Życiowe różne! :)

Czyli zbiór wszelkich przydatnych linków

Życiowe różne! :)

Postautor: Sz_elka » czw lis 18, 2010 11:42 am

Co by nie umknęło, a pewnie jeszcze się komuś przyda! :)
Darowizna a spadek czy cóś takiego! ;D
Z dzisiaj z SB:
[Czw 11:34] Cebulka: http://www.monitorprawniczy.pl/index.ph ... =16&id=860
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: koliberek » czw lis 18, 2010 12:25 pm

Tak, ale zobaczcie data wyroku 2005 rok, a prawo spadkowe sie zmieniło od 2007 bodajże :)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: amita » czw lis 18, 2010 3:56 pm

Najlepiej szukać na stronach gov tam są najbardziej aktualne, zmiany,nowelizacje.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7632
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Sz_elka » pn sty 10, 2011 9:24 pm

Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Samanta » pn kwie 18, 2011 10:14 am

Albo ta stronka, jezeli chcesz wybrać biustonosz i dopasowac rozmiar: http://www.noszebiustonosze.pl/docs/245
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: Sz_elka » pt sty 20, 2012 10:53 am

To też może się przydać "ogółowi"! ;>
Mam nadzieję, że Alcyk nie będzie miała nic przeciwko temu?!!! [skrob]
Alcyk pisze:Mamy zaprojektowane wnętrza w blenderze ... !
Blender to jest taki program 3D do projektowania jak AutoCad tylko darmowa wersja. Można wszystko ładnie wyrysować i później połazić sobie po wnętrzu własnego domu, przestawiać meble, dobierać barierki itp. Jeden minus - wszystko strasznie czasochłonne. Ale efekt fajny. Gorzej potem dokupić to co się wymyśliło bo jednak nasze sklepy mają ograniczoną gamę produktów [lol]
Można ściągnąć ze strony www.blender.pl - aktualizacje są bezpłatne
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

ogród

Postautor: Samanta » śr mar 21, 2012 1:25 pm

ludzie zobaczcie to : http://katarzynabellingham.blogspot.de/

nie wiem sama czy ja ją pokochałam czy raczej znienawidziłam [shock]

I tam: http://sielskidomiogrod.blogspot.com/

i jeszcze parę takich mam
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: beza » ndz mar 25, 2012 2:32 pm

O qurcze [shock] Samanto [onja] wylałaś miód na moją duszę :D dzięki...
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: Samanta » ndz mar 25, 2012 3:50 pm

beza pisze:O qurcze [shock] Samanto [onja] wylałaś miód na moją duszę :D dzięki...


Ja stamtąd nie mogę wyjśc no nie jestem w stanie [shock]
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Re: Życiowe różne! :)

Postautor: zomarel » śr lut 05, 2014 6:51 pm

Link do strony ZUS ,zarejestruj się do swojego konta https://pue.zus.pl/portal/
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Życiowe różne! :)

Postautor: Baś_22 » śr lut 05, 2014 8:08 pm

Zosiu, fajnie, że pomyślałaś o wstawieniu tego linka tutaj [prosi]
Może inni skorzystają z niego tak jak ja :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Życiowe różne! :)

Postautor: zomarel » śr lut 05, 2014 10:09 pm

[jupi] Cieszę się,że link okazał się przydatny,szczególnie młodzi powinni skorzystać z tej formy dostępu do swojego konta w ZUS i sprawdzić ile kasy mają na koncie,jak również to,czy ich pracodawca płaci za nich składki.Do domu ZUS jeszcze nie przysłał informacji o pobranych składkach w ub.r.,a tam można już to sprawdzić.
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Niezwykła pamięć wody!

Postautor: Sz_elka » pt kwie 04, 2014 12:49 am

Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Życiowe różne! :)

Postautor: Baś_22 » pt kwie 04, 2014 12:11 pm

Ależ niesamowity film [shock] ....Elcia wielkie dzięki [prosi] [tuli]
Obejrzałam z zapartym tchem :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Życiowe różne! :)

Postautor: Sz_elka » wt mar 03, 2015 11:30 pm

Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Życiowe różne! :)

Postautor: Baś_22 » śr mar 04, 2015 10:27 am

Znam ta sprawę :) Ja widzę złoto-białą pomimo tego, że widziałam w tv jak autorka tego wzoru
sama mówi, że tak naprawdę to sukienka jest niebiesko-czarna [!] [?]
Ostatnio zmieniony śr mar 04, 2015 12:08 pm przez Baś_22, łącznie zmieniany 1 raz
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Życiowe różne! :)

Postautor: Cebulka » śr mar 04, 2015 11:44 am

No ja własnie nie rozumiem zupełnie o co chodzi, przeciez ta sukienka jest niebieska, gdzie tam jakis biały jest??
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14920
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Życiowe różne! :)

Postautor: tomicron » pt mar 06, 2015 10:50 pm

ja widzę niebieskawą w brązowe paski...
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Życiowe różne! :)

Postautor: Cebulka » wt cze 07, 2016 8:13 pm

Taka ciekawostka, można sobie zobaczyć, które miejscowości zaleje jak poziom morza podniesie się o daną liczbę metrów:
http://flood.firetree.net/
(zmienia się w okienku Sea level rise w lewym górnym rogu)

Ciekawa sprawa, mamy taki jakby garb nad samym morzem, zalało by tereny wgłąb lądu, a wszystkie nadmorskie miejscowości by sie ostały [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14920
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Życiowe różne! :)

Postautor: tomicron » pn cze 13, 2016 8:10 pm

Powyżej 60 m zatopi większość Torunia [szok]
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Życiowe różne! :)

Postautor: Cebulka » pn cze 13, 2016 8:38 pm

Również całą Danię i Holandię [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14920
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Jak mieszkać i żyć ... a może tak?

Postautor: Sz_elka » pn lis 21, 2016 2:01 pm

Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Życiowe różne! :)

Postautor: Janek30 » czw lut 16, 2017 5:38 pm

Polecam artykuły na favore.pl. Często wchodzę na tę stonkę można coś ciekawego wyczytać ;)
Janek30
 
Posty: 5
Rejestracja: wt sty 31, 2017 2:30 pm

Re: Życiowe różne! :)

Postautor: lukaszlukasz » czw mar 16, 2017 12:51 pm

Ostatnio odkryłem stronę, dzięki której życie stało się o wiele prostsze: http://www.hojoclean.pl/warszawa
Awatar użytkownika
lukaszlukasz
 
Posty: 6
Rejestracja: wt sty 17, 2017 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Życiowe różne! :)

Postautor: Cebulka » czw mar 16, 2017 3:07 pm

A nie mówiłam? [jezyk2]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14920
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Prawda o cholesterolu

Postautor: Sz_elka » ndz cze 04, 2017 4:33 pm

Co Wy na to?
Prawda o cholesterolu.pdf
(4.47 MiB) Pobrany 707 razy
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Choroby sławnych Polaków

Postautor: Sz_elka » pt lis 30, 2018 12:22 pm

Czego nie wiemy, a ciekawiśmy, na co chorowali i umierali nasi Wielcy:
https://kultura.onet.pl/muzyka/wiadomos ... ow/zpl987q

"Śmierć i choroba Barbary Radziwiłłówny przez wieki była tematem legend i dociekań. Wielu historyków nie miało wątpliwości, że piękna ukochana Zygmunta Augusta została otruta przez teściową, królową Bonę. Analiza opisywanych przez historyków objawów choroby nie pozostawia jednak wątpliwości. Barbara chorowała na syfilis. Zabić ją mogła ta właśnie choroba lub nowotwór.
Syfils przed wynalezieniem penicyliny był prawdziwą plagą. Chorowali na niego Władysław IV Waza, Sobieski i Marysieńka, także Stanisław Wyspiański."

"Toczący się od dwustu lat spór na temat przyczyn śmierci Adama Mickiewicza nie znajdzie już raczej rozwiązania. Niemal na pewno jednak można wykluczyć cholerę, która długo uchodziła za przyczynę śmierci wieszcza. Marek Prusakowski podkreśla, że cholera zabija w kilka dni, nawet godzin, a Mickiewicz chorował kilka tygodni. Bardziej prawdopodobne z punktu widzenia współczesnej medycyny jest wersja, że ktoś Mickiewicza otruł, można też podejrzewać ostre zatrucie salmonellą lub tyfus.

Wśród romantyków śmiertelne żniwo zbierała gruźlica, na którą zmarli m.in. Juliusz Słowacki i Zygmunt Krasiński. Wedle najnowszych analiz, Chopin cierpiał raczej na mukowiscydozę (choroba objawiająca się złą pracą gruczołów wydzielania zewnętrznego - m.in. nabłonka płuc niż na gruźlicę."
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Choroby sławnych Polaków

Postautor: Sz_elka » pt lis 30, 2018 1:20 pm

Sz_elka pisze:"Śmierć i choroba Barbary Radziwiłłówny przez wieki była tematem legend i dociekań. Wielu historyków nie miało wątpliwości, że piękna ukochana Zygmunta Augusta została otruta przez teściową, królową Bonę. Analiza opisywanych przez historyków objawów choroby nie pozostawia jednak wątpliwości. Barbara chorowała na syfilis. Zabić ją mogła ta właśnie choroba lub nowotwór.
Syfils przed wynalezieniem penicyliny był prawdziwą plagą. Chorowali na niego Władysław IV Waza, Sobieski i Marysieńka, także Stanisław Wyspiański."

No to, poszłam za ciosem i oto czego się dowiedziałam, o tej strasznej chorobie:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ki%C5%82a

"Kiła (łac. lues, syphilis, stgr. σύφλος syphlos, „brudny”) – choroba przenoszona głównie drogą płciową, wywoływana przez krętka bladego (łac. Treponema pallidum ssp. pallidum). Do zakażenia może również dojść drogą przezłożyskową.

Kiłę można podejrzewać na podstawie wywiadu epidemiologicznego i badania fizykalnego, ale ostateczne rozpoznanie ustala się na podstawie badań laboratoryjnych. Odpowiednio wcześnie wykryta może być skutecznie leczona za pomocą antybiotyków, jednak w skali makro równie ważne znaczenie w walce z tą chorobą ma nadzór epidemiologiczny i właściwa polityka zdrowotna państwa.
W 1998 opublikowano pełną sekwencję genetyczną Treponema pallidum, co może pomóc w zrozumieniu patogenezy kiły[1].

Historia
Pochodzenie tej choroby jest nieznane. Po raz pierwszy epidemia pojawiła się w Europie podczas wojny o Neapol[2] w 1494 i szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje. Dlatego istnieje teoria, iż chorobę przywieziono do Barcelony po drugiej wyprawie Kolumba (1493–1494), podczas której masowo gwałcono kobiety indiańskie (choroba istniała w łagodnej formie w Ameryce przed przybyciem Kolumba).
Istnieją jednak przypuszczenia na temat wcześniejszego występowania tej choroby w Europie, także na terenach dzisiejszej Polski. Przesłanką może być jedna z postaci w ołtarzu Wita Stwosza w Krakowie (1477–1489), wyrzeźbiona z charakterystycznym dla kiły nosem siodełkowatym[3].
Anonimowy autor Compendium medicum auctum... z 1719 r. daje nam wierszowany obraz tej choroby:

Venus zdradliwa roskosz cukruje,
Wkrótce nad kata ciało morduje
Uprzykszonemi, zbyt bolesnemi
Wrzody, guzami zaraźliwemi...
Usta wyrzuca y podniebienie,
Mowę odmienia jej zarażenie...
Rękom y nogom władzę odjęła,
Wszystkiego człeka w niewolę wzięła...
Zmięszała głowę, snu nie pozwoli,
Sumienie gryzie dla swojej woli.
O jak mizerna uciecha ciała,
Niejednemu się we znaki dała."


W Polsce kiłę leczono m.in. w Krakowie, gdzie chorych przyjmowano w Szpitalu św. Sebastiana i Rocha (powstał w 1528 r. w rejonie dzisiejszej ul. św. Sebastiana), za murami miasta. Leczenie polegało na wcieraniu szaruchy, później podawano także „odwary drzewne” z lignum Guajaci (nalewka gwajakowa). Inna metoda polegała na wkładaniu chorych do dobrze ogrzanego pieca, aby się wypocili po nacieraniu rtęcią. Kuracja trwała zwykle trzy miesiące, ale wielu cierpiących umierało przed jej zakończeniem. W XVII w. krakowski szpital „dla kiłowych” cieszył się dużą popularnością. Przebywali w nim pacjenci z Częstochowy, Warszawy i z Wielkopolski. Wśród chorych przeważały kobiety. Większość pensjonariuszy wywodziło się z ludu, ale zdarzały się też osoby ze stanu szlacheckiego[4].

Nazwy i ich pochodzenie
Kiła występowała dawniej pod wieloma różnymi nazwami: syfilis, choroba francuska (łac. morbus gallicus)[5] (w Rosji „choroba polska”, we Francji „choroba angielska”, w Polsce „choroba niemiecka”[5]), franca, choroba dworska, przydomek dworski, choroba sekretna, choroba hiszpańska, przymiot, pudendagra, pani franca, świerzba, dziki świerzb, syf, weneria, katar kanalicowy, ospa miłosna, niemoc kurewników i cudzołożników[6]. Nazwa choroby francuskiej, morbus gallicus, wywodzi się od wybuchu epidemii w armii francuskiej. Nazwa syphilis zostawała ukuta przez włoskiego lekarza i poetę Girolamo Fracastoro w jego epickim poemacie napisanym po łacinie, o tytule Syphilis sive morbus gallicus (łac. „Syfilis albo choroba francuska”) z 1530[7]. Protagonistą poematu był pasterz zwany Syfilusem (być może odpowiednik postaci z „Metamorfoz” Owidiusza, Sipylusa). Syfilus jest przedstawiony jako pierwszy człowiek, który zachorował na tę chorobę, zesłaną przez boga Apollo jako kara za nieposłuszeństwo, jakie okazał mu Syfilus i jego stronnicy. Poprzez dodanie przyrostka -is do tematu Syfilus Fracastoro utworzył nową nazwę choroby, która została także użyta w medycznym tekście De contagionibus („O chorobach zaraźliwych”)[8]. Do tego czasu, jak podaje Fracastoro, kiłę nazywano „chorobą francuską” we Włoszech i Niemczech, a „chorobą włoską” we Francji[9]. Dodatkowo, Holendrzy nazywali ją „chorobą hiszpańską”, Rosjanie „chorobą polską”, Turcy „chorobą chrześcijan”, a Tahitańczycy „chorobą brytyjską”[10]. Druga łacińska nazwa kiły lues pochodzi od łacińskiego czasownika luere – „pokutować”.

Zakażenie
Zakażenie kiłą jest wynikiem stosunku pochwowego, analnego lub oralnego z osobą zakażoną. Narażone są również osoby zdrowe przez pocałunek z osobą zakażoną, u której zmiany kiłowe są obecne w gardle. Każde uszkodzenie skóry u osoby zdrowej naraża ją na ryzyko podczas intymnego kontaktu z osobą zakażoną. Nieleczona kiła prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego, utraty wzroku, zaburzeń psychicznych, uszkodzenia układu krążenia, kości, stawów i narządów miąższowych, a także w niektórych przypadkach może być przyczyną śmierci. Ponadto w przebiegu ciąży kobiety chorej na kiłę dochodzi do wewnątrzmacicznego zakażenia płodu bakteriami znajdującymi się we krwi matki. Może dojść do śmierci wewnątrzmacicznej płodu lub dziecko może urodzić się z poważnymi wadami rozwojowymi.

Krętki blade przedostają się przez wrota zakażenia i szybko się namnażają. Następnie dochodzi do rozsiewu bakterii drogami chłonnymi i poprzez krew. Zakażenie organizmu doprowadza do choroby ogólnoustrojowej. Miejscem obfitego rozwoju krętków są węzły chłonne i tkanki w pobliżu miejsca wtargnięcia. W węzłach chłonnych chorego drobnoustroje pojawiają się już w ciągu pierwszych 24 godzin, a w płynie mózgowo-rdzeniowym już w 3 tygodnie od momentu zakażenia. Zmiany związane z zakażeniem Treponema pallidum mogą dotyczyć każdego narządu, nie wyłączając ośrodkowego układu nerwowego.

Epidemiologia
Liczba zarejestrowanych przypadków zachorowań na kiłę nabytą w Polsce w 2005 roku wynosiła 613 ze współczynnikiem zapadalności 1,61[13]. Chorobowość w państwach Europy Wschodniej wynosi 5/100 000 osób/rok, a w Rosji 100-300/100 000 osób/rok, mężczyźni chorują 2 razy częściej. Od 2000 roku doszło do wzrostu zachorowań w Stanach Zjednoczonych, Europie, Australii, do czego w głównej mierze przyczynił się seks bez zabezpieczeń wśród mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami[14][15][16]."

Wiedzieliście? [szok]
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Życiowe różne! :)

Postautor: Cebulka » pt sty 04, 2019 10:42 pm

A nie i z ciekawością przeczytałam, czytając też Jurkowi. Dzięki [tuli]

To już wiem czemu rutynowo wymagają badań na kiłę jak się idzie do porodu do szpitala 8)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14920
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm


Wróć do Ciekawe strony www

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron