Strona 1 z 8

Byliny.

Post: ndz lut 04, 2007 11:18 pm
autor: Onaela
Dzisiaj przedstawię Wam jedną z moich ulubionych bylinek-Ostróżkę.Jest ona jedną z nieodłącznych,najpiękniejszych roślin wiejskiego ogrodu.Do niedawna znane były tylko odmiany o kwiatach w różnych odcieniach koloru niebieskiego.Obecnie można juz spotkać kwiaty w kolorze różowym,białym,a nawet żółtym czy czerwonym [shock]
Roślina ta praktycznie rośnie na każdej glebie,choć preferuje stanowiska słoneczne,przepuszczalne i umiarkowanie suche.Kwitnie od czerwca do lipca i powtarza kwitnienie jesienia(jednak juz nie tak obficie).Jest całkowicie mrozoodporna,ochoczo sie rozsiewa,mozna takze dzielić duze kępy rośliny na wiosnę.
Jej piękne ,groniaste kwiatostany potrafią dorastać do 2 m!!!
Niestety,są tak cięzkie,ze wymagają przywiazywania do palików lub innych podpór-w przeciwnym razie mogą sie połamać [cry] Obrazek Obrazek Obrazek

Post: pn lut 05, 2007 10:09 am
autor: lucysia
W tym roku zaplanowałam sobie ogródek za domem:w tle ostróżka :!: ,potem róże rabatowe ,które rosną już ze 2 latka,a przed nimi lawenda.Pomiędzy wysiane gożdziki.Gożdzków mam w tym roku tyle,że słóży mi zamiast ściółki!Jest to długi ogródek od str.południowej,aha zaplanowałam jeszcze ogrodzić go malutkim żywopłocikiem z bukszpanu.
Wysieję sobie ostróżkę właśnie niebieską,będzie pięknie!

Post: pn lut 05, 2007 10:19 am
autor: Baś_22
Onaelu masz rację ostróżki są piękne i poza malwami, rudbekią nagą i floksami nieodłącznie kojarzą mi się z ogrodem Babci :) Poniżej prezentuję moje:)
Obrazek Obrazek

Post: pn lut 05, 2007 10:22 am
autor: lucysia
Och,Basiu białe też są piękne,ale ja mam w planach żółty dom i nie będzie kontrastu.A szkoda!

Post: pn lut 05, 2007 10:25 am
autor: Onaela
Basiu miła-masz białą Ostróżkę???? :shock: proszę.......szukam jej od dawna :(

Post: pn lut 05, 2007 10:45 am
autor: Baś_22
Onaela - chętnie się podzielę tylko jak mam to zrobić i kiedy?

Post: pn lut 05, 2007 7:35 pm
autor: Onaela
Basiu-ostrózki rozsadza sie na wiosne,jak tylko ruszy wegetacja.Poniewaz rosną one bardzo szybko(do czerwca muszą urosnąć i zakwitnąć:) ),należy to robić jak najwcześniej.Myślę,ze początek kwietnia będzie OK.Na dzielenie karp bylin są 2 sposoby.
1)wbijasz szpadel w środek(lub blizej krańca,jeśli chcesz wykopac mniej niz połowę) kępy i delikatnie podważasz w kierunku brzegu kępki.Dla ułatwienia można obkopać wokół tej części rośliny,którą chcesz wyjać.

2) wykopujesz całą karpę,dzielisz na 2 lub wiecej części (szpadlem,wiem,to trochę barbarzyństwo jest)
i sadzisz w nowe miejsce.

Mozna oczywiście wysiewać z nasionek,ale wtedy musiałabym czekac 2 lata,az zakwitną:(

Post: czw lut 08, 2007 9:58 pm
autor: Onaela
Emmi-Liliowce omówiłyśmy w temacie roślin cebulowych,a powinny znależć sie tutaj-w bylinkach :) Oprócz liliowców chcę Ci polecić Irysy(Kosaćce).Też sa piekne,mają podobne wymagania jak Liliowce i kwitną niezawodnie co roku.Po przekwitnięciu,do samych mrozów ogród zdobią ich piekne,mieczowate liście Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Post: pt lut 09, 2007 10:40 am
autor: Emmi
Onaela//:) dzięki! Przepięne masz okazy. Ja nigdy takich ślicznych się nie docekałam, może za mało serca im wkładałam... ale Twoje są przepiękne :D
Słuszna rada, że ich sam pokrój może zdobić niejedną rabatkę. Ja tak się zastanowiłam nad tym, co napisasłaś, że mają te same wymagania co liliowce... hym... muszę pomyśleć,
natchnełaś mnie :D

Post: pt lut 09, 2007 11:13 am
autor: Baś_22
Wsród kosaćców, które mam na działce ciekawą odmianą jest kosaciec syberyjski niebieski. Onaelu, czy na Twoim zdjęciu nr 4 to też taka odmiana?

Obrazek

Na jesieni podzieliłam stare karpy kosacców żółtych niskich i innych i posadziłam w nowym miejscu razem. Do tej pory były "porozrzucane" po całej działce. Z niecierpliwością czekam, aby je zobaczyć :)

Post: pt lut 09, 2007 11:26 am
autor: Andrzej
Emmi pisze:Przepięne masz okazy. Ja nigdy takich ślicznych się nie docekałam, może za mało serca im wkładałam... ale Twoje są przepiękne :D


Jejjj... Emmi zgadzam się z Tobą w pełni.
Dech mi zapiera gdy widzę te wspaniałe lilie, liliowce, ostróżki i kosaćce u Onaeli :shock: Jedyne wyjaśnienie to chyba to, że do kwiatów trzeba meć rękę, a nie taką łapę jak ja :cry:

Post: pt lut 09, 2007 11:30 am
autor: saginata
Irysy zawsze mi siê podoba³y-mam odmiany niziutkie-wzd³uz wjazdu wygladaja wczesn± wiosn± jak zó³ty dywanik-a ostatnio zdoby³am te¿ niziutkie ale fioletowe :D

Post: pt lut 09, 2007 12:27 pm
autor: Onaela
Basiu-Irysy syberyjskie też mam.Takie jak Twoje i żółte,które mozna sadzić w oczku wodnym.
Natomiast ten,o który pytasz,to miniaturka Dorastają max do 30 cm,a pęd kwiatostanowy do 20).Nie znam jego nazwy i nie znalazłam nigdzie.Na uwagę zasługuje fakt,że kwiaty nie wyrastają ponad liście,ale mienią się wsród nich-jak przepióreczki w prosie :lol:
Dorzucę Co kępkę ,jak będę wysyłała krynię :)

Emmi,Andrzej,dzieki za słowa uznania :) .

Piękne odmiany,to mi dopiero zakwitną,dostałam ich całe mnóstwo jesienią od mojej przyjaciółki :wink: .Kochana dziewczynka!!! :) Obrazek Obrazek

Post: pt lut 09, 2007 12:36 pm
autor: Emmi
Andrzeju, podobnie ze mną.
Ja od dziecka byłam miłośnikiem roślin doniczkowych, niby ciągnie mnie do ziemi, ale żeby popielić, rozsadzić... nigdy nie zajmowałam się kompozycją czy aranżacją ogródka, który mam. Rzaczej pomijając to co zostało zmarnowane, czy niewysiane na nowo, to mój ogródek jest niezmieniony od nastu ładnych lat i nie dlatego, że jest doskonały, ale dlatego, że nigdy nie odczuwałam takiej potrzeby.
Odkąd siedzę w czasopismach ogrodowych, a przede wszystkim czytam nasz topiczek a na grządce podgląłam Wasze pomysły, to coś , jakby, może... może coś wyjdzie z tego mojego ogrodu :)?
Onaela//:) co zdjęcia to piękniejsze, dojrzałam kamienie ... :)

Post: pt lut 09, 2007 7:23 pm
autor: Onaela
Emmi,kamienie uwielbiam,podobnie jak Ty...... :)

Post: pt lut 09, 2007 8:26 pm
autor: wac
Szefie nie obrażaj sam siebie i nie wpisuj takich stwierdzeń - "że do kwiatów trzeba mieć rękę, a nie taką łapę jak ja ". My tutaj wszyscy obecni uważamy, że Ty masz najszczęśliwszą rękę do wszystkich roślinek na naszej planecie, a kto jest przeciwny takiemu stwierdzeniu to wac na spaniu każdemu wleje do buzi niesmaczną herbatkę. [szampan] [wac]

Post: pt lut 09, 2007 9:34 pm
autor: saginata
Wac-jeste¶ wielki :lol: -chocia¿ pijesz herbatkê a nie mleko :lol:

Post: sob lut 10, 2007 12:44 pm
autor: Emmi
:D
Wac//:) brawo!!! no nie sposób się z Tobą nie zgodzić :)
Saginata :lol: ale się uśmiałam

Piszcie, piszcie kochani i wstawiajcie fotki, nawet nie wiecie jak przynajmniej mnie porywacie ... może nie do działania, bo biało za oknem i czuję, że pierwszy mąż zawiózł by mnie do pani ,,uśmiechającej się,, na spotkanie, gdybym mu zakomunikowała, co by mnie wióżł na działkę z łopatą i gracką.... ale zaczynam widzieć mój ogród :lol:

Post: pn lut 12, 2007 4:34 pm
autor: saginata
Kupilam dzisiaj nasiona ostró¿ki-a j± wysiewa sie dopiero w maju-a ja juz chcialam :cry: Kupilam te¿ pierwiosnek storczykowy i co¶ co nazywa siê TRYTOMA<KNIFOFIA-te¿ byliny-spodobaly mi siê dwukolorowe kwiaty rurkowe zebrane w klosy-ale te kwiaty bêdê ogl±dala dopiero za rok :cry:

Post: pn lut 12, 2007 8:03 pm
autor: saginata
Anamario-a Ty ju¿ wysia³a¶ ostró¿kê-bo pisa³as,ze gdzie¶ teraz bedziesz wysiewaæ?Nie wiem czy tak mo¿na-sama najchetniej bym juz wysia³a-ale na opakowaniu pisz±,¿e w maju :cry:

Post: pn lut 12, 2007 8:17 pm
autor: wac
W maju, w maju i tak zakwitnie pierwszy raz dopiero w przyszłym roku. [wac]

Post: pn lut 12, 2007 8:26 pm
autor: saginata
Tak my¶la³am :cry: -ale mia³am nadziejê,¿e kto¶ zna jakies magikum przy¶pieszantum-i hop-juz w tym roku kwiaty :lol:

Post: pn lut 12, 2007 8:31 pm
autor: Anamaria
Wysiałam do skrzyneczki w domu, bo długo kiełkują, w maju po ogrodnikach przesadzę sadzonki do gruntu. Zakwitną w przyszłym roku, no chyba, że by była taka długa jesień jak ostatnia, to kto wie???

Post: pn lut 12, 2007 9:08 pm
autor: Onaela
Saginato-sprawdz te Ostróżki :) Czy to sa jednoroczne,czy byliny....
Jak jednoroczne,to zakwitną w tym roku jeszcze-choć to nie to samo,co bylinki.......

Post: pn lut 12, 2007 9:46 pm
autor: saginata
Sprawdza³am-byliny-chcia³am siê nimi d³uzej nacieszyæ bo piekne :D

Post: śr lut 14, 2007 4:38 pm
autor: saginata
Dzisiaj kupi³am nasiona malwy o pe³nych kwiatach-kolor-nowo¶æ-ciep³a czerwieñ-nie ¿aden ró¿ czy bordo -taki ¶liczny czerwony-ju¿ sie nie mogê doczekac-a kwiaty te¿ za rok-ale poczekam :D
Mam ju¿ jasny ró¿,ciemny i bordo-wszystkie ³adne-ale ta czerwieñ...ach..

Post: pt lut 16, 2007 10:46 am
autor: saginata
I teraz nie wiem jak post±piæ-ka¿dy robi inaczej ,sieje w innym terminie.Nie wiem czy poddawaæ nasiona stratyfikacji[lawendê,pierwiosnek storczykowy]-a je¶li tak,to kiedy?

Post: pt lut 23, 2007 9:23 am
autor: saginata
Ju¿ nie czekam d³u¿ej-wysia³am lawendê i wstawi³am do lodówki-co bêdzie,posia³am te¿ malwê,my¶lê ,¿e wysiejê ostró¿kê-Anamario-jak siê ma twoja-czy ju¿ powschodzi³a?
Mam jeszcze piêkny pierwiosnek storczykowy- pisze na nim aby wysiaæ i na trzy tygodnie w ch³odne miejsce-czy zrobiæ tak jak lawendê-tylko na 3 tygodnie-a nie na 6?

Post: pt lut 23, 2007 9:37 am
autor: Andrzej
Saginatko, nie pamiętam teraz czasu stratyfikacji Lawendy (robiłem to dwa lata temu i od tamtej pory mam tyle krzewów, że długo jeszcze ie będę jej wysiewał) ale te dane na pewno są w opracowaniu naszych rozmów z Kafe.
PoproszęCebulkę, by to odnalazła
A może ktoś inny ma je "na wierzchu"?

Jeśli nie, to nic się nie stało, bo optymalne zakończenie okresu stratyfikacji poznasz po... kiełkowaniu nasion w lodówce !
Daj im potem dużo światła i po kilku tygodniach przepikuj do pojedyńczych mikrodoniczek (ja stosowałem palety po 120 sztuk) i ustaw najlepiej w tunelu lub innym ciełym miejscu na dworze.

Post: pt lut 23, 2007 9:44 am
autor: saginata
Dziêki-palet te¿ u¿ywam-do pikowania sa³aty,papryki czy pomidorow[dobieram wielko¶æ do ro¶linki]
Zrobiê jak piszesz Szefie :D

Post: wt lut 27, 2007 5:33 pm
autor: Emmi
Przeglądając notatki, trafiłam wzmiankę ...
Dla wszystkich bylin bardzo korzystne jest sąsiedztwo z rumiankiem pospolitym i dziewanną

Post: wt lut 27, 2007 7:46 pm
autor: Anamaria
A oto kwiatki jakie już posiałam na parapecie. Ach, żeby mi się tak udały jak te na fotografiach... (w kolejności: rozwar, tojeść, ostróżka, lewkonie)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek