Co to za zaraza?

... czyli nasze obserwacje z ogródka

Postautor: Baś_22 » wt cze 14, 2011 9:59 am

gruby miś pisze:
tomicron pisze: do czego to może służyć [?]


w bajce o pszczółce mai jakiś owad zatykał takimi wycinkami "dzbanki" z potomstwem!

Misiu siłą rzeczy jest na bieżąco z bajkami, to i ma wiadomości [brawo] [haha]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Emmi » ndz cze 19, 2011 7:50 am

Bajka o pszczółce Mai jest edukacyjna, bo jej przesłaniem jest zapoznanie dzieci ze światem owadów :) Mój syn do tej pory z niej pamięta o żuczku gnojaczku i toczenie kulek z ... ;) W ogóle pokochał wszelkie żuczki dzięki tej bajce :)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: tereklo » ndz maja 27, 2012 9:49 am

Na śliwce węgierce od strony wschodniej zrobiło się takie cóś:
Obrazek
Jak temu zaradzić? Co to jest?
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Postautor: tomicron » ndz maja 27, 2012 11:16 pm

To jakieś galasy - szpeciel albo coś w tym guście. Myślę że nie zrobi drzewu wielkiej krzywdy, a ewentualne zwalczanie to chyba w kwietniu... [rol]
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Postautor: tereklo » pn maja 28, 2012 4:58 am

Tomi, dziękuję.
Jak zwalczać wiosną to czym?
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Postautor: Cebulka » pn maja 28, 2012 8:38 am

Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Co to za zaraza?

Postautor: tereklo » czw maja 09, 2013 8:23 am

Na leszczynie - szkodnik czy choróbsko?

IMAG0634.jpg
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Co to za zaraza?

Postautor: tomicron » czw maja 09, 2013 9:09 am

Chodzi o te napompowane pąki ? Jeśli tak, to szpeciel podobny do tego na czarnej porzeczce. Zwalczanie podobne - usuwać pąki i opryskiwać magusem czy innym roztoczobójczym.
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Co to za zaraza?

Postautor: tereklo » czw maja 09, 2013 2:47 pm

Oj, tak podejrzewałam, ale nie sądziłam, że leszczyny toto też atakuje. Pooglądałam porzeczki rosnące nieopodal - czyste, ładne. A leszczyna pod orzechem włoskim rośnie.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Co to za zaraza?

Postautor: tomicron » czw maja 09, 2013 6:36 pm

... ten to bedzie wielkopąkowiec leszczynowy w odróżnieniu od porzeczkowego - bliscy krewni, ale żywiciele inni [mniam]
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Co to za zaraza?

Postautor: tereklo » czw maja 09, 2013 7:32 pm

Tomi, dzięki wielkie [prosi] jesteś wielki! [prosi]
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Co to za zaraza?

Postautor: ulotna chwila » wt cze 18, 2013 11:18 pm

a mi coś zżera miętę, co to takiego i jak to zwalczyć?
rozpanoszyło się na czubkach wzrostu, są takie czarne ziarenka i zielone małe larwy/robaki
(dlaczego w tym temacie nie mogę dodać zdjęcia bezposrednio z mojego pc?)
Mistrzyni w kocham Cię Misiu:-)
Awatar użytkownika
ulotna chwila
Weterani
 
Posty: 1182
Rejestracja: wt sie 04, 2009 5:18 pm

Re: Co to za zaraza?

Postautor: Cebulka » wt cze 18, 2013 11:24 pm

Z opisu wygląda mi to na poczciwe mszyce :D
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Co to za zaraza?

Postautor: tereklo » śr cze 19, 2013 5:14 am

ulotna chwila pisze:(dlaczego w tym temacie nie mogę dodać zdjęcia bezposrednio z mojego pc?)


Może plik za dużo waży?
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Co to za zaraza?

Postautor: ulotna chwila » śr cze 19, 2013 9:08 am

Tereklo, to chyba nie wina rozmiaru zdjęcia, bo już na etapie pisania posta pod spodem nie mam opcji "dodaj plik"

Cebulko jeśli to mszyca , to jakaś zmutowana, bo te larwy mają około 1 cm, nigdy wcześniej nie widziałam takiej wielkiej mszycy , nawet moja mama się poddała i pojęcia nie ma co to jest [skrob]
Mistrzyni w kocham Cię Misiu:-)
Awatar użytkownika
ulotna chwila
Weterani
 
Posty: 1182
Rejestracja: wt sie 04, 2009 5:18 pm

Re: Co to za zaraza?

Postautor: tomicron » śr cze 19, 2013 10:20 am

W sumie nieistotne co to za konkretnie gatunek - chyba, że chcesz do tego podejść naukowo ;) Ja bym obstawiał jakieś gąsienice, których pełno na niektórych gatunkach roślin... "Gąsienice motyli, błonkówek i chrząszczy żerują na liściach i powodują powstawanie tzw. gołożerów bądź szkieletują liście. Należy pamiętać, że niektóre gąsienice żerują nocą i trudno jest wówczas zobaczyć co zjada nasze rośliny.
Roślinę należy opryskać preparatem Karate Zeon 050 CS, w momencie masowego wylęgania się gąsienic." [Zielonyogrodek.pl]
Karate to nie jedyny środek, ale uniwersalny, skuteczny i ze wszystkich pyretroidów najmniej szkodliwy dla pszczół [pomysl]
PS. te czarne "ziarenka" to pewnie ich gówienka :/
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Co to za zaraza?

Postautor: tuurma » śr cze 19, 2013 4:21 pm

Tez mi to zre miete do golego szkieletu obgryza. Bardzo jest ladne, pokrywy skrzydel i w ogole caly metalik jasnozielony, mieniacy sie w swietle. No przeciez nie bede pryskac miety, bogowie!
Poza tym mam wysyp poskrzypki cebulowej, zwlaszcza na liliach, jedna mi zezarly na amen, suchy badyl zostal, inne w roznym stadium obzarcia i zlamalam sie i wytoczylam ciezkie dziala, dorosle poskrzypki moge zbierac i rozdeptac, ale tych ich obesranych larw sie maksymalnie brzydze :( Za to, odpukac, jakos malo mszyc, wystarcza mi zwalczanie mechaniczne temi recamy :)
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Re: Co to za zaraza?

Postautor: Cebulka » czw cze 20, 2013 10:33 pm

Ooo, ten jasnozielony metalik też mam, i mam obgryzione liście na śliwach [!] Drań jeden [zly]

Właśnie miałam napisac, że u mnie poskrzypka na potęgę wcina czosnek i szczypiorek i czy to normalne czy ja mam bandę zmutowanych robali u siebie [rotfl]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Co to za zaraza?

Postautor: zomarel » czw cze 20, 2013 10:53 pm

O,jasny zielony metalik jest też na mojej mięcie,ale tylko na tej popularnej pieprzowej,pozostałe są czyściutkie [wnerw],o taki
Obrazek
Ostatnio zmieniony śr cze 26, 2013 9:11 am przez zomarel, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Co to za zaraza?

Postautor: tereklo » czw cze 20, 2013 10:58 pm

A to poskrzypka nie tylko liliolubna?

U mnie wczesny czosnek (na jednej rabacie z zimowym) wygniwa od korzeni tzn odgniły mu korzonki, zimowy ma sie dobrze. Choroba czy nadmiar wilgoci?
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Co to za zaraza?

Postautor: tomicron » pt cze 21, 2013 8:43 am

No tak mięta, że tego... surowiec zielarski ? [glupek] Jestem pewnie jednym z niewielu na Eko, który traktuje miętę w zasadzie jako roślinę ozdobną [lol]
A chrząszczy objadających liście w tym roku wysyp jest - zielone jasne zielone ciemne, brązowe metaliki, czarne w paski i inne tałatajstwo :/
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Poprzednia

Wróć do Zdjęcia chorób i szkodników

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości