Pochwała pokrzywy

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Pochwała pokrzywy

Postautor: tereklo » pt kwie 27, 2012 3:44 pm

Mam hopla na punkcie zdrowych naturalnych roślinek, no i padło teraz na pokrzywę. Oprócz tego, ze lubię z niej herbatkę (z dodatkiem rumianku albo werbeny) to teraz ją pojadam na zielono.
Może kogoś zachęcę do spróbowania, bo zalet tej rośliny nie muszę przytaczać.
1. zupa szczawiowa - pół na pół szczaw i zielone młode pędy pokrzywy
2. zupa pokrzywowa - sparzyć pokrzywę i wrzucić do gotującego się wywaru (warzywnego, mięsnego albo do rosołu) chwilę pogotowac i zblendować na jednolitą masę, doprawić cytryną (octem winnym), odrobiną czosnku i podawać z jajkiem na twardo. Można zabielic śmietaną.
3. zamiast kolacji - kefir (wolę maślankę) zielony. Blenduję sparzoną pokrzywe z zieloną pietruchą albo koprem (mrożony) i kilkoma różyczkami gotowanego brokuła, może być ogórek albo pomidor. Pycha!
4. rolada szpinakowa - pisała o niej Saginata w kulinariach - oczywiście do szpinaku pokrzywa :)
5. Sparzone i drobno pokrojone listki pokrzyw do jajecznicy.
6. do zup razem z zieloną pietruchą do posypania, do sałatek typu zielona sałata z winegretem.

Oczywiście świeżą pokrzywę trzeba przelac wrzątkiem, żeby zniknęły te kolaki z kwasem mrówkowym.
Jak kto ma inne pomysły to chętnie wypróbuję.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Postautor: amita » pt kwie 27, 2012 9:22 pm

pokrzywa jest super!
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Cebulka » sob kwie 28, 2012 8:02 am

Nie wiem czemu mi się wydawało że pokrzywa jest gorzka [skrob]

Może to pod wpływem smaku herbatki z suszonych pokrzyw :/
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: tereklo » sob kwie 28, 2012 8:25 am

Cebulka pisze:Nie wiem czemu mi się wydawało że pokrzywa jest gorzka [skrob]

Może to pod wpływem smaku herbatki z suszonych pokrzyw :/


Herbatka tez nie powinna byc gorzka.
Ona to jest w smaku trochę jak szpinak, czyli bezsmakowa :) Kolor soku ma piękny. W dzbanku do koktajli rozmikoswać na pył pokrzywę z sokiem z cytryny i wodą mineralną. Przecedzić przez gęste sito. Dobre na letnie upały.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Pochwała pokrzywy

Postautor: Sz_elka » wt maja 01, 2012 1:26 pm

tereklo pisze: ... 4. rolada szpinakowa - pisała o niej Saginata w kulinariach ...


Przypomnij proszę stronę, bo nie mogę znaleźć! :)
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Pochwała pokrzywy

Postautor: tereklo » wt maja 01, 2012 7:47 pm

Sz_elka pisze:Przypomnij proszę stronę, bo nie mogę znaleźć! :)


http://ekotopik.mojeforum.net/viewtopic.php?t=1679
Jak się uda to może przywiozę na spotkanie podobną.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Pochwała pokrzywy

Postautor: admin » czw lip 05, 2012 6:00 pm

ulotna chwila pisze:Moja Sister robi sok z pokrzywy

najpierw jedzie na wieś i z łupem w postaci całego bagażnika pokrzyw przyjeżdża do domu, potem mycie,krojenie, mielenie i na końcu sokowirówka
roboty przy tym co nie miara, ale w efekcie końcowym ma czysty sok,porcjuje go nalewająć do woreczów lodowych i mrozi, a potem jedna kostka dziennie na szklankę wody

znajoma pijac ten sok oczyściła sobie tak organizm,ze poznikały jej małe pieprzyki/brodawki/zmiany skórne


Cebulka pisze:Hmm to mi przypomniało legendę o dziewczynce i siedmiu braciach zaklętych w łabędzie które odczarowała szyjąc im koszule z pokrzyw gołymi rękoma [haha]


ulotna chwila pisze:Dzikie Łabędzie Andersena :)
jedna z baśni mojego dzieciństwa...
mam wydanie z 68 roku z pięknymi ilustracjami Szancera, Babcia mi je zawsze czytała, a teraz ja czytam je swojemu Miśkowi
Awatar użytkownika
admin
Administrator
 
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 01, 1970 1:00 am

Re: Pochwała pokrzywy

Postautor: tereklo » pn maja 13, 2013 10:55 am

Napój pokrzywowy (na zimę)
3 litry wody zagotować z 2 paczuszkami (40 g) kwasku cytrynowego), ostudzić. Opłukać sto czubków młodej pokrzywy, włożyć do wody z kwaskiem na dobę. Odcedzić, dodać cukru (w przepisie jest 2 kilo, ja dałam ok 70 dag), zagotować. Cytryny wyszorować i sparzyć, pokroić na kawałki (plasterki), włożyć do słoików po 2 plasterki, wlać wywar pokrzywowy i pasteryzować, żeby słoiki "złapały".

Spróbowałam, jest smaczny, myślę, że zimy nie doczeka, ma smak orzeźwiający więc latem będzie dobry na upały.

Oryginalny przepis - syrop pokrzywowy, do rozcieńczania wodą. Był mi inspiracją do napoju - przepis kilka postów wyżej.

Sto sztuk czubków pokrzywy majowej
10 łyżeczek kwasku cytrynowego
3 litry wody
2 kilo cukru
Cytryny.
Sposób wykonania jak wyżej, w przepisie na napój.

ulotna chwila pisze:Tereniu moja siostra uzyskuje sok z pokrzywy taką metodą- najpierw ją sieka, potem mieli w maszynce, a potem zmieloną wrzuca do sokowirówki.sok przelewa do woreczków do lodu i zamraża.pracy przy tym co nie miara, ale produkt finalny jest bezcenny .
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Pochwała pokrzywy

Postautor: lucysia » pn maja 13, 2013 5:25 pm

Moja mama od lat pija pokrzywę i suszoną dodaje do wszystkiego co tylko można.Jak jest u mnie to sama sobie ścina a jak nie to ja i suszę jej na strychu.Szczęśliwa jest z tego powodu.Wczoraj właśnie pytałam sąsiada czy moge się do niego zaprosić bo ma trochę do skoszenia a u mnie wszystko tępione i pryskane.W tym roku zrobię i sobie z tego przepisu tereklo na napój do słoików.Zobaczymy jak smakuje,a dziś popełniłam miodzik z mlecza :D
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm


Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości