Tulipany

Nasiona, siew i pielęgnacja

Postautor: Susane » pn maja 10, 2010 8:31 pm

saginata pisze:Tuurma-kota sobie zafunduj-a najlepiej dwa-wtedy nornice będą lezały u drzwi domu-a nie grasowały w tulipanach :D


Tuurma,jakby co to u mnie 5 kociaków do wydania,przyszły na świat 5 maja.Moja Sisi-mamusia na całego,ale śliczne te maleństwa są :)
Awatar użytkownika
Susane
Weterani
 
Posty: 247
Rejestracja: pt lut 19, 2010 10:39 am

Postautor: tuurma » pn maja 10, 2010 9:07 pm

Po namyśle wolę chyba nornice :)
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: saginata » wt maja 11, 2010 6:01 am

Te¿ zwierz±tko-tylko troszkê mniejsze od kota [haha]
saginata
 

Postautor: Onaela » wt maja 11, 2010 9:34 am

[lol] Ale to zwierzątko nie da sie pogłaskać ;) :D

A tak na serio Tuurmo,to radzę coś z nimi zrobić,bo to świństwo się rozmnaża w zastraszającym tempie [zly] Odstraszacze są chyba niezłe,ja mam solarny ,ale dopiero od dwóch tygodni.Na razie nie widzę żadnych nowych dziur [rol] .Ale za to ślimaki...ech... ogrodnikowi to zawsze wiatr w oczy :?
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: cicho_borowska » wt maja 11, 2010 9:42 am

A u mnie nie lubią rosnąć. Chyba ziemia za kwaśna czy coś. Posadziłam trzy cebulki w donicy z inną ziemią i te urosły. Piękne były, żółto- pomarańczowe, pełne, jak peonie wyglądały. Te, które są wsadzone w bezpośrednio na rabatce, są maleńkie i nim się rozwiną kwiaty w pakach usychają. :?
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: beza » wt maja 11, 2010 9:36 pm

Borosiu, może podsyp je nawozem do roślin cebulowych, teraz jak już przekwitły. Właśnie jak przekwitły pobierają składniki pokarmowe z liści i budują cebulkę na przyszły rok. Od tego, "co teraz" zależy kwitnienie w przyszłym roku.
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: tuurma » wt maja 11, 2010 11:42 pm

Wiesz, Borosiu, że może jest coś na rzeczy z tą ziemią - u mnie przecież też kwaśna, a tulipany wolą piaszczystą i wapienną. Bo nawet te, co przeżyły wyraźnie są gorsze niż w zeszłym roku.

Tak się zbieram do wydania walki nornicom, ale - nic nowego pod słońcem - nie ogarniam kuwety!!! [lol]
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: Tosia » śr maja 12, 2010 5:05 am

tuurma pisze:Wiesz, Borosiu, że może jest coś na rzeczy z tą ziemią - u mnie przecież też kwaśna, a tulipany wolą piaszczystą i wapienną. Bo nawet te, co przeżyły wyraźnie są gorsze niż w zeszłym roku.

Tak się zbieram do wydania walki nornicom, ale - nic nowego pod słońcem - nie ogarniam kuwety!!! [lol]


Turmo tulipany zdecydowanie lubią ziemię lekką, dlatego posadź je na skalniaku będą miały mniej wody która w nadmiarze im szkodzi bo gniją.Kiedy sadziłam tulipany do donic wyczytałam że nie że nie powinny być podlewane a po przekwitnieniu jeszcze mniej tylko żeby w ziemi miała wilgoć, no trzeba je wtedy dokarmiać i przestać jak liście zaczynają zasychać i coś w tym było bo te w donicach kwitły super a na rabatce gdzie było za sucho dla innych kwiatków i trzeba było podlewać cebulki marniały, często po wyjęciu z ziemi były już zgniłe :( A i na skalniaku mniej nornic bo tam sucho a one zdecydowanie lubią więcej wilgoci.

A co do walki z nornicami , to kota, najlepsza ochrona [lol]
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Postautor: tuurma » śr maja 12, 2010 12:01 pm

Niestety, mam już dość menażerii, żeby teraz jeszcze jeździć z kotem do kompletu :)

Tulipany sadzę tylko w najsuchszych i najwyżej położonych miejscach, a i tak... szkoda gadać, trzeba się po prostu przestawić na co innego, ewentualnie ze 20 co roku dokupić nowych i liczyć się ze stratami. Za to krokusy mam przepiękne i niezapominajki i tym się pocieszam. Lilie też rosną niezgorzej. Już się pogodziłam, że nie muszę mieć koniecznie wszystkiego - mam nadzieję, że to pierwszy krok do mądrości :) Szkoda, że droga taka długa, ale co tam [devil]
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: tomicron » śr maja 12, 2010 7:56 pm

Z tą lekką ziemią dla tulipanów to nie do końca prawda... Na mojej zwięzłej i wilgotnej glebie udają sie całkiem nieźle ( tyle, że ona ma PH>=7 ).
Poniżej parę fotek z tego roku - oczywiście nie wszystkie kwitły jednocześnie ;)

Cilesta
Obrazek

Queen of Night - Susane, chyba też ją masz :D
Obrazek Obrazek

Verona
Obrazek

Angelique
Obrazek

Nazw tych odmian nie znam [oops]
Obrazek Obrazek Obrazek
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Postautor: Susane » śr maja 12, 2010 10:23 pm

tomicron pisze:Queen of Night - Susane, chyba też ją masz :D
Obrazek

Wyglądają znajomo ,ja niestety nie pamiętałam nazwy,kwitną pierwszy raz u mnie,cebulki nabyłam jesienią.Jutro zerknę czy od środka wyglądają tak samo.
A co do tej lekkej ziemi to ja mam takie doswiadczenia- w tamtym roku ,na tej lekkiej ziemi musiałam ciągle podlewać,a i kwiaty były jakies nie takie jak na opakowaniu,kiedy kupowałam cebulki,to też jesienią kupiłam ziemię,przywiozłam tez od mamy z pola(bo tam dobrą mają),wymieszałam i dołożyłam obornika i przyznam że w tym roku te białe(nie pamiętam nazwy) są takie jak były na zdjęciu na opakowaniu-takie puszyste okazałe,no i nie muszę tak często podlewać :D
Teraz będę spisywac nazwy w kajeciku,bo miałam pamiętać ale nie wyszło ;)
Awatar użytkownika
Susane
Weterani
 
Posty: 247
Rejestracja: pt lut 19, 2010 10:39 am

Postautor: saginata » czw maja 13, 2010 5:57 am

Tomi-piêkne masz tulipany!!!!!!!!!!!!
saginata
 

Postautor: Jedynka » czw maja 13, 2010 6:33 pm

Piękne macie tulipany. U mnie zostało już tylko wspomnienie. Takich zniszczeń jeszcze nie miałam ;(
Kto zezar Harnasia ?!!!!!!!
Awatar użytkownika
Jedynka
Weterani
 
Posty: 1393
Rejestracja: sob mar 01, 2008 8:12 pm

Postautor: Onaela » pt maja 14, 2010 4:30 pm

Jedynko,a co się stało ? Deszcze,ślimaki ? [pociesz]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Jedynka » pt maja 14, 2010 7:45 pm

Onaelo, zaatakaowała je szara pleśń. Pomagły też pewnie te ciągłe deszcze. U nas ziemia jest ilasta i przez to trudno przepuszczalna. Za każdym razem wyciągałam porażone cebulki i niszczyłam je , żeby choróbko nie przenosiło się. Opryskiwać nie było sensu, bo ciągle pada.Poraża tulipany w zastraszającym tempie. U sąsiadów też. Chyba przerzucę się na żonkile. Ich nic nie rusza. W ten weeekend mają być u nas największe opady. Boję się o hiacynty. Właściwie trzeba by było też już je wykopać.
Kto zezar Harnasia ?!!!!!!!
Awatar użytkownika
Jedynka
Weterani
 
Posty: 1393
Rejestracja: sob mar 01, 2008 8:12 pm

Postautor: Emmi » sob maja 15, 2010 6:40 am

Jedynka pisze:Onaelo, zaatakaowała je szara pleśń. Pomagły też pewnie te ciągłe deszcze. U nas ziemia jest ilasta i przez to trudno przepuszczalna. Za każdym razem wyciągałam porażone cebulki i niszczyłam je , żeby choróbko nie przenosiło się. Opryskiwać nie było sensu, bo ciągle pada.Poraża tulipany w zastraszającym tempie. U sąsiadów też. Chyba przerzucę się na żonkile. Ich nic nie rusza. W ten weeekend mają być u nas największe opady. Boję się o hiacynty. Właściwie trzeba by było też już je wykopać.


Jedyneczko u nas też gleba ilasta. Jeśli masz tylko kawałek miejsca to usyp gdzieś wał ze swoją ziemią i przemieszaj z piaskiem budowlanym. Może ktoś gdzieś buduje domek i odstąpi Ci wiaderko, dwa piasku. Ja mam taką właśnie zrobioną wydmę i tulipanom jest bardzo dobrze. Polecam.
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Jedynka » sob maja 15, 2010 7:40 pm

Emmi, to już chyba na jesień z nowymi cebulkami.Dziś pryskałam lilie, bo dzieje się z nimi to samo [cry]
Kto zezar Harnasia ?!!!!!!!
Awatar użytkownika
Jedynka
Weterani
 
Posty: 1393
Rejestracja: sob mar 01, 2008 8:12 pm

Postautor: Onaela » wt cze 01, 2010 9:57 pm

To jeszcze kilka moich do kolekcji. Dodam jeszcze,że Do Królowej Nocy bardzo podobny jest tulipan odmiany Jan Rouse ( na moim zdjeciu) .Q.N też mam,ale moim zdaniem JR ma elegantsze kielichy ;)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: saginata » śr cze 02, 2010 5:57 am

¦liczne te tulipany Onaelu [shock]
saginata
 

Postautor: tomicron » śr cze 02, 2010 11:01 pm

Bardzo fajne odmiany, Onaela :D Masz może nazwy ?
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Postautor: Onaela » czw cze 03, 2010 9:37 am

Tomek,jak poszperam,to moze znajdę . :)

Wiem,że na 3-cim zdjęciu jest Angelique,a na ostatnim Jan Reus. Obydwie odmiany warte polecenia.
Poszukam jeszcze innych zdjęć ,ale musisz trochę poczekać....
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: tomicron » czw cze 03, 2010 10:23 pm

Onaela pisze:Wiem,że na 3-cim zdjęciu jest Angelique

No proszę, nie zgadłbym, że to odmiana, którą już mam [oops] [lol]
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Postautor: barbara » śr paź 20, 2010 9:21 pm

Cebulko,przepiękne te Twoje tulipany.Przeglądam fora i tak doszkalam się.Powodzenia. :D :D
Awatar użytkownika
barbara
Ekoludki
 
Posty: 147
Rejestracja: wt wrz 14, 2010 3:20 pm

Postautor: beza » śr lut 23, 2011 6:52 pm

Informuję, że widziałam w moim ogródku (oczywiście zanim spadł ten ostatni śnieg) już dobrze widoczne kiełki tulipanów wychodzące z ziemi. :D
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: belva » śr lut 23, 2011 7:58 pm

Tulipany jak tulipany ale nasza Bezunia z wiosna wykielkowala !!!
To cieszy :)
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Sz_elka » czw lut 24, 2011 9:56 pm

tomicron pisze:Moje ulubione tulipany - zawsze sprawiają że się uśmiecham :)
Obrazek Obrazek
Niestety już przekwitają...


.... szkoda, że przekwitły?!!! [skrob] ;>
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Cebulka » pt lut 25, 2011 7:51 am

Czyżby nie tylko Fotosik zdjęcia zjadał po jakimś czasie? [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Emmi » pt lut 25, 2011 1:38 pm

No właśnie Cebulko, jakieś dziwy dzieją się z tymi fotkami [skrob] Mnie na przykład ,,usunęło,, kilka tych co miałam zapisane na swoje konto fotosikowe [?]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: tomicron » sob lut 26, 2011 10:52 pm

Cebulka pisze:Czyżby nie tylko Fotosik zdjęcia zjadał po jakimś czasie? [skrob]

Właśnie dlatego przeszedłem na http://www.imageshack.us Póki co, nic tam nie ginie :)
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Postautor: Cebulka » pn lut 28, 2011 9:11 am

A to dziwne Emmi... Chociaż jak robiłam porządki w moich ostatnio to tez widzę że część się nie otwiera - ale całkiem mozliwe, że były źle wgrane od początku, bo to się też zdarza, a teraz to juz nie pamiętam :)

Tomi - zobaczymy co będzie dalej [lol] Choć oczywiście źle ci nie życzę :D
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: ulotna chwila » ndz kwie 03, 2011 9:49 pm

u mnie na działce znowu tulipanowa zagłada [zly]
tak samo jak w zeszłym roku wszystkie tulipany botaniczne zostały zżarte przez koziołki/jelonki czy inne kopytne [zly]
Mistrzyni w kocham Cię Misiu:-)
Awatar użytkownika
ulotna chwila
Weterani
 
Posty: 1182
Rejestracja: wt sie 04, 2009 5:18 pm

Postautor: Cebulka » pn kwie 04, 2011 12:37 pm

[pifpaf]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kwiaty w ogrodzie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości