Nasze ulubione kwiaty cebulowe-domena Cebulki i nie tylko...

Nasiona, siew i pielęgnacja

Nasze ulubione kwiaty cebulowe-domena Cebulki i nie tylko...

Postautor: Onaela » pn sty 29, 2007 9:48 pm

Jak wiadomo nie od dziś,moją ulubioną rośliną cebulową jest Krynia(Crinum powelii).Jest zdecydowanie nr1,a tuż po niej-Lilie....
Dzisiaj moje Krynie w piwnicy(w donicach)przeżyły szok,bo do piwnicy weszła woda!!!!:(:(:(.Ratowałam je dzielnie brodząc w wodzie do pół łydek,a teraz suszę cebule....A bałaganu przy tym co nie miara:(:( Obrazek Obrazek

Na zdjęciach Krynia- matka,która wydała już sporo potomstwa :roll:W poprzednim rou kwitła cały lipiec i sierpień,wypuszczając dwa pędy kwiatostanowe.Na kazdym ponad 10 pąków,które rozwijały sie stopniowo....Pachniały przy tym cudnie wieczorem....Ech,rozmarzyłam sie.....Ile czasu jeszcze do lipca????

Mam nadzieję,ze jej dzieci będą cieszyć MIkroska i Cebulkę :wink:
U Mikroska już kwitła w poprzednie lato!!!

Natomiast Mikrosek zasilił mnie podobną,tylko w rózowym kolorze.Jeszcze nie kwitła,mam nadzieje,ze doczekam sie w tym roku,bo cebula spora juz...
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: lucysia » wt sty 30, 2007 11:40 am

Onaela skarbie a nie masz ty tam w czeluściach piwnicznych jeszcze jakiegoś zabłąkanego dzieciątka swojej pięknej Kryni??Uśmiecham się szeroko!!! :lol:
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Onaela » wt sty 30, 2007 1:24 pm

Mam dziewczyno z bloku,masz jak w banku:)Tylko młoda cebulka,zakwitnie pewnie dopiero za rok.Dużych juz sie pozbyłam..

Emmi-koteczku Lilie i Liliowce to zupełnie coś innego:):)Ale mam nadzieję,ze na tym forum nauczysz sie rozrózniac podstawowe roślinki:):)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Nina » wt sty 30, 2007 6:15 pm

Onaela a ja o cebulke tej twojej pięknej Kryni usmiechnę sie do Ciebie za rok ale już dzisaj zamawiam :lol: a ten tulipan tez cudny już wiosna by mogła być :cry:
Awatar użytkownika
Nina
Weterani
 
Posty: 785
Rejestracja: sob sty 27, 2007 6:03 pm

Cebulica syberyjska

Postautor: Anamaria » ndz lut 18, 2007 12:49 am

A co powiecie o cebulicy syberyjskiej ? Jej pora to wiosna. Marzy mi się chciaż kawałek takiej łączki jak na zdjęciu.
To jest Park Klepacza w Łodzi.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: Onaela » ndz lut 18, 2007 10:00 am

Tak,masz rację,Cebulica jest urocza :) .Mam kilka cebulek,ale to stanowczo za mało-taka łąka-to dopiero widok!!! :shock:
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: saginata » ndz lut 18, 2007 10:41 am

Ach jak cudnie wygl±da ta ³±czka z Cebulic±-ja te¿ mam krzaczek czy dwa-ale co to jest??? :cry:
saginata
 

Postautor: lucysia » ndz lut 18, 2007 3:52 pm

A moją całą zeżarły nornice T_T
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Anamaria » ndz lut 25, 2007 9:49 pm

Moje cebulki galtonii zaczęły kiełkować, więc rada nie rada wsadziłam je do doniczki. I wiecie co? Mają już 10-cio centymetrowe liście! Do maja to chyba mi zakwitną w tej donicy [rol] W razie czego będą rosły na balkonie. Też będzie ładnie [lol]
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: Onaela » pn lut 26, 2007 9:24 pm

Anamario-Galtonie raczej do donic nie nadają się,bo rosna zbyt wysokie.

U mnie natomiast Ismena budzi sie do życia :) Wolałabym ją jeszcze trochę przetrzymac,bo w ubiegłym roku jedna cebula sie pośpieszyła i zakwitła w domu w kwietniu.Była piękna,ale szybko przekwitła [cry]
Natomiast wysadzone na rabacie kwitły w maju i czerwcu bardzo długo [shock] A jak przy tym pachniały!!! Obrazek
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: lucysia » śr mar 14, 2007 8:10 pm

Ja posadziłam szafirki w dużych donicach.Mam nadzieję ,ze nie będzie żle.Na pewno mi nie zjedzą.
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Albera » czw mar 15, 2007 9:47 am

Mój pierwszy wpis. Powinno siê udaæ!
Jesieni± zosta³a mi jedna ismena w ziemi, i teraz ma ju¿ ok. 15 cm. Nie mam nadziei ¿eby zakwit³a, bo dosyæ ma³a, ale sam fakt, ¿e przetrwa³a zimê, chocia¿ trudno to nazwaæ zim±, co u nas by³o.
Zesz³ego roku posadzi³am sporo cebulowych do doniczek i zado³owa³am je na dzia³ce, a teraz sukcesywnie przywo¿ê i ozdabiam balkon i mieszkanie. Przebi¶niegi ju¿ przekwit³y, teraz kwitn± na balkonie cebulice, a na swoj± kolej czekaj± szafirki i narcyzy.
W tym roku chcia³abym posadziæ wiêcej, tulipany te¿.
Albera
 

Postautor: Cebulka » wt mar 20, 2007 2:57 pm

Albero - doradzam zarejestrowanie się tam u góry - klikasz Rejestracja, wpisujesz parę prostch danych i będziesz się już normalnie wyświetlac (jak tylko odeślemy Ci malia z aktywacją) Wszystko bardzo proste i przydane ;)

Onaelu - cudownie, że zakwitną! Bałam się że może są za małe. Moje też już w fioletowych pąkach, a dziś spadł na nie śnieg...:/
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Onaela » sob mar 24, 2007 11:02 pm

Polecam wszystkim przecudnej urody roślinę cebulową-Eukomis(Eucomis bicolor).Lubi ziemię próchniczną i miejsca półcieniste.Okazały kwiatostan zakończony jest pióropuszem liści.Po przekwitnięciu nie mniej dekoracyjne są nasienniki,które utrzymują sie dosć długo na roślinie.Pewnie wskazane byłoby po przekwitnieciu je usunac,aby nie wysilać cebuli,ale jak tu pozbawic sie takiego widoku??? :) Obrazek Obrazek
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Mikros » sob mar 24, 2007 11:56 pm

Potwierdzam to, o czym pisze Onaela :)
Eukomis jest bardzo wdzięczną i nie wymagającą rośliną.
Najładniej wygląda posadzony w grupie /co najmniej 3 cebule/.
Rozmnaża się z cebul przybyszowych /wolno/ i nasion.
Mam go od wielu, wielu lat. Rozmnażałam przez wysiew nasion zebranych z kwiatostanu.
Niektóre młode rośliny zakwitły już w drugim roku :D
Pozdrawiam [tuli]
Awatar użytkownika
Mikros
Weterani
 
Posty: 483
Rejestracja: czw lut 22, 2007 7:33 pm

Postautor: Onaela » ndz mar 25, 2007 12:04 am

A to ciekawe [!] Muszę i ja w tym roku poeksperymentować z nasionami ;)
Mądre ksiegi prawią,że można też Ekomis uprawiać w doniczce,jako roslinę pokojową.
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Mikros » ndz mar 25, 2007 8:14 pm

I dobrze prawią [!] A jak pięknie się prezentuje przy takiej uprawie [shock]
Przez kilka lat jedną cebulę uprawiałam właśnie w doniczce.
W okresie kwitnienia wygląda bajecznie :D :D :D
Pozdrawiam [tuli]
Awatar użytkownika
Mikros
Weterani
 
Posty: 483
Rejestracja: czw lut 22, 2007 7:33 pm

Postautor: Onaela » ndz mar 25, 2007 10:42 pm

Warto się o tym przekonać,tylko gdzie te wszystkie doniczki trzymać???
Ech,miec taki wielki ogród zimowy ;) dopiero byśmy zaszalały,prawda Mikrosku?? [lol] Oj,czego by tam nie było [!] [!] [!]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Cebulka » ndz kwie 08, 2007 3:00 pm

Wysmaruję wreszcie tego posta w temacie "Troche praktyki w sprawie rozważań teoretycznych, czy można mieć krokusy w trawniku i nie giną" ;)

Poniższe to zdjęcia sprzed już prawie miesiąca.

1.Tej jesieni nie sadziliśmy żadnych nowych krokusów, a trawnik wyglądał tak:
Obrazek Obrazek

2. To są krokusy które mają przynajmniej trzy lata juz w trawie, podsypywane nawozem do roślin cebulkowych po kwitnieniu jak akurat pamiętam :P


Obrazek Obrazek Obrazek


3. Ta kępa liczy sobie przynajmniej 5 lub 6 lat, z tym że jest w miejcsu gdzie nie ma zbytnio trawy, ponieważ w lecie dla ożywienia tej (północno wschodniej) strony domu stoi tam na trawniku kompozycja z donic z kwitnącymi jednorocznymi. Trawie niezbyt się to podoba (i tak była marna w tamtym miejscu) ale krokusom w to graj ;)

Obrazek Obrazek


Reasumując - krokusy w trawie warto jednak mieć. W miejscach gdzie trawnik jest piękny i gęsty nie będa może zbyt okazałe, ale jeśli posadzi się odpowiednio dużo kęp, to nawet jak część z nich nie zakwitnie w danym roku, to zakwitną inne i tak czy inaczej będziemy miec kolorowo w ogrodzie w okresie kiedy człowiek jest bardzo spragniony jakichkolwiek kolorków ;) Nasze krokusy rozpieszczane nie są, koszone jak jeszcze liście mają zielone, niewiele po przekwitnieniu. I może się nie rozmnażają, ale też nie giną i cieszą zawsze oko [jupi]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Cebulka » ndz kwie 08, 2007 3:06 pm

A tak jeszcze w temacie roślinek cebulkowych, chciałabym serdecznie polecić wszystkim ŚNIEŻNIK. Podobny jest troche do cebulicy, ale bardziej błękitny, jaśniejszy i posiada niezwykłą właściwość, że 'rozświetla' ciemne kąty, nawet kilka kwiatków wystarcza i od razu robi sie weselej i kolorowo. Zdjęć niestety nie mam. Ale postaram się przypomnieć Wam o nim we wrześniu, jak będzie pora myślenia czy coś nowego ciekawego cebulowego nie posadzić w ogrodzie ;)


To natomiast fotki z Parku Krakowskiego. Wiele się mówi o tym że cebulica jak nikt jej nie przeszkadza to rozrasta się pod drzewami w piekne łany, ale po raz pierwszy widziałam to w praktyce;) Jeszcze raz sorry za jakość :/

Obrazek Obrazek
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Cebulka » ndz kwie 15, 2007 8:36 pm

Napisałam na Kafe bo kuknęłam tam wreszcie, ale może napiszę też tu, zobaczymy gdzie najpierw to zauważycie ;)

Czy ktoś może wie - jeśli cebulki roślin ozdobnych wypuszczają takie dłuugie białe dziwne grube korzenie to to jest jakaś choroba czy wirus? Widziałam takie 'cuś' już kiedyś u hiacyntów (nie przeszkadzało im to rok później rosnąć i kwitnąć całkiem normalnie) a teraz zauważyłam u śnieżników, którym trochę cebulki z ziemi wystaja bo osiadła. :(

Mam nadzieję że to mimo wszystko nie jakieś paskudztwo zaraźliwe... :(
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: wac » pn kwie 16, 2007 4:29 am

Bardzo miło się czyta, jak Cebulka pisze o cebulkach. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: saginata » pn kwie 16, 2007 4:05 pm

Przywioz³am sobie parê kêp hiacyntów,troszkê ¶nie¿ników,³ubin,piwoniê czerwon± i pierwiosnki.Hiacynty s± kwitn±ce,mimo to,ze sadzi³am je z bry³± ziemi i podla³am, to kwiaty oklap³y [cry] .
Ale gdy sadzi³am, zauwa¿y³am takie zgrubione korzenie o jakich pisa³a Cebulka-moim zdaniem z tego tworz± siê nowe cebulki [lol]
saginata
 

Postautor: Onaela » pn kwie 16, 2007 10:25 pm

Saginatko-na "dzierżawie" byłaś? ;) .Nie dziwię sie,ze kwitnace hiacynty ochlapły-przeciez teraz nie jest pora na ich przesadzanie-pewnie to odchorują,ale w końcu sie u Ciebie zadomowią :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: saginata » wt kwie 17, 2007 6:33 am

Onaelu-by³am u mamy-ona sk±pirad³o-ale raz jej siê wypsnê³o,¿e mogê przyjechaæ po kwiatki-a mnie nie trzeba w tym temacie dwa razy powtarzac.Gdyby wiedzia³a¿e bêdê trzymaæ j± za s³owo pewnie by nie zaproponowa³a-a jeszcze,¿e tyle wezmê [lol] [lol] [lol] -no ale to juz moje-a z hiacyntami czekaæ do sierpnia czy wrze¶nia-wtedy bym ich nie mia³a [lol]
saginata
 

Postautor: lucysia » wt kwie 17, 2007 12:57 pm

Masz rację jak dają ,to brać.I w nogi!! [lol]
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: wac » wt kwie 17, 2007 2:20 pm

Albo jak nie widzą, to brać i w nogi. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: lucysia » śr kwie 18, 2007 10:14 pm

Kiedyś obiecałam zdjęcie mojego pomylonego hipeastrum.Miało być bordowe z paskami białego,a jest odwrotnie: Obrazek Obrazek Obrazek
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Onaela » śr kwie 18, 2007 10:20 pm

Łooo matko-ale CUDO [!] .Jeśli chcesz znać moje zdanie,to nie zamieniłabym go na bordowy za dopłatą ;) .Ten jest piękny [!]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: lucysia » śr kwie 18, 2007 10:21 pm

Jak pierwszy raz zakwitł to myślałam że się popłaczę ze szczęścia.Piękny [lol]
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Cebulka » czw kwie 19, 2007 8:27 am

Piękny, lucysiu, piękny, a napisz jeszcze ile ma już małych cebulek - rozmnóżek... [devil] [lol] [devil]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Weigela » czw kwie 19, 2007 11:07 am

Lucysiu jaki piękny!!!!!!
Awatar użytkownika
Weigela
Weterani
 
Posty: 549
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 3:46 pm

Następna

Wróć do Kwiaty w ogrodzie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron