Grillowanie

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Postautor: wac » ndz mar 04, 2007 8:45 pm

90% głównie na patelni. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: wac » ndz mar 04, 2007 8:48 pm

Szybkowar, nawet mam 9-cio litrowy, ale używam go do innych celów. [wac]
Ostatnio zmieniony pn mar 05, 2007 10:22 am przez wac, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: Sz_elka » ndz mar 04, 2007 8:56 pm

Drogi wacu! Taż to nie jest temat o ....pędzeniu.....[wac]
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: wac » ndz mar 04, 2007 9:13 pm

dlatego napisałem, że do innych celów. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: saginata » pn mar 05, 2007 10:12 am

Wac-udka w jogurtowej marznacie wysz³y pyszniutkie :D
Ziemniaczkow nie robilam-podalam je z ry¿em :D
saginata
 

Postautor: wac » pn mar 05, 2007 7:54 pm

Nawineła mi się naukowa instrukcja grilowania. [wac]
Zdrowe grillowanie

Potrawy z grilla są zdrowsze, niż te smażone, między innymi dlatego, że do ich przygotowywania nie używamy tłuszczu. Ponadto, w trakcie grillowania pod wpływem temperatury, z mięsa wytapia się zbędny tłuszcz. Dzięki temu dania są o wiele mniej kaloryczne, nie obciążają przewodu pokarmowego i organizm szybciej je trawi.

Grillowanie trwa krócej niż smażenie czy gotowanie, a więc mięsa, ryby, warzywa i owoce nie tracą wartości odżywczych, pozostają kruche, delikatne i smaczne.
Podravka przypomina, że sukces udanego grillowania kryje się w przestrzeganiu prostych zasad i doborze odpowiednich przypraw. Vegeta Mix do grilla sprzedawana w 100 gramowej tubie oraz 20 gramowej torebce, to wyjątkowa kompozycja ziół i warzyw, która gwarantuje sukces kulinarny.

Vegeta Mix do grilla dostępna jest w dwóch rodzajach opakowań. 20 gramowa torebka przyprawy to idealna propozycja dla organizatorów przyjęć w kameralnym gronie. Jedna saszetka wystarczy na przygotowanie 4-5 porcji dań z grilla. Zwolennikom częstego biesiadowania w liczniejszym towarzystwie, polecamy natomiast Vegetę Mix do grilla w 100 gramowej tubie, z której wyczarujemy aż 20-25 porcji dań. Opakowanie posiada szczelne zamknięcie, dzięki któremu przyprawa na długo zachowuje swój aromat i nie przepuszcza wilgoci.

Zdrowe grillowanie jest możliwe dzięki kilku prostym regułom. Produkty spożywcze należy grillować na specjalnych aluminiowych tackach, nad rozżarzonym, równomiernie rozsypanym węglem drzewnym. Bardzo szkodliwe dla organizmu jest rozpalanie grilla przy użyciu makulatury lub starego drewna, oraz spalanie tłuszczu wytapiającego się z mięsa. Dochodzi wtedy do uwolnienia szkodliwych substancji, takich jak węglowodory aromatyczne, nadtlenki lipidowe i wolne rodniki, które mogą prowadzić do nowotworów i miażdżycy. Należy pamiętać, że mięso przeznaczone do grillowania nie może być peklowane ani konserwowane saletrą, która w wysokiej temperaturze rozkłada się do związków toksycznych. Mięso powinno mieć temperaturę pokojową, w żadnym razie nie może być zamrożone. Bezpośrednio na ruszcie możemy piec tylko te potrawy, które wymagają krótkiej obróbki cieplnej. Aby zneutralizować działanie wolnych rodników do każdego dania warto dodać porcję zdrowych warzyw.
Vegeta Mix do grilla w tubie o pojemności 100 g kosztuje ok. 4.00 zł, Vegeta Mix do grilla w torebce o pojemności 20 g kosztuje ok. 1,30 zł.
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: Sz_elka » pn mar 05, 2007 10:47 pm

A ja chętnie kupiłabym Poodravkę cesnkową - 1/2 kg za 5 zł tylko jej nie mogę dostać!Raz mi się oudało kupić w Goczałkowicach przy Sanatorium....handlarz z czech przywiózł i już więcej nie widziałam!
Bardzo smaczne to było i szybko zużyłam - niestety!!!
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: wac » sob mar 17, 2007 11:16 am

Narobiłyście dziewczyny smaku, to zagladnijcie do nastepnego postu. [wac]
Ostatnio zmieniony sob mar 17, 2007 11:20 am przez wac, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: wac » sob mar 17, 2007 11:17 am

Podkładam toto jeszcze raz w odpowiednim miejscu i smacznego. [wac]
http://www.wedlinydomowe.pl/forum/
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: Emmi » wt kwie 10, 2007 11:16 am

ktoś kiedyś... chodzi mi po głowie Koliberek, ale pewności nie mam... ktoś kiedyś na forum pisał o desce z przysmakami na ucztę grillową. Nie mogę tego opisu znaleść, w archiwach też jakoś szukałam i nic... czy ta osoba może to jeszcze raz napisać tutaj?
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: kasienka30 » sob maja 19, 2007 7:03 pm

a moze ktos napisze jak zrobic pyszne szaszlyki??? jestem zainteresowana :)
Ogrodniczka otwarta na wszytkie propozycje :)
Awatar użytkownika
kasienka30
Weterani
 
Posty: 260
Rejestracja: pn mar 12, 2007 7:42 pm

Postautor: wac » sob maja 19, 2007 7:13 pm

Oj, kasienka, wpisz w google "szaszłyki" i masz kilkadziesiąt tysięcy różnych przepisów, a które będą smaczne, to podziel się z nami wrażeniami. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: saginata » sob maja 19, 2007 7:30 pm

Ja robiê tak-juz je pisa³am w "co¶ niebanalnego na ¶wiêta"-i tutaj Ci skopiujê


Ciekawe te¿ i smaczne s± szasz³yki z fileta indyczego

-Filet z indyka
-pieczarki
-cebula w æwiartki
-papryka czerwona ¶wie¿a
-majonez,musztarda
-przyprawa grilowa
Miêso pokroiæ w grube kawa³ki,lekko posoliæ,posypaæ przypraw± grilow±,dodaæ majonez i musztardê,wymieszaæ-i odstawiæ na noc do lodówki.
Pieczarki [kapelusze]sparzyæ i cebulê te¿.Paprykê pokroiæ w kwadraty 2-3 cm.Na patyk nak³adaæ na przemian miêso,pieczarkê,cebulê,paprykê-posypaæ przyprawa grilow± i obsma¿yæ na z³oty kolor na patelni.W³o¿yæ do brytfanki i poddusiæ w piekarniku.
Podawaæ z ry¿em zapieczonym z papryk± ,groszkiem i kukurydza.Do tego suróweczki-i pyyyycha


Gdy robiê na grila-to wcze¶niej tylko obsmazam na patelni-i potem na grila-mo¿na zrobiæ wczesniej.
saginata
 

Postautor: Cebulka » ndz maja 20, 2007 8:09 am

-i pyyyycha


Zgadzam sie z przedmówczynią gdyż dane mi było spróbowac... [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: koliberek » wt maja 22, 2007 8:34 am

Emmi przepraszam dopiero dzis tu zajrzałam :(
Pisałam o desce serów, a nie o desce z przysmakami na uczte grillową. Aczkolwiek nietrudno mi wyobrazic sobie taka deske przysmaków na grilla. U mnie znalazłyby się na niej:
skrzydełka z kurczaka, dobra kiełbasa (najlepiej jakas własnego lub swojskiego wyrobu), karczek, jarzyny:
bakłażany, cukinia, kabaczki, papryka świeża, pieczarki oraz sery np. oscypek :) lub iny ser wędzony Do tego bułeczka potarta ząbkiem czosnku i zgrilowana :)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: wac » wt maja 22, 2007 2:47 pm

Nie należy zapominać również na lepsze trawienie o wzmocnionej herbatce, najlepiej własnej produkcji. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: Weigela » śr maja 23, 2007 9:44 pm

A co myślicie o szaszłykach z cielęcinki?
Awatar użytkownika
Weigela
Weterani
 
Posty: 549
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 3:46 pm

Postautor: Onaela » śr maja 23, 2007 10:24 pm

Muszą byc mniam.... :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Badja » pt maja 25, 2007 5:46 pm

Ostatnio robiliśmy jagniecinę - polecam, była świetna bez specjalnego przygotowania, rozmrożona (swieża niestety nie jest tu dostępna) i wrzucona na ruszt - palce lizać.
Badja [slonce]
Awatar użytkownika
Badja
Weterani
 
Posty: 304
Rejestracja: pn lut 26, 2007 11:26 am

Postautor: Emmi » pt maja 25, 2007 11:51 pm

Koliberku :D nieważne deska czego ;) pamiętałam, że deska :) Czy mozesz jeszcze raz napisać o tym. Z tego co pamiętam, to tam jeszcze były jakoś owoce pokrojone... bardzo mi zależy, bo ja oprócz pieczonego to jeszcze inne rzeczy wcinam podczas grillowania i dlatego ta deska serowa jak mówisz utkwiła mi w pamięci. :)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Cebulka » ndz maja 27, 2007 2:17 pm

Jadłam ostatnio u znajomych na działce żeberka z grilla...
(podobno normalnie kupione surowe, zamarynowane w jakiejś gotowej marynacie ('piekielna', czy 'diabelska') i podczas pieczenia polewane piwem)

PYCHA!!!
Zeby jeszcze takie tłuste nie były... [rol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: koliberek » pn maja 28, 2007 6:05 am

Emmi

Na deske serów należy zakiupić rózne rodzaje serów, pokroić i poukładac na desce. Poza serami, generalnie do dekoracji, ale nie tylko daje się owoce - winogrona, gruszki, jabłko, mango i do tego oczywiście koniecznie żurawina !!!!

Smacznego
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: amita » pt cze 01, 2007 8:09 pm

Ja uwielbiam pieczarki i cukinię.Ale jeszcze muszę sprobować bakłażan.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: wac » ndz cze 24, 2007 4:09 pm

Odświeżam temat, bo zapleśnieje.
Pstrąg na boczku.
Składniki:
pstrąg, wędzony boczek, biała cebula, pieczarki, vegeta, kolorowy pieprz

Jak przyrządzić?
Pstrąga sprawić, natrzeć vegetą, odłożyć na 2-3 godz. Pieczarki dusić z cebulką, posolić i posypać pieprzem - sporo. Na alufolię położyć plastry boczku, warstwę pieczarek z cebulą, na to pstrąga. Całość obłożyć resztą pieczarek z cebulą. Folię zawinąć, piec na grillu (lub w piekarniku) około 20-25 minut.
Uwagi:
Do tego ziemniaki na boczku z cebulką pod plasterkiem "pleśniaka" w folii, jasne pełne mocno chłodne, dobre towarzystwo. Podstawowa ilość: jedna ryba, jeden ziemniak na osobę, reszta dowolnie. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: Onaela » ndz cze 24, 2007 5:42 pm

mniam..... :P Biorę cały zestaw [!] ;) [lol]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Cebulka » pt cze 29, 2007 8:22 am

A ja na ostatniego grilla wymyśliłam sobie takie cuś:

Kurczak po hindusku [lol]

Piersi kurczaka pokroić w podłużne słupki, takie paluchy - wygodniej wzdłuż, żeby sie lepiej piekło i nie spadło przypadkiem między prętami ;)

Przygotować panierkę - zmieszać w misce przyprawę curry (uwaga! kupiłam Kamisa i była gorzka w smaku! [zly] musiałam przez to kombinować, żeby zabić gorycz), wiórki kokosowe, troszkę przyprawy do grilla, dużą szczyptę cynamonu, łyżkę bułki tartej, troszkę soli i sok z cytryny - ja jeszcze dolałam śmietany kremówki. Tym obkleić (bardziej niż wypanierować [lol] , wygodniej jest jak jest bardziej płynne) kurczaczki, odstawić żeby się przegryzło i smażyć.

Jest to wreszcie coś co ma trochę inny smak niż cała grilowana reszta, z tym że jest to jedzonko bardziej damskie niż męskie, bo wychodzi lekko słodkawe. Kompozycję przypraw oczywiście można wzbogacać o inne orientalne nuty :D
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: wac » sob cze 30, 2007 3:07 pm

Nie chę się chwalić, ale pstrąg w oprawie boczkowo-pieczarkowej zrobił furrorę na malutkiej imprezie. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: Onaela » sob cze 30, 2007 10:18 pm

Na pewno był rewelacyjny,mniam,aż slinka leci ;)
Dla bardziej leniwych polecam pstrąga faszerowanego drobno posiekaną natką pietruszki-pieczonego na ruszcie-pychotka :D
Zajadają sie nim nawet ci,co nie przepadają za rybami :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Baś_22 » sob cze 30, 2007 11:09 pm

Elu to brzmi smakowicie :) Przy najbliższej okazji spróbuję :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: koliberek » pn sie 06, 2007 1:04 pm

No to i umnie na przyjęciu dla Vipów bedzie pstrąg - nie wiem jeszcze czy włąsnie taki jak wac podaje, bo mam też szanse na wedzony na ciepło ;)
a do tego wędzonego te ziemniaczki mi pasuja jak najbardziej tez ;)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Cebulka » wt sty 29, 2008 11:04 am

Patrzcie jaki artykuł znalazłam... [shock]
Niestety, własnego stada krów nie posiadam, więc i tak jestem skazana na grillowanie mięsa ze sklepu, które pieron wie czym było konserwowane [cry] Ale chociaz moze będe się starać nie grillować w takim razie wędlin (parówki, kiełbaski)

Azotyny, azotany
Opis

Azotyny (potasu E 249 i sodu E 250) i azotany (sodu E 251 i potasu E 252) są to środki używane w przemyśle spożywczym, głównie w przetwórstwie mięsa, jako substancje konserwujące, zapobiegające rozwojowi bakterii jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum). Jad kiełbasiany jest jedną z najsilniej trujących substancji biologicznych, jakie znamy, dlatego zapobieganie takim zatruciom jest kluczową sprawą w produkcji żywności. Procesy termiczne, którym poddaje się przetwory mięsne, zabijają znajdujące się w nich bakterie, jednak nie niszczą przetrwalników - to "zadanie" spełniają właśnie związki azotu. Poza tym dodawanie ich do produktów mięsnych (tzw. peklowanie) powoduje nadanie im odpowiedniego smaku, zapachu i barwy.

Azotany "same z siebie" nie wykazują aktywności antybakteryjnej. Po dodaniu ich do żywności, musi najpierw nastąpić przekształcenie ich do azotynów.

Szczególne niebezpieczeństwo stanowią związki pochodne azotynów i azotanów, mianowicie nitrozaminy. Powstają one w dużych ilościach przy ogrzewaniu pożywienia konserwowanego związkami azotu i mają bardzo silne działanie rakotwórcze. Z tego powodu nie należy podgrzewać konserwowanych wędlin, a te używane np. do grilowania nie powinny być peklowane.

Dopuszczalne dzienne spożycie (ADI)

Ustalona przez Światową Organizację Zdrowia, maksymalna dawka azotynów, jaką człowiek może spożywać codziennie, przez całe życie, bez uszczerbku na zdrowiu (tzw. ADI - Acceptable Daily Intake) wynosi 0,1 mg na kilogram masy ciała. W przypadku azotanów wartość ta jest nieco większa i wynosi 5 mg / kg masy ciała / dzień.

Gdy masz za dużo...

Spożycie związków azotu nie pozostaje bez wpływu na nasze organizmy. Poza wymienionymi nitrozaminami, zwiększającymi ryzyko wystąpienia nowotworu, same azotyny i azotany spożyte w zbyt dużych ilościach wykazują działania niekorzystne. "Przedawkowanie" może spowodować uszkodzenie hemoglobiny (białka przenoszącego tlen we krwi) i następujące niedotlenienie tkanek i organów (sinicę). Szczególnie narażone są na to niemowlęta i dzieci - ich hemoglobina jest bardziej wrażliwa na działanie azotynów / azotanów.

Informacje dodatkowe

Nieprawidłowe nawożenie, stosowane przy uprawie warzyw powoduje, że występują w nich w dużych ilościach azotany. Podobnie w wodzie gruntowej zanieczyszczonej nawozami. Spożycie takich warzyw i wody powoduje magazynowanie azotanów w organizmie, gdzie przekształcane są w azotyny i wykazują szkodliwe działanie.

Przekształcanie azotany - azotyny następuje również w warzywach w czasie ich przechowywania, najprawdopodobniej w skutek działania mikroorganizmów. Świeże warzywa zawierają bardzo małe ilości azotynów.
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: wac » wt sty 29, 2008 11:29 am

Cebulka pisze:Patrzcie jaki artykuł znalazłam... [shock]
Niestety, własnego stada krów nie posiadam, więc i tak jestem skazana na grillowanie mięsa ze sklepu, które pieron wie czym było konserwowane [cry] Ale chociaz moze będe się starać nie grillować w takim razie wędlin (parówki, kiełbaski)
Dlatego już ponad 2 lata nie kupuję przetworzonego mięsa (nawet przyprawionego) i żadnych wędlin w sklepach. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości