Przystawki

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Przystawki

Postautor: Cebulka » czw sie 29, 2013 11:56 pm

Ktoś kiedyś powinien sprzątnąć w kulinariach [lol]

Ale wygląda na to że jeszcze tematu o przystawkach nie mieliśmy (cóż za zaniedbanie!) , to na dobry początek pomysł Tereklo, wykonanie moje - fasolka w boczku [uszy]

Fasolka prawie ugotowana (chociaż nie do końca, będzie jeszcze w piekarniku siedzieć), dałam dwa kolory, posypana ziołami, do tego papryka czerwona, sparzona wrzątkiem żeby trochę zmiękła i to owinięte w plastry wędzonego boczku (rodzice mają krajalnicę, ale jak ktoś nie ma dobrze namówić panie w sklepie, żeby od razu cienko pokroiły), spięte naoliwioną wykałaczką, do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Moje siedziały około 10 minut, ale chyba trzeba jeszcze więcej, bo boczek już się przypiekł,ale fasole nie do końca porządnie zagrzały, tylko trzeba znów uważać żeby się nie wysuszyły [rol] Wszyscy zachwalali :) Przed pieczeniem i po wyglądały tak:
Obrazek Obrazek
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Przystawki

Postautor: tereklo » pt sie 30, 2013 6:23 am

Pięknie wyszła fasolka [prosi] Cebulko, dobrze,że założyłaś taki wątek.

To może ja tu dodam przepis na moje wątróbki w boczku. Niestety, zdjęcia nie posiadam, może kiedyś przy okazji uzupełnię.

Wątróbkę oczyścić z błon i podzielić na mniej wiecej równe kawałki. Przygotować boczek w plastrach ( jeśli jest w całości dobrze jest go trochę zmrozić i dopiero wtedy ciąć na plastry). Śliwki suszone jeśli są bardzo duże pokroić na połowę. Do każdego kawałka wątróbki dodac 1 kawałek śliwki (może być bez śliwek). Całość otoczyć plastrem boczku i spiąć wykałaczką. Tak przygotować wszystkie kawałki wątróbki. Nie przyprawiać.
Formę do pieczenia wysmarować łyżką oleju i układac obok siebie przygotowane kawałki wątróbki. Piec w temp 180 stopni przez około 30 min. Boczek powinien sie zrumienić i lekko wytopić. Potrawę podawać gorącą, może ona stanowić samodzielne danie lub przystawkę. Najlepiej smakuje z czerwonym wytrawnym winem .
Można też wszystko usmażyć na patelni, bez dodatku tłuszczu, najlepiej na grillowej. Obracać w zasie smażenia.

Na 4 osoby:
wątróbka kurza około 40 dkg
boczek wędzony w plastrach (tyle samo plastrów co kawałków wątróbki)
Sliwki suszone (tyle samo co kawałków wątróbki i boczku)
olej do posmarowania blachy
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przystawki

Postautor: Baś_22 » pt sie 30, 2013 8:19 am

Cebulko fajnie, że założyłaś ten wątek [prosi] czasami potrzebny jest przepisik na przystaweczkę a nie od razu na obiad :)
Twoje fasolki w boczku wyglądają super [i pewnie tak samo smakują brawo]
Tereniu o Twoich wątróbeczkach śnię po nocach [haha]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przystawki

Postautor: zomarel » pt sie 30, 2013 8:59 pm

Baś_22 pisze:Cebulko fajnie, że założyłaś ten wątek [prosi] czasami potrzebny jest przepisik na przystaweczkę a nie od razu na obiad :)
Twoje fasolki w boczku wyglądają super [i pewnie tak samo smakują brawo]
Tereniu o Twoich wątróbeczkach śnię po nocach [haha]

My do dzisiaj oblizujemy sie po nich [mniam]
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Przystawki

Postautor: Cebulka » pt sie 30, 2013 9:23 pm

tereklo pisze:Przygotować boczek w plastrach ( jeśli jest w całości dobrze jest go trochę zmrozić i dopiero wtedy ciąć na plastry).

Słusznie, mogłam to napisać, też tak zrobiliśmy :)

Też uważam, że te wątróbki z boczkiem super były - nawet na zimno jako przekąska! [mniam]
A pewnie nikt zdjęcia nie zrobił [glupek]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Przystawki

Postautor: tereklo » pt sie 30, 2013 9:25 pm

o jak miło [prosi]

Cebulka pisze:A pewnie nikt zdjęcia nie zrobił [glupek]


IMG_0008.jpg


W boczek można zawinąć suszoną śliwkę, uprzednio namoczoną w czerwonym winie i posypaną np. cynamonem. Takie zawijaski spięte wykałaczką upiec w piekarniku (na patelni nie próbowałam), smaczniejsze na gorąco.
Zamiast fasoli szparagowej można użyć zielonych szparagów.

To może ptysie z pasztetem?
Ptysie suche, zamawiam w piekarni, przekroić w poprzek. Na spód położyć liść (sałaty, szpinaku, kapusty pekińskiej), na to kleks pasztetu (ja piekę pasztet z większą ilością warzyw, jest wtedy wilgotny i dość miękki) - kładę plaster takiego pasztetu. Na to warzywa (cukinia, papryka, korniszon, zielony ogórek, marynowana papryka, pędy bambusa, marynowany seler itp zależnie od zawartości lodówki) i gałązkę pietruszki, Przykryć "wieczkiem" ptysia.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przystawki

Postautor: tereklo » pt sie 30, 2013 9:37 pm

A co jeszcze fajnego ostatnio jadłam (na przystawkę) w meksykańskiej restauracji - połówki marynowanego zielonego jalapeno nadziane tuńczykiem, tzn tuńczyk z puszki a do tego sos czyli gęsty jogurt bez przypraw. Pyszota!
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka


Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron