Towarzystwo dla róż

Nasiona, siew i pielęgnacja

Róże - solo, czy w towarzystwie?

Czas głosowania minął czw kwie 17, 2008 2:21 pm

same
3
21%
w towarzystwie
11
79%
 
Liczba głosów : 14

Towarzystwo dla róż

Postautor: tuurma » wt mar 18, 2008 2:21 pm

Moi drodzy, będę zakładać rosarium czyli różankę.

Nie podobają mi się takie "gołe" rabaty z samymi różami, więc co można posadzić przy nich, żeby podkreślały urodę róż i zasłaniały ziemię, broniąc jej przed chwastami?

Na razie mam na liście
1. lawenda
2. kocimiętka
3. gipsówka (czy to bylina, czy jednoroczne?)

A co rośnie u Was?

Aha, jeszcze kombinacja róża pnąca + powojnik w kontrastowym kolorze - ale to wyższe piętro różanki :)
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: magdziołek » wt mar 18, 2008 2:41 pm

Tuurmo a muszą być kwitnące roślinki? Może płożące srebrne lub złote jałowce. Ale takie do 25cm wys.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: saginata » wt mar 18, 2008 2:49 pm

Ja mam lawendê-ale zastanawia³am siê nad nisk± aksamitk±-i chyba w tym roku do³o¿ê jej ze dwa kolorki- mam cytrynow± i tak± nowo¶æ dwubarwn±.A jeszcze fakt,¿e aksamitka dzia³a odstraszaj±co na szkodniki[mszyce]-tym bardziej przemawia to na korzystne s±siedztwo z rózami.
saginata
 

Postautor: tuurma » wt mar 18, 2008 3:01 pm

A-ha! Sagi ma lawendę! To już wiem, gdzie uderzę po gałązki do ukorzenienia... Mój krzaczek kupiony na rozmnóżki niestety utopiła zeszłoroczna powódź, która zalała mi działkę i w wielu miejscach woda stała ponad miesiąc! M. in. na lawendzie :(
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: saginata » wt mar 18, 2008 3:41 pm

Jak tylko siê ociepli wyslê Ci chêtnie.W ubieglym roku otrzyma³am od Andrzeja i Waca-no i sia³am z nasionek-i mam teraz ³adny ¿ywop³ocik przed ró¿yczkami.Ca³e lato upycha³am ga³±zki do ukorzenienia-i tak namnozy³o mi siê krzaczków.
saginata
 

Postautor: kasienka30 » wt mar 18, 2008 6:15 pm

Lawenda chyba również jest odstraszająca na nieprzyjaciół dla róż wiec piekne z pozytecznym :)
Ogrodniczka otwarta na wszytkie propozycje :)
Awatar użytkownika
kasienka30
Weterani
 
Posty: 260
Rejestracja: pn mar 12, 2007 7:42 pm

Postautor: Baś_22 » wt mar 18, 2008 6:57 pm

Moje roże są obsadzone lawendą, aksamitkami i nagietkami :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: lucysia » wt mar 18, 2008 7:42 pm

Ja mam tło-ostróżki,niższe piętro róże-pomiędzy zasiałam gożdzika dwuletniego(ładnie cieniuje glebę i nie ma chwastów),z przodu żywopłot z lawendy przeplatanej z trzmielinką żółtoobrzeżoną.
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: amita » wt mar 18, 2008 9:30 pm

Ja jestem za gipsówka.Widziałam zdjęcie,pieknie się komponuje.A na mojej gipsówce pisze,że jest jednoroczna.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: cicho_borowska » śr mar 19, 2008 12:34 am

Towarzystwo dla róż to Borosia. Bardzo ładnie się byśmy komponowały. Ja w otoczeniu róż, róże obok mnie... [rol] Trzeba jeszcze na to poczekać.
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: tuurma » śr mar 19, 2008 1:33 pm

Bardzo mi się podoba pomysł Lucysi z ostróżkami, lawendą i trzmieliną. Gipsówka też niezła, ale skoro jednoroczna, to dużo z tym zachodu... U mnie goździki dwuletnie tworzą zawsze jakiś straszliwy busz... A najładniej kwitną prawdę mówiąc w 3cim roku od posiania (a nie w drugim, jak być powinno) a potem giną... Dziwne, nie?

Borosiu, czy rzeczywiście masz ochotę spocząć u mnie w różance w charakterze dekoracji ogrodowej? :D
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: Fil » śr mar 19, 2008 4:15 pm

amita pisze:Ja jestem za gipsówka.Widziałam zdjęcie,pieknie się komponuje.A na mojej gipsówce pisze,że jest jednoroczna.


W takim razie są chyba różne gipsówki, bo u mnie rok w rok wyrasta gipsówka w formie takiej gigantycznej kuli :) Śmiesznie to wygląda. Choc nie wiem czy róża by do niej pasowała, chyba zostałaby zagłuszona - gipsówki naprawdę jest dużo :)
Awatar użytkownika
Fil
Weterani
 
Posty: 490
Rejestracja: pt sie 10, 2007 12:03 pm
Lokalizacja: wiocha pod Warszawą :)

Postautor: Fil » śr mar 19, 2008 4:19 pm

saginata pisze:Jak tylko się ociepli wyslę Ci chętnie.W ubieglym roku otrzymałam od Andrzeja i Waca-no i siałam z nasionek-i mam teraz ładny żywopłocik przed różyczkami.Całe lato upychałam gałązki do ukorzenienia-i tak namnozyło mi się krzaczków.


Saginatko, a w jaki sposób traktowałaś te gałązki, że Ci sie ukorzeniły? Ja próbowałam w zeszłym roku, ale nic z tego nie wyszło. :( Miałam gałązki z różnych odmian lawendy i nic.
Awatar użytkownika
Fil
Weterani
 
Posty: 490
Rejestracja: pt sie 10, 2007 12:03 pm
Lokalizacja: wiocha pod Warszawą :)

Postautor: saginata » śr mar 19, 2008 5:05 pm

Jak traktowa³am ga³±zki lawendy?
Po deszczu czy obfitym podlewaniu wk³adalam do ziemi-i podlewa³am gdy by³o sucho-i tyle.
saginata
 

Postautor: Fil » śr mar 19, 2008 6:44 pm

No tak, jakie to proste... :D Będę w takim razie próbowac raz jeszcze. Ja wkładałam w ukorzeniacz i do doniczek, ale pozasychały mi te gałązki. A kiedy radzisz przeprowadzić taką operację?
Awatar użytkownika
Fil
Weterani
 
Posty: 490
Rejestracja: pt sie 10, 2007 12:03 pm
Lokalizacja: wiocha pod Warszawą :)

Postautor: saginata » śr mar 19, 2008 7:08 pm

Specjalistk± od lawendy to ja nie jestem-mam j± od ubieg³ego roku.S± tu ogrodnicy uprawiaj±cy j± od wielu lat.
Ja od maja ju¿ wk³ada³am ga³±zki do ziemi.My¶lê,¿e ukorzeniacz mo¿e tylko pomóc-nie zaszkodziæ.zawsze jaka¶ czê¶æ sadzonek usycha[niewiele]-ale wiêkszo¶æ siê przyjmuje-i s³u¿y potem swoimi ga³±zkami :D
saginata
 

Postautor: Baś_22 » śr mar 19, 2008 8:45 pm

Ja robiłam tak samo jak Saginata :) Większość powtykanych gałązek do ziemi się przyjęła i teraz są już piękne krzaczki. Polecam :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: amita » śr mar 19, 2008 9:02 pm

Może ta gipsówka sama się potem wysiewa?
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Cebulka » śr mar 19, 2008 9:22 pm

Z tego co mi sie wydaje (chociaz nie drążyłam jeszcze tematu wnikliwie) to jest wiele różnych rodzajów gipsówek. I na przykład ta gipsówka znana z bukietów jest o ile wiem wieloletnia [rol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Fil » śr mar 19, 2008 10:28 pm

Moja gipsówka z całą pewnościa sie nie rozsiewa. Rośnie dokładnie w tym samym miejscu, i co roku tworzy taka samą kulę. A oto ona:
Obrazek
Awatar użytkownika
Fil
Weterani
 
Posty: 490
Rejestracja: pt sie 10, 2007 12:03 pm
Lokalizacja: wiocha pod Warszawą :)

Postautor: Onaela » śr mar 19, 2008 11:57 pm

Mam taką samą Fil,tylko białą.Lubię też tą jednoroczną,ale ona bardzo krótko kwitnie [cry] ,dlatego zrezygnowałąm z niej.
Natomiast szukam uparcie i jak narazie bezskutecznie Zatrwianu trwałego,potocznie zwanego takze gopsówką.Ten znany jest najbardziej jako dodatek do wiązanek na cmentarz.
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Baś_22 » czw mar 20, 2008 8:31 am

Elu :) Dostałam Zatrwian od sąsiadki, taką malutką sadzoneczkę. Jeśli przetrwała zimę i troszkę podrośnie, to się chętnie z Tobą podzielę :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: amita » czw mar 20, 2008 10:24 am

Kurcze,na moim opakowaniu pisze,że jest jednoroczna [cry] No to szukam nadal...a kompozycję róż i gipsówki widziałam w "moim pięknym ogrodzie",pewnie było jakoś specjalnie przygotowane.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Fil » czw mar 20, 2008 3:51 pm

Onaelu, ona jest biała :)
Awatar użytkownika
Fil
Weterani
 
Posty: 490
Rejestracja: pt sie 10, 2007 12:03 pm
Lokalizacja: wiocha pod Warszawą :)

Postautor: Jedynka » czw mar 20, 2008 7:03 pm

Gdzieś [czyta] i wypróbowałam u siebie, że wokół róż dobrze jest posadzić czosnek ozdobny. Zapach róż jest wtedy intensywniejszy. Sprawdziłam- fakt. Chroni też przed chorobami grzybowymi, choć nie do końca. [slonce] Przed myszkami nie chroni , albo moje gryzonie są przyzwyczajone.
Kto zezar Harnasia ?!!!!!!!
Awatar użytkownika
Jedynka
Weterani
 
Posty: 1393
Rejestracja: sob mar 01, 2008 8:12 pm

Postautor: lucysia » ndz mar 23, 2008 4:20 pm

Na myszki posadż narcyze-trochę odstraszają(zapachem).
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: koliberek » pt mar 28, 2008 11:45 am

Koło róz miałam rózne rzeczy, ale w tym roku mam zamiar posadzic barwinek. dostałam jesienią sporo od cioci i mam zamiar go porozsadzac włąśnie wokól róż. mam nadzije że bedzie wreszcie spokój z chwastami. No i oczywiście mam tam tez lawende ;) ( zostawię ją tam)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: tuurma » pt mar 28, 2008 12:40 pm

No tak, koli, ale barwinek woli cień, a róże słońce. I jak to pogodzisz? Chyba, że róże barwinek trochę zacienią...
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: koliberek » sob mar 29, 2008 6:21 am

z tego co czytałam to barwinek dośc dobrze sobie radzi w róznych okolicznosciach. Sprubuję w kazdym razie:)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

towarzystwo dla róż

Postautor: zomarel » sob mar 29, 2008 9:01 pm

Kolierku,wydaje mi sie,że barwinek zagłuszy ci lawendę.Dwa lata temu na działce sąsiada/swojej jeszcze nie miałam/posadziłam barwinek pod drzewkami owocowymi i teraz tworzą taki kobierzec,że nic nie jest w stanie przebić sie przez barwinkową gęstwinę,no może pojedynczy złośliwy chwast.Jeśli uda mi się jakoś w końcu wkleić zdjęcie,to pokażę jak tej wiosny barwinek wygląda/już kwitnie/ [kwiatka]
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Postautor: koliberek » pn mar 31, 2008 5:50 am

cos pewnie wykombinuję, moze będe ten barwinek przycinać. Zobacze jak to będzie..
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Onaela » pn mar 31, 2008 9:30 pm

Koliberku-tez myślę,że ten barwinek w rózach,to średni pomysł.Pamiętaj,ze róze trzeba kopczykować na zimę,a wiosna kopczyki rozgarniać-barwinek bedzie bardzo Ci w tym przeszkadzał,a po "zabiegu"będzie wygladał nieciekawie :?
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Następna

Wróć do Kwiaty w ogrodzie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron