Wasze ulubione ciasta.

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Baś_22 » ndz gru 08, 2013 11:53 am

Tereniu bardzo ciekawy przepis, dziękuję [prosi]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Onaela » pt gru 20, 2013 1:06 am

Basiu,Anamario- prosiłyście o przepis na piernik. Robię go z tego przepisu
http://www.smaczny.pl/przepis,piernik_z_powidlami. Teraz zrobiłam z podwójnej porcji ,na dwie długie blaszki. Jeden polałam lukrem cytrynowo-pomarańczowym a drugi polewą z rozpuszczonej gorzkiej czekolady z mlekiem.
Moje uwagi po kilku wypiekach:
Ja daje mniej cukru,ok 20 dkg,bo w/g mnie jest za słodki.
Powideł moze być więcej,zamiast powideł może być jakikolwiek dżem.
Bakalie wsypuję na miskę i obtaczam dobrze mąką-jest ich dużo i bez tego mogą isć na dno . Oprócz rodzynek,suszonych moreli, owoców goji daję też pokrojone wiśnie lub truskawki z nalewki n:) Orzechów nie daje do środka,chyba ze drobno zmielone,ale to w/g uznania-ja nie przepadam jak trafia mi się cos twardego w cieście.
Sodę rozpuszczam w bardzo małej ilości mleka lub śmietany- nie "szczypie" w język. ( jedyny przepis na piernik,jaki znam,w którym jest tylko łyzeczka sody bez proszku do pieczenia,a wyrasta pięknie)
Jajka oddzielam od żółtek,żółtka ucieram z cukrem a ubite na sztywno białka dodaję na samym końcu.

Ciasto jest lekko lejące,ale jednak ciężkie ze względu na zawartość powideł i bakalii. Ja piekę je ok 1 godz w niższej temperaturze ( 170 st) z termoobiegiem. Koniecznie należy sprawdzić patyczkiem ,czy dobrze upieczone do spodu. Czasem z wierzchu moze wygladać na upieczone,a na spodzie niekoniecznie. Nikt nie lubi,jak mu wyjdzie zakalec po taaakim obłędnym zapachu w całym domu :D
PC190074.JPG
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Anamaria » pn gru 23, 2013 8:15 am

Dzięki Onaelko [tuli]

Ja zrobiłam po raz pierwszy ciasto "oczy carycy" wg tego przepisu:
http://bymagda.blog.pl/2013/11/02/ciasto-oczy-carycy/
Koleżanka przyniosła je na tegoroczną wigilię w pracy, no i zrobiło fururę :)
Jest przy nim trochę roboty, ale warto!
Wyszło mi wspaniale, ciekawe, czy domownicy będą równie nim zachwyceni jak ja :D
Ostatnio zmieniony pn gru 23, 2013 8:37 am przez Anamaria, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: tereklo » pn gru 23, 2013 8:37 am

Chyba Yennyfer pisała o tym cieście [skrob], zachwalała smak. Wygląda przepysznie.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Anamaria » pn gru 23, 2013 8:53 am

Tereniu, robiłam seromakowiec wg tego przepisu:

SEROMAKOWIEC

Ciasto kruche, spód
450g mąki
300g masła
150g cukru pudru
3 żółtka
3 duże łyżki kwaśnej śmietany
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Masa makowa
300g maku
70g cukru
2 jajka
3g cynamonu
30g miękkiego masła
100g miodu płynnego
25g zmielonych migdałów
ok. 250g–300g bakalii (rodzynki, skórka kandyzowana cytrynowa i pomarańczowa, orzech itp.)
mleko, do namoczenia maku

Masa serowa

600g sera, dwukrotnie zmielonego
3 jajka
80 ml śmietany kremówki
1 budyń waniliowy
70g miękkiego masła
100g cukru pudru
3 duże łyżki kwaśnej śmietany
sok z ½ cytryny
starta skórka z 1 pomarańczy
starta skórka z 1 cytryny

Przygotowanie

Masa makowa. Mak zalewamy mlekiem i gotujemy na wolnym ogniu przez 15–20 minut. Zostawiamy na kilka godzin lub najlepiej na noc. Jeśli mak nie wchłonie mleka, przekładamy go na sito i odcedzamy. Mielimy mak trzy razy. Dodajemy do niego cukier, żółtka, masło, miód, cynamon i mielone migdały. Mieszamy i dodajemy bakalie. Białka dodamy przed wyłożeniem masy na kruchy spód.
Kruchy spód. Mąkę przesiewamy, dodajemy szczyptę soli, cukier puder i pokrojone na kawałki masło, siekamy nożem. Następnie dodajemy śmietanę, żółtka i szybko zagniatamy (kruche ciasto nie lubi być długo zagniatane). Zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na min. 30 minut.
Po tym czasie ciasto kruche wałkujemy na grubość ok. 1 cm i wykładamy nim tortownicę 23 x 23cm, ciasto nakłuwamy widelcem. Podpiekamy kruchy spód ok. 10–15 minut w temperaturze 200°C. Wcześniej tortownicę należy wysmarować tłuszczem i oprószyć mąką.
Masa serowa. Ser mielimy dwa razy. Masło ubijamy na puszystą masę, dodajemy po jednym jajku, następnie cukier puder i budyń. Do masy porcjami dodajemy zmielony ser. Mieszamy do uzyskania jednolitej gładkiej masy, wtedy dodajemy pozostałe składniki: kwaśną śmietanę, sok z cytryny, skórkę pomarańczową i cytrynową. Na końcu dodajemy ubitą śmietanę i delikatnie mieszamy.

Na podpieczony kruchy spód wykładamy masę makową (należy teraz ubić pozostałe 2 białka i dodać do masy), następnie wykładamy masę serową i wyrównujemy.
Resztę ciasta kruchego wałkujemy na grubość 5mm i wycinamy paski z których układamy kratkę na wierzchu sero-makowca.
Pieczemy przez 10 minut w temperaturze 180°C, następnie zmniejszamy temperaturę do 140°C i pieczemy kolejne 40 minut. Wyłączamy piekarnik i po 10 minutach wyjmujemy z niego sernik. Zostawiamy go najlepiej na noc, żeby wystygł
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: tereklo » pn gru 23, 2013 9:37 am

Dziękuję, Anamario, dwa w jednym - tyle zdążę jeszcze zrobić :)
Te proporcje to na taką "normalną" blachę prostokątną?
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Yennyfer » pn gru 23, 2013 10:44 pm

Ostatnio hit nad hity. Piekłam już z 5 razy - na kiermaszu szkolnym syna sprzedało się jako pierwsze, w pracy na opłatku myśleli że to z naszej najlepszej lubelskiej cukierni.
Genialne, świetni się kroi i łatwo robi. Polecam.

KOSTKA KAPUCZINO

5 dużych jajek
125 g gorzkiej czekolady, roztopionej w kąpieli wodnej lub mikrofali
125 g masła, miękkiego
1,5 łyżki kawy rozpuszczalnej (proszku)
150 g drobnego cukru do wypieków
125 g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masło utrzeć do białości. Dodać roztopioną i lekko przestudzoną czekoladę, zmiksować. Kawę rozpuścić w 1 łyżce gorącej wody, wmiksować do masy. Dodać cukier, zmiksować. Białka oddzielić od żółtek. Po kolei do masy czekoladowej wbijać żółtka, miksując po każdym dodaniu.
Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia. Dodać do masy i zmiksować.
Białka ubić na sztywną pianę, delikatnie wymieszać z masą czekoladową.
Ciasto przełożyć do kwadratowej formy o boku 23 cm (lub tortownicy o średnicy 24 cm), wyłożonej uprzednio papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 170ºC przez około 25 - 30 minut do tzw. suchego patyczka. Ciasto dokładnie wystudzić, przekroić wzdłuż na dwa blaty.
Blaty można naponczować.

Masa cappuczino:

250 g serka macarpone
250 g śmietany kremówki *
3 płaskie łyżeczki żelatyny
60 g kawy cappuccino (proszku) najlepiej śmietankowej, ale można inny smak + 2 łyżeczko kawy rozpuszczalnej - suchej
3 łyżki cukru pudru lub więcej/mniej - zależy to od cappuczino
Serek mascarpone zmiksować lub wymieszać dokładnie z cappuczino - chwilę, ja to robię mieszadłami do ciasta na najwolniejszcyh obrotach miksera.
Żelatynę rozpuścić w 1/4 szklanki gorącej wody, przestudzić.
Kremówkę ubić na sztywno. Powoli dodawać cukier i dalej miksować. Wlewać przestudzoną żelatynę, cały czas miksując. Ubitą masę dodać do serka mascapone i zmiksować lub wymieszać. - chwilę miksuję tymi ubijaczami do ciasta, nie do piany.

Na górę:
250 ml śmietany kremówki **
1 łyżka drobnego cukru do wypieków
20 g kawy cappucino (proszku)
Kremówkę ubić na sztywno. Wsypać cukier i ubić.

Wykonanie
Wystudzone ciasto przełożyć kremem cappucino, na wierzch wyłożyć ubitą kremówkę, oprószyć cappucino. Przechowywać w lodówce. Przed podaniem pokroić w kostkę.

* i ** ja od razu ubijam całą śmietanę i połowę dodaję do serka, a połowę wykładam na wierzch.
Jak ciasto "stężeje" pięknie się kroi, nie ciapie, nie kruszy. Wygląda obłędnie, smakuje jeszcze lepiej. Moje na zdjęciu pociapane bo krojone od razu, niestety.
Załączniki
20131117_142652.jpg
Awatar użytkownika
Yennyfer
Weterani
 
Posty: 1374
Rejestracja: pn lut 09, 2009 6:34 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Onaela » wt gru 24, 2013 12:09 am

Yenny- pysznie wygląda to ciacho- uwielbiam wszystko co jest z bitą śmietaną :) Ale mam parę pytań:
Czy ta masa z kremówki z cukrem jest wystarczajaco sztywna i nie opada trochę po pewnym czasie?
Ja często robię latem sernik na zimno z bitą śmietaną i owocami,ale zawsze dodaję żelatynę-fix do ciast. Wtydy ta masa jest prawie jak ptasie mleczko.
Posypać na wierzchu cappucino,tzn kawą cappucino?
Czy to ciasto może postać w lodówce ze 2 dni,czy trzeba zjeść od razu ? [mysli]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Baś_22 » śr sty 01, 2014 10:05 pm

Upiekłam wczoraj taki piernik :)
Jest niezwykle smakowity i robi się go błyskiem :)
Obrazek Obrazek

Wilgotny piernik na melasie
http://www.mojewypieki.com/przepis/wilg ... na-melasie
Wilgotny i bardzo delikatny piernik. Słodki w sam raz, aromatyczny od przypraw korzennych i ciemny od melasy.
Niewielki, ale z kolei szybki do wykonania i nie wymagający wyszukanych składników (oprócz melasy;). Dla tych, którzy
lubią mięciutkie pierniki... Przepis pochodzi z 'The Australian Women's Weekly'.


Składniki:
• 145 g mąki pszennej (ja dałam orkiszową typ 550)
• pół łyżeczki proszku do pieczenia
• pół łyżeczki sody oczyszczonej
• 1 łyżeczka imbiru
• 1/4 łyżeczki cynamonu
• 1/4 łyżeczki przypraw korzennych do piernika
• 100 g drobnego cukru
• 1 jajko, delikatnie roztrzepane (dałam jajka przepiórcze - za 1 jajko kurze 3-4 jajka przepiórcze)
• 125 ml mleka
• 60 g masła
• 120 g melasy (stosuję taką http://www.bazarek.pl/produkt/2247728/m ... -680g.html )
• płatki migdałowe do posypania na wierzch
• można dodać żurawinę, ja dodałam garść oraz garść posiekanych orzechów włoskich.

Sposób wykonania:
Do większej miski przesiać mąkę, dodać sodę, proszek, przyprawy. Wmieszać cukier i jajko wymieszane z mlekiem.
W mniejszym rondelku wymieszać masło z melasą, podgrzewając, do momentu roztopienia się masła (nie gotować).
Gorącą miksturę wlać do mąki, zmiksować.
Ciasto wlać do natłuszczonej foremki o wymiarach 14 x 21 cm, wysypanej np. bułką tartą. Piec w temperaturze 180ºC
przez około 50 minut. Po upieczeniu lekko przestudzić w formie, potem wyjąć i wystudzić np. na kratce.

Przepis na polewę czekoladową błyszczącą
http://kotlet.tv/polewa-czekoladowa-idealna
Składniki
• 125 g masła lub margaryny
• 1/2 szklanki cukru pudru
• 3-4 łyżki kakao
• 1 łyżeczka żelatyny
• 2-3 łyżki wrzątku
Sposób wykonania
Najpierw rozpuszczamy w rondelku masło lub masło roślinne, dodajemy cukier puder (lepiej sprawdza się niż cukier) a gdy już
cukier puder się rozpuści to zdejmujemy z ognia i dodajemy kakao oraz rozpuszczoną we wrzątku żelatynę i mieszamy.
Po przestudzeniu polewa jest gotowa. Zaletą tej polewy jest to, że ładnie lśni i nie kruszy się podczas krojenia. Jest perfekcyjna
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Yennyfer » sob sty 25, 2014 4:29 pm

Porzeczkowiec
Składniki na kakaowe blaty:
3/4 szklanki oleju rzepakowego
pół szklanki wody
1 szklanka cukru
5 łyżek kakao (płaskich)
Wszystkie składniki umieścić w garnuszku. Zagotować, do rozpuszczenia się cukru, zdjąć z palnika i całkowicie wystudzić.

Po wystudzeniu:
5 jajek, białka i żółtka oddzielnie
pół szklanki drobnego cukru do wypieków
1,5 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę, proszek, sodę - przesiać i odłożyć.

Białka umieścić w misie miksera. Ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodając stopniowo cukier, łyżka po łyżce, dalej ubijając. Dodać wszystkie żółtka i ubić do otrzymania kremowej pianki. Wlać całą wystudzoną mieszankę i dokładnie wymieszać szpatułką lub na wolnych obrotach miksera do połączenia.
Dodać przesiane suche składniki i delikatnie wymieszać szpatułką.
Formę o wymiarach 25 x 35 cm wyłożyć papierem do pieczenia, samo dno. Boków niczym nie smarować. Przelać do formy ciasto, wyrównać.
Piec w temperaturze 180ºC przez 40 - 45 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wystudzić w uchylonym piekarniku.
Po wystudzeniu ciasto wyjąć z formy, przekroić ostrym nożem na 2 blaty kakaowe.

Krem z serka kremowego:
200 g masła
500 g serka kremowego np. naturalnego do smarowania, albo philadelpia. Mozę też być kilkakrotnie zmielony twaróg.
5 łyżek cukru pudru
Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową.
Masło utrzeć z cukrem w misie miksera do otrzymania gładkiego, puszystego i jasnego kremu. Dodawać serek, porcjami, cały czas miksując.

Ponadto:
1,5 słoiczka dżemu z czarnej porzeczki (1 słoik około 450 g) - najlepszy oczywiście dżem domowy.
Krem śmietankowy:
500 ml śmietany kremówki 36%
2 łyżki cukru pudru
4 pełne łyżki serka mascarpone (w oryginalnym przepisie zamiast tego składnika 2 śmietan-fixy)
Śmietana kremówka i serek mascarpone powinny być schłodzone.

Śmietanę i mascarpone umieścić w misie miksera i ubić do otrzymania gęstego kremu, pod sam koniec dodając cukier puder. Uwaga: nie ubijać zbyt długo, krem może się zwarzyć.

Nasączenie:
W oryginale - pół szklanki likieru porzeczkowego z 1/4 szklanki wody wymieszac i nasączyć. Ale mozna po prostu dać kompot porzeczkowy - wiadomo, jak mają jeść dzieci to bez alkoholu ma być. Ale tak naprawdę tego placka nasączać nie trzeba, bo dodatek oleju daje wilgoć.

Wykonanie
Na tacy ułożyć jeden z blatów kakaowych. Nasączyć połową mieszanki z likierem. Blat posmarować połową dżemu z czarnej porzeczki. Na dżem wyłożyć masę z serka kremowego, wyrównać. Przykryć drugim blatem kakaowym. Nasączyć go resztą ponczu i posmarować pozostałym dżemem. Na wierzch wyłożyć krem śmietankowy, wyrównać. Na wierzch można zetrzeć czekoladę lub oprószyć kakao.
Po schłodzeniu ciasto pokroić w kwadraty i podawać.
Przechowywać w lodówce.

Smacznego :-).

I upieczony placek - super jest
Załączniki
20140202_082427.jpg
Ostatnio zmieniony sob lut 08, 2014 6:16 pm przez Yennyfer, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Yennyfer
Weterani
 
Posty: 1374
Rejestracja: pn lut 09, 2009 6:34 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: ulotna chwila » śr sty 29, 2014 7:22 pm

Kilka lat temu moja przyjaciółka wydębiła ten przepis od swojej pacjentki ( przyniosła wtedy to ciacho w podziękowaniu)
i muszę przyznać, że porzeczkowiec jest przepysznym ciastem, dużym zaskoczeniem był dla mnie sam ciemny placek (mokry, wilgotny i delikatny)

ja ostatnio często piekę torcik makowy

pozdrawiam wszystkie łasuchy
Mistrzyni w kocham Cię Misiu:-)
Awatar użytkownika
ulotna chwila
Weterani
 
Posty: 1182
Rejestracja: wt sie 04, 2009 5:18 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: tereklo » pt kwie 04, 2014 10:35 pm

Znalazłam w necie, spróbuję przy najbliższej okazji ale może kogoś już zainspiruje - zapowiada się niesamowicie pysznie [mniam]

http://www.kwestiasmaku.com/desery/sern ... zepis.html


Sernik dekadencki II
Spód:
• 1 paczka (250 g) ciastek owsianych lub pełnoziarnistych Digestive polanych czekoladą
• 5 łyżek masła orzechowego (około 175 g, 1/2 słoika)
• 2 łyżki masła

Masa serowa:
• 500 g twarogu tłustego
• 500 g serka typu cream cheese (np. Philadelphia, Twój Smak)
• 1 i 1/4 szklanki cukru
• 2 łyżki cukru wanilinowego
• 3 płaskie łyżki mąki pszennej lub ziemniaczanej
• 5 jajek
• 2 żółtka
• 60 ml śmietanki kremówki 30%



Mus z masła orzechowego:

• 400 ml śmietanki kremowej 36%, zimnej
• 2 łyżki cukru pudru
• 5 łyżek kremowego masła orzechowego (około 175 g, 1/2 słoika)
• 2 łyżeczki żelatyny


Polewa czekoladowa:

• 150 g mlecznej czekolady
• 4 łyżki śmietanki kremówki
• 2 łyżki masła


Dekoracja:
• orzeszki ziemne niesolone (fistaszki)

Przygotowanie:
Składniki na sernik wyjąć wcześniej z lodówki. Dno tortownicy o średnicy 23-24 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zamknąć obręcz wypuszczając resztę papieru na zewnątrz.
Ciastka drobno pokruszyć i wymieszać z masłem orzechowym i masłem (najłatwiej zrobić to w malakserze, jeśli go nie mamy masło trzeba będzie podgrzać aby było miękkie). Wyłożyć na dno tortownicy i mocno uklepać robiąc także ok. 3 cm "kołnierz" na bokach tortownicy. Wstawić do lodówki na czas przygotowania masy serowej.
Masa serowa: Twaróg zmielić trzykrotnie w maszynce lub dokładnie rozmiksować w melakserze, połączyć z cream cheese (można dalej miksować składniki w melakserze). Dodać cukier i mąkę, zmiksować do połączenia się składników w jednolitą masę. Następnie kolejno dodawać (pojedynczo) jajka i żółtka a na koniec śmietankę cały czas miksując delikatnie (tylko do połączenia się składników).
Piekarnik nagrzać do 200 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Na spód z ciasteczek wylać masę serową i wstawić do piekarnika. Piec przez 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 90 stopni C i piec przez 70 minut. Po upieczeniu wyłączyć piekarnik ale zostawić jeszcze sernik w środku na 20 minut, następnie stopniowo uchylając drzwiczki piekarnika ostudzić sernik. Po całkowitym ostudzeniu sernik należy rozpiąć z obręczy i bezwzględnie schłodzić minimum kilka godzin (najlepiej całą noc) w lodówce.
Mus z masła orzechowego: Żelatynę wsypać do metalowego garnuszka, zalać 2 łyżkami wody i odstawić na 10 minut do namoczenia. Zimną śmietankę ubić z cukrem pudrem na gęstą i puszystą pianę. Następnie dodać masło orzechowe i krótko zmiksować do połączenia się składników. Żelatynę podgrzać na małym ogniu do całkowitego rozpuszczenia. Wstawić w zimną wodę i ostudzić mieszając. Do ostudzonej żelatyny dodać 2 łyżki ubitej masy i wymieszać. Dodać jeszcze jedną łyżkę i znów wymieszać, powtórzyć z kolejną łyżką. Dopiero taką żelatynę dodać do reszty masy i wymieszać szpatułką. Zapiąć z powrotem obręcz na serniku i wyłożyć mus. Wyrównać powierzchnię i wstawić do lodówki na ok. 2 godziny.
Polewa czekoladowa: Składniki umieścić w rondelku i mieszając roztopić na małym ogniu. Rozprowadzić po powierzchni sernika. Udekorować fistaszkami.

sernik_dekadencki_ii_01.jpg
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Papierowe_Nozyczki » wt maja 13, 2014 8:08 pm

Nie wiem czy podobny przepis już był bo nie czytałam wszystkich 20 stron - jeśli się powtórzy to przepraszam.
To mój ukochany sernik na zimno, potrafiłam go robić tydzień w tydzień, jeść z rodziną kilka dni i od nowa :D niestety nie mam zdjęcia ale wygląda typowo warstwowo - brązowa, biała i np czerwona warstwa. Wszystkie składniki kupuję zwykle w Biedronce bo mają tam fajny krem czekoladowy, taki z psem na opakowaniu. Robię w tortownicy ale myślę,że prostokątna blaszka nada się równie dobrze.

spód: 200 g sucharków i 400 g kremu czekoladowego w stylu nutelli - sucharki zmiażdzyc na pył (polecam w tym celu maszynkę do mięsa), wymieszac z kremem, wylozyc blaszkę (a blaszkę wcześniej papierem), podociskac mocno i wstawic do lodówki

środek: 1 kg twarogu sernikowego mielonego, 200 ml śmietanki 30%, biała czekolada, cukier waniliowy, 1/2 - 3/4 szkl cukru do smaku, 3 łyżki żelatyny
śmietanę podgrzac ale bez gotowania, rozpuscic w niej bialą czekoladę i żelatynę, całość powoli wlewać do sera zmiksowanego z cukrem i miksować - wylać na sucharkowy spód i znowu do lodówki

góra: paczka malin lub truskawek (mogą być mrożone), pół szkl cukru, 2 galaretki (odpowiednio malinowe lub truskawkowe)
owoce opcjonalnie najpierw rozmrozić, zasypac cukrem, galaretki rozpuścic w połowie ilości wody podanej na opakowaniu - dodać owoce, zmiksować na mus - ostudzić i wylać go na tężejący ser i całość przetrzymać co najmniej kilka godzin (noc) w lodówce

całość nie jest przeslodzona, sucharki chrupią super, ilość zelatyny trzyma wszystko w całości ale nie utwardza sera za bardzo - autentycznie to najlepsze ciasto jak ie w życiu robilam i remisowe pierwsze miejsce z innym najlepszym, jakie w życiu jadłam
Awatar użytkownika
Papierowe_Nozyczki
Weterani
 
Posty: 772
Rejestracja: sob sty 17, 2009 10:12 am

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Cebulka » wt maja 13, 2014 8:22 pm

Język na brodzie... [mniam]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: zomarel » wt maja 13, 2014 9:26 pm

spisałam produkty i kto wie,kto wie,może jutro zrobię [mysli]
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Papierowe_Nozyczki » wt maja 13, 2014 9:28 pm

polecam :D jak się miksuje z mrożonymi truskawkami to wychodzi coś a'la owocowa pianka - z malinami bardziej przypomina galaretkę z owocami, więc co kto lubi :) na pewno wyszłaby też np z brzoskwiniami z puszki jeśli ktoś woli słodsze opcje
Awatar użytkownika
Papierowe_Nozyczki
Weterani
 
Posty: 772
Rejestracja: sob sty 17, 2009 10:12 am

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: zomarel » wt maja 13, 2014 9:44 pm

Mam nadzieję,że lepsze są świeże owoce,bo takie zamierzam kupić :D
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Papierowe_Nozyczki » wt maja 13, 2014 9:49 pm

szczerze mówiąć próbowałam dotychczas tylko z mrożonymi bo nie było sezonu na świeże, ale jestem pewna, że będą pyszne
Awatar użytkownika
Papierowe_Nozyczki
Weterani
 
Posty: 772
Rejestracja: sob sty 17, 2009 10:12 am

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: zomarel » śr maja 14, 2014 7:18 pm

Papierowe_Nozyczki pisze:szczerze mówiąć próbowałam dotychczas tylko z mrożonymi bo nie było sezonu na świeże, ale jestem pewna, że będą pyszne

Zrobiłam mus ze świeżych truskawek,też robi się puszysty,a ja [tuptup] ,bo już nie mogę doczekać się degustacji [mniam]
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Papierowe_Nozyczki » śr maja 14, 2014 7:46 pm

koniecznie daj znać czy smakowało :D
Awatar użytkownika
Papierowe_Nozyczki
Weterani
 
Posty: 772
Rejestracja: sob sty 17, 2009 10:12 am

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: zomarel » śr maja 14, 2014 10:29 pm

Ciasto pyszne,wg męża "zarębiste"ale jak to ja ,zrobiłam na mojej "normalnej" blasze,na której piekę wszystkie ciasta i tak wygląda
Obrazek
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Papierowe_Nozyczki » śr maja 14, 2014 10:42 pm

pięknie wyszło :D
Awatar użytkownika
Papierowe_Nozyczki
Weterani
 
Posty: 772
Rejestracja: sob sty 17, 2009 10:12 am

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Tosia » czw maja 15, 2014 5:02 am

Dziewczyny narobiłyście smaka na sernik [mniam]
Zosiu jakbyś mieszkała bliżej to już razem pijemy kawkę i zajadamy te twoje pyszności :D [mniam]
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: annorl1 » sob maja 17, 2014 6:31 am

zaraz spisuję składniki i jak będę w sklepie to kupię co potrzeba. mój mąż uwielbia serniki, a szczególnie te na zimno :)
mam tylko jedno pytanko, bo nigdy nie używałam żelatyny do ciast. jak mam tę żelatynę rozpuścic? najpierw w odrobinie wody i wlać do śmietany? czy wsypać do śmietany i mieszać? może głupie pytanie, ale naprawdę nie mam pojęcia, a jak ma mi wyjśc coś pysznego to lepiej zapytać i wiedzieć niż sie domyślać :D
a serniczek wygląda rewelacyjnie [mniam] i już mi smakuje ten czekoladowy chrupiący spód [mniam]
"To możli­wość spełnienia marzeń spra­wia, że życie jest tak fascynujące. "
P.Coelho
Awatar użytkownika
annorl1
Weterani
 
Posty: 583
Rejestracja: sob lip 13, 2013 4:34 pm
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Tosia » sob maja 17, 2014 6:53 am

Aniu żelatynę musisz rozpuścić w wodzie, na opakowaniu dokładnie pisze jak robić, nic się nie martw na pewno jak poczytasz to będziesz już wiedzieć co i jak [tuli]
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Cebulka » sob maja 17, 2014 8:20 am

A najlepiej w sklepie poczytaj instrukcję z tyłu kilku opakowań, bo widziałam ze trzy różne sposoby w zależności od firmy - najprościej z tą Oetkera :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Papierowe_Nozyczki » sob maja 17, 2014 10:23 am

Akurat w tym przypadku żelatynę rozpuszcza się od razu w smietance :) i bardzo łatwo - ja sobie sypię odmierzoną ilość żelatyny do szklanki albo na talerzyk. W garnku podgrzewam śmietankę, rozpuszczam w niej najpierw czekoladę a potem szybko wsypuję żelatynę i energicznie mieszam, zmniejszając gaz - za jakąś minutę porządznie się rozpuści i od razu wtedy leję smietanę z czekoladą i żelatyną wąską strużką do sera z cukrem i miksuję na wyokich obrotach szybko, żeby ser się nie zaparzył
Awatar użytkownika
Papierowe_Nozyczki
Weterani
 
Posty: 772
Rejestracja: sob sty 17, 2009 10:12 am

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Cebulka » sob maja 17, 2014 8:18 pm

Myślisz że z tą na której piszą że trzeba pół godziny namaczać też by tak się dało? ;)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Papierowe_Nozyczki » sob maja 17, 2014 8:59 pm

a nie wiem bo ja kupowałam w proszku :) a namacza się chyba taką w listkach?
Awatar użytkownika
Papierowe_Nozyczki
Weterani
 
Posty: 772
Rejestracja: sob sty 17, 2009 10:12 am

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: annorl1 » sob maja 24, 2014 7:28 am

mój serniczek :)
zamiast białej czekolady użyłam mlecznej. jak dla nas za słodki sernik. masa serowa jak najbardziej do wykorzystania :) ale teraz już wiem, że nie mogę dodać do masy serowej grama cukru, dałam połowę tego co w przepisie a i tak za słodki ser. mus bez dwóch zdań też do wykorzystania [mniam]
natomiast spod okropnie słodki. ale może to wina tego, że ja dałam herbatniki, a nie sucharki które były w przepisie, a jak wiadomo sucharki są lekko słone. następnym razem poszukam w innych sklepach sucharków.
Papierowe, a mogła byś zrobić zdjęcie jakie sucharki dodajesz? bo nie jestem pewna czy o tych samych myślimy. mi chodzi o Bieszczadzkie, ale nie wiem czy to takich mam szukać?
generalnie sernik godny polecenia, ale do modyfikacji tylko względem użytego cukru [mniam]
Załączniki
DSCN1243.JPG
DSCN1244.JPG
"To możli­wość spełnienia marzeń spra­wia, że życie jest tak fascynujące. "
P.Coelho
Awatar użytkownika
annorl1
Weterani
 
Posty: 583
Rejestracja: sob lip 13, 2013 4:34 pm
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Papierowe_Nozyczki » sob maja 24, 2014 7:45 am

herbatniki na bank są dużo słodsze od sucharków :)
ja używam tych Obrazek
albo tych, z biedronki
Obrazek
Awatar użytkownika
Papierowe_Nozyczki
Weterani
 
Posty: 772
Rejestracja: sob sty 17, 2009 10:12 am

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: annorl1 » sob maja 24, 2014 8:09 am

a, takie sucharki, ale ze mnie [glupek] [glupek] [glupek]
to ja całkiem innych szukałam :D czyli juz wiem co mam kupić, takie w biedronce są zawsze :D
dzięki Papierowe :*
"To możli­wość spełnienia marzeń spra­wia, że życie jest tak fascynujące. "
P.Coelho
Awatar użytkownika
annorl1
Weterani
 
Posty: 583
Rejestracja: sob lip 13, 2013 4:34 pm
Lokalizacja: Podkarpacie

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości