Funkie

Nasiona, siew i pielęgnacja

Re: Funkie

Postautor: Cebulka » pn mar 11, 2013 8:24 pm

Pięknie wyglądają [super]
A ja cholera rozpuszczalną piję... [glupek]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Funkie

Postautor: zomarel » pn mar 11, 2013 9:17 pm

Dzięki Emmi,człowiek całe życie się uczy.Ja, poszłam w ślady Koli i robię kawę z ekspresy,zdrowsza i mam fusy [lol] .Zbierałam i ostatnio jak było wiosennie wysypałam pod róże,a teraz będę zbierać dla funkii.
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Funkie

Postautor: Emmi » wt mar 12, 2013 9:06 am

Cebulka pisze:A ja cholera rozpuszczalną piję... [glupek]


Cebulko ale przecież możesz kupić, zaparzyć w małej ilości wody, odczekać aż przestygnie i podlać. Myślę, że cenowo to nawet wyjdzie taniej niż nie jeden specjalny preparat.
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Funkie

Postautor: tomicron » wt mar 12, 2013 11:26 am

- Sąsiadko, a dla kogo taką mocną kawę parzycie ?
- Eeee, yyyy to dla moich ukochanych funkii, drogi Sąsiedzie !
- No tak coś niskie ciśnienie dzisiaj... [rol] [?]
[rotfl]
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Funkie

Postautor: Cebulka » wt mar 12, 2013 9:08 pm

[radocha]

Zobaczymy jak będzie ze ślimakami - narazie żadnych w okolicy (ciiiii... odpukać) nie widziałam :D
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Funkie

Postautor: Emmi » pt mar 15, 2013 10:04 am

Dotarł do mnie katalog ogrodniczy w którym znalazłam ciekawą odmianę funki White Feather. Zamówiłam ją, więc kwestia poczekania na podział, mam nadzieję, że się u mnie przyjmie jak wszystkie dotąd - tfu tfu, ale wstawiam jej fotkę bo może ktoś będzie zainteresowany. Dodam, że ciekawa jest oferta przy kupnie kolekcji.
http://www.kwiatyllo.pl/product-pol-570 ... ather.html
Ostatnio zmieniony ndz mar 17, 2013 7:49 am przez Emmi, łącznie zmieniany 1 raz
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Funkie

Postautor: Cebulka » sob mar 16, 2013 10:13 pm

Przepiękna, taka delikatna faktycznie jak piórka [prosi]

Szukałam innych zdjęć i akurat znalazłam conieco o opiekowaniu się nią, może się przyda: http://forum.poradnikogrodniczy.pl/funk ... t7633.html
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Funkie

Postautor: Emmi » ndz mar 17, 2013 8:04 am

O Cebulko :* bardzo Ci dziękuję co by nie zapeszyć, to hosty na tej mojej działce mają się niewiarygodnie dobrze i w sumie prócz spojrzenia na opis w katalogu co do wymagań oświetleniowych to jakoś tak założyłam, że reszta jest jak z innymi. "Nie może mieć za mokro" - [skrob]

Skopiuję tutaj na wypadek problemów z otworzeniem linku.

,, 'White Feather' to niezwykła odmiana o całkowicie białych liściach ale tylko w okresie wiosennym, przez bardzo krótki czas. Inaczej roślina by zginęła - białe liście są pozbawione chlorofilu przez co nie zachodzi w nich fotosynteza i roślina nie produkuje potrzebnych jej do życia składników. A zatem zmiana zabarwienia liści na zielone ratuje jej życie.

W okresie gdy liście są białe, trzeba tę hostę chronić przed słońcem, gdyż wówczas jest bardzo wrażliwa na poparzenia słoneczne, to odmiana szczególnie cieniolubna. Jest też ogólnie dość wymagająca, wrażliwa zarówno na zbyt suchą jak i zbyt wilgotną glebę. Na zimę koniecznie trzeba ją zabezpieczyć przed przemarznięciem. Niestety - takie bardzo ciekawe rośliny zazwyczaj wymagają szczególnej troski.

Na pocieszkę: od czerwca do lipca powinny ją zdobić urocze fioletowo-lawendowe kwiaty. ,,
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Funkie

Postautor: tomicron » pn mar 18, 2013 1:16 pm

Delikatne stworzenie z tej hosty... Chyba pod jakimiś gęstymi krzewami albo w cieniu budynku jedynie można ją posadzić.
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Funkie

Postautor: Emmi » pn mar 18, 2013 1:23 pm

tomicron pisze:Delikatne stworzenie z tej hosty... [...]
w cieniu budynku jedynie można ją posadzić.


Dzięki! wielkie dzięki :D Właśnie znalazłeś mi miejsce dla nich [hurra] Pierwotne miejsce mogłoby być zbyt wilgotne a tu proszę!
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Funkie

Postautor: Onaela » pn maja 27, 2013 9:54 am

Przedstawię i ja kilka moich piekności.
P5210036.JPG
Carnival
P5180006.JPG
Brim Cup
Załączniki
P5210039.JPG
fortunei Albopicta
P5210035.JPG
Brigiths Lights
P5180022.JPG
jakaś Tiara
P5210051.JPG
June
P5180009.JPG
Sum & Substance- olbrzymka,ale dopiero po kilku latach pokazuje swoje piękno
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Re: Funkie

Postautor: Onaela » pn maja 27, 2013 10:02 am

Właśnie kupiłam 8 nowych odmian i przygotowuję im nową hostową rabatę . U mnie hosty czują się doskonale ,bo ziemia praktycznie nigdy nie wysycha ( chyba,że w bardzo suche i upalne lato) i mam dużo cienia.
Załączniki
P5210049.JPG
P5210047.JPG
Regal Splendor
P5210056.JPG
Francee
P5210057.JPG
White Father- wiosną jest ładna,ale póżniej mnie rozczarowuje
P5210061.JPG
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Re: Funkie

Postautor: tereklo » pn maja 27, 2013 10:02 am

Onaelu, piękna kolekcja! Niech Ci rosną i się rozrastają :>
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Funkie

Postautor: Onaela » pn maja 27, 2013 10:07 am

A to zakup,na drugim zdjęciu piękność , na którą polowałam od dawna: Yellow Polka Dot Bikini
Załączniki
P5250006.JPG
P5240003.JPG
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Re: Funkie

Postautor: Cebulka » pn maja 27, 2013 6:58 pm

Grunt to dobra nazwa [kciuk2]
Czy ściółkujesz jakoś ziemię wokół nich? Jak sobie dajesz rady ze ślimakami? [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Funkie

Postautor: tomicron » pn maja 27, 2013 7:06 pm

Imponująca kolekcja [super] i się podpinam pod pytanie o ślimaki 8)
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Funkie

Postautor: Onaela » śr cze 05, 2013 9:57 am

Na razie jakoś ślimaki mocno nie atakują. Najwiecej jest maleńkich winniczków ( takich po kilka mm ) ale im nie mówię ,bo wielkich dziur nie widać. Znalazłam też kilka bezskorupowych,inwazji na razie nie ma. Dwa lata temu była tragedia a niektóre hosty wyglądały jak sito [szok] jednak po mrożnej,bezśnieżnej poprzedniej zimie ich jaja wymarzły i w ub roku prawie wcale ich nie było,w tym powoli odradza się populacja [zly]

Najlepszy sposób to zbieranie intruzów rano i wieczorem do wiaderka ze słoną wodą [diabel] . Jak już mocno się wkurzę,to stosuję Ślimakol,który mam zawsze w odwodzie. Właśnie jeden taki...... obciął mi pod folią sporego melona! [zly] Chyba już nie odbije...Można tez pryskać rośliny wywarem z czosnku. W tym roku zamierzam wypróbować ściółkowanie podeschniętą,skoszoną trawą. ( nigdy świeżo skoszoną ! ) Podobno pomaga,choć nie wygląda to zbyt estetycznie,ale pod rozłożystymi okazami nie będzie widać.
Z trawą w tym roku wpadłam na pomysł- powiesiłam w mojej okolicy,przy dwóch nowych osiedlach odłoszenie " przyjmę skoszoną trawę w workach" i co tydzień mam,oprócz swojej- świeżą dostawę -rozsypuję ją cienko za płotem pod drzewkami i nie tylko,od strony pola (mojego :) ) . Nie rosną chwasty,a trawą po przeschnieciu ( Tylko kiedy w taką pogodę? )będę mulczować rzędy w warzywkach i newralgiczne miejsca w ogrodzie. Trawa rozkładając się uwalnia azot do gleby,poza tym zatrzymuje wilgoć ,nie rosną chwasty,ziemia nie wysycha,jest pulchniutka pod ściółką z trawy-słowem same plusy. :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Re: Funkie

Postautor: Baś_22 » śr cze 05, 2013 11:11 am

Onaela pisze: Z trawą w tym roku wpadłam na pomysł..............rozsypuję ją cienko za płotem pod drzewkami i nie tylko.....Nie rosną chwasty,a trawą po przeschnieciu będę mulczować rzędy w warzywkach i newralgiczne miejsca w ogrodzie.

Onaela fantastyczny pomysł [brawo] pozwolisz, że go także wykorzystam, choć częściowo już robiłam takie zabiegi w ogrodzie :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Funkie

Postautor: koliberek » śr cze 05, 2013 11:44 am

A myslicie ze z ta trawa tak na rabatach kwiatowych tez by mozna bylo ?? Tylko czy to nie zeszpeci za bardzo [skrob]
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Re: Funkie

Postautor: Fil » śr cze 05, 2013 2:29 pm

Trawa jako ściółka sprawdza się dobrze, choć faktycznie zbyt pięknie nie wygląda.
No i są jeszcze inne ale: w trawie zawsze trafiają się jednak jakieś chwasty, przynajmniej u mnie zawsze tak było. No i z jednej strony fajnie ściółkuje glebę, nasiona z powietrza nie dostają się na nią i nie kiełkują, ale w samej trawie też zdarzają się nasiona! No i znów pielenie. No chyba, że masz dostęp do takiej trawy bezchwastowej zupełnie?
Awatar użytkownika
Fil
Weterani
 
Posty: 490
Rejestracja: pt sie 10, 2007 12:03 pm
Lokalizacja: wiocha pod Warszawą :)

Re: Funkie

Postautor: Cebulka » śr cze 05, 2013 8:27 pm

Mówicie że pięknie nie wygląda? [rol]
Właśnie kombinuję żeby tak robic na moim kawałku z krzewami, żeby gołej ziemi nie było, bo nie wymyśliłam innej darmowej ściółki organicznej :)

Elu, nie wiem, masz juz z tym praktykę, ale czy trawa pod liścmi z funkii nie będzie ciągle wilgotna i zacieniona? [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Funkie

Postautor: Onaela » śr cze 05, 2013 11:53 pm

Cebulko-zawsze możesz spróbować,a jeśli wyda Ci się mocno nieestetyczne to zaniechasz tego precederu :P MYślę,że estetom moze ciut przeszkadzać w ogrodzie ozdobnym,ale już w krzewach czy drzewach owocowych nie powinno. O wiele bardziej rażą chwaściory,nad którymi czasem trudno zapanować [zly]

Nie bardzo zrozumiałam Twoje pytanie Cebulko o tą trawę pod hostami. Nawet jak będzie wilgotna,to nie szkodzi-będzie sie szybciej rozkładać.Ale jak nie będzie padać,to nie będzie wilgotna,tylko taka jak sianko :) Jak wyściółkuję swoje hosty to cyknę foty. Na razie czekam,aż ziemia przeschnie trochę,bo jest strasznie mokro w ogrodzie. Na szczęscie funkiom to nie przeszkadza-czasem myślę ,ze nadaja sie do uprawy hydroponicznej,bo bywa,ze po kilka dni po obfitych opadach stoją w wodzie [szok]

Aaa-bym zapomniała- ogłaszam alarm! [zly] Diś wieczorem znalazłam 15 szt młodzieży bezskorupowej ,cienkiej i wygłodzonej !

Basiu- korzystaj do woli- zobaczysz sama ( i poczujesz czasem -ale co to jest zapach fermentującej trawy wobec gnojówki z pokrzyw-francuskie perfumy [lol] )ile korzyści niesie mulczowanie grządek :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Re: Funkie

Postautor: amita » czw cze 06, 2013 9:13 am

Szkoda, że nie pomyślałam o takiej sciółce, zanim wysypałam korę pod blokiem. Choć trochę użyźniloby i osłoniło ziemię a koszt zerowy. Na to powinnam byla wysypac korę [glupek] Mądry Polak po.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Funkie

Postautor: tomicron » czw cze 06, 2013 9:16 am

Ja tak ściółkuję ogórki - nawet fajny jest ten zapach zmurszałego siana jak słońce przygrzeje 8) Z pokrzywowym zajzajerem to niewiele smrodów może wygrać oj niewiele [lol]
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Funkie

Postautor: tereklo » czw cze 06, 2013 11:40 am

Onaela pisze:mulczowanie grządek :)


a co to to to? [skrob]

Tomi, mówisz, że pomiędzy ogórki? Nic straconego jeszcze. Ami, dobry pomysł - trawa a na to kora - muszę to spraktykować.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Funkie

Postautor: tomicron » czw cze 06, 2013 6:09 pm

mulczowanie = ściółkowanie
mulcz = ściólka
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Funkie

Postautor: tereklo » czw cze 06, 2013 7:26 pm

Aaaaa, no nie znałam tego określenia. Dziękuję za wyjaśnienie [prosi]
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Funkie

Postautor: Cebulka » pt cze 07, 2013 10:40 pm

Onaelu, pytałam o tą ściętą trawę pod funkiami z lekkim zaniepokojeniem, bo to przeciez właśnie idealne miejsce dla rozmnażania się ślimaków - chłodne, wilgotne, zacienione, z butwiejącymi resztkami roślinnymi [strach]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Funkie

Postautor: amita » sob cze 08, 2013 9:53 pm

Cebulko, z moich doświadczeń ze ślinikiem powiem Ci, że to nie ma znaczenia. One rozmnażają się zawsze i w każdych warunkach, w niesprzyjających trochę mniej :) Myślisz, że np. pod korą to nie łażą?
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Funkie

Postautor: zomarel » ndz lip 14, 2013 7:13 pm

Tutaj wstawię zdjęcie z 2011r. biało kwitnącej funkii (na prośbę Amity)
Obrazek
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Funkie

Postautor: Baś_22 » ndz lip 14, 2013 7:54 pm

nooooooo śliczna jest [shock] jeszcze takiej nie widziałam [skrob]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Funkie

Postautor: amita » ndz lip 14, 2013 8:32 pm

Zosiu, loguję się na stronie plusa i wpisuję hasło ale mnie wywala. Dobrze, że tu wstawiłaś zdjęcie, bo tak nie do odbioru. A mms-y normalnie przecież odbieram. A w ogóle wiadomość, że coś mam przyszła o 9.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kwiaty w ogrodzie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron