Tulipany

Nasiona, siew i pielęgnacja

Postautor: magdziołek » pt kwie 25, 2008 10:20 am

Ale cudne!! A ja czekam na swoje czarne tulipany. Codziennie zaglądam, czy już się rozwinęły i jeszcze nic.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: amita » pt kwie 25, 2008 8:20 pm

U mnie lada moment zakwitną,a jeden jedyny pod świerkami bidoczek rośnie samotny i miał chęć zakwitnąć najwcześniej został zamordowany przez męża.Szpadlem prosto w kwiat.Większośćchyba rośnie zbyt gęsto,bo coś nie widzę na nich pąków kwiatowych.A na rosnących luźniej coś się kluje...
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Cebulka » ndz kwie 27, 2008 8:12 pm

Amitko - to teraz właśnie jest czas, żeby się o nie postarać, żeby były piekne w przyszłym roku.
Kup Florovit lub jakiś inny płynny nawóz ogólnego stosowania i podlej je tak ze trzy- cztery razy, do momentu jak będziesz widzieć, że liście zaczynaja zasychać. Potem przestań podlewać czymkolwiek i cierpliwie poczekaj, aż liście będą naprawdę ususzone (przynajmniej połowa liścia ma nie być zielona).
Następnie cebule wyjmij, przesusz (nie bezpośrednio na słońcu!) i przechowaj do września, kiedy posadzisz je w odpowiednich miejscach i wiosną na pewno ucieszą cię lepszym kwitnieniem. Całkiem małe cabulki możesz posadzić gdzieś z boku, żeby zrobić jakie hodowlane przedszkole [lol]
Najprawdopodobniej są to te najstarsze najpopularniejsze działkowe tulipany, Apeldoorn czyli piękne, wielkie czerwone [super]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: amita » ndz kwie 27, 2008 8:35 pm

Kupiłam substral,i choć każda wyrwana cebulka,nawet niechcący,albo z konieczności wywołuje u mnie protest to jednak będę musiała je przerzedzić.Niby fajna jest kupa zielska,bo chwaściory nie rosną,ale same liście to też nic super.Postaram się zrobić fotki skupiając się właśnie na tulipanach.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Cebulka » ndz kwie 27, 2008 8:57 pm

Amitko - ale przerzedzanie ich obecnie moim zdaniem nic dobrego nie da [skrob] .
Cebula tulipana jest jednoroczna - każdego roku pomiędzy czasem kwitnienia i zasychania lisci wokół tej więdnącej zanikającej starej rosną nowe.
Zrywając same liście nie dasz młodym cebulom szans na rośnięcie = to co wykopiesz i przesadzisz potem i tak nie zakwitnie w przyszłym roku.

Wyrywając część roślin w całości, z cebulami, z pewnością uszkodzisz korzenie tych rosnących dookoła - korzenie roślin cebulowych nie mają małych korzonków włosowatych (czy jak tam leci ta poprawna nazwa) - uszkodzenie wrażliwego czubka korzenia równa się ze zniszczeniem całego korzenia.

Moim zdaniem najlepiej opłaci sie tu po prostu cierpliwość...
Ale możesz tez przeprowadzać jakies tulipanowe eksperymenty, czemu nie [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: amita » ndz kwie 27, 2008 10:10 pm

Cebulko,nie jestem barbarzyńczynią!
Teraz to ich nie ruszę,niech sobie rosną.
wyrywanie też nie wchodzi w rachubę,co najwyżej mogę je upchnąć gdzieś indziej.Poczekam,aż zaschną i wtedy zrobię zabieg.Jakby ktoś chciał tulipany póżne,czerwone/hm,chyba,że żółte/to dawać znać.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: koliberek » pn kwie 28, 2008 7:15 am

ja przyjme każdą ilośc, bo mój syn uwielbia i w zamian za zrobienie duuuużej rabaty obiecałam mu duża ilośc tulipanów :)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: amita » pn kwie 28, 2008 8:59 am

Ok, to czekamy,aż zaschną a do tego czasu może nawet zidentyfikuję kolory.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Jedynka » pn kwie 28, 2008 8:41 pm

Dzięki , Cebulko za zdjęcia bo wreszcie się dowiedziałam ,że mam narcyzy botaniczne.Wprawdzie całe dwa ale są. Tak to u mnie jest , kupię a potem zapomnę.Chyba trzeba zaprowadzić jakiś kajecik [hmm]
Tulipany cudne.
Kto zezar Harnasia ?!!!!!!!
Awatar użytkownika
Jedynka
Weterani
 
Posty: 1393
Rejestracja: sob mar 01, 2008 8:12 pm

Postautor: cicho_borowska » pn kwie 28, 2008 10:39 pm

Piekne te tulipany. Moje Queen of the Night maja dopiero pączki. One jednak maja ciężką drogę do przebycia, bo rosną w "Samosiejkowym Lasku" Mają malo słońca i zbitą darń pokonały. Dzielne są jak te krokusy, co to perz i liście suche pokonały. Rosną w takiej spontanicznej grupie z czosnkiem ozdobnym.
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: Cebulka » wt kwie 29, 2008 7:04 pm

To może troche skomplikowane połapać się w tym co gdzie mam wsadzone, ale pamiętacie jak pisałam jesienią, że będziemy mieszkać na parterze? Więc te tulipany są wsadzone tam. I czasem tam chodzę i ścinam je sobie do wazonu, co nowego zakwitnie [lol] Jeszcze nikt mnie nie pogonił, trochę dziwne - jakaś obca kobita ścina tulipany pod oknami obcego mieszkania [haha]

Nowości które zakwitły:

Fringed family juz ma dwa kwiatki na łodydze:
Obrazek Obrazek

Canasta:
Obrazek Obrazek Obrazek

Aleppo:
Obrazek Obrazek Obrazek


Kocham tulipany czyli studium środka [lol]

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A to zdjęcie jest najpiękniejsze moim zdaniem - jak jakiś kosmiczny wybuch [lol]
Queen of The Night :)
Obrazek
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Baś_22 » wt kwie 29, 2008 9:53 pm

Ewuniu jestem zauroczona :) poprostu przepiękne [shock] Jakie barwy i kształty [!]
Czy jest jakaś szansa by otrzymać od Ciebie po jednej cebulce z każdego rodzaju [?]
Ja jak obiecałam podzielę się swoimi tylko napisz, które chcesz :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Anamaria » śr kwie 30, 2008 6:07 am

Przecudne!!! A ten żółty Aleppo ma płatki jak piórka kurczaczka :D
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: Cebulka » śr kwie 30, 2008 7:40 am

Basiu - jak najbardziej, co będę miała do rozdania zostanie rozdane [tuli]

Tylko nie wiem, ile w tym roku tego bedzie - nie za bardzo mam możliwość troche o nie podbać, czy podlać jakimś nawozem... Zobaczymy - w każdym razie jak tylko będe mieć płot to całe towarzystwo przenoszę do mnie na działkę, będzie wtedy bezpieczne :)

Najzabawniejsze, że wszytkie te najpiękniejsze (Aleppo, Canasta i jeszcze inne, które narazie nie kwitną) były tak jak pisałam kupowane w Castoramie i Obi po 3zł za paczkę 6 sztuk jak pozbywali sie juz towaru przez 1ym listopada. Bo po normalnej cenie ani myślałam je kupić [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Anamaria » śr kwie 30, 2008 9:01 pm

Właśnie, zapomniałam zapytać czy to te przecenione, o których kiedyś pisałaś. Prawdziwy fuks :D Warto buszować po wyprzedażach jak można trafić na takie perełki!
Ja natomiast co roku przymierzam się do wysępienia cebulek od ekipy obsługującej Park Saski. Na początku lata wykopują cebulki przekwitłych tulipanów i sadzą nowe kwiaty. No i wtedy można coś wyprosić od pań ogrodniczek. Tylko, że zawsze przypominam sobie poniewczasie :(
A w tym roku są takie piękne odmiany...
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: Jedynka » ndz maja 04, 2008 5:24 pm

Tulipany istne cuda ! Prześliczne.Nie pamiętam ani jednej nazwy tych , ktore u mnie rosną.Jednak ten kajecik robi się coraz bardziej potrzebny. [niewie]
Kto zezar Harnasia ?!!!!!!!
Awatar użytkownika
Jedynka
Weterani
 
Posty: 1393
Rejestracja: sob mar 01, 2008 8:12 pm

Postautor: Emmi » wt maja 06, 2008 8:03 am

juleczko :* wstaw jeszcze raz, a Cebulka to co niepotrzebne wykasuje, albo wejć (czyli w Edit) w post z nietymi zdjęciami i tam wykasuj kod zdjęciowy i na nowo ściągnij zdjęcia już prawidłowe. [tuli]
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: juleczka2 » wt maja 06, 2008 8:11 am

Emmi nie wiem jaki jest kod zdjęciowy,pomóż proszę
Awatar użytkownika
juleczka2
Weterani
 
Posty: 225
Rejestracja: czw mar 20, 2008 8:49 pm

Postautor: Cebulka » wt maja 06, 2008 8:41 am

Juleczko - po prostu załącz zdjęcia jeszcze raz.

Jeśli zdjęcia masz nie opisane, tylko numerki zamiast tytułów, to na początek zanim się we wszystkim rozeznasz ZANIM zaczniesz wklejać zdjęcia tu na topik, najpierw je sobie poprzeglądaj i pozapisuj na kartce numery, które zdjęcie jest które - żebys wiedziała później, które numerki załączyć :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: juleczka2 » wt maja 06, 2008 8:45 am

dobrze to wieczorem wyślę bo syn ma masę zdjęć,na różnych plikach są te same numery,dlatego pomyliłam :?
Awatar użytkownika
juleczka2
Weterani
 
Posty: 225
Rejestracja: czw mar 20, 2008 8:49 pm

Postautor: Baś_22 » wt maja 06, 2008 8:50 am

Julka :) spokojnie bez paniki :) każdy tak miał na początku [!] Jak dojdziesz do wprawy to poźniej będziesz się śmiała z siebie, że szło Ci tak nieporadnie.
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Cebulka » wt maja 06, 2008 9:59 am

Jedyneczko - tu Ci odpowiem, bo to taki tulipanowy temat :)

Jedynka pisze:Obrazek


Poszperałam troche po necie i w sumie to juz nie wiem :/
Chodzi raczej nie o smugowatość, tylko o pstrość tulipana (TBV)

Ale wygląda na to, że przy wszelkich groźnych chorobach tulipanów widać zmiany również na liściach. A jeśli liście są zdrowe (bez białawych podłużnych plam) i cała roślina wygląda dobrze i zdrowo, to nie ma się zbytnio co przejmować. Tulipany są bardzo podatne na wszelkie mutacje. Czy te twoje "łaciatki" były takie od zawsze? Bo jeśli tak, to nie ma co się przejmować :) Może jakieś ładne nowe odmiany Ci się wyhodują? [lol]


Przykry temat, ale jak ktos ma ochotę dokształcać się w sprawach chorób tulipanowych:
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2210

http://www.tkdami.net/~a4/choroby.swf
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: amita » wt maja 06, 2008 8:30 pm

Kurcze,moje zagęszczone tulipany okazały się czymś podobnym do liliowców [diabel] nadmiar A,nadmiar B to konwalie,na bank,bo z maleńkimi kwiatuszkami.Za to mam jeszcze jedną kępę funkii,takich co to kradłam sąsiadce pod blokiem cichaczem.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Cebulka » wt maja 06, 2008 8:33 pm

amita pisze:Kurcze,moje zagęszczone tulipany okazały się czymś podobnym do liliowców [diabel] .

A nie mówiłam, że tulipany sa podatne na mutacje? [lol] [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: amita » wt maja 06, 2008 8:36 pm

Ale żeby aż tak?
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: koliberek » śr maja 07, 2008 5:50 am

hiohi :) no super :)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Jedynka » śr maja 07, 2008 7:36 pm

Muszę poszperać po starych działkowcach.Liście mają zdrowe.Czy miały łatki? Chyba tak, ale głowy nie dam. Mam też całe ciemno-fioletowo-bordowe. Przy okazji je zezdjęciuję. [buzka]
Kto zezar Harnasia ?!!!!!!!
Awatar użytkownika
Jedynka
Weterani
 
Posty: 1393
Rejestracja: sob mar 01, 2008 8:12 pm

Postautor: magdziołek » czw maja 08, 2008 7:57 am

Zakwitły ostatnie tulipany, botaniczne i te późne wysokie. Ciekawe w co teraz przerodzi się "tulipanoza" :? .
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Cebulka » czw maja 08, 2008 8:36 am

Magdziołku - na pierwszym zdjęciu masz "Little Beauty" (czyli Małą Ślicznotkę) na drugim "Little Princess" czyli Małą Księżniczkę, co jest na trzecim to nie wiem, ale na widok czwartego to mi serce zabiło mocniej... [serce]
Szukam "Estelli Rijnveld" już drugi rok, widziałam tylko raz w Castoramie, ale cena mnie z lekka powaliła :/ Zapisuję się jeśli można na wszelkie jej cebulki które będziesz miała na zbyciu - może być taki tyci drobiazg - odchowam sobie [tuli]

Zresztą przyjmę chętnie wszelki niechciany tulipanowy drobiazg od wszystkich [devil] [tuli]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: magdziołek » czw maja 08, 2008 8:46 am

Musisz Cebulko dokładnie wskazać tulipanka tego "szczególnego", bo nie wiem który to "Estelli Rijnveld"... . Oczywiście pamiętam, że przyjmiesz każdą nadwyżkę tulipanków.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Cebulka » czw maja 08, 2008 9:40 am

Estella Rijnveld to ten łaciaty papuzi biało-czerwony :D
Dzięki Magdziołku [tuli]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: gosik » czw maja 08, 2008 10:07 am

Moje tulipany już prawie przekwitły - odmian nie znam, ale kolory i kształty różniste - mąż zagarnął aparat i tyle go widzieli :D :D :D , więc zdjęć w tym roku nie będzie :(
A teraz pytanie z innej beczki - kiedy obcina się liście przekwitniętych tulipanów i kiedy się je nawozi - to mój pierwszy sezon tulipanowy [oops]
Kiedy ja się tego wszystkiego nauczę :)
Awatar użytkownika
gosik
Ekoludki
 
Posty: 49
Rejestracja: sob mar 29, 2008 1:56 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kwiaty w ogrodzie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości