WEGETARIAŃSKIE SMAKOWITOŚCI :)

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Re: WEGETARIAŃSKIE SMAKOWITOŚCI :)

Postautor: Cebulka » pn mar 16, 2015 7:48 pm

U ciebie ciut chilli? ;> [ubaw]
Tak mi się strasznie podobają przepisy na tarty... i jakoś nie wiem czemu nigdy ich nie robię :(
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: WEGETARIAŃSKIE SMAKOWITOŚCI :)

Postautor: tereklo » pn mar 16, 2015 9:00 pm

Cebulka pisze:U ciebie ciut chilli? ;> [ubaw]
Tak mi się strasznie podobają przepisy na tarty... i jakoś nie wiem czemu nigdy ich nie robię :(


No co [wstydzi] wstawiłam przepis z oryginału a co u mnie było to... [milczek]

Zrobiła się nowa strona - przepis na tartę został na poprzedniej - jest pyszna (myślę, że na tym spodzie smakowałaby mieszanka z dynią albo mięsna.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: WEGETARIAŃSKIE SMAKOWITOŚCI :)

Postautor: Yennyfer » wt mar 17, 2015 7:26 am

Cebulko, mnie tez. Ale powiem Ci, ze kilka popełniłam i jakoś wielkiego entuzjazmu nie wzbudzily. tzn, te "na słono". Bo już tarta niebo z moichwypieków zarówno w wersji z malinami jak i jagodami zachwycała.
Ale tą ze szpinakiem spróbuję zrobić, lubię szpinak i sery pleśniowe.
Awatar użytkownika
Yennyfer
Weterani
 
Posty: 1374
Rejestracja: pn lut 09, 2009 6:34 pm

Re: WEGETARIAŃSKIE SMAKOWITOŚCI :)

Postautor: Baś_22 » wt mar 17, 2015 9:04 am

Polecam bardzo Tartę serową ze szpinakiem, która robiłam http://berberrus.com/tarta-serowa-ze-sz ... na-cebula/
Wyszła przepyszna [mniam]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: WEGETARIAŃSKIE SMAKOWITOŚCI :)

Postautor: tereklo » pt kwie 03, 2015 10:51 am

Jarmuż to odmiana poczciwej kapusty i choć został okrzyknięty najmodniejszym warzywem minionego roku, w kuchni polskiej był znany od lat. Już w słynnej książce Lucyny Ćwierczakiewiczowej "365 obiadów za 5 złotych" z 1871 roku można znaleźć przepisy na zupy, sałatki lub na wykwintny jarmuż z kasztanami. Jednak jeszcze popularniejszy niż nad Wisłą jest w Holandii, gdzie podaje się go w towarzystwie ziemniaczanego purée lub w Afryce, gdzie króluje jako potrawka z pomidorami i masłem orzechowym. Brzmi niedorzecznie?

Spróbujcie poddusić pęczek jarmużu z posiekaną cebulą, czosnkiem i szczyptą kuminu, a gdy zmięknie, dodajcie puszkę krojonych pomidorów i kilka łyżek masła orzechowego. Po kwadransie doprawcie go do smaku solą i pieprzem, a następnie podajcie z ryżem, a przekonacie się, jak wspaniale smakują wszystkie te składniki połączone w całość.

Jeśli nie macie pod ręką tak orientalnych dodatków, możecie równie szybko przygotować "caldo verde", czyli zieloną portugalską zupę, której głównym składnikiem są właśnie liście jarmużu. Wystarczy poddusić jarmuż z kilkoma ziemniakami oraz szczyptą wędzonej papryki, a następnie zalać warzywa bulionem i gotować do miękkości.

A gdy macie naprawdę mało czasu, po prostu natrzyjcie małe kawałki jarmużu olejem, szczyptą soli i chili, a następnie upieczcie w 150 stopniach w piekarniku - w przeciągu pięciu minut zmienią się w chrupiące, jarmużowe czipsy.

* Autorka jest wrocławianką i najpopularniejszą w Polsce vegeblogerką. W "Warzywniaku" opisuje sezonowe warzywa dostępne w każdym sklepie na blokowisku i o potrawach, jakie możecie z nich przygotować.

Cały tekst: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,3577 ... z3WEiRWn3t
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: WEGETARIAŃSKIE SMAKOWITOŚCI :)

Postautor: koliberek » śr sie 19, 2015 2:32 pm

W moim rejonie Niemiec jarmuz jest tez bardzo popularny. Raz sprobowalam go zrobic (kupilam w sloiku), ale mnie to nie smakowalo absolutnie, aczkolwiek nie mialam zadnego przepisu, tylko tak na wyczucie robilam ;)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Re: WEGETARIAŃSKIE SMAKOWITOŚCI :)

Postautor: Cebulka » śr sie 19, 2015 3:17 pm

Ja z jarmuzu robiłam raz chipsy i polecam :)

Tu jest pierwszy z brzegu przepis: http://www.jadlonomia.com/2013/08/czipsy-z-jarmuzu.html

Robiłam tylko z olejem i solą, bez przypraw.

Trzeba BARDZO uważać, żeby nie spalić, z nosem przy piekarniku cały czas, bo maja byc chrupiące, ale nie brązowe, te na zdjęciu moim zdaniem siedziały ciutke za długo, a spalone nabieraja goryczki. Ale smak super :) Cos jeszcze robiłam i było fajne... ale nie pamiętam :(
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: WEGETARIAŃSKIE SMAKOWITOŚCI :)

Postautor: Yennyfer » sob paź 10, 2015 4:03 am

Nie wiem gdzie wstawić ten link, więc wklejam tu. http://www.greenmorning.pl/tag/chaczapuri/

Ostatnio to chaczapuri za mną chodziło, miałam robić z przepisu Tereski/Basi, ale stwierdziłam, że zanim przejdę do tych "bogatszych" wersji to zrobię najpierw podstawową, pieczoną na patelni, z serem w środku. No i zrobiłam z powyższego przepisu. Rewelacja. Oczywiście sery inne dałam, ale (chyba) w smaku nic nie ujęło, ja dałam zwykły biały, żółty goudę i pleśniowy niebieski z lidla, bo takie miałam. Zapomniałam o fecie, ale to następnym razem, mąż chce taki własnie z ostrą wędliną, mówi, że to będzie poezja. Więc na jutro na kolację będzie.
Awatar użytkownika
Yennyfer
Weterani
 
Posty: 1374
Rejestracja: pn lut 09, 2009 6:34 pm

Poprzednia

Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości