Piwonie

Nasiona, siew i pielęgnacja

Piwonie

Postautor: wac » ndz maja 27, 2007 1:29 pm

Pieknie się prezentują kwitnące, a jest co podziwiać. [wac]

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: Emmi » ndz maja 27, 2007 1:34 pm

Tak... są przepiękne... tylko szkoda, że tak krótko kwitną...
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: kasienka30 » ndz maja 27, 2007 8:46 pm

No i wlanie tak bardzo za mini nie przepadam mam oczywiscie piwonie ale nie zdaze nacieszyc oka a juz opadaja :(
Ogrodniczka otwarta na wszytkie propozycje :)
Awatar użytkownika
kasienka30
Weterani
 
Posty: 260
Rejestracja: pn mar 12, 2007 7:42 pm

Postautor: saginata » pn maja 28, 2007 6:23 am

Wiêkszo¶æ kwiatów nie kwitnie d³ugo-i mo¿e za to je kochamy -bo nie zd±¿ymy nasyciæ oczu ich urod±???
Ja te¿ bardzo lubiê piwonie-ale moje jeszcze w malutkich p±kach-my¶la³om ,¿e wcale nie zakwitn± bo wiosn± rozsadzane-ale ka¿dy krzaczek-nawet najmniejszy na p±czek :D
saginata
 

Postautor: Emmi » pn maja 28, 2007 8:57 am

Bardzo lubię piwonie, mam białą i różową, jak zdążę pstryknąć fotki to wstawię. :) Mam taką teorię, ale trzeba ją jeszcze sprawdzić. Jak podlewam częściej piwonie i na przykład tulipany to one dłużej kwitną.
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Weigela » pn maja 28, 2007 5:39 pm

A co ja mam powiedzieć,jak uwielbiam te kwiaty a one ani razu mi nie zakwitły :(
Awatar użytkownika
Weigela
Weterani
 
Posty: 549
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 3:46 pm

Postautor: Emmi » pn maja 28, 2007 9:57 pm

Wiegela teraz to pewnie już za późno, ale przesadź je w inne miejsce ;)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Onaela » pn maja 28, 2007 10:04 pm

Wejgelo-sprawdż,czy Twoje Peonie nie są posadzone zbyt głeboko.Sadzi je sie bardzo płytko,na tyle tylko,aby mięsiste kłacza były przykryte ziemią.Inna sprawa-byc moze nie odpowiada jej stanowisko-spróbuj moze w sierpniu przesadzić ja w inne miejsce-moze być w lekkim półcieniu.
Ja tak zrobiłam kiedyś z jedna swoja białą-nie kwitła mi ze 3 lata,wiec dostałą eksmisję za płot-rosnie tam do dzisiaj,ale jest to od pewnego czasu moja sztandarowa Peonia ;) .Obsypana pąkami,na jednym pedzie potrafi mieć po 3-4 pąki kwiatowe.Niedługo zakwitnie-to Wam pokazę-jest po prostu zjawiskowa [shock]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Weigela » wt maja 29, 2007 7:45 am

Moja właśnie rośnie przy płocie w półcieniu.Podobno nie lubi przesadzania.Potem zrobię zdjęcie i ją pokażę.
Awatar użytkownika
Weigela
Weterani
 
Posty: 549
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 3:46 pm

Postautor: Emmi » wt maja 29, 2007 7:54 am

Onaelu :) u mnie rzadko jest więcej niż jeden pąk, ale od czasu do czasu to się zdarza. Tu akurat ma dwa, jak piszesz, że może mieć 3-4 , to naprawdę to imponująco wygląda :)

Obrazek

Weigelo :D ze mnie marny ogrodnik, a na piwoniach w ogóle się nie znam, działam na wyczucie i tak jak kiedyś pisałam, moim pomogło, że posadziłam przy rozkładającym się pniu. Pniak prawie rozłożony a one przez te lata kwitną jak szalone. Być może to załuga tylko przesadzenia. Ale próbowałam sprawdzić swoją teorię i nowe piwonie, tym razem białe posadziłam idelanie w tym samym miejscu co te poprzednie, które wtedy nie kwitły ale podrzuciłam im trochę ściółki - w najbliższym sezonie zakwitły i kwitną rok rocznie. Być może fartownie akurat posadziłam nie za głęboko... nie mam zielonego pojęcia. Ale jak w tym roku, jeszcze jak były małe, wsypałam im zawartość ściółki z klatki świnki, to porosły mi wielkie i obdarowały mnie mnóstwem pąków :) Absolutnie nie chcę spierać się z ,,mądrymi głowami,, ale te ściółki i rozkładające się pniaki moim zdaniem mają znaczenie [oops]
Ostatnio zmieniony śr maja 30, 2007 7:23 am przez Emmi, łącznie zmieniany 1 raz
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Weigela » wt maja 29, 2007 10:36 pm

Emmi,ale ja zabardzo nie mam skąd wziąść ściółki :?
Muszę jednak coś wymyślić.
Awatar użytkownika
Weigela
Weterani
 
Posty: 549
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 3:46 pm

Postautor: Emmi » śr maja 30, 2007 7:27 am

Nie masz blisko stolarza? Albo może ktoś hoduje jakiegoś gryzonia i wyścieła mu ściółką... a jak nie to, spora/zależy jak kto na to spojrzy... torba ściółki kosztuje w hipermarketach koło 1-2 zł. Do eksperymentu chyba wystarczy ;)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Emmi » sob cze 02, 2007 8:38 am

Weigela :D Tak jak kiedyś na forum napisałam, przez wiele lat nie kwitła, przesadziłam ją wokół dość sporego pniaka po leszczynie, aby tymi liśćmi zakryć go przed biegającym synem... ku memu zaskoczeniu zakwitła i kwitnie rok rocznie...
Obrazek
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Weigela » sob cze 02, 2007 10:30 pm

Emmi,jaka piękna [jupi2]
Kurczę,czemu moje takie uparte?
Mówisz,że zakwitła zaraz pierwszej wiosny po przesadzeniu?
Awatar użytkownika
Weigela
Weterani
 
Posty: 549
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 3:46 pm

Postautor: Badja » ndz cze 03, 2007 3:47 pm

Emmi, piękna ta piwonia. Lubię je chyba właśnie dlatego że krótko i pięknie kwitną ( a jak pachną!) I jakoś przed sadzeniem wydawało mi się że wolę jasne, prawie białe, a teraz podobaja mi się wszystkie, zwłaszcza te karminowe, łososiowo-różowe, jaskrawe i wiosenne.
Badja [slonce]
Awatar użytkownika
Badja
Weterani
 
Posty: 304
Rejestracja: pn lut 26, 2007 11:26 am

Postautor: Onaela » ndz cze 03, 2007 4:28 pm

W piątek widziałam u kogoś na działce kwitnace Peonie w przecudnym ,pastelowym kremowo-łososiowym kolorze-istne CUDO [!] .Wybiarę sie tam jeszcze kiedys,moze zastanę właściciela i poproszę o kawałek [?] Jeszcze nigdy nie widziałam ich w takim kolorze [shock]

Poniżej zdjecia mojej białej Peonii "na wygnaniu" za płotem ;) Jeszcze nie kwitnie,jest całą w pąkach-chyba będę musiała pokusic sie o policzenie,ile ma tych pąków :) .Dodam moze jeszcze,ze od strony podwórka,blisko niej jest tunel foliowy i 100 litrowa beczka z pokrzywiakiem ;) I tak co i rusz "chlupnę" delikatnie po siatce :D Jak widać na kazdym pędzie ma po kilka pąków-3-4 to norma,ale na zdjeciu widać również,że "piątka" też sie trafia [!] :D
W sumie mam kilka,moze kilkanaście krzewów peonii,ale większość kwitnie bardzo mizernie-chyba muszę je poprzesadzać.....
Lucysiu-specjalnie na Twoją prośbę ponizej zdjecie kwitnacej właśnie,białej,której kawałek Ci "udziabałam".
A moze ktoś moze podzielic sie tymi rózowymi ,najwcześniejszymi,które kwitną w maju [?]
Mam jeszcze jedną białą z odcieniem lekko rózowym,ale kwiaty nie są zbyt okazałe-choc tez mają właściwy sobie urok.Ona jednak kwitnie na końcu,jak wszystkie inne już przekwitną-jest najpózniejsza. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Nina » ndz cze 03, 2007 6:00 pm

Ja mam taka piwonie czerwoną która kwitnie w maju, ale w tym roku mi nie kwitła. Zastanawiam się czy to moze mieć coś wspólnego z tym, ze gdy w zeszłym roku przekwitła przycięłam jej pędy. :(
Awatar użytkownika
Nina
Weterani
 
Posty: 785
Rejestracja: sob sty 27, 2007 6:03 pm

Postautor: Nina » ndz cze 03, 2007 6:02 pm

Onela ta biała piwonia boska :D moja to ma pare kwiatów
Awatar użytkownika
Nina
Weterani
 
Posty: 785
Rejestracja: sob sty 27, 2007 6:03 pm

Postautor: lucysia » pn cze 04, 2007 2:02 pm

[shock] [lol] [shock] piękna.Mam nadzieję ,ze u mnie też będzie jej tak dobrze i tak obficie zakwitnie [lol] .Dziękuję za zdjęcie.Potraktuję ją pokrzywą.
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Onaela » pn cze 04, 2007 9:38 pm

Policzyłam dziś pąki na mojej białej Peonii,aż liczyłam dwa razy,bo nie chciało mi się wierzyć [shock] -119 (sto dziewiętnaście) [!] [!] [!] :D

I jak tu nie wystawić jej kandydatury na "roślinę miesiaca" [?]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Cebulka » wt cze 05, 2007 9:08 am

Naprawdę kwitnienie zapowiada się niewiarygodnie!!

Przypomina mi to opis jaki z reguły występuje przy wymarłym niedawno w Polsce ptakiem jakim jest drop - ptak przypomina trochę indora, trochę małego strusia, z wierzchu ma brązowe pióra, a podobno w trakcie kiedy tokuje przewraca skrzydła na lewą stronę i zamienia się w wieką białą kulę puchu... i myślę że jak Twoja piwonia zakwitnie też będzie wyglądać właśnie tak, jak wielka kula puchu [lol]

Juz czekam na zdjęcia [!]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Nina » wt cze 05, 2007 4:26 pm

NO faktycznie Onela ta twoja piwonia zasługuje na rośline miesiąca :D
Awatar użytkownika
Nina
Weterani
 
Posty: 785
Rejestracja: sob sty 27, 2007 6:03 pm

Postautor: Emmi » śr cze 06, 2007 11:36 am

Onaelu :D Na mojej białej piwonii też znalazłam gałązkę z 4 kwiatami. jest ona jeszcze młoda i nie rozrosła się, ale wydaje mi się, że to chyba zależy od odmiany...
Natomiast mam pytanie ciut inne. Czy podpieracie czymś piwonie? Bo tak jak ta wcześniejsza pięknie sama ,,stoi,, to ta biała wyciąga się i kładzie się na ziemi. Fakt kwiaty ma większe od dłoni i akurat ta stoi w cieniu, ale druga taka sama stoi w słonecznym miejscu i też się tak powyciągała jak żyrafa i nie wiem, co z tym zrobić...

Obrazek
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: wac » śr cze 06, 2007 1:58 pm

Niekiedy wystarczy krzew obwiązać sznurkiem, ale najczęściej trzeba wbić obok 2-3 paliki i sznurkiem ustabilizować. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: Onaela » śr cze 06, 2007 11:12 pm

Wac ma rację-ich kwiaty są bardzo cięzkie i ciagną do ziemi-zwłaszcza jak deszcz popada.Z moją olbrzymką nie mam problemu,bo rośnie przy siatce-wystarczy kawałek sznurka przywiązac do siatki i otoczyć delikwentkę ;) .
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Badja » pt cze 08, 2007 3:42 pm

Za to kwiaty są wysoko i ładnie je widać - uwielbiam piwonie.
Badja [slonce]
Awatar użytkownika
Badja
Weterani
 
Posty: 304
Rejestracja: pn lut 26, 2007 11:26 am

Postautor: lucysia » ndz cze 10, 2007 7:12 pm

Stwierdziłam ze zdziwieniem że moja teściówka jest posiadaczką(SZCZĘŚLIWĄ!!)pięknych piwoni.Jedna zakwitła po raz pierwszy,a jedną po prostu przegapiłam,ostatnia za to ma soczysty kolor bordo (już się uśmiechnęłam o korzeń):


Obrazek Obrazek Obrazek
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Onaela » ndz cze 10, 2007 9:35 pm

Piekne Lucysiu-zwłaszcza ta na środkowym zdjęciu jest bardzo oryginalna.

Moja pokazowa Peonia własnie kwitnie [lol] .Ach,co za widok i zapach [!] .Szkoda,że rosnie za płotem,chociaż ma to swoje dobre strony-nie szkoda mi ciąć kwiatów na bukiety ;) .Na poniższych zdjęciach juz nie ma wszystkich kwiatów-część juz wycieta do wazonów :) .Na ostatnim zdjeciu okaz Peonii z ogrodu-biała podbarwiona lekko rózem :) .Jednak nie kwitnie zbyt obficie-piec kwiatów na krzyż [cry] .Rozważam sprawę jej eksmisji za płot :? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: saginata » pn cze 11, 2007 5:46 am

Wspania³e [shock]
saginata
 

Postautor: lucysia » pn cze 11, 2007 12:49 pm

Te białe Onaelu to jakby ktoś puch rozsypał [!] Cudo!
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Emmi » wt cze 12, 2007 7:09 am

Onaelu :D przepiękne... ja jeszcze nie widziałam tak gęsto kwitnącej peonii... fantastyczna :D
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Cebulka » wt lip 24, 2007 2:04 pm

Czas chyba powoli przypomnieć, że najlepszym czasem na przesadzanie piwonii jest sierpień!
[lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Następna

Wróć do Kwiaty w ogrodzie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron