Wasze ulubione ciasta.

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Postautor: Mikros » pn sty 21, 2008 12:38 pm

Isaurę według przepisu z dodatkiem sera, piecze mój mąż i nawet nieźle mu to wychodzi :D :D :D
Pozdrawiam [tuli]
Awatar użytkownika
Mikros
Weterani
 
Posty: 483
Rejestracja: czw lut 22, 2007 7:33 pm

Chałka

Postautor: veto12 » sob sty 26, 2008 7:52 pm

Szybciutka chałeczka pyszna z masełkiem i marmolada a do tego kubas kakao .4 dag drożdzy,550dag mąki pszennej,1/2 szklanki mleka ciepłego ,1 duże jajo,2 łyżki masła,4 łyżki wody,2-3 łyżki cukru. Drożdze rozetrzeć z łyżką cukru,zalać ciepłym mlekiem i rozmieszać z 3 łyżkami mąki .Niech rozczyn urośnie .D o pozostałej mąki dodac rozczyn ,rozkłócone z cukrem jajko, rpzpuszczone masło i zagniatac .Zapleść chałke z trzech wałków ,posmarowac roztrzepanym jajem i posypać makiem .Piec 20-30 min-200 stopni C . Obrazek
veto12
Ekoludki
 
Posty: 53
Rejestracja: czw lis 29, 2007 4:57 pm

Postautor: saginata » pt lut 01, 2008 5:31 pm

A tu s³odkosci z t³ustego czwartku
[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a33870dcc47c01d8][img:f0778e8b83]http://images27.fotosik.pl/150/a33870dcc47c01d8m.jpg[/img:f0778e8b83][/URL]
saginata
 

Postautor: Mikros » pt lut 01, 2008 9:09 pm

Ależ pyszności Sagi :D a jak apetycznie wyglądają [shock]
Pewnie ich już nie ma [haha] [haha]
Pozdrawiam [tuli]
Awatar użytkownika
Mikros
Weterani
 
Posty: 483
Rejestracja: czw lut 22, 2007 7:33 pm

Postautor: madeelaine » pn maja 12, 2008 10:24 am

Uwielbiam ciasta i ciasteczka, mam takie swoje dwa ciasta "popisowe" miodownik i popapraniec, robi siê je naprawdê prosto a zawsze robi wra¿enie i s± bardzo dobre. Potem podam przepis :)
madeelaine
 

Postautor: madeelaine » pn maja 19, 2008 1:53 pm

Korzystaj±c z okazji ¿e w³a¶nie mam w domu miodownik zamieszczam przepis i zdjêcia
Miodownik z orzechami
ciasto:
60 dkg m±ki
20 dkg margaryny
1 szkl.cukru
2³y¿ki miodu
2 jajka
2 ³y¿eczki sody oczyszczonej
2 ³y¿ki mleka

sodê rozpu¶ciæ z mlekiem, resztê sk³adników zagnie¶æ i dodaæ do tego sodê z mlekiem, zagnie¶æ i podzieliæ na dwie czê¶ci /lub trzy w zale¿no¶ci ile siê chce mieæ warstw ciasta/
Piec osobno. na pierwsze ciasto na³o¿yæ na wierzch warstwê masy orzechowej i z t± masa piec

Masa orzechowa:
3³y¿ki miodu, 30-40dkg orzechów w³oskich
5 dkg margaryny, 4 ³y¿ki cukru
orzechy posiekaæ i wszystkie sk³adniki zagotowaæ w garnku, tak je podsma¿yæ.

Po upieczeniu wszystkich ciast na blaszce uk³ada siê najpierw: suchy placek, masê budyniow±/je¿eli ma siê trzy placki to kolejny suchy placek, masê budyniow±/placek z orzechami

Masa budyniowa:
2 budynie ¶mietankowe lub waniliowe bez cukru
1/2 litr mleka ,3/4 kostki margaryny
1/2 szkl cukru
w przypadku gdy chcemy mieæ ciasto z trzech warstw placka to zwiêkszamy proporcje, ja daje jeszcze jeden budyñ i trochê wiêcej mleka tak ok 3/4 litra
rozpuszczamy budyñ w mleku, resztê sk³adników zagotowaæ i zalaæ je budyniem, gotowaæ ci±gle mieszaj±c. ciasta przek³ada siê ciep³ym budyniem
[URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/17e3e75d8da226a7.html][img:9033660570]http://images24.fotosik.pl/216/17e3e75d8da226a7m.jpg[/img:9033660570][/URL] [URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/692e1bf96361bb67.html][img:9033660570]http://images28.fotosik.pl/216/692e1bf96361bb67m.jpg[/img:9033660570][/URL]
madeelaine
 

Postautor: tuurma » pn sie 11, 2008 1:13 pm

Tort Cappuccino
biszkopt przekrojony na pół
750 ml śmietanki 30%
4 śmietan-fixy
6 łyżek cappuccino w proszku

Ubić śmietankę z dodatkiem śmietan-fixu oraz cappuccino. Przełożyć biszkopt 3/4 masy, resztą posmarować wierzch i boki. Udekorować czym się lubi (wiórkami czekolady, granulkami kawy rozpuszczalnej, orzechami, kleksami bitej śmietany itd).

To był przepis oryginalny. Moja modyfikacja polegała na nasączeniu ciasta likierem kawowym i posmarowaniu dolnej warstwy toffi (gotujemy w wodzie 3h nieotwartą puszkę słodzonego mleka skondensowanego).

Zdjęcia w całości nie mam, ale sfotografowałam Cieśli telefonem ocalałe resztki. Wkleję, jak je odzyskam.
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: saginata » pn sie 11, 2008 3:43 pm

Musi byæ smaczny i leciutki-ale chyba ma jedn± wadê.....za szybko znika [lol]
saginata
 

Postautor: tuurma » pn sie 11, 2008 4:17 pm

Biorąc pod uwagę, że produkcja nowego zajmuje 10 min (biszkopt kupny, bo sama nie umiem) to nie ma problemu... A rzeczywiście jest smaczny. Z toffi się robi dosyć słodko, więc nie należy przesłodzić części śmietankowej - myślę, że można to samo zrobić ze smakowym cappuccino (np. orzechowe), z kakao albo i dla purystów tylko z bitą śmietaną.
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: tuurma » pn sie 11, 2008 8:45 pm

Uzupełniam zdjęcie

Obrazek
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: cicho_borowska » wt sie 12, 2008 10:51 am

A co to są śmietany fixy? [rol] [oops]
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: saginata » wt sie 12, 2008 11:05 am

¦mietan-fix-to proszek zagêszczaj±cy smietanê.jest w ma³ych torebkach-takich jak proszek do pieczenia czy cukier waniliowy.Wygl±dem przypomina cukier puder.Trzeba czytac czy zawiera cukier-bo mo¿na smietanê niechc±cy przes³odziæ.
Zamiast ¶mietan-fixu-mozna u¿yæ odrobinê zelatyny.
saginata
 

Postautor: Tosia » wt sie 12, 2008 9:07 pm

Można połączyć z biszkoptem.Robisz krem , smarujesz biszkopt i nakrywasz płytą.Ciasto pycha.
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Postautor: saginata » ndz wrz 21, 2008 9:52 am

Szarlotka na du¿± blachê
4,5 szkl m±ki
1,5 szkl cukru pudru
3 ly¿eczki proszku do pieczenia
2 ly¿ki smalcu
1,5 kostki margaryny
2 jajka cale
3 ¿ó³tka
Zagnie¶æ ciasto i podzielic na dwie czê¶ci.Jedn± wylozyæ do blachy-i posypaæ lekko bu³k± tart±-ciasto wtedy nie wilgotnieje od jab³ek.
Na to wylo¿yæ jab³ka:
2kg jab³ek obraæ i pokroiæ w cieniutkie plasterki.Dodaæ cynamon i 2 lyzki bu³ki tartej.Je¶li trzeba to dos³odziæ do smaku.Mo¿na dodaæ rodzynki i orzechy.
Przykryæ drugim plackiem-i nak³uæ wykalaczk±-aby nie porobi³y siê góry i doliny [lol]

Ja czasami dla urozmaicenia dajê piane na jablka :3 bialka ubiæ z 1/2 szkl cukru pudru i 1/2 torebki du¿ego kisielku wisniowego.Na pianê nie k³adê wtedy ca³ego placka tylko tnê go rade³kiem na paski i uk³adam szachownicê.Piekê godzine-ale czas pieczenie zalezy od mocy piekarnika.
saginata
 

Postautor: Tosia » ndz wrz 21, 2008 9:59 am

kostka margaryny,3 szklanki mąki,1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,szklanka cukru ,cukier waniliowy,5 żółtek.Margarynę, mąkę,cukier zagnieść dodać żółtka wyrobić ciasto można schłodzić ale nie koniecznie,jak będzie za suche to dodać kwaśnej śmietany.Na to jabłka.Kawałek ciasta zostawić i nakryć nim jabłka.Ja do jabłek dodaje cynamon,cukier i cukier waniliowy i troszkę tartej bułki żeby wchłonął sok.
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Postautor: saginata » ndz wrz 21, 2008 10:01 am

Dobry jest te¿ piernik z jab³kami-i zawsze wychodzi

2 ly¿ki kakao
1,5 szkl cukru
6 jaj
3 szkl m±ki
2 ³y¿eczki sody
2 ³y¿ki miodu
1 ³y¿eczka cynamonu lub przyprawy do piernika
2/3szkl oleju lub margaryny
2 szkl grubo pokrojonych jab³ek

Jajka ubiæ z cukrem[15 minut],dodaæ m±kê,sodê, cynamon lub przyprawê,nastêpnie stopniowo wlewaæ olej roztopiony z miodem i kakao.Na koñcu dodaæ jab³ka.Piec ok 60 min.
Ostatnio zmieniony ndz wrz 21, 2008 10:22 am przez saginata, łącznie zmieniany 1 raz
saginata
 

Postautor: saginata » ndz wrz 21, 2008 10:06 am

Wiesz Tosiu ja te¿ czêsto u¿ywam takie uniwersalne ciasto kruche-i pod szarlotkê i pod sernik-tylko dodajê jeszcze ³yzkê smalcu-aby by³o bardziej kruche.
saginata
 

Postautor: saginata » ndz wrz 21, 2008 10:15 am

I jeszcze co¶ na szybko
Rolada z jab³kami

3 du¿e jab³ka obraæ i pokroiæ w drobn± kostkê.Wy³o¿yæ je na blachê wylo¿on± papierem i dok³adnie posmarowan±.Posypaæ cynamonem i zalaæ równo ciastem biszkoptowym[na 3 jajkach]
Upiec-ok.30 min.Po upieczeniu od razu zwin±æ w rulon[jab³kami do ¶rodka]-i posypaæ cukrem pudrem.
Jest to szybkie,lekkie i smaczne ciacho-ale jest go za ma³o dla piêciu osób-i tu jest problem [haha] muszê piec dwa
saginata
 

Postautor: Baś_22 » ndz wrz 21, 2008 2:30 pm

saginata pisze:Szarlotka na dużą blachę
4,5 szkl mąki
1,5 szkl cukru pudru
3 lyżeczki proszku do pieczenia
2 lyżki smalcu
1,5 kostki margaryny
2 jajka cale
3 żółtka
Zagnieść ciasto i podzielic na dwie części.Jedną wylozyć do blachy-i posypać lekko bułką tartą-ciasto wtedy nie wilgotnieje od jabłek.
Na to wylożyć jabłka:
2kg jabłek obrać i pokroić w cieniutkie plasterki.Dodać cynamon i 2 lyzki bułki tartej.Jeśli trzeba to dosłodzić do smaku.Można dodać rodzynki i orzechy.
Przykryć drugim plackiem-i nakłuć wykalaczką-aby nie porobiły się góry i doliny [lol]

Ja czasami dla urozmaicenia daję piane na jablka :3 bialka ubić z 1/2 szkl cukru pudru i 1/2 torebki dużego kisielku wisniowego.Na pianę nie kładę wtedy całego placka tylko tnę go radełkiem na paski i układam szachownicę.Piekę godzine-ale czas pieczenie zalezy od mocy piekarnika.



Sagi oto moja szarlotka wg Twojego przepisu :) wyszła pyszna :-P

Obrazek
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Jedynka » ndz wrz 21, 2008 2:45 pm

Już jestem taka obejdzona./ Bo przy dzisiejszej pogodzie to tylko jem/ ale takie ciasto to by się jeszcze zmieściło. Aż tu czuję zapach. [lol]
Kto zezar Harnasia ?!!!!!!!
Awatar użytkownika
Jedynka
Weterani
 
Posty: 1393
Rejestracja: sob mar 01, 2008 8:12 pm

Postautor: Baś_22 » ndz wrz 21, 2008 3:08 pm

A to przepis na drugie ciasto, które z rozpędu też dzisiaj upiekłam :)

Ciasto z owocami i pianą

3 szklanki mąki
4 jaja (do ciasta same żółtka)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka cukru
1 margaryna w temp. pokojowej
1 łyżka gorzkiego kakao

Wyrobić ciasto ze wszystkich składników oprócz kakao. Nastepnie 1/3 ciasta oddzielić od reszty i wymieszać z kakao (ciasto ma być ciemne).
Resztę ciasta rozłożyć na blaszce. To ciasto nie da się specjalnie rozwałkować więc trzeba je wygniesć palcami na blaszcze.

Obrazek

Na ciasto wyłożyć owoce. Najbardziej nadają się do tego ciasta jeżyny, porzeczka czerwona i czarna wtedy jest ono takie "rześkie" [haha]
ale oczywiście każde inne też się nadają :) Z 1/3 ciasta, które wcześniej odłożyliśmy zrobić kruszonkę tzn. rwać kawałki ciasta i rzucacać na blachę.
Wstawić do piekarnika na 30 min.

Obrazek Obrazek

Po 30 min. ciasto wyjąć. Z białek ubić na sztywno pianę z 1/2 szkl. cukru i posmarować ciasto. Ja pianę rozsmarowywuję pędzelkiem :) Wstawić ciasto do piekarnika na 5 min.

Obrazek Obrazek

Następnie wyjąć z piekarnika i po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.

Obrazek Obrazek

Smacznego :) :-P
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: amita » ndz wrz 21, 2008 6:07 pm

Od razu widać,że pada!Oj,nudzisz się kobieto :D
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: saginata » ndz wrz 21, 2008 6:11 pm

Jejku Basiu-ale nam smaka narobi³a¶ [shock]
Jak jutro bêdzie pada³o to siê biorê za pieczenie.
saginata
 

Postautor: Tosia » ndz wrz 21, 2008 6:57 pm

Basiu kto ci zje tyle ciasta?? [shock] ale pewno pyszne.Też chyba upiekę może syn się skusi.Bo u nas ciasto drożdżowe uwielbiane mniam.Chyba upiekę takie z serem i z jabłkami.
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Postautor: Baś_22 » ndz wrz 21, 2008 7:29 pm

Tosiu kochana parę godzin temu było tak :)

Obrazek

teraz jest już tak :)

Obrazek

a właśnie w tej chwili przyszedł do domu mój małżonek a to jest straszny łasuch [haha]
Myslę, że jutro nie będzie śladu po tych smakołykach [haha] Ja poprostu dawno nie piekłam ciasta :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Onaela » ndz wrz 21, 2008 7:44 pm

Jabłecznik Elżbiety
( proporcje na mniejszą blaszkęlub prodziż,jeśli pieczemy taką, jak przywiozłam na zlot,należy zrobic z 1,5 porcji)
Ciasto:
50 dkg maki
10 dkg cukru (1/2 szklanki)
25 dkg masła lub margaryny do ciasta
3 - 4 jajka
szczypta soli
cukier waniliowy
4 płaskie łyzeczki proszku do pieczenia

Nadzienie:
1-1,5 kg jabłek
10 dkg cukru(jeśli jabłka słodkie należy dac mniej cukru)
cukier waniliowy
cynamon
10 dkg rodzynków
opcjonalnie 3 dkg zmielonych migdałow (ja nie dawałam)

Mąkę przesiać przez sitko (dla napowietrzenia),proszek wymieszać w szklance z 2 łyżkami kwaśnej ,gęstej śmietany,jak wyrosnie dać do maki,wsypać reszte sypkich składników,masło pokrojone na kawałki,1 całe jajko,z pozostałych tylko żółtka.Zagnieść ciasto (robi sie szybciutko-nie to co na pierogi ;) )
Rozwałkować na natłuszczoną blaszkę 2/3 ciasta wylepiajac też boki,resztę schować do zamrażalnika na czas prygotowania jabłek.

Jabłka obrać i zetrzeć na tarce jarzynowej o duzych oczkach,jeśli soczyste-odcisnać ewentualny nadmiar soku.Rodzynki zalać na chwile wrzątkiem -po kilku minutach odcedzić,dać do jabłek,dodać resztę skłądników masy jabłecznej.,wyłożyc na ciasto.

Z białek i 2 łyzek cukru ubić pianę.Mozna dodać ze 2 łyżki kisielu.Wyłozyć na jabłka.Przykryc resztą ciasta.Ciasto ponakłuwać widelcem w kilkunastu miejscach (aby nadmiar soku mógł odparować)

Piec około 1 godz w piekarniku w temp ok 200 stopni.
Po upieczeniu posypać cukrem pudrem.
Smacznego [!] :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Tosia » pn wrz 22, 2008 7:27 am

Basiu u mnie tak szybko schodzi ciasto drożdżowe, ja zjadam zaraz po wyjęciu z pieca :D[ podobno to nie zdrowo [cry] ]ale jakie dobre.Wiesio to straszny łasuch, teraz jak się wyprowadził, to jak upiekę to dzwonie żeby przyjechał z żoną na kawę ,uwielbiają .
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Postautor: saginata » sob paź 18, 2008 10:30 am

Tosia-to rzuæ przepis na Twoje dro¿d¿owe z serem i z jab³kami-ale wiesz-tak po kolei-co bym zrozumia³a [lol]
saginata
 

Postautor: Samanta » ndz paź 19, 2008 7:07 pm

A czy mogę Wam podać przepis na ciasto drożdżowe jaki podawał Pascal? Robiłam to ciasto wielokrotnie i zawsze się udaje, bardzo dobrze mu robi noc w lodówce i dlatego na ogół robię je wieczorem w piątek a w sobotę rano wyjmuję z lodówki , stawiam na pustej kuchence i stoi tam do momentu kiedy nagrzeje się piekarnik. Wtedy wkladam je do piekarnika, spróbujcie.
To jest mój pierwszy przepis jaki podaję na tym forum. Aha, od pewnego czasu wcale nie ubijam tych jajek tylko dobrze roztrzepuję widelcem i tyle.

Ciasto drożdżowe wg Pascala

650 g mąki
35-40 g świeżych drożdży
40 ml mleka
4 całe jajka + 1 żółtko
185 g bardzo miękkiego masła
150 g cukru
duży cukier wanilliowy (32 g)
szczypta soli

1. Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku, dodać po 1 łyżeczce cukru i mąki. Przykryć i zostawić na 15 minut.
2. Jajka i dodatkowe żółtko ubić na pianę z solą, cukrem i cukrem waniliowym.
3. Wymieszać wyrośnięte drożdże, ubite jajka i wsypać przesianą mąkę. Wyrabiać, aż ciasto będzie gładkie i lśniące.
4. Dodać miękkie masło pokrojone na małe kawałki i wyrabiać aż całe masło zostanie wchłonięte przez ciasto.
5. Włożyć, a właściwie wlać, ciasto do foremki, przykryć ściereczką i zostawić w ciepłym miejscu na 1 - 1,5 aż podwoi objętość.
6. Piec ok. 30 - 40 minut w piekarniku nagrzanym do 170 stopni C (sprawdzić patyczkiem).
7. Upieczone posypać cukrem pudrem.

Ciasto może być wyrobione wieczorem, zostawione na noc w chłodnym miejscu i rano upieczone. Przed pieczeniem ciasto można posypać kruszonką lub obłożyć owocami. Smacznego :)
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: Tosia » pn paź 20, 2008 5:39 am

1 kg mąki
około 1 szklanki cukru
kostka masła
1/2 kostki drożdży [tak na 1 kg mąki]
ciepłe mleko
4 żółtka
szczypta soli
do miski wsypać mąkę,cukier,sól.Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku,z odrobiną mąki i cukru,poczekać aż wyrosną,dodać do mąki i wyrabiać ciasto dodając po kolei składniki,wyrobić gładkie ciasto,zostawić do wyrośnięcia.Masło roztopić.
Na kruszonkę:
1 kostka miękkiego masła
1 szklanka cukru pudru
2 szklanki mąki krupczatki
Wszystkie składniki łączymy,i delikatnie wyrabiamy kruszonkę.
smacznego
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Postautor: saginata » pn paź 20, 2008 5:46 am

Dziêki Tosiu -a jak dajesz ser czy jab³ka?
saginata
 

Postautor: Tosia » pn paź 20, 2008 6:05 am

Ser robię tak jak na sernik ,a z jabłek robisz szarlotkę ?Więc dasz je a cisto drożdżowe.
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości