Tuberoza

Nasiona, siew i pielęgnacja

Postautor: Mikros » pt lut 20, 2009 7:23 am

Anamaria, Tosiu - chętnie prześlę, niech tylko się troszkę ociepli :D
Tosiu wrzuć na pm swój adres :D
Pozdrawiam [tuli]
Awatar użytkownika
Mikros
Weterani
 
Posty: 483
Rejestracja: czw lut 22, 2007 7:33 pm

Postautor: Tosia » pt lut 20, 2009 7:55 am

Mikrosku [tuli] ,bo podobno nie dziękuje się za kwiaty.Mój adres jest w kontaktach.
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Postautor: Mikros » pt lut 20, 2009 8:23 am

Ok Tosiu [tuli] już mam :D
Pozdrawiam [tuli]
Awatar użytkownika
Mikros
Weterani
 
Posty: 483
Rejestracja: czw lut 22, 2007 7:33 pm

Postautor: Anamaria » pt lut 20, 2009 9:12 am

[jupi] Marylko :* [tuli]
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: toja » ndz mar 01, 2009 6:45 pm

Witam , jestem tu nowa ;) zakupiłam cebulki tuberozy i dziś wsadziłam obie do jednej doniczki , raczej ciasnej , chodzi mi więcej o to , by się nie namnożyły , a zakwitły jak myślicie [hmm]
Awatar użytkownika
toja
Ekoludki
 
Posty: 126
Rejestracja: ndz mar 01, 2009 4:07 pm

Postautor: magdziołek » ndz mar 01, 2009 6:49 pm

OOOO! Witam pierwszego Ekoraczka :) . Ale nie wiem, czy wiesz, że podobno tuberozy muszą się "rozmnożyć" bo właśnie z tych namnożonych cebulek będą nowe roślinki za rok, które jak podrosną to dopiero zakwitną. Stara cebulka, ta mateczna podobno zamiera, kwitnie tylko raz, wytwarza cebulki przybyszowe i umira .... .
Poprosimy o sprostowanie znawców, jeśli coś pokręciłam.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Onaela » ndz mar 01, 2009 7:02 pm

Magdziołku-miejmy nadzieję,że toja kupiła właśnie cebulkę ,która zakwitnie,bo stare,mateczne ,które kwitły w ubiegłym sezonie się po prostu wyrzuca,( nie zakwitną po raz drugi),a zatrzymuje większe cebulki potomne..No,chyba,że chcemy ją wykorzystać(to starą cebulę) do pozyskania młodych cebulek potomnych.

Sadzenie w przyciasnych doniczkach raczej niczemu nie służy [skrob]. Najlepiej,po podhodowaniu ich w doniczkach,wysadzić do gruntu po 15 maja.
Dowiesz sie pewnie więcej,jak przeczytasz temat z linka Mikroska(na poprzedniej stronie chyba)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: toja » ndz mar 01, 2009 7:13 pm

Witam serdecznie

Dziękuję , już obczytałam i tak zrobię , wysadzę z donicy do gruntu , zakupiłam dwie cebulki , dopiero raczkuje , w tym pachnącym kwieciu
Awatar użytkownika
toja
Ekoludki
 
Posty: 126
Rejestracja: ndz mar 01, 2009 4:07 pm

Postautor: magdziołek » ndz mar 01, 2009 7:35 pm

Toja, ale mogą być w doniczce, tylko każda oddzielnie, żeby się nie cisnęły :) . Jak je będziesz trzymać w doniczce w domu to szybciej Ci wystartują. Później je przeniesiesz do ogrodu, po majowych przymrozkach.
Chyba więcej pisała o tym Mikrosek i Onaela. Poczytaj cały post o tuberozie.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: toja » ndz mar 01, 2009 7:39 pm

Dziękuję bardzo :D
Awatar użytkownika
toja
Ekoludki
 
Posty: 126
Rejestracja: ndz mar 01, 2009 4:07 pm

Postautor: koliberek » ndz kwie 05, 2009 6:26 am

Qrcze ja bym tez chciała, jakby ktoś jeszcze miał, ale pewnie juz za późno :(
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Baś_22 » ndz kwie 05, 2009 11:28 am

A moje cebulki Tuberozy gdzieś mi zginęły [?] ;(
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: koliberek » pt kwie 17, 2009 3:06 pm

Juz wiem, ze dzisiejsza przesyłak jest od Onaelci. Onaelko nie dziękuję :*
Lece te Tuberoze do doniczki wsadzic, a trawke na rabatke do traw, coby na żwirowisko mi rosła :)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Yennyfer » ndz kwie 19, 2009 10:58 am

Mnie tez przyszła w piątek,ale podziękowałam. mam nadzieję, ze to nie zaszkodzi.
Część tuberozek będzie u mnie na balkonie - w tym roku robię kompozycje biało czerwone z białych lobelii, czerwonych sundavilli, białego klematisa(mam nadzieje, ze kupię gdzieś, bo na razie nie mogę trafić) i własnie tuberozy.
No i zielony bluszcz, który mam co roku na balkonie.

A pozostałę wsadzę na działeczce - zobaczymy jak mi się uda ich uprawa.
co by nie mówić - Onaelciu - jesteś wielka!
Awatar użytkownika
Yennyfer
Weterani
 
Posty: 1374
Rejestracja: pn lut 09, 2009 6:34 pm

Postautor: Yennyfer » pn maja 18, 2009 7:19 am

Dziewczyny - mam pytanie. Moje tuberozy - a wyrosło ich 9 - mają po 20-25 cm. Na razie cały czas są w domu w doniczkach. Tylko mam z nimi problem - bo "kładą" się pod swoim cieżarem.
Miałyście taki problem? Co robić - podpórki czy podwiązywa jakoś???
Awatar użytkownika
Yennyfer
Weterani
 
Posty: 1374
Rejestracja: pn lut 09, 2009 6:34 pm

Postautor: Onaela » pn maja 18, 2009 8:01 am

Yenny-wygląda na to ,ze się "wyciągnęły" z braku dostatecznej ilości światła słonecznego .Daj im patyki i przywiąż do nich pędy ,po czym koniecznie rozpocznij hartowanie.
U mnie nigdy tak sie nie działo,ale moje,stoją w doniczkach w tunelu foliowym,i mimo,że wsadzone ndużo wcześniej,mają po ok 15 cm,ale są bardzo sztywne,mocne.
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Yennyfer » pn maja 18, 2009 10:50 am

Onaelciu - dzięki.
Powiążę je ładnie.
Ale chyba im światła nie brak - bo stoją na południowo - zachodnim parapecie...
Awatar użytkownika
Yennyfer
Weterani
 
Posty: 1374
Rejestracja: pn lut 09, 2009 6:34 pm

Postautor: Onaela » pn maja 18, 2009 1:25 pm

Skoro się pokłada,to coś jej nie pasuje,albo za ciepło,albo za sucho,albo za mało słoneczka :)

Mam nadzieję,ze wiesz,ale na wszelko wypadek przypomnę-nie wystawiaj jej od razu na ostre słońce na balkonie [rol]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Yennyfer » pt maja 29, 2009 2:00 pm

Onaleciu - jak juz wystawię teraz moje tuberozy na działkę to nic im się nie stanie???
I lepiej w donicach jak rosną czy przesadzić? Trochę już na balkonie postały dodam. W dzień.
Awatar użytkownika
Yennyfer
Weterani
 
Posty: 1374
Rejestracja: pn lut 09, 2009 6:34 pm

Postautor: Onaela » pt maja 29, 2009 7:32 pm

Lepiej posadzić do gruntu w zacisznym,ale słonecznym miejscu.Zwłaszcza,że nie będziesz mogła ich co dzień podlewać :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Yennyfer » sob maja 30, 2009 2:59 pm

Dzięki!
Awatar użytkownika
Yennyfer
Weterani
 
Posty: 1374
Rejestracja: pn lut 09, 2009 6:34 pm

Postautor: toja » sob maja 30, 2009 3:51 pm

Moje tuberozy ...nareszcie wychylają się z ziemi , na razie jedna widzę [rol] ....powiało otuchą :)
Serdecznie pozdrawia Basia
"Kto czego nie doznał , nie zrozumie"
Awatar użytkownika
toja
Ekoludki
 
Posty: 126
Rejestracja: ndz mar 01, 2009 4:07 pm

Postautor: sąsiad » czw cze 11, 2009 7:01 pm

Witam - jestem tu "nowy".
W marcu kupiłem 4 cebulki tuberozy w sklepie internetowym. Były wysuszone na kostkę.Po kilkugodzinnym namoczeniu i zaprawieniu wsadziłem do doniczek. Ożyła tylko jedna. Rośnie pięknie, wypuściła nawet pęd kwiatostanowy. Próbuję ją hartować na balkonie, ale liście omdlewają.

Chciałem zapytać czy w gruncie też roślinom więdną liście i co jest tego powodem ?. A może słaby niewydolny system korzeniowy. a obecny pęd kwiatowy to "Łabędzi śpiew". [?]
Pozdrawiam Staszek
sąsiad
Ekoludki
 
Posty: 19
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 9:46 pm

Postautor: Onaela » czw cze 11, 2009 8:04 pm

Hej sąsiedzie ! witaj, ;)

Liście Tuberozy nie powinny omdlewać,może po prostu wystawiłeś ja od razu z domu na bezposrednie słońce,zamiast zahartować najpierw w cieniu a potem stopniowo po trochu słoneczka?
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: sąsiad » sob cze 13, 2009 10:20 pm

Witaj , Witaj Onaelo :)
Z mają tuberozą postępuję zgodnie z Twoimi zaleceniami. Czas pokaże czy jestem dobrym uczniem [?]
Pozdrawiam Staszek
sąsiad
Ekoludki
 
Posty: 19
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 9:46 pm

Postautor: Onaela » sob cze 13, 2009 11:24 pm

Czekamy,Sąsiedzie na relację i zdjęcie :) -przyznam-nie bez cienia zazdrosci :( ,bo moje Tuberozy jeszcze całe w liściach i ani myślą o kwitnieniu [rol]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Yennyfer » ndz cze 14, 2009 8:56 am

Moim dalej listki omdlewają. Niestety... Są na słonku, ale nie palącym, mają dość wody i dobrą ziemię i wszystko co potrzeba.
begonie kwitną i rosną ślicznie, podobnie inne kwiatki wystawione mniej więcej w tym samym czasie - a tuberozki jakieś "niemrawe"
Co ja źle robię??? Pomocy!
Awatar użytkownika
Yennyfer
Weterani
 
Posty: 1374
Rejestracja: pn lut 09, 2009 6:34 pm

Postautor: Yennyfer » ndz cze 14, 2009 9:12 am

Obrazek

Tak wyglądały tuberozki jak zaczęły się pokładać, przesadziłam je do doniczek pojedynczych, by miały swobodę rozrastania się i dalej to samo - jak tylko nie są podwiązane to się pokładają.
Awatar użytkownika
Yennyfer
Weterani
 
Posty: 1374
Rejestracja: pn lut 09, 2009 6:34 pm

Postautor: Onaela » ndz cze 14, 2009 9:23 am

Yenny-Tuberozy mają dość wiotkie liście,i jeśli trochę się 'wyciagną" z braku słońca,to po po prostu liście się pokładają,czasem łamią w połowie.To nie wygląda na "omdlenie" [rol]
Tylko ta roślinka na pierwszym planie ma żle zagięte liście ;) .Musisz jej pomóc skierować je we włąściwą stronę :)

A nie mówiłam,że uprawa Tuberozy to duże wyzwanie [?] :) Nieraz,mimo,że rosną pieknie ,nie chcą kwitnać ,nie wiedzieć czemu,albo zabierają sie za kwitnienie w listopadzie :? W domowych warunkach pęd kwiatowy staje siię wiotki i anemiczny-czasem paki opadają :?
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Yennyfer » ndz cze 14, 2009 9:38 am

Onaelu - własnie nie wiem dlaczego się wyciągnęły - one słonko miały cały czas - rosły sobie na bardzo słonecznym parapecie...
Nic to, dalej hoduję, zobaczymy co z tego wyjdzie...
Awatar użytkownika
Yennyfer
Weterani
 
Posty: 1374
Rejestracja: pn lut 09, 2009 6:34 pm

Postautor: sąsiad » ndz cze 14, 2009 8:22 pm

Analizując dane o uprawie tuberozy dochodzę do wniosku, że one w warunkach naturalnych nie są rozpieszczane . Rosną w surowym klimacie i potrzebne jest im specyficzne podłoże.
Podpędzanie w warunkach domowych u nas im nie służy, jest po prostu za ciepło i za mało światła czego dowodem są wyciągnięte delikatne i załamujące się liście, oraz kruchy pęd kwiatowy. W przyszłym roku spróbuję podpędzać na balkonie.

Czy ktoś wie w jakich warunkach naturalnych rośnie TUBEROZA :? .
Pozdrawiam Staszek
sąsiad
Ekoludki
 
Posty: 19
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 9:46 pm

Postautor: Emmi » pt wrz 18, 2009 11:36 am

Pozwolę sobie wkleić post z ekotopiku kafeterii, autorstwa Patyczak21, co by w trakcie rowijających się stron , nie zapodział się :) Ja tych informacji potrzebuję pod kątem ciągłym porażek z Canną, ale pewnie i komuś innemu coś się z tego przyda :)

,,No więc tak... Tuberoza szczerze mówiąc to nie wiem jaka ona jest tj doniczkowa czy ogrodowa. U mnie ona siedzi w doniczce a raczej donicy. Kupiłam w zeszłym roku na allegro taką malutką kępkę tych cebulek mniej więcej wielkości dwóch kobiecych dłoni ( bo faceci zawsze te swoje łapy mają większe . Na wiosnę polatałam sobie z nią po doniczkach. Bo najpierw posadziłam te cebulki w taką zwykłą doniczkę plastikową ale jak zobaczyłam, że te młode cebulki zabierają się za tworzenie kolejnych i korzonki w szybkim czasie wyłażą dołem doniczki to momentalnie przesadziłam wszystko do donicy, dając najzwyklejsząw w świecie ziemię do kwiatów doniczkowych. Tuberoza rosła jak na drożdżach w liściska , a co kwitnienia nic, a nic. I raptem tak gdzieś w połowie sierpnia zaczął sobie wyrastać ze środka dość duży badyl tak licząc od doniczk to miał około 1 metr i zaczęły pojawiać się kwiaty. Jak patrzyłaś na necie to wiesz już jak wyglądają , a zapach.... hmmm ...trudno powiedzieć do czego zbliżony najbardziej, ale najważniejsze, że bardzo intensywny i co też ciekawe Tuberoza najmocniej pachnie wieczorem/nocą . Zapach to jakby połączenie konwalii, narcyzów i jeszcze czegoś może bzu, to wszystko jest mocne ale nie duszące raczej słodkie ( i weź tu człowieku opisz zapach i jest w tym jeszcze jakieś coś czego nie umiem określić jak to pachnie i do jakiego kwiatu to przyrównać. A teraz coś na temat moich Cann i wyjaśnienie dlaczego być może twoje nie kwitły. Otóż Canny to też " pijaki " i żarłoczne rośliny tzn, że uwielbiają wodę , nie cierpią suszy czy w donicy czy w gruncie bez różnicy, musza być posadzone na głębokość nie więcej niź 8 cm, poza tym sa to 8 - 10 miesięczne rośliny tzn , że tyle czasu muszą w naszym klimacie rosnąć aby zakwitły więc ja swoje wsadzam najpierw do doniczek tak mniej więcej na początku lutego i niestety ale kiszę się z nimi w domu, po przymrozkach majowych dopiero wsadzam do gruntu. No i teraz najważniejsze , jak mówiłam o głębokości , wodzie/ podlewaniu to ja jeszcze średnio 2 x na tydzień je karmię czyli podlewam nawozem i tu się uśmiejesz być może. Bo ja podlewam wszystko jak leci jednym jedynym nawozem ....do pelargonii zwisających i Canny też . Nawóz jest w proszku w tych szarych torebkach , rozrabiam go tak, że łyżeczka od herbaty na 5 litrów wody. W zeszłym roku po kwitnieniu i po pierwszych leciutkich przymrozkach ścięłam łodygi prawie przy samej ziemi , wykopałam z donicy i z ziemi bułwy Canny ( jedna to miała takie jak cebula czerwona ta jadalna przez nas ludzi, a druga zwyczajne kłącza ) i po otrząśnięciu ziemi wsadziłam z powrotem do donic ale już w lekko wilgotny piasek i tak do lutego stały sobie w zimnej komórce , tylko na czas większych mrozów były czymś tam ocieplone aby nie zmarzły. W tym roku już wszystkie poszły do ziemi bo nie bardzo miałam czas aby towarzystwo dzielić i tak mam okazuje się, że 2 szt w kolorze malinowym ( ajedna miała być pomarańczowa duży kwiat w ciapki ) o zielonych liściach , jedną zupełnie w kolorze żółtym / słonecznym, jedną pomarańczową o drobnych kwiatach , drobnokwiatową różową i najpiękniejszą bo o czerwonawych aż prawie brązowych liściach a kwitnie już na malinowo i jest najwyższa.
Wydaje mi się , że cała sztuka z tym kwitnieniem czy Tuberozy czy Canny to właśnie jest ta ich żarłoczność i być może, że ten mój nawóz .,,
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Poprzednia

Wróć do Kwiaty w ogrodzie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron