Byliny.

Nasiona, siew i pielęgnacja

Postautor: Emmi » sob maja 12, 2007 12:36 pm

Mam pytanie na temat niezopominajek. To że są niebieskie to wszyscy wiedzą, mam już również białe i bardzo mi się podobają, ale ostatnio na działkach trafiłam różowawe. Czy ktoś coś wie, na temat różowawych niezapominajek?
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Cebulka » ndz maja 13, 2007 2:42 pm

Wiem tyle że są - u mojego dziadka widziałam że rosną "na dziko", musiały sie w zeszłym roku wysiać. Ale nie wiem, czy to inny gatunek i można dostać nasionka, czy to jakaś nieprzewidywalna modyfikacja genetyczna...? Śliczne są - akurat nie zrobiłam zdjęcia, a zamierzałam :/
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Anamaria » ndz maja 13, 2007 10:37 pm

Są różowe niezapominajki, są i białe no i tradycyjne niebieskie. Mam je wszystkie. W tym roku najwięcej się wysiało różowych. Muszę wreszcie się "szarpnąć" na cyfrówkę, żeby Wam jakoś moje roślinki pokazać.
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: Onaela » ndz maja 13, 2007 11:00 pm

Cebulko-moim zdaniem to jest właśnie-jak to pięknie nazwałaś-"nieprzwidywalna mutacja genetyczna" [lol] Przemawia za tym fakt,ze na jednej roślinie zaobserwowałam kwiaty koloru różowego i niebieskiego :)

A 15 maja mamy Świeto Niezapominajki [lol] [lol] [lol]
Trzeba wybrać kilka zdjeć i uczcić swieto :)
A wac naleweczke przygotuje [lol] [wac]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Cebulka » ndz maja 13, 2007 11:02 pm

O, ja mam jedno [lol]
Wprawdzie to nie niezapominajka jest głównym tematem zdjęcia ale występuje tam i myślę że się nada ;)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: saginata » sob maja 19, 2007 3:46 pm

A ja mam jedn± tak± bylinê -dosta³am j± od bratowej,nazywamy j± ogrodow± konwali±-ale taka nazwa nigdzie nie wystêpuje.Mo¿e kto¶ z was ma co¶ takiego????
[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=382f6f5b2ce3bb3a][img:bbb0a416de]http://images21.fotosik.pl/307/382f6f5b2ce3bb3am.jpg[/img:bbb0a416de][/URL]


To ta wysoka ro¶lina z powycinanyni li¶æmi i bia³o-zielonymi dzwoneczkami u do³u.
saginata
 

Postautor: wac » sob maja 19, 2007 6:27 pm

Według mnie to konwalia - mutant. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: saginata » sob maja 19, 2007 6:29 pm

[lol] [lol] [lol] -a znalaz³e¶ takie has³o gdziekolwiek-bo ja nie .
saginata
 

Postautor: Baś_22 » sob maja 19, 2007 10:51 pm

Saginatko - ta roślinka to KOKORYCZKA WIELOKWIATOWA :) Jak wpiszesz hasło w google to znajdziesz tam więcej informacji.
Mam ją też u siebie od niedawna. Dostałam sadzonkę od Mikroska w kwietniu tego roku i już mi pięknie kwitnie :)

Obrazek
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Onaela » sob maja 19, 2007 11:02 pm

Tak-Basia ma rację-to Kokoryczka :) .U mnie tez właśnie kwitnie i wyglada bardzo tajemniczo [shock] .Ja również dostałam ją od Mikroska w ubiegłym roku-u mnie już sie pieknie rozrosła :) Strasznie fajnie wyglada jak wychodzi z ziemi i rosnie-takie smukłe maczugi :)

.Podobna występuje w naszych lasach,ale ta ogrodowa jest bardziej okazała-moja ma wysokość chyba ponad 0,5m [!] Lubi stanowiska półcieniste.
U mnie tworzy piękną parę z Serduszką okazałą Alba(o białych kwiatach).
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: saginata » ndz maja 20, 2007 6:40 am

Dziêki-bardzo podoba mi siê ta moja ro¶linka -ale dobrze wiedzieæ co siê ma :D
saginata
 

Postautor: Cebulka » ndz maja 20, 2007 7:58 am

Obiecałam przecież zdjęcie z niezapominajką... :D
Obrazek
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: wac » ndz maja 20, 2007 10:22 am

Rzeczywiście niezapominajka, przecież musi pamiętać gdzie schowała orzeszki [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: Onaela » ndz maja 20, 2007 9:43 pm

Hihihihi [lol]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Cebulka » pn maja 21, 2007 6:48 am

Jeśli o to chodzi to straszna z niej zapominajka...

Dziadzio ma na ogrodzie dwie oswojone wiewiórki, przychodzą na orzeszki (laskowe i włoskie, ale łupane specjalnie dla nich i kładzione na specjalnym 'słupku'), biorą je nawet z ręki, a jak nie ma to się awanturują, tupią, stukają w szybę żeby wejść do domu (orzechy dla nich są na parapecie w domu i juz to odkryły [lol] )

A jesienią to z tymi orzechami po prostu przesadzały, na koniec to już przestaliśmy je karmić, by zapobiec straszliwej inwazji leszczyny której spodziewaliśmy się na wiosnę - wszystkie orzech lądowały zakopane w grządkach, trawniku, basenie... [lol]

Jak chcecie to wkleję jeszcze parę zdjęć tych łobuzic :D
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: minimisia » wt maja 22, 2007 2:34 pm

Cebulko śliczne zdjecie
minimisia
Weterani
 
Posty: 85
Rejestracja: czw mar 01, 2007 4:42 pm

Postautor: Cebulka » śr maja 23, 2007 10:42 am

Dzięki Minimisiu [tuli]
Z tym że kompozycja nie jest moją zasługą właściwie, wyszło tak ładnie przez przypadek ;)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Weigela » śr maja 23, 2007 9:25 pm

Ale fajnie,że akurat trafiłaś na ten przypadek [haha]
Awatar użytkownika
Weigela
Weterani
 
Posty: 549
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 3:46 pm

Postautor: Onaela » śr maja 23, 2007 9:44 pm

Ostatni dzwonek,żeby wkleić zdjęcia z niezapominajkami,bo maj niebawem sie skończy :) Obrazek Obrazek Obrazek
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Weigela » śr maja 23, 2007 11:12 pm

Onaelu,tak mi się podobają te dwa zdjęcia z łanami niezapominajek.Chciałam je powiększyć,ale nie chcą mi się załadować :(
Awatar użytkownika
Weigela
Weterani
 
Posty: 549
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 3:46 pm

Postautor: Weigela » śr maja 23, 2007 11:14 pm

Jutro spróbuję jeszcze raz,może uda mi się zobaczyć co tam jeszcze rośnie u Ciebie :D
Awatar użytkownika
Weigela
Weterani
 
Posty: 549
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 3:46 pm

Postautor: saginata » czw maja 24, 2007 5:44 am

Czy¿by na tym ostatnim zdjêciu- z kamieniami- pod niezapominajkami by³o co¶ ukryte????Mo¿e szambo tak super zamaskowane???Szkoda,ze moje na takim s³oñcu-ale co¶ podpatrzê,przemy¶lê :)
saginata
 

Postautor: Onaela » czw maja 24, 2007 7:57 am

Nie Sagi- szambo jest w innym miejscu,niestety widoczne :(

Wejgello-niezapominajek mam całe łany porozrzucane po całym ogrodzie :)
Mnie zdjecie otwiera sie,nawet 2 razy sie powiększa.Na zdjeciach jest cienista rabata na górce pod jesionem.Zarosnięta bardzo,choć na razie tylko niezapominajki kwitną :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Cebulka » czw maja 24, 2007 8:33 am

Piękne te niezapominajki...Powiedzcie, po kwitnieniu się je wyrzuca po prostu bo zamierają? W jakim mniej więcej czasie znikają z grządki - koniec maja, czerwiec, czy dłużej?
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: saginata » czw maja 24, 2007 11:20 am

hmmm-pomyli³am siê co do szamba-tak mi jako¶ siê wydawa³o...
a ja swoich niezapominajek nie wyrzuca³am-i zakwit³y znowu w tym roku :)
saginata
 

Postautor: Cebulka » czw maja 24, 2007 2:10 pm

Ale chyba nie te same, tylko nowe które się wysiały, prawda?
Bo jeśli twierdzisz że niezapominajki są wieloletnie to to burzy mój ustalony porządek wszechświata ;)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: saginata » czw maja 24, 2007 6:20 pm

Niezapominajka (niezabudka) (Myosotis - dos³ownie "mysie uszko" z greckiego mys - mysz i us - ucho) - rodzaj nale¿±cy do rodziny ogórecznikowatych. Wystêpuje w stanie dzikim w umiarkowanych strefach Europy, Azji, Ameryki Pó³nocnej, Ameryki Po³udniowej, Australii, Afryki. Liczy 50 gatunków.Spis tre¶ci [ukryj]
1 Charakterystyka
2 Systematyka
3 Zastosowanie
4 Ciekawostki
5 Zobacz te¿
6 Przypisy


Charakterystyka
Pokrój
[b:928891e390]Ro¶lina roczna, dwuletnie, byliny, krótko ow³osione.[/b:928891e390]

To z Wikipedii-a mnie siê wydaje ,¿e u mnie ro¶nie ten sam krzaczek-w tym samym miejscu-tylko jakby siê rozrós³ [?]
saginata
 

Postautor: Onaela » czw maja 24, 2007 10:39 pm

Piekna dyskusja o niezabudkach [lol]
Cebulko-są niezapominajki -byliny,ale to juz nie to samo [cry] .Widziałam to-to u znajomej w ogrodzie-liscie wielkie,kwiatów mniej niz u naszych zwyczajnych dwuletnich-,dużo wyższe-słowem nic pieknego :?

Sagi-to co Ci wpadło w oko na moim zdjęciu,to schodki zrobione z podkładów kolejowych-myślałaś pewnie,ze to pokrywa szamba :D
Na tej górce oprócz niezapominajek jest cały misz-masz.Warunki tam nieciekawe,bo cień od wielkiego jesiona i pod nasypaną ziemią jest położona folia budowlana,bo korzenie jesiona przerastały ziemię i nic nie chciało rosnąć [cry] .
A rosną tam funkie,marcinki(2 odmiany)tojad,firletka,paprocie.liliowce,omieg,zawilce leśne,hortensja pnaca(marudzi coś :( ),żeniszek,no i morze niezapominajek :)
Niestety-kwitną one tylko w maju-własnie juz powoli kończą kwitnienie i trzeba je powyrywać,bo robia sie brzydkie [cry] .Poza tym często są atakowane przez mączniaka-im juz nie zaszkodzi,ale moze sie przenieść na inne rosliny,dlatego nie należy zwlekac zbyt długo z ich usuwaniem.I w żadnym razie nie na kompost !!!
Z całą pewnoscia juz zdążyły sie wysiać i w przyszłym roku znów w maju będzie WIELKI BŁĘKIT :D :D :D
Ostatnio zmieniony pt maja 25, 2007 10:42 am przez Onaela, łącznie zmieniany 1 raz
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Cebulka » pt maja 25, 2007 7:19 am

Onaelu - niezły pomysł z tą folią i nasypaniem górki [lol]
Czy folię dziurkowałaś żeby był przepływ wody? Czy też korzenie jesiona by poszły "pod górę' gdyby mogły? A folia jest na powierzchni ziemi czy trochę wkopana?

Chyba widziałam kiedyś te niezapominajki bylinowe - mają ciemniejsze kwiaty, prawda?

Ale tych pytań... :/
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Emmi » pt maja 25, 2007 12:22 pm

Wydaje mi się, że niezapominajki traktuje się jako wieloletnie, bo same się wysiewają rok rocznie i po prostu sobie są i są i są... :D
Ja długo trzymam przekwitłe, aby na pewno nasionka dojrzały i się rozsypały :D
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Onaela » pt maja 25, 2007 10:02 pm

Ale "byka"strzeliłam" w swoim ostatnim poście [oops] .Tak to jest,jak piszę sie po nocy,zamiast spać ;)

Cebulko-co do koloru niezapominajek,to chyba bylinowe nie są ciemniejsze-przynajmniej tak mi się wydaje ,ale głowy nie dam [cry]

Jeśli zaś chodzi o folię pod górka,to nie jest wkopana ani podziurkowana.Gdyby była podziurkowana,jesion natychmiast poprzerastałby ziemię :(.Tak było pierwszego roku,gdy wymyśliłam sobie ta cienista górkę ze schodkami.Po 3 miesiacach cała wywrotka ziemi była gęsto poprzerastana korzeniami jesiona,ze szpadla nie mozna było wsadzić [shock] .Rosliny zaczęły marnieć i usychać.W następnym roku wpadłąm na pomysł z folią i jak widać sprawdził sie nieżle.Sama nie byłam do niego zbyt przekonana,bo wiadomo-brak odpływu wody,ziemia zakwaszona....,ale tytułem eksperymentu wybrałam rośliny o małych wymaganiach co do podłoża i stanowiska.I tak rosna sobie dzielnie juz z 6 lat chyba....Najmniej fajnie mają te rosliny na dole-20 cm ziemi i folia zawinieta na rolborder. [cry] Ale jak na razie nie buntuja sie głosno :D
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Onaela » sob maja 26, 2007 10:33 pm

Dla miłośniczek maków przedstawiam ponizsze zdjecia.Ja przyznam szczerze,ze je lubię,ale nie darzę szczególnym sentymentem,bo szybko przekwitają i nie nadają się na kwiaty do wazonu [cry] Obrazek Obrazek
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kwiaty w ogrodzie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości