Funkie

Nasiona, siew i pielęgnacja

Funkie

Postautor: Onaela » wt mar 25, 2008 11:38 pm

Ostatnio zakochałam się w tych roślinach ogrodowych i wciąż poszukuje nowych odmian.Myszkując w necie trafiłam na fantastyczną szkółkę u naszych południowych sąsiadów-na Słowacji.Mają tam chyba wszystkie możliwe odmiany.Nawiasem mówiąc,nawet nie pomyślałam,ze jest ich aż tyle!!!
Siędzę już na tej stronie ze 2 godz i oglądam,odlądam ,oglądam...i jestem pod wrażeniem.....

http://www.hostazahrada.sk/hostakatalog1.htm

A Wam które najbardziej sie podobają???

Zdaje sie,ze jest taka możliwość,że mogliby przysłać zamówioną paczkę do Polski.Trzeba sie tylko z nimi skontaktować mailowo i dopytać o szczegóły.Same rośliny są dość tanie,(w przypadku zamawiania 3 szt tej samej odmiany-jeszcze taniej)wiec tak myśle,ze może bysmy się skrzyknęli w kilka osób do jednej paczki??? Co o tym myślicie? Czy byłby jeszcze ktoś chętny???

Zachęcam do wklejania zdjęć swoich okazów :)
Tuurmo-czy ta Twoja to to Albopicta???
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: magdziołek » śr mar 26, 2008 9:00 am

Onaelu, są przepiękne, ale jak widzisz szczegóły? Jak możemy się "zgrać"? Zajęłabyś się złożeniem zamówienia? Ja chętnie zamówię kilka, szczególnie te sinoniebieskie.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: tuurma » śr mar 26, 2008 9:27 am

Onaelu, darowanej funkii w metrykę się nie patrzy, więc nie wiem, jak się nazywają moje. Ale po obrazku sądząc, to podobna :)

Ja na pewno się dołączę do zamówienia, zwłaszcza, że mają i liliowce :) Jak będę mieć chwilę czasu, to zrobię listę pobożnych życzeń :)
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: Onaela » czw mar 27, 2008 12:10 am

OJ,,to chyba nie będzie takie proste,jak na początku mi się wydawało....
[cry] Po pierwsze,nie wiadomo,czy realizuja wysyłkę za granicę.Być moze,ze tak,bo linka tej strony wzięłam z forum "funkiolubów",gdzie ktoś pisał,ze tam zamawiał.
Trzebaby wysmarować im maila w jekimś uniwersalnym języku-Tuurmo,lub Cebulko-może któraś z Was?
Ale jeszcze pozostaje wysyłka pieniedzy na przedpłatę,bo przecież nie przyśla za pobraniem :? .Takie rzeczy załatwia sie w banku i przelew zagraniczny jest kosztowny.Do tego dojdą koszty wysyłki paczki,koszty przesłania paczek do forumowych koleżanek,plus ewentualnosc,ze rosliny po tak długiej podrózy po prostu padną :? To chyba nie jest najlepszy pomysł,a tak się "napaliłam"

W kazdym razie,nie zaszkdziłoby spytać mailowo o mozliwośc i koszty wysyłki. :)
A to kilka moich okazów:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: magdziołek » czw mar 27, 2008 7:33 am

Onaelu, wczoraj z małżonkiem śledziliśmy stronę funkii. Wygląda na to, że to mała rodzinna firma, że nie mają dużo roślinek. Realizują najpierw zamówienia z grudnia i stycznia i dopiero tegoroczne. Może się zdarzyć, że zamówimy dużo roślinek, doliczymy koszty przesyłki a dostaniemy tylko część zamówienia , nawet zdarza się, że tylko jedną roślinkę a koszty i tak będą te same, nie pomniejszone. Długo zastanawiałam się, co robić, i ostatecznie rezygnuję. A na allegro jest gość, który dokładnie ma te same funkie w ofercie. Oczywiście ceny już nie takie interesujące ale wybór wielki.

http://www.allegro.pl/item330074133_fun ... enia_.html
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: magdziołek » czw mar 27, 2008 7:38 am

I jeszcze jedna oferta z allegro i chyba u niego będę zamawiać.
http://www.allegro.pl/item336436865_hos ... 2008_.html

Onaelu, masz piękne i takie zdrowe funkie. Szczególnie ta wąskolistna mi się podoba. Muszę koniecznie zrobić w tym roku zdjęcia swoim funkiom.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Onaela » czw mar 27, 2008 10:15 pm

Magdziołku,pewnie masz rację,ale ja czuje niedosyt,bo takich,jakie najbardziej mi się podobają-nie mają na allegro.Poza tym te ceny [!] [shock] [shock] [shock] 60-60 zł za najciekawsze odmiany.
Myślę,ze zamawiając na Słowacji,przed wysyłka pieniędzy nalezałoby uzgodnic mailowo,czy mają zamawiane odmiany i ustalic koszty wysyłki.Ale skoro realizuja dopiero zaległe zamówienia,to szkoda zachodu.
Też coś zamówie na allegro,ale z tego drugiego linka,bo te mordercze ceny z pierwszego mnie powalają [zly] .De facto piszą ,ze sprowadzają sadzonki m.in.ze Słowacji,wieć pewnie z tej właśnie szkółki.

Wysle Ci cos ze swoich jak ruszą,muszę sie dobrze zastanowić,gdzie mam jaką odmianę i obejrzec zdjecia,aby nie dublować odmian.Ta która Ci sie podoba to miniaturka,dostałam ja od Mikroska,i juz zdążyłam podzielić.Sprawdzę,czy uda sie cos uskubać dla Ciebie :) .
Te funkie ,które widać na zdjeciach mam od kilku lat i juz zdążyłam je kilkakrotnie podzielić.mam jeszcze inne,np.taka undulata(falista)
Obrazek
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Onaela » czw mar 27, 2008 11:25 pm

Znalazłam sklep z ciekawą i tania ofertą-niektóre pozycje mają taniej niz na Słowacji,tylko ciekawe jak z dostępnoscią. [?] Nie ma zdjęć przy nazwie odmiany-spisywałam odmiane i sprawdzałam na zdjeciach w szkółce słowackiej.Spróbuję jutro złozyc zamówienie.Tuurmo-mają tam takze liliowce :)
http://www.kwietnik.com.pl/nt-bin/sklep ... POL&rc=cwy
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: magdziołek » pt mar 28, 2008 7:32 am

Zauważyłam, że ja właściwie nie robiłam zdjęć roślinkom , zawsze cały ogród, iglaki itp. Dlatego nie mogę pokazać, jakie rośliny rosną u mnie. W tym roku to zmienię. Zacznę fotografować roślinki. Ale znalazłam zdjęcie funkii złotej, naprawdę w lipcu jej liście robią się mocno żółte. W tym roku będę ją dzielić, bo się rozrosła. Obok jest jakaś niebieska, też z dużymi liśćmi. Jeśli Onaelu chcesz, to też mogę się podzielić.
Obrazek
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: tuurma » pt mar 28, 2008 12:16 pm

Sprawdziłam, gdzie ta słowacka szkółka jest geograficznie, wcale nie tak daleko - jakbym się wybierała na Słowację do jakichś ciepłych źródełek albo co, to myślę, że podskoczę :) Oczywiście dam znać wcześniej! :) Napiszę im mailika, tylko muszę się zdecydować, czego bym chciała (przy wstępnej selekcji wypisałam 20 odmian liliowców a funkii jeszcze więcej - jak się domyślacie tej skali zakupy nie wchodzą w grę, jeżeli nie chcę rozwodu [diabel], więc trzeba będzie skreślać ). Dzięki za link do Kwietnika Onaelu, znowu wsiąknę na pół dnia :)

Magdziołku, na kawałeczki tej żółtej i niebieskiej jakby Ci zostały... to wiesz :) Przywiozę za to do Ciebie te, które mam.
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: magdziołek » pt mar 28, 2008 12:38 pm

Tuurma, jak przyjedziesz, to będziemy kopać, co tylko chcesz.
.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Onaela » pt mar 28, 2008 11:10 pm

Tuurmo,ja wybrałam 23 odmiany funkii z Kwietnika :) ,po redukcji zostało 16.Trudno,zamawiam-i tak pewnie nie wszystkie będą ;)
Świetny pomysł z tą Słowacją :D .I żródeł termalnych mozna "pokosztować",i rośliny zakupić i taniego alkoholu przywieżć ;) [lol] Korzysci wszelakie [lol]
Tylko pamietaj,ze oni chcą,aby wcześniej zamówić mailowo lub teletonicznie i umówic sie na datę odbioru.

Magdziołku-oczywiscie reflektuję na te funkie.Ja tez mam jakąś niebieska,ale wyglada inaczej-liście ma mniej pofałdowane.Rośnie strasznie wolno-kupiłam ją 4 lata temu i dopiero raz trochę uszczknęłam.I na dobrą sprawe nie nadaje się jeszcze do dzielenia. :?

teraz jak zakupię jakąś funkię ,będę oznaczać tabliczka odmianę. Po zdjeciach nie mogę dojsc,jakie mam odmiany-tyle jest do siebie podobnych :?
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: magdziołek » sob mar 29, 2008 8:05 am

Zgadzam się z Tobą, Onaelu, szczególnie trudno jest rozróżnić te o pstrych liściach... wszystkie wyglądają identycznie.
Dopisałam Cię do listy.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Onaela » sob mar 29, 2008 5:43 pm

Dziękuję Magdziołku :) .Czy Twoje funkie juz sie budzą? Bo niektóre moje tak,ale ponad połowa spi jeszcze [cry]
Poniżej niebieska,o której prawiłam post wyżej i 2 zółtoobrzeżone(ubiegłoroczne nabytki)-wszystko spi jeszcze :?

Obrazek Obrazek
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: magdziołek » sob mar 29, 2008 6:41 pm

Onaelu, moje funkie to odnajduję po suchych pędach, specjalnie je zostawiam,takie na 5cm nad ziemią, żebym czegoś nie przekopała, bo moje długo wschodzą. Często mi się zdarza, że sadzę nowe roślinki a później się okazuje, że w tym miejscu już coś rośnie, tylko jeszcze "spało" i nie było widać, co to [oops] .
Te Twoje niebieskie, to właśnie minaturki?? Bo ja takie niebieskie miniaturki też mam, ale jeszcze są małe, nie da się ich podzielić. Ale za rok, na pewno będą do obdarowywania miłośników funkii :) .
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Onaela » ndz mar 30, 2008 9:04 pm

Magdziołku-mam tak samo z tym sadzeniem :) .Na funki nie bardzo daje się coś posadzić ;) ,ale szpadlem potraktowałam je parę razy :?
Ta niebieska nie jest miniaturką-jest średnia,ok 30-40 cm.Miniaturka to ta z wąskimi liścmi z białym brzegiem (na trzecim zdjęciu).Nazywa się stiletto :)
A takie masz? Ich mam najwięcej w róznych miejscach.Rosną bardzo szybko i dzielenie jeszcze bardziej pobudza ich wzrost.

Obrazek Obrazek
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: magdziołek » pn mar 31, 2008 10:46 am

Onaelu, zupełnie nie znam nazw swoich funkii. Miniaturkę mam tylko niebieską. Pozostałe są z białymi brzegami. Zrobię zdjęcia jak tylko rozwiną liście. Podzielę się, tym co mam.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Onaela » śr kwie 09, 2008 10:12 pm

No i dostałam dzisiaj pakę kurierem z funkiami z 'kwietnika" [hurra]
Zamówiłam 16 odmian(majac nadzieję,ze nie mają wszystkich :D ).
Myliłam się-mieli [!] :? Koszt paczki z wysyłką 160 zł.
Nic to,jakoś przeżyję ten wydatek ;) Sadzonki wygladają zdrowo,(poza dwoma,które maja strasznie mokro w doniczkach i chyba ugniły pączki :? ).
Na moje oko,są to zesłoroczne sadzonki rozmnażane z nasion.Przeważnie mają 1-2 paki.Mam nadzieję,ze beda sie szybko rozrastać-juz nie mogę doczekać się widoku ich lisci [x3]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: magdziołek » czw kwie 10, 2008 8:29 am

Onaelu, a próbowałaś może rozmnażać sama funkie z nasion? A po czym poznałaś, że te kupione to właśnie rozmnażane z nasion?
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Onaela » czw kwie 10, 2008 9:21 pm

Magdziołku-nie rozmnazałam ich z nasion,bo te co mam rozrastają sie wystarczajaco szybko :D i nie było takiej potrzeby.
Poznałam po tym,ze pączki listków są bardzo cienkie,delikatne ,mają ładny,zwarty system korzeniowy,nie widać,ze były "cięte".Ale to tylko moje przypuszczenia.2 odmiany maja ładne,grube pączki-te mogły byc rozmnazane przez podział,bo przeciez nie wszystkie odmiany mozna rozmnazać generatywnie-krzyzówki rozmaża sie wegetatywnie;przez podział i sadzonkowanie. :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: koliberek » śr maja 07, 2008 5:52 am

Czy funkie mozna jeszcze teraz rozsadzać, dzielić ? Czy juz za późno i trzeba jesienią ?
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: tuurma » śr maja 07, 2008 10:10 am

Może odpowiem niezgodnie z teorią, ale w praktyce można. Zdarzało mi się nawet później. Tylko posadź na cieniste, dość wilgotne miejsce i podlewaj na początku. Funkie prawdę mówiąc trudno ubić :)
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: koliberek » śr maja 07, 2008 10:14 am

Ok, dzieki :)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: tuurma » wt sie 05, 2008 5:34 pm

Dzisiaj dowiedziałam się, że i hosty mogą być atakowane przez choroby :(
A dokładniej - wirusy, w szczególności wirus HVX.

Szerzej opisany w temacie poniżej:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=13543

Ja tylko podam skrót, że w razie wystąpienia na liściach cętek, plam (jak na zmoczonej bibule) itp. jest to najprawdopodobniej skutek zarażenia wirusem. Podejrzaną roślinę należy wykopać z maksymalną ilością korzeni i spalić. Narzędzia zdezynfekować alkoholem.

Profilaktycznie narzędzia przed i po dzieleniu host (obcinaniu przekwitłych pędów i liści również) zdezynfekować. Wirus przenosi się poprzez kontakt rośliny z zarażonym sokiem. Nie ma na niego lekarstwa. Wirus w formie utajonej może kilka lat pozostawać w roślinie, nim da objawy.

Jestem niepocieszona, ale lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć, co może grozić naszym funkiom [cry]
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: Onaela » wt sie 05, 2008 9:38 pm

[shock] [shock] [shock]
Jutro robię oględziny swoich funkii.Dzięki Madziu za ostrzezenie-a juz myślałam,ze ich zadne choroby się nie imają :? tylko ślimaki je lubią :(
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Mikros » ndz sty 04, 2009 11:09 am

Onaela pisze:Zamówiłam 16 odmian.
Na moje oko,są to zesłoroczne sadzonki rozmnażane z nasion.Przeważnie mają 1-2 paki.Mam nadzieję,ze beda sie szybko rozrastać-juz nie mogę doczekać się widoku ich lisci [x3]

Nic nie pisałaś jak twoje funkie Onaelu :D wszystkie się przyjęły [?] A może masz ich fotki [?]
Pozdrawiam [tuli]
Awatar użytkownika
Mikros
Weterani
 
Posty: 483
Rejestracja: czw lut 22, 2007 7:33 pm

Postautor: Onaela » ndz sty 04, 2009 7:08 pm

Mikrosku-niestety,tak jak przypuszczałąm,dwie padły [cry] .Pozostałe sie przyjęły,ale w wiekszosci rosły bardzo wolno i w efekcie do końca sezonu niewiele się rozrosły.Jadna odmiana tylko (nie pamiętam jaka [skrob] ) rozrastałą sie dosć szybko,tak,że mogłam "poczęstować" nią Sagię i Tuurmę na Zlotach :)

A to parę zdjęć :

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Onaela » ndz sty 04, 2009 7:26 pm

I jeszcze trochę z czerwca:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: magdziołek » pn sty 05, 2009 9:12 am

Jakie piękne te funkie Onaelu [shock] . Ciekawe jak moje wiosną będą wyglądały. Pamiętasz, że w ubiegłym roku dostałam też trochę od Ciebie? Już nie mogę się doczekać, kiedy zaczną wychodzić z ziemi. Dużo nowych kupiłam. Zrobię im zdjęcia i może będziesz mogła sobie coś wybrać z moich.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Onaela » pn sty 05, 2009 10:39 am

Super Magdziołku [!] :D Ja też chętnie się podzielę,jak już sie troszkę rozrosną.Na drugim zdjęciu w poście z 7:26 jest zdjęcie niebieskiej funkii od Ciebie ! :D Pięknie sie rozrosła ,baaardzo ją lubię i wiem na pewno,że muszę ją koniecznie przesadzić,bo jest mała a obok ma wieksze sasiadki,które ją zasłaniają [cry]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: magdziołek » pn sty 05, 2009 10:44 am

A fakt, to jest miniaturka Onaelu, więc duże roślinki mogą ją zasłonić. Ale zobacz, że taka maleńka a tak mocno się rozkrzewia :) . Też ją lubię.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: żabcia » pt lut 06, 2009 12:20 am

To i ja coś wtrącę.Mam tylko jedną funkię ma duże liście i w środku białe paski ale żeby nie zżerały jej ślimaki wsadziłam ją na początku w starą oponę po trzech latach wymieniłam oponę na większą,a wtym roku muszę wymienić na coś innego.Bardzo ładnie się rozrasta liście bardzo szybko zasłaniają oponę ślimaki raczej do niej niewchodzą/czasem jakiś się zaplącze/ale przeglądam jej liście w oponie jest tak jakby na podwyższeniu i wydaje mi się że jest bardziej wyeksponowana.ąle jak próbowałam podzielić to mi się nie udało i przestałam ją męczyć.
Awatar użytkownika
żabcia
Weterani
 
Posty: 849
Rejestracja: wt lut 03, 2009 10:22 am

Następna

Wróć do Kwiaty w ogrodzie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość