklo pisze:
Robiłam paprykę (pomidorową) według tej receptury, tylko trochę zabawy z pozbawianiem papryk skórki:
Składniki:
ok 100 czerwonych papryk (zależnie od wielkości)
do marynaty: 200ml octu winnego, 200g cukru, 100ml oleju
Procedura:
Wszystkie składniki marynaty mieszamy bez podgrzewania, aż cukier się rozpuści.
Papryki pieczemy, obieramy i solimy, po czym zamaczamy w marynacie. Po wyjęciu z marynaty układamy warstwami w słoiki, posypujemy posiekaną pietruszką i czosnkiem co 2-3 warstwy. Po ułożeniu uzupełniamy słoik marynatą.
Słoiki zamykami i sterylizujemy przez 20-30 minut od zagotowania.

Tą tez zrobiłam :)

Obrazek Obrazek
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Re:

Postautor: Baś_22 » śr paź 03, 2012 11:11 am

Baś_22 pisze:
tereklo pisze:
Robiłam paprykę (pomidorową) według tej receptury, tylko trochę zabawy z pozbawianiem papryk skórki:
Składniki:
ok 100 czerwonych papryk (zależnie od wielkości)
do marynaty: 200ml octu winnego, 200g cukru, 100ml oleju
Procedura:
Wszystkie składniki marynaty mieszamy bez podgrzewania, aż cukier się rozpuści.
Papryki pieczemy, obieramy i solimy, po czym zamaczamy w marynacie. Po wyjęciu z marynaty układamy warstwami w słoiki, posypujemy posiekaną pietruszką i czosnkiem co 2-3 warstwy. Po ułożeniu uzupełniamy słoik marynatą.
Słoiki zamykami i sterylizujemy przez 20-30 minut od zagotowania.

Tą tez zrobiłam :)

Obrazek Obrazek


Poza tymi zrobiłam także prawie wszystkie rodzaje wg przepisów Tereklo z 13 str. Dzięki Tereniu za przepisy [prosi]

Obrazek
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przetwory na zimę

Postautor: tereklo » śr paź 03, 2012 12:08 pm

Basiu, polecam się :*, a Ciebie podziwiam za pracowitość [prosi]
Zrobiłam jeszcze sanatoryjną, jest pyszna. Przepis kilka postów wyżej.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przetwory na zimę

Postautor: Baś_22 » śr paź 03, 2012 12:42 pm

tereklo pisze:Basiu, polecam się :*, a Ciebie podziwiam za pracowitość [prosi]
Zrobiłam jeszcze sanatoryjną, jest pyszna. Przepis kilka postów wyżej.

Sanatoryjną tez zrobiłam :)
Poza tym także w przecierze pomidorowym, sałatkę z papryki i pieczarek, chutney z papryki i pomidorów, paprykę faszerowaną kapustą, paprykę faszerowaną serem feta, i paprykę kiszoną po węgiersku [haha]
Papryka kiszona po węgiersku

3 kg czerwonej lub zielonej papryki
5 dkg soli
2 szklanki octu owocowego (z jabłek)
2 szklanki z wody
kilka listków laurowych
oliwa

Strąki papryki po umycia przekroić i oczyścić z pestek. Ułożyć je w kamiennym garnku lub słoju, zalać octem rozcieńczonym przegotowana wodą, a po 4 godzinach odcedzić. Garnek lub słój dokładnie omyć i wyparzyć, osuszyć bez wycierania i ułożyć w nim ścisło osączone strąki papryki, przesypując solą i pokruszonymi drobno listkami laurowymi. Zawartość naczynia ugnieść dokładnie, zalać warstewką oleju lub oliwy, (1 cm) i przykryć lnianą ściereczką lub gazą. Po tygodniu rozpocznie się fermentacja, która potrwa przez następny tydzień. Paprykę należy wówczas ponownie ugnieść, jeszcze raz zalać olejem i przechowywać pod przykryciem. Po każdorazowym wyjęciu porcji pozostałość dokładnie wyrównać i zalać olejem.
Można z większego naczynia przełożyć kiszonkę do mniejszych słoików, mocno upychając, zalać olejem i zamknąć nakrętką. Podobnie można kisić fasolkę szparagową, kalafiory, bakłażany.

Dodatkowo już z rozpędu zrobiłam tez Cukinię smażoną z czosnkiem - to taka pasta do kanapek, wędlin :)
Na słodko Dżem z winogron, jabłek i gruszek, Dżem z winogron, jabłek z orzechami włoskimi, Dżemy z gruszek (zaprezentowałam w słodkościach) :)
Bardzo pracowity miałam tydzień a jak się jeszcze okazało (sprawdziłam to pod koniec prac [haha] ), że robiłam to we właściwym okresie jeśli chodzi o kalendarz księżycowy, to byłam bardzo z tego zadowolona [jupi]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przetwory na zimę

Postautor: Cebulka » śr paź 03, 2012 2:19 pm

Basiu, zaraz zamienisz sie w paprykę [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Przetwory na zimę

Postautor: Nina » pn paź 29, 2012 7:41 pm

ADŻIKE wklejam na prośbę ekotopikowej koleżanki

Składniki
- 3 kg pomidorow,
- pol kg marchwi,
- pol kg antonowek,
- pol kg czerwonej papryki,
- pol kg cebuli,
- 6 glowek czosnku,
- 10 ostrych papryczek,
- pol szklanki cukru
- 2 lyzki soli





Adżika marinika
jest na tym forum watek pt PRZYPRAWA a w nim podany przez Piateczki przepis na adzike i tlumaczenie dorki. Moj przepis jest kompilacja.
Warzywa zostaly pokrojone w kostke - i wszystkie razem- do gara (pomidory w calosci- ze skora, jablka tez ze skora, tylko pozbawione gniazd nasiennych, papryka bez gniazd nasiennych ale juz ostre papryczki- w calosci.
Dusilo sie to przex 3 godziny, a pod koniec dodalem szklanke oleju.
Po ostudzeniu calosc zostala zmiksowana, pozniej podgrzana mocno- i do sloiczkow.
Smaczne to wielce i pikantne, ze ho ho
Polecam.Ja ostrych papryczek dał 6 sztuk, niech się wypowiedzą inni czy smaczne, acha pomidory obrałam ze skóry jabłka też ze skóry i gniazd nasiennych przepuściłam przez maszynke grube oczka i smażyłam 3 godz . SMACZNEGO
Przepis pochodzi z forum Wielkie Żarcie
Awatar użytkownika
Nina
Weterani
 
Posty: 785
Rejestracja: sob sty 27, 2007 6:03 pm

Re: Przetwory na zimę

Postautor: Sz_elka » pn paź 29, 2012 7:57 pm

No nareszcie! :* Mówię Wam ...... jakie to doooooooooobre ..... mniamniuśne ...... dostałam słoiczek id ninki ale to go na czarną godzinę do porównania zostawiam a sama spróbuję zrobić wg receptury - w wersji łagodniejszej ninkowej, bo była pyyyyyyyszna! :D

To chyba ta stronka Ninuś? [skrob]
http://www.wielkiezarcie.com/recipe4885.html
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Przetwory na zimę

Postautor: tereklo » śr maja 08, 2013 9:39 pm

Napój pokrzywowy (na zimę)
3 litry wody zagotować z 2 paczuszkami (40 g) kwasku cytrynowego), ostudzić. Opłukać sto czubków młodej pokrzywy, włożyć do wody z kwaskiem na dobę. Odcedzić, dodać cukru (w przepisie jest 2 kilo, ja dałam ok 70 dag), zagotować. Cytryny wyszorować i sparzyć, pokroić na kawałki (plasterki), włożyć do słoików po 2 plasterki, wlać wywar pokrzywowy i pasteryzować, żeby słoiki "złapały".

Spróbowałam, jest smaczny, myślę, że zimy nie doczeka, ma smak orzeźwiający więc latem będzie dobry na upały.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przetwory na zimę

Postautor: Cebulka » śr maja 08, 2013 9:52 pm

Czy kolor zostaje zielony od tego kwasku, czy jednak robi się szara zupa? ;>
Same pokrzywy się wyrzuca?
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Przetwory na zimę

Postautor: tereklo » śr maja 08, 2013 10:31 pm

Kolor zielony wpadający w żółty, klarowny. Wrzuca się same pokrzywy - młode pędy, górna rozeta. Myślę, że mogą być same liście.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przetwory na zimę

Postautor: Cebulka » śr maja 08, 2013 11:53 pm

A ja akurat pytałam, czy te wygotowane pokrzywy się wyrzuca - ale chyba tak, skoro napisałaś, że cytryny zalewa się wywarem :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Przetwory na zimę

Postautor: tereklo » czw maja 09, 2013 6:01 am

Cebulka pisze:A ja akurat pytałam, czy te wygotowane pokrzywy się wyrzuca - ale chyba tak, skoro napisałaś, że cytryny zalewa się wywarem :)


Starość nie radość, ślepota dopadła [zalamka] Tak, pokrzywy się wyrzuca. Kombinowałam jakby tu z nich wycisnąć sok (z surowych) ale bez jakiegoś urządzenia ani rusz. Za to koktajle wychodzą pycha - w blenderze pokrzywa plus banan plus ogórek, może być tez trochę jogurtu. Kolor mało ciekawy ale smak wyśmienity.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przetwory na zimę

Postautor: tereklo » pt maja 10, 2013 9:48 am

Oryginalny przepis - syrop pokrzywowy, do rozcieńczania wodą. Był mi inspiracją do napoju - przepis kilka postów wyżej.

Sto sztuk czubków pokrzywy majowej
10 łyżeczek kwasku cytrynowego
3 litry wody
2 kilo cukru
Cytryny.
Sposób wykonania jak wyżej, w przepisie na napój.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przetwory na zimę

Postautor: ulotna chwila » sob maja 11, 2013 9:08 pm

Tereniu moja siostra uzyskuje sok z pokrzywy taką metodą- najpierw ją sieka, potem mieli w maszynce, a potem zmieloną wrzuca do sokowirówki.sok przelewa do woreczków do lodu i zamraża.pracy przy tym co nie miara, ale produkt finalny jest bezcenny .
Mistrzyni w kocham Cię Misiu:-)
Awatar użytkownika
ulotna chwila
Weterani
 
Posty: 1182
Rejestracja: wt sie 04, 2009 5:18 pm

Re: Przetwory na zimę

Postautor: tereklo » sob maja 11, 2013 9:49 pm

Ulotna, na pewno cenny i bezcenny, tyle, że dla mnie sok z pokrzywy ma smak trawiasty. Do celów leczniczych ok, ten napój - powyżej, szybko się robi, jest smaczny i pewnie coś z wartości pokrzywy zostaje.
Próbowałam przepuścic pokrzywe przez sokowirówke, ale mam badziewną chyba, bo soku było na miarę kroplomierza ;>

Ja teraz delektuję się 2 śniadaniem w postaci koktajlu z banana, ogórka i pokrzywy (zamiast banana jest ananas - w dobrej cenie o tej porze).
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przetwory na zimę

Postautor: Cebulka » pn sie 12, 2013 3:33 pm

Pomidory pieczone-suszone: http://www.mniammniam.com/Sloneczne_Sus ... 4808p.html
Ciekawe jak by smakowały, bo wgląda na to że to znacznie szbszy i łatwiejszy w obsłude przepis niż wielogodzinne suszenie...

A swoją drogą widziałam dziś paprykę pomidorową do kupienia i przypomniało mi się jakie poszukiwania jej były w zeszłym roku :d

P.S. Czasem rzeczy z netu potrafią znikać, to może wkleję tu tekst przepisu:

Pomidory umyj, wytrzyj, poprzekrajaj na pół, usuwając zielone fragmenty ogonków.
Rozłóż na pergaminie, skórką w dół' posyp po wierzchu solą i piecz w piekarniku nagrzanym do 120 stopni C dwukrotnie po 2 godziny (najlepiej zrobić to raz rankiem i potem drugi raz wieczorem).
Wysuszone pomidory przełóż do wypasteryzowanych słoików, wkładając do każdego po 2 obrane ząbki czosnku i kilka listków ziół. Zalej oliwą i lekko poszturchaj pomidory nożem, by usunąć bąbelki powietrza.
Zakręć i wstaw na chwile do nagrzanego do 100 stopni piekarnika, wyjmij i postaw słoiczki do góry dnem, by pokrywki się "zassały".

Kombinację ziół możesz zmieniać według upodobań. Pomidory przechowuj w ciemnym miejscu, po otwarciu trzymaj słoiczek w lodówce.
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Przetwory na zimę

Postautor: tereklo » pn sie 12, 2013 4:27 pm

Przepis ciekawy. Dzięki Cebulko. Mówisz, że już pomidorowa papryka jest? Dla mnie to najlepsza z papryk na przetwory (i nie tylko na przetwory).
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przetwory na zimę

Postautor: annorl1 » pt sie 23, 2013 8:17 am

SOS DO PIZZY

nie mam przepisu niestety gotowego bo ja to na oko robię :>
pomidory gotować na małym ogniu do prawie całkowitego odparowania wody, dodajemy czosnek i chili, świeże bądź suszone, zioła bez których nie wyobrażamy sobie sosu do pizzy, w moim przypadku jest to majeranek, oregano i bazylia, gotujemy jeszcze chwilę, oczywiście mieszamy co jakiś czas. jeśli komuś przeszkadzają pestki trzeba przetrzeć przez sito, jeśli nie to wystarczy potraktować blenderem. próbujemy czy nam smak odpowiada, to jest jeszcze ten moment kiedy możemy dosmaczyć. nie podałam soli, ponieważ zwyczajnie jej nie używam, ale jeśli ktoś soli to na pewno będzie musiał odrobinę posolić.
sos powinien mieć konsystencję gęstego przecieru pomidorowego. przekładamy do małych słoiczków i pasteryzujemy 10-15 min.

z ciekawości napiszę że z ok. 3kg pomidorów wychodzi ok. 5 małych słoiczków po przecierze pomidorowym. ale jeśli ktoś lubi pizzę, lub parówki w cieście to naprawdę warto zrobić ten sosik :) no i taki słoiczek wystarcza na 2-3 pizze w zależności od tego jakie są duże.
Załączniki
DSCN2531.JPG
to jest sosik z ok. 6 kg pomidorów
"To możli­wość spełnienia marzeń spra­wia, że życie jest tak fascynujące. "
P.Coelho
Awatar użytkownika
annorl1
Weterani
 
Posty: 583
Rejestracja: sob lip 13, 2013 4:34 pm
Lokalizacja: Podkarpacie

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

cron