Wasze ulubione ciasta.

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Emmi » wt lip 18, 2017 5:35 am

Nie wiem dlaczego nie wstawiłam tu naszego przepisu ciasta na zimno. Wersji jest wiele, my stosujemy tę. Uwielbiam ten deser bo nie ma w nim cukru a jest pyszny i słodki. Podam link na bloga, ale można deser zrobić ze wszystkimi owocami jakie tylko przyjdą nam do głowy i dobrać smakowo galaretkę.
http://agatekmix.blogspot.com/2015/12/o ... .html#more

Obrazek

Składniki:
2 opakowania zwykłych biszkoptów
2 opakowania takich samych galaretek
świeże owoce albo mrożone - kupiłam 1 kg mandarynek i jeszcze zostało mi na przybranie. Od nas zależy ile ma być tego owocu w środku.
ok. 200 g śmietany kremówki (musi być kremówka)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Cebulka » czw lip 20, 2017 7:07 pm

Emmi, pozwolę sobie wkleić twój przepis bo właśnie nie dalej jak godzinę temu myślałam o tym że nie mam "swojego" przepisu na coś a'la ptasie mleczko i najwyższy czas taki przepis znaleźć! Wprawdzie muszę coś pokombinować czy się go da pod nas przerobić, ale jak nie to trudno, najwyżej zrobię dla Madzi i Jurka i robotnikom zaniosę taki mocno oziębiony bo robią biedaki na tych 30tu ponad stopniach [strach]



Przepis:

2 opakowania zwykłych biszkoptów, trzeba rozdrobnić, albo mechanicznie albo rozbijając tłuczkiem od mięsa, ma nam wyjść kruszonka. Drobniejsza czy grubsza nie ma większego znaczenia, może być i grubsza. Mieszamy do niej kostkę miękkiego masła aby zrobiła się jedna spójna masa. Tak połączone dwa produkty rozkładamy na dno foremki, która jest wyłożona folią spożywczą (folia to chyba mój dodatek). Ważne aby dobrze upchnąć ją na obrzeżach formy aby ładnie uformowało się koło.




Wybieramy dwie takie same galaretki i nie patrząc na przepis na opakowaniu, rozpuszczamy je w zagotowanej jedynie 400 ml wody, rozpuszczamy i studzimy.

Ja wybrałam pomarańczowe bo chciałam dodać kawałki mandarynek. Powinniśmy je pewnie pokroić na mniejsze kawałki lepiej by się potem kroiło i ładniej by wyglądało (to taka nasza myśl na przyszłość ).

Mogą być różne owoce i dobrane pod nie smaki galaretek.




Około 200 g śmietany kremówki roztrzepujemy (nie chodzi o jakieś dokładne zmiksowanie ale o rozbicie jej zwartej konsystencji). Do niej wlewamy ostudzoną galaretkę, ciągle mieszając śmietanę. Na koniec dodajemy owoce ( w całości albo pokrojone). Wylewamy na biszkopty, pilnując aby rozprowadzić owoce dokładnie po całej formie i łyżką docisnąć do brzegów.

Wkładamy na 4 godziny do lodówki.




Już po godzinie zaczyna tężeć. My przystroiliśmy owocami trochę za wcześnie, myślę, że lepiej najpierw wydostać z formy a potem dopiero dodać na wierzch owoce.

Czas przygotowania około 20 minut.
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14920
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Tosia » pt lip 21, 2017 5:28 am

wersja mniej kaloryczna jaką ja robie to zamiast smietany serki chomogenizowane :D
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Cebulka » pt lip 21, 2017 4:07 pm

No tak, wersja Emmi to kalorycznie full wypas, jeszcze kostka masła :>
Chodzi mi o uchwycenie proporcji, tu jest 2 galaretki na 400ml wody plus 200gram białego :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14920
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Emmi » pt lip 21, 2017 4:47 pm

Cebulko :) Masło też możesz czymś zastąpić bo ono pełni rolę jedynie wiązania ze sobą masy biszkoptowej aby nie wypłynęła płynna część ciasta dopóki nie zamarznie. Możesz użyć czegoś innego niż biszkopty , może wafle? I pewnie też będzie dobrze :) Myślę na głos, bo nie liczę kalorii, najważniejsze aby robiło się szybko i nie miało cukru.
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Emmi » ndz sie 20, 2017 11:17 am

Znalazłam jeszcze takie zdjęcie
Obrazek
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Tosia » ndz paź 22, 2017 5:09 pm

przepis z WP

Drożdżowe pierożki z dżemem. Proste ciasteczka, które rozpływają się w ustach - Przepis
Zdjęcie
www.kulinarnamaniusia.pl

Słodkie maleństwa, które idealnie pasują do kawy lub herbaty. Ich przygotowanie nie wymaga specjalnych umiejętności, a składniki łatwo kupić w każdym sklepie spożywczym. Sprawdzony przepis na drożdżowe ciasteczka z dżemem prosto z bloga "Kulinarna Maniusia".
Składniki

Ciasto:

60 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
1/4 l kwaśnej śmietany
3 szklanki mąki pszennej
250 g zimnego masła
cukier waniliowy

Dodatkowo:

jajko do posmarowania rogalików
cukier brązowy do posypania
dżem malinowy

Przepis

Drożdże rozetrzeć z cukrem i 1/3 szklanki śmietany i odstawić do wyrośnięcia. Na stolnicę wysypać mąkę, szczyptę soli i pokroić masło. Siekać nożem tak długo, aż powstanie kruszonka. Uformować z mąki i masła kopczyk, zrobić wgłębienie i wlać rozczyn z drożdży oraz resztę śmietany. Następnie szybko zagnieść ciasto i schować na całą noc do lodówki (zawinąć w folię). Ciasto wyciągnąć z lodówki i wyrobić, podzielić na 4 części, każdą z nich rozwałkować na placek i szklanką wykrawać koła. Z resztek ciasta ponownie zagnieść i rozwałkować, wykrawać koła. Na każdej części położyć łyżeczkę dżemu i zamknąć na pół jak pierożki i docisnąć brzegi widelczykiem. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Posmarować rozbełtanym jajkiem i posypać brązowym cukrem. Piec w nagrzanym piekarniku do 190 stopni, grzanie góra-dół przez 20 minut, aż się zarumienią. Studzić na kratce.
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Cebulka » czw paź 26, 2017 10:10 pm

I co Tosiu, zrobiłaś, dobre wyszły?
Ja próbowałam ze dwa przepisy w których drożdżowe zostawia się na noc w lodówce, ale mi nie podchodzą - wyczuwam wtedy jakiś taki alkoholowy aromat :/
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14920
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Cebulka » wt mar 03, 2020 1:21 pm

Tosia, dla ciebie (i wszystkich chętnych) przepis na smakowitą BABKĘ KOKOSOWĄ :)

Składniki:
4 jajka
1 szklanka cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 kostka margaryny
0,5 szklanki mąki ziemniaczanej
1 szklanka mąki pszennej
100 g wiórków kokosowych

Żółtka oddzielamy od białek. Białka ubijamy na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodajemy cukier i żółtka i jeszcze ubijamy. Mąkę pszenną mieszamy z ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia i dodajemy po łyżce do masy jajecznej, delikatnie mieszając. Roztopioną (wrzącą) (spokojnie, podobno tak ma być i nic sie nie dzieje złego) margarynę dodajemy do ciasta i mieszamy a na końcu dodajemy wiórki kokosowe i delikatnie znów mieszamy. Pieczemy w 170 stopniach około 40-50 minut (z termoobiegiem 160 stopni)

Dekorujemy lukrem i skórką pomarańczową.

Wychodzi świetna, wilgotna i smakowita, polecam [kciuk2]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14920
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: zomarel » wt mar 03, 2020 3:52 pm

[cook] Dziękuję Cebulko,na pewno skorzystam z przepisu,bo moja rodzina lubi ciasta z kokosem :D .To ze zdjęcia też znika w mgnieniu oka :D
20200303_113520.jpg
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Tosia » pt mar 13, 2020 12:59 pm

Ewuś dzięki :*
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: zomarel » pn wrz 28, 2020 6:56 pm

autor: Yennyfer » śr cze 10, 2020 1:24 pm

Jak może wiecie, kocham rabarbar, a to jest moje tegoroczne odkrycie - z moich wypieków przepis na tzw rabarbarotkę. Pyszna jest. Przepis poniżej wrzucam oryginalny, a tu daję moje uwagi.
Po pierwsze nie daję truskawek, raz dałam i stłumiły mi smak rabarbaru. Wolę już malinami. Ale najlepsiejszy jest sam rabarbar, wtedy nie dodaję do nadzienia soku z cytryny. Daję też więcej rabarbaru niż w przepisie. I jak już wszystko puści mi sok, to odcedzam, ale tak solidnie, potem jeszcze raz zagotowuję i dopiero wtedy wlewam skrobię. Nadzienie jest zwarte, jak jest więcej soku to jest luźniejsze, smaku i wyglądu nie psuje, ale jest gorzej kroić. Ciasto proste jak budowa cepa, robi się szybko, tylko nadzienie trzeba wcześniej podszykować.

I przepis

Delikatne i puszyste ciasto (z jabłecznika) z nowym rabarbarowym nadzieniem! Rabarbarotka nawiązuje po prostu do puszystej szarlotki, a z wiadomych względów nie mogłam tego ciasta nazwać jabłecznikiem ;). Ciasto jest cudowne, mocno wilgotne, wspaniale owocowe. Mimo, że to spora blacha ciasta, znika w ciągu jednego popołudnia. Bardzo polecam!

Składniki:

5 dużych jajek
3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków
120 ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego
50 ml mleka
250 g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Jajka (bez rozdzielania na białka i żółtka) i cukier umieścić w misie miksera i ubić na gęstą, jasną pianę, która 3-krotnie zwiększy swoją objętość. Wlewać strużką olej, następnie mleko, powoli, dalej ubijając. Mąkę z proszkiem – przesiać bezpośrednio do ciasta i wymieszać z pianą przy pomocy szpatułki. Powinno powstać średnio gęste i mocno napowietrzone ciasto z wyraźnymi pęcherzykami powietrza (podobne do biszkoptu, ale bardziej gęste).

Połowę ciasta wlać do formy 24 x 34 cm wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Wyrównać. Piec w temperaturze 175ºC przez około 15 minut lub do momentu zarumienienia się ciasta. Sprawdzić przy dotyku – ciasto powinno być prawie upieczone, nie surowe i nie rzadkie. Wyjąć z piekarnika i wyłożyć nadzienie rabarbarowe (przepis poniżej), wyrównać. Na nadzienie przelać resztę ciasta, wyrównać. Piec kolejne 30 minut w temperaturze 175ºC lub do tzw. suchego patyczka.

Wyjać z piekarnika, całkowicie wystudzić (nadzienie musi się ‚związać’, jak w przypadku szarlotki), polukrować i pokroić na kwadraty.

Nadzienie rabarbarowe:

900 g rabarbaru pokrojonego w 2 cm kostkę (rabarbaru nie obieramy)
200 g truskawek, przekrojonych na mniejsze kawałki
165 g (3/4 szklanki) cukru, lub trochę mniej
sok z połowy małej cytryny
1/3 szklanki skrobi ziemniaczanej

W większej patelni lub w garnku umieścić rabarbar, truskawki, cukier i sok z cytryny. Doprowadzić do wrzenia i pogotować przez kilka minut do lekkiego zmięknięcia rabarbaru (nie powinien się jednak rozgotować całkowicie, ma dalej zachowywać kształt).

W osobnym kubeczku wymieszać skrobię z kilkoma łyżkami zimnej wody (trzeba dodać tyle wody, by dało się swobodnie wymieszać mieszankę). Dodać do miękkiego rabarbaru i wymieszać, zagotować, otrzymując kisiel. Zdjąć z palnika, wystudzić.

Lukier:

1 szklanka cukru pudru
3 łyżki wrzątku

Z cukru i wrzątku utrzeć lukier – grzbietem łyżki lub w mikserze. Konsystencję lukru należy regulować dodatkiem wody – jeśli jest zbyt gęsty dolać wody, jeśli zbyt rzadki – dodać cukru pudru.
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Yennyfer » wt maja 25, 2021 7:40 pm

https://www.mojegotowanie.pl/przepis/ci ... ruskawkowa


Składniki:

Biszkopt:
5 jajek,
1 szklanka cukru,
1 szklanka mąki,
1/4 szklanki mąki ziemniaczanej,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
Masa truskawkowa:
90 dag mrożonych truskawek + 3/4 szklanki wody,
2 galaretki truskawkowe,
2 budynie śmietankowe bez dodatku cukru + 3/4 szklanki wody,
1 szklanka cukru,
Bita śmietana:
1/2 l kremówki,
3 łyżki cukru pudru,
4 śmietan-fixy
+ 100 g pokruszonych herbatników

Biszkopt: Białka ubić na sztywno, dodać cukier i połączyć. Ubitą pianę wymieszać z żółtkami. Mąki przesiać razem z proszkiem do pieczenia. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia, przelać ciasto i piec ok. 30 min. w 175°C (z termoobiegiem). Moja rada: Zaraz po wyciągnięciu biszkoptu z piekarnika zrzucić go z wys. 50 cm na podłogę (biszkopt wtedy nie opadnie). Po wystygnięciu delikatnie oberwać górną warstwę biszkoptu (tzw. "skórka")
Masa truskawkowa: Do garnka wlać 3/4 szklanki wody, dodać zamrożone truskawki i cukier. Zagotować do miękkości, a następnie podusić. Ponownie zagotować, dodać dwie galaretki i wymieszać. Budyń rozcieńczyć w wodzie, dodać do masy truskawkowej. Chwilę gotować. Odstawić, poczekać, aż stanie się letnia (prawie zimna) i znacznie zgęstnieje. Przełożyć na biszkopt i równomiernie rozprowadzić. Bita śmietana: Kremówkę ubić, dodać cukier puder i śmietan-fixy. Przełożyć na masę truskawkową, a następnie pokruszyć herbatniki. Schłodzić i przechowywać w lodówce.

Pyszne ciasto. Z tym, że ja herbatniki, najlepiej czekoladowe układam na tężejącą masę owocową (robiłam z truskawkami, agrestem i malinami), na to dopiero bita śmietana ubita z moscarpone, a na to starta czekolada.
Awatar użytkownika
Yennyfer
Weterani
 
Posty: 1374
Rejestracja: pn lut 09, 2009 6:34 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Cebulka » pn cze 14, 2021 9:44 pm

Masa truskawkowa z galaretką z budyniem [szok] Takiego połączenia to jeszcze nie próbowałam [skrob]
Ale może kiedyś się skuszę (pewnie trochę przerobię po swojemu ;) ) bo mnie to zaintrygowało!
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14920
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Tosia » śr cze 16, 2021 8:06 am

u nas ostatnio schodzi babka z tego przepisu https://www.mojewypiekiinietylko.com/20 ... -mlekiem-w
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Re: Wasze ulubione ciasta.

Postautor: Yennyfer » śr cze 16, 2021 4:45 pm

Ewcia, ja tez nie mogłam sobie wyobrazić jak to smakuje, jak to w ogóle zrobić i do tego jeszcze zagotowana galeretka... Ale smakuje pysznie. W tym roku planuję z czereśniami lub wiśniami zrobić.
Awatar użytkownika
Yennyfer
Weterani
 
Posty: 1374
Rejestracja: pn lut 09, 2009 6:34 pm

Poprzednia

Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron