Co spożywać, a czego nie!

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Co spożywać, a czego nie!

Postautor: Sz_elka » śr mar 20, 2013 11:34 am

Do założenia tego tematu sprowokowała mnie wypowiedź Mietka
viewtopic.php?f=47&t=54&start=238
mietek pisze:W temacie o ptaszkach mam pytanie kulinarne:
Czy ktoś wie, czy wszystkie ptaki i ich jaja są jadalne? Czy nie ma jakichś zagrożeń?
Choć wiem, że to nie ptaki, to jednak nie należy jeść kretów, nie wnikając w przyczyny i nie szukając powodów, czy są też podobne przeciwwskazania odnośnie ptaków?

mietek pisze: W jakimś filmie o sztuce przetrwania zwrócono szczególną uwagę na krety - nie wolno ich jeść i nie pamiętam dlaczego - spożycie ma jakieś szkodliwe dla zdrowia działanie.
Skojarzyło mnie to się z piciem wody morskiej, której jak wszyscy wiemy rozbitkom bić nie wolno za to doskonale nadaje się woda z Bałtyku do gotowania kartofli - sprawdzone trzeba tylko wypłynąć na co najmniej 5 mil od brzegu i nie mieć w zasięgu wzroku innych statków.


... to może tu jest odpowiedź? [skrob]
http://www.nonpossumus.pl/ps/Kpl/11.php

"Księga kapłańska - rozdział 11
PRAWO CZYSTOŚCI - ZWIERZĘTA CZYSTE I NIECZYSTE

Zwierzęta lądowe
1 Następnie Pan powiedział do Mojżesza i Aarona:
2 "Tak mówcie do Izraelitów: Oto zwierzęta, które będziecie jeść spośród wszystkich zwierząt, które są na ziemi:
3 Będziecie jedli każde zwierzę czworonożne, które ma rozdzielone kopyta, to jest racice, i które przeżuwa.
4 Ale [następujących zwierząt], mających rozdzielone kopyto i przeżuwających nie będziecie jedli: wielbłąd, ponieważ przeżuwa, ale nie ma rozdzielonego kopyta - będzie dla was nieczysty;
5 świstak, ponieważ przeżuwa, ale nie ma rozdzielonego kopyta - będzie dla was nieczysty;
6 zając, ponieważ przeżuwa, ale nie ma rozdzielonego kopyta - będzie dla was nieczysty;
7 wieprz, ponieważ ma rozdzielone kopyto, ale nie przeżuwa - będzie dla was nieczysty.
8 Nie będziecie jedli ich mięsa ani dotykali ich padliny - są one dla was nieczyste.

Istoty wodne
9 Będziecie jedli następujące istoty wodne: wszystkie istoty wodne, w morzach i rzekach, które mają płetwy i łuski, będziecie jedli.
10 Ale każda istota wodna, która nie ma płetw albo łusek w morzach i rzekach spośród wszystkiego, co się roi w wodzie, i spośród wszystkich zwierząt wodnych, będzie dla was obrzydliwością.
11 Będą one dla was obrzydliwością, nie jedzcie ich mięsa i brzydźcie się ich padliną.
12 Wszystkie istoty wodne, które nie mają płetw albo łusek, będą dla was obrzydliwością.

Istoty skrzydlate
13 Spośród ptaków będziecie mieli w obrzydzeniu i nie będziecie ich jedli, bo są obrzydliwością, następujące: orzeł, sęp czarny, orzeł morski,
14 wszelkie gatunki kani i sokołów,
15 wszelkie gatunki kruków,
16 struś, sowa, mewa, wszelkie gatunki jastrzębi,
17 puszczyk, kormoran, ibis,
18 łabędź, pelikan, ścierwik,
19 bocian, wszelkie gatunki czapli, dudek i nietoperz.
20 Wszelkie latające czworonożne owady będą dla was obrzydliwością.
21 Ale będziecie jeść spośród czworonożnych latających owadów tylko te, których [tylne] kończyny wystają ponad nogami [przednimi], aby [mogły] skakać na nich po ziemi. 22 Następujące spośród nich możecie jeść: wszelkie gatunki szarańczy, wszelkie gatunki soleam, wszelkie gatunki chargol i wszelkie gatunki chagab.
23 Wszystkie inne gatunki latających owadów czworonożnych będą dla was obrzydliwością.

Nieczysty jest każdy, kto dotyka padliny zwierząt nieczystych
24 Następujące zwierzęta czynią człowieka nieczystym. Każdy, kto dotknie się ich padliny, będzie nieczysty aż do wieczora.
25 Każdy, kto będzie nosić ich padlinę, wypierze ubranie i pozostanie nieczysty aż do wieczora.
26 Każde zwierzę, które ma kopyta, ale nie rozdzielone, i nie przeżuwa, będzie nieczyste dla was. Każdy, kto się go dotknie, będzie nieczysty.
27 Każde zwierzę czworonożne, które chodzi opierając się na stopach, będzie nieczyste dla was. Każdy, kto dotknie się jego padliny, będzie nieczysty aż do wieczora.
28 Każdy, kto będzie nosić ich padlinę, wypierze ubranie i pozostanie nieczysty aż do wieczora. To są rzeczy nieczyste dla was!

Nieczystość spowodowana przez dotknięcie padliny małych zwierząt
29 Spośród małych zwierząt, które poruszają się na ziemi, następujące są nieczyste: kret, mysz i wszelkie gatunki jaszczurek,
30 gekko, żółw, salamandra, skolopendra i kameleon.
31 Te są nieczyste dla was spośród małych zwierząt, które poruszają się na ziemi. Każdy, kto dotknie się ich padliny, będzie nieczysty aż do wieczora.
32 Jeżeli które z tych zwierząt nieżywe upadnie na coś, to ta rzecz będzie nieczysta, niezależnie od tego, czy to będzie naczynie drewniane, czy ubranie, czy skóra, czy worek, czy jakiekolwiek narzędzie pracy. Obmyją je wodą i pozostanie nieczyste aż do wieczora, potem będzie czyste.
33 Jeżeli któreś z tych zwierząt wpadnie do naczynia glinianego, to wszystko, co jest wewnątrz naczynia, będzie nieczyste, a naczynie rozbijecie.
34 Każdy pokarm, który się spożywa, do którego się dostanie woda z tego naczynia będzie nieczysty. Każdy napój, który bywa używany do picia w jakimkolwiek naczyniu, będzie nieczysty.
35 Na cokolwiek upadnie takie zwierzę nieżywe, będzie nieczyste: piecyk albo piekarnik ma być zniszczony. One są nieczyste i będą nieczyste dla was.
36 Tylko źródła i cysterny, to jest zbiorniki wody, pozostają czyste, ale ten, kto dotknie się w nich padliny, będzie nieczysty.
37 Jeżeli taka padlina upadnie na ziarno przeznaczone do siewu, to ziarno pozostanie czyste,
38 ale jeżeli ziarno jest mokre i taka padlina upadnie na nie, to jest ono dla was nieczyste.

Padlina czystych zwierząt
39 Jeżeli zdechnie jedno ze zwierząt, które wam służą za pokarm, i ktoś dotknie się tej padliny, będzie nieczysty aż do wieczora.
40 Jeżeli kto zje coś z takiej padliny, to wypierze ubranie i będzie nieczysty aż do wieczora. Także i ten, kto nosi taką padlinę, wypierze ubranie i będzie nieczysty aż do wieczora.

Nie wolno jeść nieczystych małych zwierząt
41 Wszelkie małe zwierzęta, które pełzają po ziemi, są obrzydliwością - nie wolno ich jeść!
42 Cokolwiek pełza na brzuchu, cokolwiek chodzi na czterech nogach i cokolwiek ma wiele nóg spośród małych zwierząt pełzających po ziemi, nie będzie przez was jedzone, bo to jest obrzydliwość.
43 Nie plugawcie siebie samych przez jedzenie wszelkich małych zwierząt pełzających, nie zanieczyszczajcie się przez nie, przez to stalibyście się nieczystymi.
44 Ponieważ Ja jestem Pan, Bóg wasz - uświęćcie się! Bądźcie świętymi, ponieważ Ja jestem święty! Nie będziecie się plugawić małymi zwierzętami, które pełzają po ziemi.
45 Bo Ja jestem Pan, który wyprowadził was z ziemi egipskiej, abym był waszym Bogiem. Bądźcie więc świętymi, bo Ja jestem święty!

Zakończenie przepisów o pokarmach
46 To jest prawo dotyczące zwierząt, ptaków i wszelkich istot żyjących, które poruszają się w wodzie, i wszelkich stworzeń pełzających po ziemi,
47 abyście rozróżniali między tym, co nieczyste, a tym, co czyste, między zwierzętami jadalnymi a tymi, których jeść nie wolno".
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Co spożywać, a czego nie!

Postautor: Cebulka » śr mar 20, 2013 8:55 pm

Ciekawa sprawa, skąd wogóle wynikają takie przesądy :D

I interesująco by było to porównać z Koranem, tylko nie wiem gdzie on mi się podział [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Co spożywać, a czego nie!

Postautor: amita » czw mar 21, 2013 11:47 am

Ma to uzasadnienie w tym, że jest tam bardzo gorąco i wszystko szybko się psuje. Dlatego spuszcza się całą krew, bo ona najszybciej sie psuje. Do tego jeśli zwierzę padnie to też szybko się rozklada, oni nie mieli wtedy środkow dezynfekcyjnych, ledwo może wodę do umycia rąk, stąd zachowanie okresu nieczystości, żeby nie przenosić bakterii na inne przedmioty lub żywność.
A jeśli chodzi o rodzaj zwierząt to wynika z ich tradycji. Po prostu pewnych zwierząt się nie je, bo albo są faktycznie paskudne w smaku, twarde i łykowate ;) pełzające kojarzą się z grzechem pierworodnym np, lub uważane są za niejadalne z innych powodów. U nas np. nie jada się myszy.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Co spożywać, a czego nie!

Postautor: Sz_elka » czw mar 21, 2013 5:53 pm

A kto nas Amita wie?!! Chyba żeby do mąki wpadła, to ..... fuuuuuujjjjj [ble]
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Co spożywać, a czego nie!

Postautor: Cebulka » czw mar 21, 2013 9:32 pm

Z tego podobno braku środków dezynfekcyjnych i szybkiego psucia się wynika zakaz jedzenia wieprzowiny - podobno jako tłustsze mięso znacznie gorzej się ona suszy niż wołowina :)
Gdzieś to czytałam ale niestety nie potrafię źródła podać [rol]

W Anglii jest zdaje się długa tradycja jedzenia wiewiórek (tych szarych) [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Co spożywać, a czego nie!

Postautor: amita » sob mar 23, 2013 7:58 pm

Ja mam zajęcia z biblistyki z takim bardzo mądrym księdzem, to jeszcze dopytam dokładniej. Bo inny ksiądz to nam tylko tyle potrafił powiedzieć na zajęciach. Ale tamten ma więcej literek przed nazwiskiem i niewątpliwie większą wiedzę. I na dodatek ma dar opowiadania. Następne zajęcia na początku maja.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Co spożywać, a czego nie!

Postautor: Cebulka » sob mar 23, 2013 11:14 pm

W sumie to poza totalnie dziwnymi zwierzakami jest na tej liście parę rzeczy które jakoś nie budzą sprzeciwu kulinarnego na świecie, na przykład taki struś czy owoce morza... :)
Chociaż rzeczywiście owoce morza podpadają pod kategorię 'bardzo szkodliwe jeśli nieświeże' :D
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Co spożywać, a czego nie!

Postautor: amita » sob mar 23, 2013 11:25 pm

Państwo niewielkie i nad morzem, ale czy gdzieś w głębi byli w stanie dostarczyć świeże? Pamiętajmy, że to się pisało ze trzy i pół tysiąca lat temu. A tradycja tych praw sięga daleko wcześniej. Stąd też i surowość kar. Ząb za ząb... bo kto błąkając się po pustyni mógł humanitarnie osadzić więźnia w celi? Łagodny [skrob] wymiar kary przewidywał wygnanie na pustynię. Podobno historia zna przypadki uratowanych, choćby Izmael i Hagar- nałożnica Abrahama. Kto miałby go pilnować jeśli wszyscy musieli walczyć o przetrwanie wspólnoty.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Co spożywać, a czego nie!

Postautor: amita » sob mar 23, 2013 11:33 pm

A w Koranie:
Bóg zabrania w Islamie spożywania zwierząt zabitych nie w Imieniu Boga Allaha, spożywania mięsa chorych zwierząt, zmarłych śmiercią naturalną oraz zwierząt, których mięsem żywiły się wcześniej dzikie zwierzęta jak i mięsa tych drapieżników. Zabronione również jest spożywanie wieprzowiny, padliny oraz krwi.

Należy pamiętać, że poprzez nazwę zwierzęcia Bóg wskazał powód, dla którego mięso tego stworzenia zostało zabronione. Świnia to po arabsku Chinzeer co stanowi złożenie dwóch słów Chanz i Ara. Oznaczają one – <<uważam je za nieczyste>>. W ten sposób już samo imię dane temu zwierzęciu przez Boga Wszechmogącego wskazuje na jego nieczystość. Dziwnym zbiegiem okoliczności w języku Hindi nazwa zwierzęcia brzmi Suar, co składa się z Su Ara. Oznacza to również <<uważam je za nieczyste>>. Nie ma nic dziwnego w fakcie, że arabskie słowo Su ma swój odpowiednik w języku Hindi. W książce „ Minanur Rahman” powiedziano, że język arabski jest matką innych języków i w wielu językach znaleźć można słowa arabskie. Su to arabskie słowo, które w języku Hindi znaczy <<zły>>. Nie ma zatem wątpliwości, że gdy arabski był językiem o światowym zasięgu, stworzenie to znano w tym kraju pod jego arabską nazwą , której synonimem było słowo chinzeer, i tak pozostało aż do dnia dzisiejszego. Słowo to mogło ulec pewnym przekształceniom w sanskrycie, lecz chinzeer zachowuje swoje pierwotne znaczenie. Zbędne jest podawanie szczegółów mówiących o nieczystości tego zwierzęcia. Wszyscy wiedzą, że je ono bród i jest całkowicie bezwstydne. Powód dla którego zabroniono spożywania wieprzowiny wydaje się zatem oczywisty. Zgodnie z prawem natury spożycie mięsa tego zwierzęcia miałoby zgubny wpływ na ciało i duszę tego kto je spożył. Spożywanie pokarmu ma wpływ na duszę człowieka nie ma więc możliwości, że mięso nieczystego zwierzęcia miałoby zły wpływ. Jeszcze w czasach przed nadejściem Islamu greccy lekarze uznali, że mięso tego stworzenia szkodzi skromności i rodzi bezwstydność.

Z tego samego powodu prawo Islamu zabrania spożywania padliny, wpływa ona negatywnie na moralność i szkodzi zdrowiu. Krew uduszonego lub zatłuczonego zwierzęcia pozostaje w jego ciele i przez to uznane jest ono za padlinę. Krew takiego zwierzęcia wkrótce ulega zepsuciu i psuje mięso. Ostatnie badania dowiodły, że krew taka rozprzestrzenia truciznę po całym organizmie zwierzęcia.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Co spożywać, a czego nie!

Postautor: Baś_22 » ndz mar 24, 2013 10:02 am

Bardzo ciekawe Ami [prosi]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co spożywać, a czego nie!

Postautor: Sz_elka » pn kwie 15, 2013 3:30 pm

A co sądzicie o takim spojrzeniu na wodę jako napój? [devil] Tak mnie dzisiaj zmotywowała Tereklo! [glupek]
http://demotywatory.pl/3875888

Woda czy wóda??
Beniamin Franklin powiedział:
"Wino dostarcza człowiekowi mądrość, piwo wolność, a woda bakterie."


W wyniku niezliczonej ilości badań uczeni udowodnili, iż wypijając 1 litr wody dziennie, wchłaniamy rocznie 1kg Escherichia coli, (E.Coli) - bakterii znajdowanej w fekaliach.

Innymi słowy, pijąc wodę spożywamy rocznie kilogram ...gówna.
Natomiast pijąc piwo i wino (tequille, rum, whisky, wódkę lub inny napój wyskokowy) - NIE ponosimy tego ryzyka, ponieważ alkohol podlega procesowi uzdatniania i oczyszczania poprzez gotowanie, warzenie, filtrowanie, destylację lub/oraz fermentację.

Więc Pamiętaj:

Woda = gówno.
Wino, wódka, piwo = Zdrowie.

Dlatego O wiele lepiej jest pić piwo i pleść głupstwa, niż pić wodę i być zasrańcem.
Tak że - Polacy "na zdrowie" ;-) !
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Co spożywać, a czego nie!

Postautor: tereklo » pn kwie 15, 2013 7:10 pm

[drink]
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Co spożywać, a czego nie!

Postautor: zomarel » pn kwie 15, 2013 8:30 pm

[drink] na zdrowie [!]
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Co spożywać, a czego nie!

Postautor: belva » pn kwie 15, 2013 8:42 pm

[[quote][/Powód dla którego zabroniono spożywania wieprzowiny wydaje się zatem oczywisty. Zgodnie z prawem natury spożycie mięsa tego zwierzęcia miałoby zgubny wpływ na ciało i duszę tego kto je spożyłquote]
..
No i dlatego ze ma w miesie jajka tasiemca
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Re: Co spożywać, a czego nie!

Postautor: tereklo » wt kwie 16, 2013 5:47 am

Ryby też tak mają, Belvo. Znaczy nie jeść ryb? [skrob]
Są tacy co specjalnie sobie aplikują jaja tasiemca, żeby schudnąć ;>
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Co spożywać, a czego nie!

Postautor: Baś_22 » wt kwie 16, 2013 8:20 am

tereklo pisze: Są tacy co specjalnie sobie aplikują jaja tasiemca, żeby schudnąć ;>

..... to już trzeba na głowę upaść [glupek] no ale wolnoć tomku w swoim domku [bezradny]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co spożywać, a czego nie!

Postautor: amita » wt kwie 16, 2013 4:13 pm

W mięsie to włosień jest.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm


Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron