Zimni Ogrodnicy

Tematy związane z kalendarzem ogrodniczym, porą roku, pogodą i jej anomaliami itp

Zimni Ogrodnicy

Postautor: cicho_borowska » śr maja 13, 2009 8:54 pm

Znalezione w internecie

"Pankracy, Serwacy, Bonifacy - źli na ogrody chłopacy" - twierdzi przysłowie o patronujących tym dniom świętych. Opinia ta dostała się im przypadkiem, bo w historii ich życia i męczeństwa pogoda nie gra żadnej roli.

Pankracy, uparty 14-latek z bogatego domu, postawił się samemu Dioklecjanowi i nie porzucił chrześcijaństwa. 12 maja 304 r. publicznie go stracono, a zwłoki rzucono psom. Teraz uważany jest za patrona przystępujących do pierwszej komunii, a we Francji - w ogóle dzieci. Opiekun rycerstwa, młodych roślin i kwiatów. Przyzywało się go podczas migreny, konwulsji i w przypadku popełnienia krzywoprzysięstwa. Imię Pankracy znaczy: zwycięski.

Serwacy (tzn. zachowany), biskup z Tongres, to święty wojujący - z arianizmem. Zginął, jak głosi legenda, 13 maja 384 r. zatłuczony drewniakami. Pochowano go w Maastricht. Jego grób rychło stał się jednym z głównych sanktuariów Europy, a pielgrzymował doń m.in. Karol Wielki. Wystawiony w tym miejscu kościół jest dziś najstarszą świątynią w Holandii.

Serwacy patronuje ślusarzom, stolarzom, ludziom uprawiających winorośl, a także urodzajowi. Wzywany był w przypadku reumatyzmu, bólów nóg, gorączki, paraliżu u zwierząt, plagi myszy i szczurów oraz szkód wyrządzonych przez mrozy.

Bonifacy zaś (imię oznacza czyniącego dobro), rzymianin i poganin, miał się nawrócić tak samo, jak Sienkiewiczowski Chilon Chilonides: oglądając torturowanych chrześcijan. Utopiono go we wrzącej smole - 14 maja 305 r. W XVII w. marszałek Stanisław Herakliusz Lubomirski otrzymał jego ciało od papieża Innocentego XI i przywiózł do Warszawy, gdzie relikwia spoczywa w kryształowej trumnie w kościele Obserwantów na Czerniakowie. Jest patronem ludzi nawróconych, kawalerów i kasjerów.
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Re: Zimni Ogrodnicy

Postautor: Cebulka » śr maja 13, 2009 9:17 pm

cicho_borowska pisze:Serwacy patronuje ślusarzom, stolarzom, ludziom uprawiających winorośl, a także urodzajowi. Wzywany był w przypadku reumatyzmu, bólów nóg, gorączki, paraliżu u zwierząt, plagi myszy i szczurów oraz szkód wyrządzonych przez mrozy.


No to chłopaki modlić się, żeby to właśnie Serwacy Wam nie dołożył... :D

Dzięki Borosiu [tuli]
Fajnie się czytało :)
A o Zośce tam nie było też?
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: donn » czw maja 14, 2009 8:03 am

oo fajne :)
"Kiedy wszystko układa się naprawdę źle, aby zyskać spokój ducha należy odnaleźć w swym sercu Najwyższą Formę Akceptacji Stanu Rzeczy, która brzmi " J*bał to pies "

Zapraszam na mojego bloga :) http://glowlifestyle.pl/
Awatar użytkownika
donn
Weterani
 
Posty: 918
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 9:58 am

Postautor: cicho_borowska » czw maja 14, 2009 8:04 am

O Zośce nie było - tylko, że "zimna" pisali. [haha]
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: donn » czw maja 14, 2009 8:40 am

a ta Zośka to kiedy .. chyba jakoś teraz będzie
"Kiedy wszystko układa się naprawdę źle, aby zyskać spokój ducha należy odnaleźć w swym sercu Najwyższą Formę Akceptacji Stanu Rzeczy, która brzmi " J*bał to pies "

Zapraszam na mojego bloga :) http://glowlifestyle.pl/
Awatar użytkownika
donn
Weterani
 
Posty: 918
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 9:58 am

Postautor: saginata » czw maja 14, 2009 8:43 am

Zo¶ka jutro :D
saginata
 

Postautor: Baś_22 » czw maja 14, 2009 11:11 am

Dzieki Borusiu, fajnie, że o tym napisałaś [tuli]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: tuurma » czw maja 14, 2009 1:08 pm

Mnie Serwacy z Bonifacym o mało nie załatwili, bo o Swicie widziałam 0 na termometrze co ma czujkę na tarasie - a zostały tam siewki dalii miniaturowych i inne wra zliwce. Więc się z nimi pożegnałam ale rano widzę, że nic im się nie stało. Więcej szczęścia jak rozumu jak mówi moja mama ;>
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: wac » czw maja 14, 2009 1:31 pm

Może mi tego nie zmrozi? [wac]

Obrazek
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: irys » czw maja 14, 2009 2:15 pm

Kurcze [shock] niesamowite, juz Ci zakwitła ?
A mnie w nocy ścięło pomidory :( ale o dziwo nie wszystkie.
Awatar użytkownika
irys
Weterani
 
Posty: 328
Rejestracja: sob mar 07, 2009 3:28 pm

Postautor: Anamaria » czw maja 14, 2009 9:10 pm

Aż się boję pomyśleć co ja zastanę pojutrze na działce [strach] Co przeżyło, co zginęło? Winorośle od Romana nakryłam butelkami, ale peonie pod pąkiem, lilie od Jedynki no i brzoskwinka hodowana z pestki, która dzielnie przetrwała zimę - nie zdążyłam ich okryć :(
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm


Wróć do Kalendarium

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości