Wasze ulubione ciasta.

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Postautor: koliberek » wt sie 07, 2007 5:15 am

Nie piekłam...;) ale ja trzykantka jestem generalnie...przynajmniej jeśli chodzi o kuchnię... ;)
Niemniej jednak realnie patrząc to ta gęś przybiera coraz bardziej rybi wyglad....;)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Cebulka » wt sie 07, 2007 9:51 am

koliberek pisze:Niemniej jednak realnie patrząc to ta gęś przybiera coraz bardziej rybi wyglad....;)


Hihiihi [rotfl] [ryba]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Badja » wt sie 07, 2007 3:17 pm

Koliberku, obserwuję Twoje zmagania z przyjęciema dla Vipów i jeśli mogę, to chciałaby z serca poradzić, żebyś raczej nie eksperymentowała, bo z eksperymentami, to bardzo różnie bywa. ;) Ja na przyjęcia wybieram pewniaki. Jednym z nich jest pieczony na grilllu łosoś, innym, również pieczona na grilu mielona jagnięcina, do tego sałatka grecka, owoce sezonowe schłodzone, może być deska serów, sprawdza się wędzony węgorz, jeśli masz dojście do wędzarni.
Ważne żeby wszystko było świeżutkie i wymagało nie za wiele pracy, bo jeśli nie będziesz miała kogoś do pomocy, to utoniesz w kuchni, a vipy przecież chcą się przede wszystkim cieszyć Twoim towarzystwem, oczywiście nie na głodzie, bo na głodzie to nawet najlepsze towarzystwo drażni. Ale też nie ma co z jedzeniem przesadzać. ;)
Badja [slonce]
Awatar użytkownika
Badja
Weterani
 
Posty: 304
Rejestracja: pn lut 26, 2007 11:26 am

Postautor: koliberek » śr sie 08, 2007 5:23 am

Badja - dziękuję :)
aczkolwiek ja już kilkakrotnie zaryzykowałam na różne przyjęcia nowości (pierwszy raz przygotowywane) i zazwyczaj się udawało...a wyobraź sobie, ze jednego razu zwykły schabowy wyszedł jak podeszwa :( czyli z tymi pewniakami różnie bywa ;)
Niemniej jednak z gęsi tą razą zrezygnuje :D (aczkolwiek mam wielka ochote spróbować tego rarytaska tym bardziej, że ostatnio zobaczyłam, ze mozna w sklepie dostac ).
Jeśli chodzi op zmagania, to być moze tak to wygląda, ale naprawde gosciłam ich już nie raz (znaczy tych Vip-ów) i zawsze chwala moje potrawy, a pomocy to raczej szukam w pomysłach co podac, bo po prostu nie powinnam się powtarzać. Znaczy mamy taką niepisaną zasadę, ze próbujemy się wzajemnie zaskakiwać serwowanymi daniami (spotykamy się 3 razy w roku - 3 pary, za kazdym razem u kogos innego) - każda Pani domu lubi jak goście chwala i chca przepisy na potrawy.
Osobiście serwowałam juz przez te lata m.in. kurczaka po gruzińsku, fondue, dziczyznę i różne inne ;)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Cebulka » czw sie 09, 2007 11:37 am

Onaelu - ciągle cholera zapominam [haha] - zrobiłam to ciasto wg Twojego przepisu!

Tylko jest jeden problem, który zauważyłam, jak już miałam wszystko rozmieszane - w składnikach nie ma nic o jajkach, a w przepisie pojawia się "dodaj jajka" [strach] [hahaha]

Dołożyłam dwa (bo w treści była liczba mnoga [haha] a zresztą tylko tyle akurat było w lodówce) ale po zrobieniu myśle że to powinno byc więcej - uzupełnij to proszę [lol]

Smak był OK, ale strasznie się kruszyło (hmm - czyżby za mało jaj? [lol] )
Ogólnie miałam z nim dobrą zabawę i chętnie wypróbuję końcową wersję przepisu, wtedy będę pewna czy stuprocentowo można go polecac zamiast czasochłonnych drożdżowych z wyrabianiem ;)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Onaela » czw sie 09, 2007 10:09 pm

[shock] [shock] Osz w mordę jeża [!] Przepraszam Cebulko [oops]
Z pośpiechu zapomniałam o jajkach,ale niewiele się pomyliłaś,bo w przepisie jest ich 3 szt ;) .I ciasto wcale się nie kruszyło.Być moze to kruszenie ciasta to kwestia jakiejś "trefnej"maki [?]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Cebulka » pt sie 10, 2007 8:40 am

Dzięki, tak właśnie myślałam, i gdybym miała w lodówce trzy to tyle bym pewnie dała ;)

Mąka była normalna - nie wiem, czy miało to jakiś wpływ - ale mnie się zdaje że na "spójnośc" ciasta to jednak przede wszystkim wpływają jajka, a w końcu dałam jakby nie patrzyc tylko dwie trzecie zalecanej ilości [haha]
Zobaczymy następnym razem ;)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Anamaria » ndz sie 26, 2007 10:38 pm

Yes, yes, yes! Wszem i wobec donoszę, że zrobiłam ciasto drożdżowe Onaeli. UDAŁO SIĘ!!! I to jak. Wyrosło jak trzeba, a smakowało wybornie. Rodzynki ma sie rozumieć dodałam. Zaczyn stał nie osiem godzin, a dziesięć, bo nie wyrobiłam się z pracy na czas i myślałam, że będzie do wywalenia. Gdy weszłam do domu, od progu w nosie mi się zakręciło od zapachu drożdży :) Miska z zaczynem stała pod sufitem na szafce, bo tam najcieplej. Zajrzałam do niej z duszą na ramieniu, a tam jakaś breja była z opadniętymi drożdżami, ale pachniała ładnie. Dodałam więc co Onaela kazała i wyszło super! Cebulko, punkt dla Ciebie za te jajka bo bez nich wyszedłby zakalec :)
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: tuurma » wt sie 28, 2007 8:36 pm

Chlebek czosnkowy właśnie rośnie. Metodą Cebulki - w lekko nagrzanym piekarniku. Zobaczymy, jak efekty :)
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: Baś_22 » ndz gru 16, 2007 3:47 pm

Zbliżają się Święta więc i pieczenie ciast :) Przesyłam krótką ściągę, która może sie przyda w ferworze walki przedświątecznej :)

Jak długo piec ciasta i w jakiej temperaturze?
Nie we wszystkich przepisach na różne ciasta podano, jaką temperaturę powinien mieć piekarnik i jak długo piec w nim ciasto. Ponieważ piekarniki są różne, podaję orientacyjne dane dotyczące czasu i temperatury pieczenia.

CIASTO /Temperatura pieczenia [°C]/Czas pieczenia [min]
KRUCHE/180-200/20-30
PÓŁKRUCHE/180-220/20-30
PIASKOWE /160-200/30-45
FRANCUSKIE/250/15-30
PÓŁFRANCUSKIE/250/15-30
BISZKOPTOWE/160-180/15-30
ROLADY BISZKOPTOWE/160-180/15-20
PIERNIK/150-160/45-60
DROŻDŻOWE(zależnie od wielkości)/160-180/15-50

Co się dzieje jak temperatura jest za wysoka lub za niska [?]

CIASTO KRUCHE I PÓŁKRUCHE - temp. za wysoka - Z powodu rozkładania się tłuszczu obniża się wartość odżywcza i pogarsza się smak.Temp. za niska - Tłuszcz wytapia się z ciasta i praży z mąką, jak podczas przyrządzania zasmażki; ciasto rozlewa się, deformuje, staje się niesmaczne i twarde.

PIERNIK - temp. za wysoka - Rośnie tylko środek, ciasto staje się nierówne, z pagórkowatym wierzchem i zapieczonymi brzegami.Temp. za niska - Opadają bakalie i środkowa część ciasta.

CIASTO FRANCUSKIE - temp. za wysoka - Ciasto może się przypalić. Temp. za niska - Wytapia się tłuszcz, co powoduje, że upieczone ciasto nie rozwarstwia się.

CIASTO BISZKOPTOWE - temp. za wysoka - Wierzch szybko się rumieni, przypieka, ale ciasto nie rośnie, opada. Temp. za niska - Ciasto nie rumieni się, a wyjęte z piekarnika opada. Jeśli natomiast wydłużony zostanie czas pieczenia, ciasto będzie zbytnio wysuszone.

CIASTO DROŻDŻOWE - temp. za wysoka - Ciasto nie wyrasta, wysycha i powstaje zakalec z odstającą, mocno przypieczoną, zbyt grubą skórką. Temp. za niska - Ciasto nadmiernie wyrasta ("kipi" na zewnątrz) i może również wytworzyć się zakalec (po wyjęciu z piekarnika ciasto opada). Trzeba też dłużej je piec, co niekorzystnie wpływa na smak i powoduje przesuszenie ciasta.
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Anamaria » ndz gru 16, 2007 6:10 pm

A jak się mają te parametry do piekarników z termoobiegiem?
Chyba piecze się krócej, a może w mniejszej temperaturze?
Może ktoś ma ściągę? [lol]
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: wac » ndz gru 16, 2007 9:32 pm

A może coś takiego?
"Naleśniki żmudzkie"
Ciasto:
30 dkg mąki
1 piwo 1/2 litra
1 jajo
sól.
Farsz:
Ryba wędzona 1 szt
jajo 1 szt,
koper 1 pęczek
cebula drobno posiekana 1 szt,
piwo, sól, pieprz
kwaśna śmietana do polania
Rybę rozdrobnić dodać wszystkie składniki wymieszać, piwem regulować gęstość farszu musi być smarowlny. Tok postępowania jak przy normalnych naleśnikach. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: cicho_borowska » pn gru 17, 2007 1:04 pm

Brzmi fantastycznie. Zwłaszcza jak się ma piwowara w domu. Chyba napiekę Borowskiemu na kolację. Raczej na pewno napiekę. :D
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

ciasto z owocami

Postautor: veto12 » pn gru 17, 2007 10:46 pm

Jak nie macie talentu lub nie lubicie skomplikowanych ciast to przepis dla was.Pół kostki masła ,szklanka cukru,2-3 jaja,szklanka mąki pszennej,3/4 szklanki mąki ziemniaczanej ,1 łyżeczka proszku do pieczenia ,dowolne owoce. Zmiękczony tłuszcz z dodatkiem cukru całych jaj,ubić krótko ,aby składniki sie połączyły nie dłużej.Dodajemy obydwa rodzaje mąki z proszkiem.Krótko ucierać .Wylać ciasto do średniej brytwanki ,powciskać owoce ,do dna wciskać ile się zmieści .Jagodowe ,ciasto trzeba piec dłużej i badać patyczkiem przy owocach czy suchy.Najlepsze na gorąco .Jest troche suche gdy zimne więc nie żałować owoców,fajne z jabłkami .Owoce nie opadają na dno zawsze się udaje.
veto12
Ekoludki
 
Posty: 53
Rejestracja: czw lis 29, 2007 4:57 pm

Postautor: Onaela » pn gru 17, 2007 11:04 pm

Brzmi superłatwo i szybko-wypróbuję po świętach :)

Dodam moze jeszcze ciekawostke dla osób piekących ciasta z proszkiem do pieczenia.Pewnie czujecie czasem takie dziwne "szczypanie" w język jedzac ciasto :? .Nie bedzie tego efektu,jeśli proszek przed dodaniem do ciasta rozmieszamy z 2 łyzkami kwaśnej śmietany i pozwolimy trochę wyrosnąć,a potem -siuup-do ciasta [!] :D
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Monika » wt gru 18, 2007 8:29 pm

Veto, w jakiej temp. piec to ciasto ? :)
Pozdrawiam, Monika
Monika
Ekoludki
 
Posty: 100
Rejestracja: czw paź 18, 2007 1:46 pm

Postautor: veto12 » sob gru 22, 2007 8:57 pm

Moniko nie wiem w jakiej temperaturze ,bo ja mam taki piecyk blaszany na spirale kupiony na rynku .Myślę że w takiej do ciast ucieranych .
veto12
Ekoludki
 
Posty: 53
Rejestracja: czw lis 29, 2007 4:57 pm

Postautor: veto12 » sob gru 22, 2007 9:00 pm

Znalazłam temp dla ciast ucieranych optymalnie 180 i około 50 min.
veto12
Ekoludki
 
Posty: 53
Rejestracja: czw lis 29, 2007 4:57 pm

Makowiec łatwy do zawijania

Postautor: veto12 » sob gru 22, 2007 9:20 pm

Ten makowiec uda się wam napewno ,jest prosty i niezawodny .1/2 KG maku zaparzamy gorącą woda ,nawet niech sie troche pogotuje aż ziarenka rozetrzeć będzie można w palcach .Następnie 2 razy mielimy .Do garnka wkładamy 2-3 łyżki masła /najlepiej prawdziwego /roztapiamy ,dodajemy mak ,1 szkl.cukru 2 żółtka ,2-3 łyżki miodu i bakalie .Przesmażamy aż cukier się rozpuści,na koniec ubijamy piane z 2 jaj i delikatnie razem z połowa budyniu śmietankowego w proszku dodajemy do masy .A teraz ciasto .5 dkg drożdzy rozcieramy z 2 łyżkami śmietany 3 łyżkami cukru,2 jajami ,dodajemy 3 i 1/2 szklanki mąki i 15 dkg rozpuszczonej margaryny .Zagniatamy ciasto ,nie czekamy aż wyrośnie tylko wałkujemy i nakładamy mase i zwijamy. Lekko zawijamy w papier do pieczenia i do pieca .Ja kładę do zimnego piekarnika żeby miało czas lekko wyrosnąć.,piekłam dzisiaj i udały sie pięknie 3 makowce z tej ilości składników.Pozdrawiam .
veto12
Ekoludki
 
Posty: 53
Rejestracja: czw lis 29, 2007 4:57 pm

Postautor: veto12 » sob gru 22, 2007 9:28 pm

Jak nie lubimy smaku proszku do pieczenia to nie raz można zmniejszyć o połowe jego ilość ,np w ciastach ucieranych zamiast całych jaj dajemy żółtka i białka ubijamy na piane oddzielnie.Sprawdza sie zawsze lub możemy napowietrzyć ciasto jak wamy naczynia póżniowe kilkakrotnie zamykać je próżniowo .Sprawdza sie przy biszkoptach w naczyniach próżniowych zeptera.
veto12
Ekoludki
 
Posty: 53
Rejestracja: czw lis 29, 2007 4:57 pm

wmakowiec

Postautor: veto12 » wt sty 08, 2008 9:23 pm

wcześniej podawałam przepis na makowiec teraz zdjęcie wkleje Obrazek
veto12
Ekoludki
 
Posty: 53
Rejestracja: czw lis 29, 2007 4:57 pm

tort

Postautor: veto12 » wt sty 15, 2008 1:11 pm

A to taki sobie skromny tort Obrazek
veto12
Ekoludki
 
Posty: 53
Rejestracja: czw lis 29, 2007 4:57 pm

Postautor: Onaela » śr sty 16, 2008 7:04 pm

Mniam...a skad o tej porze takie świeżutkie malinki???
Moze podzielisz sie przepisem :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

tort

Postautor: veto12 » pt sty 18, 2008 5:05 pm

Zdjęcie jest archiwalne ,tort upiekłam swojemu tacie na imieniny Stefana .Jest malinowo czekoladowy .Biszkopt upiekłam z 6 jaj ,szklanki cukru, 1 lyżeczki proszku ,1 szklanki mąki krupczatki .Ubić białka na koniec dodać cukier ,ubijać ,potem żółtka następnie mąke z proszkiem .Przekroić na trzy krążki ,nasączyć wodą z cytryną ,przekładać rozgotowanymi malinami i kremem .Krem to ,śmietana 36%- 1/2 litra,dwie czekolady ,w tym wypadku gorzkie .A moga byc białe lub mleczne .Czekolade rozpuścić na parze z odrobiną śmietanki.Śmietane ubić /można dodać fikx do usztywnienia /i delikatnie dodać do ubitej śmietany czekolade .Dowolnie dekorować.
veto12
Ekoludki
 
Posty: 53
Rejestracja: czw lis 29, 2007 4:57 pm

Postautor: dadi » ndz sty 20, 2008 11:50 am

Obrazek Obrazek


Ja proponuję murzynka z serem , którego największą zaletą jest to ,że udaje się nawet mnie.
1 i 1/2 szkl mąki
1 i 1/2 szkl cukru
3 łyżki kakao
1 p margaryny
4 jajka
5 łyżek wody
cukier waniliowy
3 łyżeczki proszku do pieczenia
Margarynę , cukier ,kakao , wodę , cukier waniliowy gotować 5 minut.Po ostudzeniu dodać 4 żółtka i zmiksować na jednolitą masę,odlać 1/2 szklanki.Do reszty dodać mąkę z proszkiem.Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wymieszać z ciastem.
Masa serowa
70dag sera białego
1 szkl cukru
4 jajka
1/2 kostki margaryny
Ser zmiksować z pozostałymi składnikami pod koniec dodając rozpuszczoną margarynę
Ciemne ciasto wyłożyć do blaszki , na to wylać masę serową .Piec 60 min w temp 200 stopni / ja piekę z termoobiegiem w temp 160 / .Po upieczeniu polać zostawioną masą i posypać jeśli ktoś lubi wiórkami[/img]
Awatar użytkownika
dadi
Weterani
 
Posty: 52
Rejestracja: śr maja 09, 2007 7:50 am

Postautor: saginata » ndz sty 20, 2008 12:00 pm

Przyznajê-murzynek z serem jest super.Ja dla fajnego wygl±du ser rozk³adam kupkami-wtedy ciasto tak ciekawie przerasta na przemian z serem :)
saginata
 

Postautor: Weigela » ndz sty 20, 2008 1:45 pm

Ja też często piekę to ciasto,inaczej nazywa się ono Izaura,prawda?
-----------------------------------------

Ania
Awatar użytkownika
Weigela
Weterani
 
Posty: 549
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 3:46 pm

Postautor: dadi » ndz sty 20, 2008 1:58 pm

Czy to Izaura [?] - niestety nie wiem.
Taki przepis znalazłam w starym kalendarzu , do pieczenia mam dwie zupełnie lewe ręce,ale to udało się [!] .
Awatar użytkownika
dadi
Weterani
 
Posty: 52
Rejestracja: śr maja 09, 2007 7:50 am

Postautor: saginata » ndz sty 20, 2008 5:39 pm

Tak-to Isaura :)
saginata
 

Postautor: Onaela » ndz sty 20, 2008 6:13 pm

A na jaką foremkę są te proporcje,dziewczynki [?] :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: dadi » ndz sty 20, 2008 6:40 pm

Moja ma 25x40cm , ale w mniejszej pewnie byłoby wyższe
Awatar użytkownika
dadi
Weterani
 
Posty: 52
Rejestracja: śr maja 09, 2007 7:50 am

Postautor: saginata » ndz sty 20, 2008 8:21 pm

Ja na blachê do piekarnika biorê 1,5 porcji.

No i ja nie odlewam polewy z ¿ó³tkami-jajka kupujê wiec strach-1/2 szkl odlewam przed dodaniem ¿ó³tek.
saginata
 

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości