Piwonie

Nasiona, siew i pielęgnacja

Postautor: Baś_22 » wt kwie 14, 2009 11:44 am

koliberek pisze:Basiu po pierwsze gdzies doczytałam, ze piwonie przesadza sie latem bodajze w sierpniu,

Ja przesadziłam ją delikatnie z całą bryłą w inne miejsce :) Ładnie się rozwija i mam nadzieję, że wszystko będzie ok! :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: magdziołek » wt kwie 14, 2009 3:17 pm

A ja właśnie dzisiaj sadziłam piwonie, bo zamówiłam na cebule.pl przysłali więc sadzę. Mają już piękne listki. Do tej pory siedziały w donicach ale właśnie je posadziłam. Zobaczymy, czy będą kwitły.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: tuurma » wt kwie 14, 2009 6:13 pm

Potraktowałam je tą gnojówką, zobaczymy, jaki to da efekt. Przypomniałam sobie, że też mam dwie sztuki w donicach. Ale cóż począć, skoro jeszcze rabaty na nie brak [oops]
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: irys » ndz maja 10, 2009 4:47 pm

Zakwitła moja piwonia krzewiasta, nie mogłam się oprzeć, żeby jej nie pokazać.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 10, 2009 4:52 pm przez irys, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
irys
Weterani
 
Posty: 328
Rejestracja: sob mar 07, 2009 3:28 pm

Postautor: saginata » ndz maja 10, 2009 4:51 pm

A ja swoj± od Onaelci posadzi³am w takim miejscu,¿e nie mogê jej znale¼æ :(
saginata
 

Postautor: irys » ndz maja 10, 2009 4:55 pm

Saginatko, jakiś listeczek musiała wypuścić, chyba że coś ją zeżarło :(
Awatar użytkownika
irys
Weterani
 
Posty: 328
Rejestracja: sob mar 07, 2009 3:28 pm

Postautor: saginata » ndz maja 10, 2009 6:26 pm

Chyba tak-bo nigdzie jej znale¼æ nie mogê-ca³± jesieñ i zimê przetrzyma³am w doniczce,potem wysadzi³am-i wcale nie pamiêtam gdzie-bo sadzi³am trochê innych kwiatków-a jej nigdzie nie ma :(
saginata
 

Postautor: Jedynka » ndz maja 10, 2009 8:39 pm

I bardzo dobrze, bo jest piękna. Czy pachnie, tak jak inne?
Kto zezar Harnasia ?!!!!!!!
Awatar użytkownika
Jedynka
Weterani
 
Posty: 1393
Rejestracja: sob mar 01, 2008 8:12 pm

Postautor: irys » ndz maja 10, 2009 9:01 pm

Pachnie bardzo delikatnie piwoniowym zapaszkiem, a ja jestem "dumna i blada" :D
Awatar użytkownika
irys
Weterani
 
Posty: 328
Rejestracja: sob mar 07, 2009 3:28 pm

Postautor: beza » ndz maja 10, 2009 9:27 pm

Dziewczyny, czy wiecie może jak się dzieli krzewiaste piwonie :o Moje piwonie są szczepione na piwoniach zwykłych bylinowych bo widzę że od korzenia odrastają młode pędy. Te pędy mają już pąki kwiatowe i raczej zapowiadają się na piwonię bylinową (stąd ten domysł że szczepiona na bylinowej), mają też liscie jak piwonia bylinowa. Dlatego nie wiem jak mozna podzielić taką piwonię krzewiastą :? przecież nie utnę kawałka korzenia bo to nie będzie korzeń tej piwonii krzewiastej [skrob].
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: Onaela » ndz maja 10, 2009 10:12 pm

Bezo-moja koleżanka ma to samo ;) .Kupiła piwonię krzewiastą ,ale ona nie kwitnie ,tylko od korzenia mocno rozrosła sie piwonia bylinowa ,która ma już pąki.kwiatowe.Uradziłyśmy,że jak przekwitnie,dziabnie szpadlem i oddzieli bylinową od krzewiastej wyskubując resztę korzeni (tej bylinowej) .Krzewiasta z bylinową w jednej kępce nie ma szans-zostanie zdominowana na bank.
Piwonie krzewiaste rozmnaża sie wyłącznie przez szczepienie na bylinowych lub z nasion. I właśnie ze szczepionymi tak sie dzieje.Natomiast na kwiaty rozmnażanych z nasion trzeba poczekać parę lat.No i koło się zamyka.
:?
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: beza » pn maja 11, 2009 10:48 am

Onaelu dziękuję za te informacje :)
Moja piwonia na szczęście kwitnie już trzeci rok, ale oprócz niej wychodzi ta dodatkowa bylinowa. Dziabnąć mówisz [skrob] też tak myślałam ale zastanawiam się w którym miejscu. To jakieś dla mnie dziwne zjawisko, piwonia krzewiasta ma korzenie a bylinowa bulwy, więc jak pogodzić jedno z drugim [skrob] Chyba że krzewiasta ma bulwy skoro szczepiona na bylinowej :? w takim razie co jest podkładką dla tego szczepu [skrob]
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: Onaela » pn maja 11, 2009 1:38 pm

Bezuniu-według mnie piwonia bylinowa ma grube,kłaczowe korzenie i na nich właśnie szczepiona jes p.Krzewiasta.

U koleżanki też na początku kwitła tylko krzewiasta,w następnym roku kwitły obydwie,a w tym juz tylko bylinowa ma pąki.
Ona dziabnie szpadlem,bo chce uratować również p. bylinową i posadzić w innym miejscu.Podobno ma piękne,pojedyńcze kwiaty o niespotykanym kolorze.
P.krzewiasta nie lubi przesadzania,generalnie ruszania korzeni,ale ponieważ to są korzenie bylinowej,więc myślimy,ze zniesie to dobrze.Jeśli Tobie nie zależy na tej bylinowej,to po prostu powyłamuj wszystkie pędy tuż nad ziemią i rób to sukcesywnie,jak tylko będą sie pokazywać. Nie chcę Cie martwić,ale myślę,że te pędy bylinowej będą ciagle odrastać.To niezwykle zywotna bylina.
Ze 3 -4 lata temy przesadzałam peonie b. na inne miejsce-myślałm,że wykopałm wszystkie korzenie.Okazało sie,ze jednak nie.Na przyszły rok w tym miejscu wyrosła mała kępka lisci ,a po trzech latach znów jest dorodny krzak i właśnie ma pąki kwiatowe :D

Z tej naszej gadaniny mozna wysnuc wiosek,ze jeśli kupujemy peonię krzewiastą,to lepiej,żeby była wyhodowana z nasion .,trzeba tylko zwrócić uwagę,żeby miała juz pąki,co oznacza,ze osiagnęłą odpowiedni wiek do kwitnienia. Ze szczepionymi na bylinowych zawsze będzie ten sam problem jak u Ciebie.
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: koliberek » pn maja 11, 2009 3:04 pm

dziewczyny, mysmy ostatnio rozmawiali o tych piwoniach, ale rozmowa toczyła sie raczej wokól cen i okazało sie, ze rozpietośc cen tez jest duża od 35 zł do 70 zł, to teraz tak myslę, ze może cena własnie od tego zależy czy ona jest szczepiona na bylinie czy hodowana z nasion [skrob]
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: beza » pn maja 11, 2009 7:35 pm

Koliberku wydaje mi się że cena tych piwonii jest bardziej uzależniona od gatunku tej piwonii, jej koloru np. rzadko spotykanego, albo na przykład czy jest ona pełna czy pojedyncza. Raczej wszystkie w sprzedaży są szczepione bo od razu kwitną w doniczce.

Onaelciu bardzo ciekawe jest to co piszesz. Będę musiała wyciąć też tę swoją bylinową piwonię skoro ona zagłusza tą krzaczastą. Poczekam jednak aż zakwitnie bo ciekawa jestem jaki ma kolor :) a może też okaże się jakaś fajna i niespotykana. A jeżeli będzie taka sama jak już mam inne bylinowe to będę ją co roku wycinać :? trudno, ważniejsza jest ta krzaczasta.
Ale wiesz co pocieszające jest to co napisałaś o tym przesadzaniu piwonii bylinowych :D
Mam jedną dość sporą, która ma już z 6 lat. Rośnie w takim niewygodnym miejscu bo przy samej ścieżce i tylko cierpi od ciągłego potrącania :( chciałam ją przesadzić w inne miejsce ale się bałam ją ruszać. A teraz umocniłaś mnie Onaelko w przekonaniu że można śmiało z nią wyruszyć w inny zakamarek ogrodu :) skoro jest taka silna. Muszę tylko poczekac do sierpnia bo chyba w sierpniu dopiero się dzieli piwonie.
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: Cebulka » pn maja 11, 2009 7:38 pm

Bardzo ciekawe to co piszecie dziewczyny... :shock:

W życiu bym nie powiedziała, że piwonie krzaczaste szczepi się na "zwykłych" [skrob]

Dzięki [tuli]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Jedynka » pn maja 11, 2009 8:42 pm

Połaziłam po sklepach na inernecie. Jakie piękne piwonie i nie takie drogie. Aż się zachcieć chce . Tylko gdzie miejsce. A mogłam wziąć działkę na przeciwko.
Kto zezar Harnasia ?!!!!!!!
Awatar użytkownika
Jedynka
Weterani
 
Posty: 1393
Rejestracja: sob mar 01, 2008 8:12 pm

Postautor: magdziołek » wt maja 12, 2009 3:16 pm

To może Jedyneczko jeszcze nic straconego i ta działka jest do wzięcia. Ja bym się nie zastanawiała :) .
Jutro jadę do Krzywaczki to dokładnie przyjrzę się tym piwoniom, co one za jedne i jakie mają kolory i jaka jest rozpiętość cenowa.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Jedynka » wt maja 12, 2009 7:15 pm

Nie, Magdziołku. Już ma nowych właścicieli :( Zrresztą , może to i dobrze. Co łażę po sklepach internetowych to coś mnie zauroczy. Są piękne liliowce, irysy. a ile lilii, powojników ! Niedługo i ta druga działka byłoby za mało.
Kto zezar Harnasia ?!!!!!!!
Awatar użytkownika
Jedynka
Weterani
 
Posty: 1393
Rejestracja: sob mar 01, 2008 8:12 pm

Postautor: amita » wt maja 12, 2009 7:39 pm

Ja bym wzięła od ręki.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: amita » pt maja 15, 2009 7:43 pm

Powiedzcie,czy piwonia może rosnąć w półcieniu?tzn słonko jest dopiero po południu.Sąsiad jednak nie uratował rododendronów i szuka zamiennika.Wahamy się między funkiemi i piwonią.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Jedynka » pn maja 18, 2009 8:12 pm

U mnie rosną i w słońcu i półcieniu i wszystkie dobrze się mają. I okazuje się, że mimo ubiegłorocznego przesadzenia będą kwitły,
Kto zezar Harnasia ?!!!!!!!
Awatar użytkownika
Jedynka
Weterani
 
Posty: 1393
Rejestracja: sob mar 01, 2008 8:12 pm

Postautor: Onaela » pn maja 18, 2009 8:31 pm

Fakt,Jedynko-u mnie też rosną na słońcu i w półcieniu,ale obiektywnie muszę przyznać,że na słońcu kwitną lepiej .

Jeszcze wracając do Piwonii krzewiastej-przypomniał mi sie ważna sprawa ;) ..
Egzemplarze szczepione sadzi się,w przeciwieństwie do bylinowych,dość głęboko-,tak,żeby miejsce szczepienia było ok.10 cm pod ziemią.Bo Peonia k. rosnie i kwitnie tym lepiej,im więcej korzeni wytworzy nad miejscem szczepienia.
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: beza » wt maja 19, 2009 12:52 pm

U mnie te piwonie bylinowe, które rosną na tzw. patelni kwitną pięknie ale muszę je dużo podlewać. Te, które rosną w cieniu mają mniejsze pąki i później zakwitają.

Onaelu, dzięki za ciekawą informację.
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: beza » ndz maja 24, 2009 10:33 pm

Piwonie krzewiaste w pełnym rozkwicie, mimo że jeszcze bardzo młode.
Różowa, fioletowa i żółta.

Obrazek[slonce]Obrazek

Obrazek[slonce] Obrazek

Obrazek[slonce] Obrazek[slonce] Obrazek[slonce] Obrazek
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: irys » pn maja 25, 2009 7:01 am

Prześliczne [shock] ale ta żółta mnie urzekła :D
Awatar użytkownika
irys
Weterani
 
Posty: 328
Rejestracja: sob mar 07, 2009 3:28 pm

Postautor: Tosia » pn maja 25, 2009 7:22 am

Bezo śliczne te piwonie [lol]
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Postautor: magdziołek » wt maja 26, 2009 2:16 pm

Bezo, piękne piwonie, szczególnie ta żółta. Ja kupiłam białą z żółtym środkiem, ciekawe, czy mi w tym roku zakwitnie :) . Teraz kwitną już czerwone i różowe.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: wac » wt maja 26, 2009 3:48 pm

magdziołek pisze:Bezo, piękne piwonie Teraz kwitną już czerwone i różowe.
i białe. [wac]

Obrazek
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: amita » wt maja 26, 2009 3:52 pm

Ja mam tylko jeden pączek na białej :( tak ją odmłodziłam,przesadzając w zeszlym roku.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: toja » śr maja 27, 2009 9:49 am

Moja piwonia delikatna

Obrazek
Serdecznie pozdrawia Basia
"Kto czego nie doznał , nie zrozumie"
Awatar użytkownika
toja
Ekoludki
 
Posty: 126
Rejestracja: ndz mar 01, 2009 4:07 pm

Postautor: amita » śr maja 27, 2009 11:02 am

Cudo po prostu.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kwiaty w ogrodzie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości