Wasze ulubione ciasta.

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Postautor: saginata » pn paź 20, 2008 6:28 am

Wiêc tak-na podro¶niête ciasto wylo¿yæ ser-i na to kruszonkê?
saginata
 

Postautor: pedro » pn paź 20, 2008 10:38 am

Jak to ma być ciasto - kołacz to ser (jabłka, masa makowa) powinno się przykryć ciastem, a dopiero na to kruszonkę. Powinno być ciasto - ser - ciasto - kruszonka. Wyjątek stanowią śliwki, które podczas pieczenia powinny odparować i nie przykrywa się ich ciastem. :D Nie wiem czy Tosia robi tak samo, ale mnie tak uczyli. [kucharz]
Awatar użytkownika
pedro
Weterani
 
Posty: 356
Rejestracja: pn sie 11, 2008 6:20 pm

Postautor: saginata » pn paź 20, 2008 12:04 pm

Dziêki Pedro :)
saginata
 

Postautor: koliberek » śr paź 22, 2008 5:32 am

Jadłam to ciasto Tosine (Tosia dała na ser i jabłka kruszonkę od razu). PYcha...mniam....a jka sie Panowie u mnie w pracy zachwycali ;) Tosiu buziaki :*
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: saginata » śr paź 22, 2008 5:47 am

Jeszcze jedno pytanie-czy z tej porcji wychodz± dwie blachy czy jedna?
saginata
 

Postautor: Onaela » ndz gru 14, 2008 10:15 pm

http://www.smaczny.pl/przepis,piernik_z_powidlami
Chyba skuszę sie na ten piernik :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Cebulka » ndz gru 14, 2008 10:26 pm

Faktycznie opinie ma niezłe - ale tak bez miodu?? [strach]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Onaela » ndz gru 14, 2008 10:30 pm

Mam swój sprawdzony przepis na piernik,i też jest bez miodu,a wychodzi pyszny.Ale tym razem chcę poeksperymentować z innym przepisem :)
A jaki Ty pieczeczesz Cebulko [?]
Kętrzyński z torebki?
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Cebulka » ndz gru 14, 2008 10:34 pm

Tak Elu - a w smaku wiesz jaki wychodzi [lol] - próbowałam dwóch "normalnych przepisów" ale były niestety bezkonkurencyjne [cry]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Onaela » ndz gru 14, 2008 10:49 pm

Cebulka pisze:Tak Elu - a w smaku wiesz jaki wychodzi [lol] - próbowałam dwóch "normalnych przepisów" ale były niestety bezkonkurencyjne [cry]


Tak,pamiętam ,był doskonały i taki...dojrzały w smaku [lol] .Wszak szedł chyba ze dwa tygodnie [diabel] W pudełeczku,w którym przyszedł trzymam teraz rodzynki,i ilekroć do niego zagladam,to ciepło myślę o Tobie Ewciu [tuli]

Mimo wszystko,ja jakos nie bardzo mam przekonanie do ciast "torebkowych".Jak pomyślę,ile tam konserwantów ładują :?
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Cebulka » ndz gru 14, 2008 10:56 pm

Onaela pisze:Mimo wszystko,ja jakos nie bardzo mam przekonanie do ciast "torebkowych".Jak pomyślę,ile tam konserwantów ładują :?


Wiem Elu i absolutnie się z Tobą zgadzam - więc bardzo się ucieszę, jak wypróbujesz ten podany przepis i stwierdzisz, że w smaku jest podobny do tego Kętrzyńskiego, bo własnie takiego przepisu szukam :)

Chociaż - w końcu raz do roku można sobie pozwolić... [rotfl]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: cicho_borowska » wt gru 16, 2008 9:23 am

Cebulko, pieczemy zatem ten sam torebkowy piernik, który ma smak nie podobny do żadnego innego. :-D
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: Cebulka » wt gru 16, 2008 9:31 am

To przybij piątkę Borosiu [tuli]

Ale powiem wam, że raz nie było w sklepie Kętrzyńskiego i zrobiłam na próbę chyba Delecty czy Oetkera - fuj... :F :F :F
Nie miało to zupełnie nic wspólnego z Kętrzyńskim [prosi]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Sz_elka » wt gru 16, 2008 2:56 pm

Znaleziony w necie, nie sprawdzony, ale nietuzinkowy: 8)

Przepis XVIII-wieczny na „piernik toruński”

"Weź miodu praśnego ile chcesz, włóż do naczynia, wlej do niego gorzałki mocnej sporo i wody, smaż powoli, aż będzie gęsty, wlej do niecki, przydaj imbiru białego, gwoździków, cynamonu, gałek, kardamonu, hanyżu, skórek pomarańczowych, cukru ile chcesz, wsyp wszystko do miodu gorącego, zmieszaj, a jak miód ostygnie, wsyp mąki żytniej ile potrzeba, wymieszaj, niech tak stoi przykryty, aż dobrze wystygnie, na stół i gnieść jak najmocniej podsypując mąką i formować pierniki, po wierzchu skropić piwem i do pieca i wyjąwszy je jak się przypieką, znowu je skropić miodem i piwem smażonym i znowu do pieca."
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Cebulka » wt gru 16, 2008 3:00 pm

Pomijając walory poetyckie, to w tym przepisie do piernika uzywaja żytniej mąki... [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: tuurma » śr gru 17, 2008 11:13 am

Moja mama też piecze "kętrzyński". Torebkowy, ale pyszny... ciekawe jaką mają tajną recepturę.
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: koliberek » pt gru 19, 2008 12:52 pm

Próbowałam od Cebulki tego kętrzynskiego, nie powiem niezły (głównie dlatego, że Cebulka dała dużo bakalii) , ale moja mama piecze lepszy, nie torebkowy (no przynjamniej wg mnie) :D
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Cebulka » pt gru 19, 2008 8:09 pm

Koli - a może wycyganisz od mamy przepis?
Ja naprawdę bym sie chciała nauczyć piec jakis prawdziwy piernik...

Onaelu - próbowałas co tobie wyszło z tego powidlowego? :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Onaela » pt gru 19, 2008 9:28 pm

Cebulko-wyszedł bardzo dobry [!] :) Wprawdzie jest troche ciezki od tych powideł,bakalii i sporego słoika wisni z nalewki,ale nam to odpowiada.Nawet młody się zajada,choc on nie jest specjalnym smakoszem ciast.(aby mu smakowało,musi byc naprawdę dobre,albo upieczone przez sympatię [haha] )
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Cebulka » wt lut 24, 2009 10:12 pm

A teraz przepis na najbardziej dietetyczny tort jaki znam :D

Można go jeszcze ładnie ozdobić oczywiście - ale ten zrobiłam (dzięki kupie śniegu na dworze [lol] ) w ciągu niecałych dwóch godzin ( a są tu galaretki) , już na dekoracje brakło czasu. A i powinien jeszcze z godzinke posiedzieć na zimnie żeby się lepiej ściąć to by ładniej wyglądał - ale się zjadł [haha]

Obrazek Obrazek

Zrobiony jest z serków homogenizowanych i galaretek.
Na spód blachy biszkopty (dobrze czymś nasączyć, np galaretką lub herbatą z cytryną) a na to dowolne warstwy - każda warstwa to dwa serki smakowe plus jedna zastygająca galaretka rozpuszczona w połowie wody (jak nam zastygnie za szybko - potraktować mikserem [haha] ) a do tego dowolne pasujące owoce.
Smacznego!
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: saginata » pt mar 20, 2009 6:49 pm

Cebulko-ten dietetyczny tort zawsze robiê na Wielkanoc-na wierzch dajê ananasy a w ich w ¶rodek wk³adam wisienki i zalewam sam± galaretk±-najczê¶ciej w kolorze ¿ó³tym.Dla mnie to taki wiosenny,leciutki serniczek.

A dzi¶ upiek³am kaloryczne rogaliki krucho-dro¿d¿owe :D

[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=98ff180b9b2b37ae][img:20c406b32b]http://images38.fotosik.pl/83/98ff180b9b2b37aem.jpg[/img:20c406b32b][/URL]
saginata
 

Postautor: Onaela » pt mar 20, 2009 7:44 pm

OJ,Sagi,ale mi ślinka leci.... :D
Zaraz,zaraz,o której mam autobus do Ciebie ? [lol]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: saginata » pt mar 20, 2009 8:18 pm

Onaelciu-gdzie¶ teraz...wsiadaj...przyje¿d¿aj :D
saginata
 

Postautor: Baś_22 » pt mar 20, 2009 8:40 pm

Sagi ale śliczne te rogaliczki, jak malowane [brawo]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Samanta » sob mar 21, 2009 5:16 pm

Cholera, odchudzam sie przecież! Gdzie jest przepis na te rogaliczki? Mówiłaś coś o dietetycznym torcie, to w sam raz dla mnie, zaraz go poszukam i mam nadzieję że jest na poprzedniej stronie.
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: Jedynka » sob mar 21, 2009 7:11 pm

A jakie smakowite. Wtrząchnęłam już cały talerzyk.Sagi, przepraszam, że ciągle podbieram ;)
Kto zezar Harnasia ?!!!!!!!
Awatar użytkownika
Jedynka
Weterani
 
Posty: 1393
Rejestracja: sob mar 01, 2008 8:12 pm

Postautor: belva » sob mar 21, 2009 9:26 pm

Sagi, ty zawsze mnie czyms zadziwisz :)
Rogaliki sa cudne!! Az tutaj mi pachna :D

A moze znacie jakis przepis na ciasto z truskawkami??
Tak mnie cos naszlo na takie ciasto. Niedlugo juz bedzie sezon to akurat sie przyda ;)
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: gruby miś » ndz mar 22, 2009 8:34 am

belwo, chyba na drugiej stronie w temacie, w którym jesteśmy ;) jest przepis na b. proste ciasto z owocami, właśnie wczoraj je znów popełniłam - właśnie z truskawkami, tyle, że truskawki z puszki, z syropu :)
dzieciom smakuje!
Awatar użytkownika
gruby miś
Weterani
 
Posty: 1701
Rejestracja: czw sty 15, 2009 12:21 am

Postautor: saginata » ndz mar 22, 2009 11:50 am

A ja z tymi truskawkami to bym tak pokombinowa³a:biszkopt[cienki]-na to serek homogenizowany waniliowy zmiksowany z gêstniej±ca galaretk± truskawkowa-i w tê masê wrzuciæ pokrojone truskawki-na wierzchu u³o¿yæ ca³e truskawki i zalaæ tê¿ej±c± galaretka-najlepiej truskawkow±.

My¶lê,¿e wyszed³by leciutki truskawkowy torcik.
saginata
 

Postautor: Cebulka » pn mar 23, 2009 7:19 am

Papciu - Twojego posta pozwoliłam sobie przenieść do "Dekoracji kulinarnych" - tam świetnie pasuje do innych zdjęć tortów [tuli]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: belva » pn mar 23, 2009 4:05 pm

saginata pisze:A ja z tymi truskawkami to bym tak pokombinowała:biszkopt[cienki]-na to serek homogenizowany waniliowy zmiksowany z gęstniejąca galaretką truskawkowa-i w tę masę wrzucić pokrojone truskawki-na wierzchu ułożyć całe truskawki i zalać tężejącą galaretka-najlepiej truskawkową.

Myślę,że wyszedłby leciutki truskawkowy torcik.




Acha!!! Czyli takie truskawkowe ptasie mleczko ? ;)
Fajny pomysl..Dzieki :)
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Yennyfer » ndz mar 29, 2009 3:58 pm

Bakaliowiec
Pyszny i łatwy
5 jabłek, bakalie - po garsci rodzynek, fig, suszonych śliwek, skórki pomarańczowej, lub dowolnych kandyzowanych/suszonych owoców. objętościowo+/- tyle samo co jabłek.
1 szklanka mąki
1 szklanka cukru
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
4-5 jajek

Do miski włożyć obrane i pokrojone na kawałki(takie 3x3 cm)jałka, zasypać cukrem. Odczekac aż jabłka puszczą sok. Do jabłek dodać bakalie, też pokrojone. Do tego mąkę, sodę i proszek, wymieszac. Do tego dodać całe jajka, jeszcze raz wymieszac, przełożyć do wysmarowanej tłuszczem formy - piec 40-60 minut w temp 180 stopni.
Awatar użytkownika
Yennyfer
Weterani
 
Posty: 1375
Rejestracja: pn lut 09, 2009 6:34 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości