trochę włosko :)

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

trochę włosko :)

Postautor: ewalukas » pt mar 19, 2010 8:17 pm

pizza

Ciasto puszyste
400 g mąki
30 g drożdży
4 łyżki oliwy z oliwek / oleju
2/3 szkl mleka rozcieńczonego z wodą w równych proporcjach
pół łyżeczki soli
szczypta pieprzu
bazylia, oregano, tymianek

Mąkę wsypać do dużej miski, dodać sól i rozdrobnione drożdże. Zrobić wgłębienie, dodać oliwy i trochę rozcieńczonego z wodą mleka. Wyrabiać ciasto dodając stopniowo mleko z wodą. Ciasto zagniatać przez ok 10 min. Następnie odstawić na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Blachę posmarować olejem. Smaruję na grubo i mam pewność że pizza się nie przyklei. Cienko rozwałkować na 5-6 mm i ponakłuwać widelcem. Ciasto rozwałkowane bez problemu da się przenieść na blachę. Nie trzeba podsypywać mąką - ciasto nie przykleja się do niczego.

Sos
koncentrat pomidorowy
woda przegotowana zimna
zioła

W zależności ile chcemy sosu: kilka łyżeczek koncentratu pomidorowego, wymieszać z taką ilością wody, żeby sos nadal był gęsty (ja dodaje o 2-3 łyzeczki mniej wody niz koncentratu). Dodać zioła według uznania. Odstawić na ok 30 min.

Do pizzy dodaję to co mam pod ręką: pomidory, wędlina czy kurczak, ogórki, kukurydza, groszek....co tylko mi się zamarzy.

Ciasto jest albo na 2 pizze okrągłe średniej wielkości albo ja robię całą blachę z piekarnika . Na cieście smarujemy sos, posypujemy serem żółtym startym (oczywiście można i na koniec go dać), dalej wszystko inne. Pieczemy ok 20 min w 180 stopniach.

calzone

Przepis znalazłam swego czasu na forum CC. Autorką jest moni20. Bardzo nam podpasował i często calzone u nas goszczą :) A ponieważ właśnie obżeramy się ciepłymi, wklepuję przepis oraz krótką instrukcję co i jak :-P

A składników podaję na ok 18 sztuk pierogów, wycinanych talerzykiem o średnicy 14 cm.
Przepis na ciasto:

60 dag mąki
250 ml mleka
4 łyżki wody
4 dag drożdży
2 łyżeczki cukru
1 łyżeczka soli
zioła (ja używam gotowej mieszanki ziół prowans.)


Drożdże wymieszać z cukrem i solą, dodać zioła, mąkę, letnie mleko i wodę. Wyrobić gładkie ciasto. Odstawić na 1 godzinę do wyrośnięcia.

MOJE UWAGI: ciasto początkowo jest bardzo twarde, ciężko wyrabiać i aż korci, aby dolać płynu. Można oczywiście dodać, ale nie więcej niż 1-2 łyżki, chociaż ja nie dolewam. Po kilku minutach wyrabiania robi się elastyczne i dość miękkie.
Osobiście odstawiam na minimum 1,5 godz. a czasami nawet 2.

W czasie wyrastania przygotować farsz: (podaję moje proporcje)

3-4 duże marchewki (zetrzeć na grubych oczkach)
cebula (posiekać)
puszka kukurydzy
ok. 40-50 dag mięsa mielonego
ok. 40 - 50 dag pieczarek (pokroić drobno)
1 puszka pomidorów bez skórki
czerwona papryka w proszku
ok. 20 dag sera żółtego (zetrzeć na grubych oczkach)
zioła
sól, pieprz

Mięso mielone podsmażyć na niewielkiej ilości oleju. Dodać marchew, cebulę, pieczarki, pomidory i kukurydzę. Smażyć tak długo, aż płyn odparuje. Dodać zioła, sól, pieprz. Ostudzić. Do zimnego farszu dodać ser żółty i wymieszać.
Z tych proporcji wychodzi tyle farszu, że z powodzeniem wystarczy na nadzianie 20 szt pierogów. Można oczywiście pozmieniać ilość.

I teraz zaczyna się zabawa ;)
Robię tak.

Wyrośnięte ciasto dzielę na pół. Biorę jedną część i odrywam sobie małe kawalki, które następnie rozwałkowuję. Druga część czeka sobie przykryta. Z rozwałkowanej części wycinam placki:

Obrazek

Placuszek składam sobie na pół, aby zaznaczyć środek. Rozkładam ponownie i nakładam farsz (nie żałować 8-) ). Ponieważ farsz jest wilgotny i ciutke tłusty, należy uważać, aby nie wymazać nim brzegów placka, bo już po zlepianiu będzie.

Obrazek

Składamy na pół (dzięki wcześniejszemu zaznaczeniu bez problemu się to udaje). Tutaj należy uważać, żeby farsz nie wyleciał bo dość dużo jego jest. No i przy wylatywaniu pobrudzi nam brzegi. Jedną rączką trzymam farsz, żeby się nie przesuwał, drugą zlepiam.

Obrazek

I teraz możemy, a nawet musimy użyć kilkakrotnie siły na naszego pierożka :P Trzeba dokładnie pozlepiać brzegi, żeby nam się nie rozeszły podczas pieczenia. Ja dodatkowo na koniec torturuję pierogi widelcem:

Obrazek

Układamy pierożki na blachę najlepiej wyłożoną papierem i odstawiamy na ok 30 min do ponownego wyrośnięcia.

Obrazek

I teraz możemy posmarować mlekiem i posypać sezamem lub serem żółtym. Ja jednak tego nie robię, bo przy mazaniu mlekiem rozklejały się ;)

Pieczemy ok 15-20 min w 180 stopniach na złoty kolor.

Obrazek

I wcinamy :D

Obrazek
ewalukas
Ekoludki
 
Posty: 192
Rejestracja: śr mar 17, 2010 9:35 pm

Postautor: Onaela » pt mar 19, 2010 8:23 pm

Ale te pierożki muszą być mniam..... :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: ewalukas » pt mar 19, 2010 8:36 pm

oj tak :D
ewalukas
Ekoludki
 
Posty: 192
Rejestracja: śr mar 17, 2010 9:35 pm

Postautor: Samanta » pt mar 19, 2010 9:38 pm

Ewa, ja na diecie jestem, miej to na względzie [lol]
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: ulotna chwila » ndz mar 21, 2010 11:56 pm

O Ewa! Dobrze, że mi o calzone przypomniałaś :)
wieki ich nie robiłam,a te Twoje ze zdjęcia aż krzyczą "zjedz mnie! zjedz! " :D
aż mi tutaj zapachniało
Mistrzyni w kocham Cię Misiu:-)
Awatar użytkownika
ulotna chwila
Weterani
 
Posty: 1182
Rejestracja: wt sie 04, 2009 5:18 pm

Postautor: Baś_22 » pn mar 22, 2010 3:34 pm

ulotna chwila pisze:ze zdjęcia aż krzyczą "zjedz mnie! zjedz! " :D
aż mi tutaj zapachniało

Oj krzyczą :-D a ja krzyczę, bo nie mogę :( ale po diecie migiem je zrobię :-P
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: ewalukas » pn mar 22, 2010 3:44 pm

he, jak Wam pachnie i słyszycie krzyki to nic innego Wam nie zostaje jak robić, robić i jeszcze raz robić [lol] u nas często goszczą, tylko ja hurtową ilość robię zwykle, bo dla nas i dla mojego brata, który takie też lubi
ewalukas
Ekoludki
 
Posty: 192
Rejestracja: śr mar 17, 2010 9:35 pm


Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości