Lody domowe

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Lody rabarbarowe

Postautor: Samanta » ndz maja 20, 2012 5:06 pm

Lody rabarbarowe
25 dkg rabarbaru
niecała szklanka cukru
1 szklanka mleka 3,2%
1 opakowanie śmietany 36% (200 g)
4 żółtka
Rabarbar oczyścić, pokroić, wsypać 1 łyżkę cukru, zalać woda tak aby rabarbar był przykryty, zagotować i gotować aż rabarbar będzie miękki. Zmiksować, najlepiej żyrafką. Odstawić do wystudzenia.
Mleko mocno podgrzać , dodać żółtka ubite z cukrem, zostawić 1 łyżeczkę cukru. Mieszać od dna aż zacznie gęstnieć. Wystudzić.
Masę rabarbarową i jajeczną wstawić do lodówki i mocno schłodzić.
Śmietanę ubić z pozostałą łyżeczką cukru.
Zmiksować oziębiona masę jajeczną i dodac rabarbar, zmiksować razem. Dodać ubitą śmietanę, połączyć.
Wlać do maszyny i dalej zgodnie z instrukcją.
Lody wyszły przepyszne i będą bazą do następnych. Truskawki, maliny, porzeczki dodam surowe, tylko zmiksowane z cukrem
Obrazek

Lody wyszły przepyszne, a już miałam pozbyć się maszyny kupionej w zeszłym roku! [lol]
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: Cebulka » ndz maja 20, 2012 8:15 pm

No a ja właśnie maszyny nie mam a chciałabym mieć :(
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Samanta » ndz maja 20, 2012 8:24 pm

Ja swoją w Lidlu kupiłam. Ale lody bez maszyny spokojnie da się zrobić! tylko trzeba je wyjmować z zamrażarki i przemiksować co jakiś czas. A te są naprawde pyszne, namawiam!
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: Baś_22 » ndz maja 20, 2012 9:37 pm

Sory a o jakiej maszynie mówicie [?] [skrob]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Cebulka » pn maja 21, 2012 8:04 am

To może zrobimy osobny temat, bo temat wielce ciekawy jest [lol]

Basiu - na przykład taka: http://allegro.pl/maszyna-do-robienia-l ... 68825.html

Właśnie też mnie zastanawia w tych przepisach, że zamiast surowe owoce dodawać, to każą najpierw robić z nich kompot [skrob] [lol]

Robiłam w zeszłym roku truskawkowe metodą ręczną, ale nawet nie spróbowałam bo nie jadłam truskawek, Jurek zjadł i mówił że dobre ;) Ale ja bym tam chciała maszynę, bo jednak z ręcznego mieszania to zawsze kryształki wody zostają, nie jest takie gładkie jak powinno być [rol]

Próbowałaś Samanto przechowywać gotowe w zamrażalniku? Czy zostają na dłużej takiej struktury jak powinny być, czy zamrażają się na kamień?
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Samanta » pn maja 21, 2012 12:45 pm

Cebulko żeby lody nie zamarzały na kamień, trzeba do nich dodać trochę wódki. Albo poprostu wyjąć je trochę wcześniej z zamrażarki.
Ja swoją maszynę kupiłam w Lidlu i nie pamietam ile kosztowała ale nie była droga.
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: Cebulka » pn maja 21, 2012 4:57 pm

Wódka wszystko uleczy - nawet lody ;>

Znalazłam :)
Fajna strona do poczytania jak ktoś jest na kupnie machiny :D
http://mojewypieki.blox.pl/2010/06/Masz ... ybrac.html
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Samanta » wt maja 22, 2012 1:06 pm

Cebulka pisze:Wódka wszystko uleczy - nawet lody ;>

Znalazłam :)
Fajna strona do poczytania jak ktoś jest na kupnie machiny :D
http://mojewypieki.blox.pl/2010/06/Masz ... ybrac.html

Co prawda to prawda [lol]
Tak naprawde to przepisy na lody sa potrzebne tylko na poczatku bo potem to juz się kombinuje różniście [lol]
Można zrobić z maszyną i tak samo dobrze bez maszyny i bez zagracania kuchni , no ale się nie oparłam i kupiłam. Dzisiaj robię dyniowe bo jeszcze znalazły się słoiki z musem dyniowym i trzeba by je zutylizować przed sezonem.
Przepis prawie ten sam, ale śmietanę wymieszać z mlekiem, zagrzać, dodać zółtka utarte z cukrem, zagrzać do zgęstnienia, wystudzić. Potem zmiksować z musem dyniowym (trzymanym w lodówce od wczoraj! )
[lol] i do maszyny.
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: Cebulka » wt maja 22, 2012 1:34 pm

Żeby to jeszcze cholera te lody chciały być dietetyczne [lol]
A czy w maszynie można też robić sorbety, czy nie 'uciągnie'? ;)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: tereklo » wt maja 22, 2012 1:37 pm

Cebulka pisze:Żeby to jeszcze cholera te lody chciały być dietetyczne [lol]

Cebulko - albo pysznie albo dietetycznie :> nie można przesadzać z tą jalowością jedzenia :)
Uwielbiam mrożone owoce pływające w drinku ;> niech się nawet sorbetowe lody chowają ;> i pracy z tym dużo mniej....
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Postautor: Samanta » wt maja 22, 2012 1:40 pm

Cebulka pisze:Żeby to jeszcze cholera te lody chciały być dietetyczne [lol]
A czy w maszynie można też robić sorbety, czy nie 'uciągnie'? ;)


Cebulko, podam przepis i na dietetyczne jesli chcesz, a sorbet maszyna uciągnie z pieśnią na ustach [lol]
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: Cebulka » wt maja 22, 2012 1:42 pm

Pewnie że chcę, temat o lodach to wszelkie przepisy na lody mile widziane [lol]
Jeszcze trochę poczytam i kupię sobie maszynę [lol]
Albo zażyczę na urodziny, o! Tylko czemu to cholera dopiero w sierpniu? [skrob] [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Samanta » wt maja 22, 2012 1:51 pm

Lody waniliowe dietetyczne http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=28796
1 kostka chudego twarogu albo lepiej president 2% 250 g
3 żółtka
1 łyżka odtłuszczonego lub chudego kefiru
75g słodziku lub jeśli w pastylkach to 16 pastylek, ewentualnie fruktoza
2 białka
aromat waniliowy do ciast

Wszystkie składniki poza białkami mocno zmiksować aż masa będzie całkowicie gładka, pozbawiona grudek. Osobno ubić na sztywno pianę z białek i połączyć z masą. Włożyć do zamrażarki i co pół godziny zamieszać aby lody były pozbawione kryształków wody. Jeśli dysponujesz maszyną do lodów to sprawa jest prostsza

Jasne że slodzik można zastąpić cukrem ! A lody są pyszne i można do nich dodać owoce zmiksowane , wtedy sa truskawkowe, malinowe, co tylko chcecie. Czekoladowych nie polecam, bo nie lubię, ale dla desperatów : pół tabliczki czekolady rozuścic w kąpieli wodnej i dodac do masy lodowej , z białą czekoladą lepsze
Ale ja już chyba tutaj pokazywałam te lody! nawet zdjęcie było. [lol]

Spróbuję dodać tu zdjęcie http://www.cincin.cc/uploads/monthly_07 ... _thumb.jpg
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: koliberek » wt maja 22, 2012 4:34 pm

Qrcze tez nie mam maszyny..., ale Sami mowi, ze i bez niej sie da, to chyba sprobuje te rabarbarowe ...
Czekoladowych nie za bardzo lubie, ale najbardziej lubie kawowe. Jak mi sie uda z rabarbarowymi bez maszyny, to potem na bazie przepisow Sami, zrobie jakies kawowe... :)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: tereklo » śr maja 23, 2012 9:26 am

Jak się ma chandrę to słodycze poprawiają nastrój, więc po drodze z działki wstąpiłam na lody - wspomnę, że lody zjadam od wielkiego dzwonu, może ze dwa trzy razy w roku. Zjadłam, ale mi słooodko było. Pomyślałam o rabarbarowych, bardziej by mi smakowały :)
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Postautor: Samanta » śr maja 23, 2012 3:30 pm

Koli, spoko, nie trzeba wcale maszyny! Do tych z sera spokojnie dodajesz kakao lub stopioną czekoladę (lepiej [lol] ) i masz czekoladowe świństwo [lol]
Do tych rabarbarowych tez spoko!
W ogóle bardzo Was namawiam na te lody swojej roboty. Każdego roku tyle zatruć, tyle informacji co też w tych lodach jest paskudnego, gdy tymczasem szybko i łatwo można zrobić domowe i pyszne lody, do tego w miarę zdrowe.
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Re: Lody domowe

Postautor: admin » czw lip 05, 2012 6:03 pm

Cebulka pisze:Samanto, donoszę, że są już jagody [!] A lody jagodowe... [pijany]

I jak Basiu - kupujesz maszynę? :)


Baś_22 pisze:
Cebulka pisze: I jak Basiu - kupujesz maszynę? :)

nie, bo ja nie przepadam za lodami [haha] ciekawiło mnie tylko co ta za maszyna [?]


Cebulka pisze:Ktoś kto nie przepada za lodami [shock] Nie wiedziałam, że można ich nie lubić [haha]

Samanto - masz jakiś wypróbowany przepis na surowe truskawkowe?


Baś_22 pisze:
Cebulka pisze:Ktoś kto nie przepada za lodami [shock] Nie wiedziałam, że można ich nie lubić [haha]

ja nie powiedziałam, że one mi nie smakują [haha] tylko mogę spokojnie bez nich żyć :)


Cebulka pisze:Ja tak mam z czekoladą - chociaż po roku niejedzenia to zaczyna mnie niestety ciągnąć w jej stronę [haha]


Samanta pisze:
Cebulka pisze:Ktoś kto nie przepada za lodami [shock] Nie wiedziałam, że można ich nie lubić [haha]

Samanto - masz jakiś wypróbowany przepis na surowe truskawkowe?

No jak nie, jak tak?! [lol] Tylko chyba trochę się spóźniłam niestety
Lody truskawkowe

400 g albo co się szczypać , pół kilo truskawek
pół szklanki a jak więcej truskawek, to cała szklanka słodkiej śmietanki
cukier do smaku
Truskawki umyć, osuszyć, obrać z szypułek i zamrozić.
Zamrożone zmiksować, do dać ubitą smietanę i cukier i razem wymieszać albo wymieszać bez ubijania smietany.

Albo inaczej: świeże truskawki zmiksować, śmietankę ubić z cukrem, dodać mus truskawkowy, razem wymieszać i wtedy zamrozić.

A kto woli bez cukru, niech sobie zamrozi truskawki i banana pokrojonego w plasterki, zmiksuje, i lody gotowe.
Ale do takiego miksowania zamrożonych owoców trzeba mieć mocny blender, bo może go szlag trafić a wtedy byłyby to bardzo drogie lody.

Tak czy siak zrobione, zawsze pyszne [lol]


Cebulka pisze:Dzięki, nie, jeszcze wciąż na czasie, truskawki na działce w pełni owocowania :D
Awatar użytkownika
admin
Administrator
 
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 01, 1970 1:00 am

Re: Lody domowe

Postautor: admin » sob lip 07, 2012 5:17 pm

koliberek pisze:
Samanta pisze:Koli, spoko, nie trzeba wcale maszyny!


Sprobowalam w sezonie rabarbarowym bez maszyny, nie powiem w smaku byly bardzo smaczne, ale konsystencja pozostawiala wiele do zyczenia pomimo 24 godzinnego wyciagania z zamrazalki i miksowania co jakis czas.

Natomiast jesli sie zdecyduja na maszyne to na taka, ktora nie trzeba do zamrazalki wkladac :) ale to chyba w przyszlym roku


Cebulka pisze:
koliberek pisze:Natomiast jesli sie zdecyduja na maszyne to na taka, ktora nie trzeba do zamrazalki wkladac :) ale to chyba w przyszlym roku

A to ja nawet nie wiedziałam ze takie istnieją [haha]


koliberek pisze:istnieja, odpowiednio drogie oczywiscie ;)
Awatar użytkownika
admin
Administrator
 
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 01, 1970 1:00 am

Re: Lody domowe

Postautor: Samanta » ndz lip 15, 2012 7:15 pm

Są, mają agregat własny i dlatego nie muszą siedzieć w zamrażarce. Jednak są trochę większe od tych bez agregatu a w mojej kuchni i tak ciasno.
A jeszcze chodza słuchy, że na urodziny mam dostać ekspress do kawy... :D
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Re: Lody domowe

Postautor: ulotna chwila » sob cze 15, 2013 1:41 pm

Robi się gorąco , więc czas odświeżyć topik [cool1]
niestety znowu przegapiłam i nie kupiłam maszyny do lodów, a były w Lidlu...
ale bez maszyny też można sobie poradzić

zrobiłam dwa rodzaje lodów na bazie śmietanki, mleka i żółtek
jedne z truskawkami
P1150778.JPG


a drugie z miętą i wiórkami czekolady
P1150772.JPG

nie wiedziałam, czy mi wyjdą, ale postanowiłam spróbować , naskubałam trochę listków mięty, zblendowałam je z odrobiną śmietanki i cukru i połączyłam z wystudzoną masą śmietankowo jajeczną,na koniec dodałam czekoladę lody wyszły SUPER orzeźwiające i bardzo kremowe, zdecydowanie lepsze od truskawkowych
w trakcie mrożenia 4 razy je miksowałam co 30-50 minut
Mistrzyni w kocham Cię Misiu:-)
Awatar użytkownika
ulotna chwila
Weterani
 
Posty: 1182
Rejestracja: wt sie 04, 2009 5:18 pm

Re: Lody domowe

Postautor: ulotna chwila » sob cze 15, 2013 5:04 pm

właśnie wyjadłam resztki lodów miętowych z pudełka i jednak na spodzie osadziły się drobinki mięty
następnym razem miętę dodam do podgrzewającej się śmietanki, a jak przestygnie przecedzę jeszcze przed dodaniem żółtek
u was też tak gorąco?
Mistrzyni w kocham Cię Misiu:-)
Awatar użytkownika
ulotna chwila
Weterani
 
Posty: 1182
Rejestracja: wt sie 04, 2009 5:18 pm

Re: Lody domowe

Postautor: Cebulka » ndz cze 16, 2013 9:49 pm

Wyglądają smakowicie [mniam]
Jaki miałaś konkretnie przepis na truskawkowe? Bo ja pamiętam znalazłam taki w którym się truskawki gotowało i jakie to w smaku wyszło nie wiem, ale to trochę dziwny pomysł, robienie lodów z kompotu truskawkowego... [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Lody domowe

Postautor: ulotna chwila » pn cze 17, 2013 2:53 am

Cebulko o taki
6 żółtek utrzeć na puszystą masę z 1 szklanką cukru
w garnuszku podgrzać 1 szklankę mleka + 2 szklanki kremówki, dodać masę jajeczną, podgrzewać na małym ogniu aż zacznie gęstnieć, zdjąć z palnika, ostudzić i połączyć ze świeżymi tylko zblendowanymi truskawkami (truskawek miałam mniej niż 0,5 kg)schłodzić, zamrozić, przemiksować kilka razy i gotowe
Mistrzyni w kocham Cię Misiu:-)
Awatar użytkownika
ulotna chwila
Weterani
 
Posty: 1182
Rejestracja: wt sie 04, 2009 5:18 pm

Re: Lody domowe

Postautor: Cebulka » pn cze 17, 2013 11:43 pm

I ten znacznie sensowniej brzmi [!]
Ech, żeby mi się jeszcze tak chciało jak mi sie nie chce... :/
(pomijam kwestię tuszy ;) )
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Lody domowe

Postautor: tereklo » wt cze 18, 2013 5:31 am

Cebulka pisze:(pomijam kwestię tuszy ;) )


Ponoś lody nie tuczą ze względu na fakt wychładzania organizmu [mniam]
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Lody domowe

Postautor: gruby miś » sob maja 17, 2014 6:12 pm

Maszynę do lodów mamy od roku, ale moje dzisiejsze odkrycie (tzn. czytałam wcześnie, ale dzis zrobiliśmy) sprawia, że jestem w zachwycie - prosto, szybko! bez cukru, jajek mleka :)

Bierzesz dwa dobrze dojrzałe banany i torebkę mrożonych innych owoców (dziś wzięliśmy truskawki). Banany kroimy w plasterki, wyciągamy maszynkę do mielenia i wrzucamy na przemian: plasterek banana, truskawka, plasterek, truskawka. Po zmieleniu mozna przemieszać i od razu podawać albo jeszcze dodatkowo schłodzić chwile w zamraż.
Warto! Jutro zrobimy znów. [dance12]
Awatar użytkownika
gruby miś
Weterani
 
Posty: 1701
Rejestracja: czw sty 15, 2009 12:21 am

Re: Lody domowe

Postautor: Cebulka » sob maja 17, 2014 8:16 pm

Prosty sposób na sorbet [super]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Lody domowe

Postautor: gruby miś » sob maja 17, 2014 8:18 pm

a przez właściwości bananów, bardziej lodowy niż sorbetowy :)
Awatar użytkownika
gruby miś
Weterani
 
Posty: 1701
Rejestracja: czw sty 15, 2009 12:21 am


Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości