terminy prac / EKOLOGICZNY PORADNIK KSIĘŻYCOWY

Tematy związane z kalendarzem ogrodniczym, porą roku, pogodą i jej anomaliami itp

Postautor: Emmi » sob mar 19, 2011 10:38 am

Mietku :) Smak łagodny. Miałam późniejszą odmianę to ostra aż w buzi paliła, więc ta ,,gigant,, była zdecydowanie łagodniejsza. Na opakowaniu widniała najzwyklejsza rzodkiewka. Albo więc wzbogacenie ziemi nawozem wszelkiej maści tak podziałało, albo wspomniane już przeze mnie rzeczy... albo wszystko razem ;) Zobaczymy, bo tym razem ziemia jest mało wzbogacona. Tak jak napisałam, ot taki eksperyment :)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: donn » czw kwie 07, 2011 5:18 pm

a jak w kwietniu z sianiem?? kiedy można???
"Kiedy wszystko układa się naprawdę źle, aby zyskać spokój ducha należy odnaleźć w swym sercu Najwyższą Formę Akceptacji Stanu Rzeczy, która brzmi " J*bał to pies "

Zapraszam na mojego bloga :) http://glowlifestyle.pl/
Awatar użytkownika
donn
Weterani
 
Posty: 918
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 9:58 am

Postautor: amita » czw kwie 07, 2011 6:59 pm

4 minął, i dobrze,bo to nie był najlepszy dzień :) za to do piątku hulaj dusza,piekła nie ma! siejemy,przesadzamy oraz 7 i 8 tniemy-trawę i włosy.Co se bedziem żalować ;> Nie wiem dlaczego nic nie ma pod datą 9 ale to sobota więc się nie stresujemy,grillujemy i takie tam.Można by,jakby ktoś miał potrzebę ryzykować w niedzielę ale lepiej poczekać do 13 i wtedy szalejemy do 15.Z tym,że od 13 do 16 uważamy na przymrozki.Absolutnie dajemy sobie na wstrzymanie 11,17 i 18.Od 19 znowu możemy siać aż do niedzieli Wielkanocnej,za to w lany poniedziałek wchodzimy w kwadrę uprawy i nie siejemy!Od 26-29 znów przymrozki.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: donn » pt kwie 08, 2011 10:05 am

dzięki Amita.. ja w tym roku bez kalendarza...:)
"Kiedy wszystko układa się naprawdę źle, aby zyskać spokój ducha należy odnaleźć w swym sercu Najwyższą Formę Akceptacji Stanu Rzeczy, która brzmi " J*bał to pies "

Zapraszam na mojego bloga :) http://glowlifestyle.pl/
Awatar użytkownika
donn
Weterani
 
Posty: 918
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 9:58 am

Postautor: amita » pt kwie 08, 2011 3:35 pm

Proszę bardzo :) gdybym była uprzejmiejsza to zeskanowałabym i po kłopocie.Muszę oblukać jak działa to dziwne urządzenie ;)
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: donn » wt kwie 12, 2011 7:21 am

oblukaj oblukaj ;)
"Kiedy wszystko układa się naprawdę źle, aby zyskać spokój ducha należy odnaleźć w swym sercu Najwyższą Formę Akceptacji Stanu Rzeczy, która brzmi " J*bał to pies "

Zapraszam na mojego bloga :) http://glowlifestyle.pl/
Awatar użytkownika
donn
Weterani
 
Posty: 918
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 9:58 am

Postautor: Emmi » pn kwie 25, 2011 4:49 pm

Od 2 miesięcy ściśle trzymamy się info od Amitki z kalendarza księżycowego i ...
najwcześniej testowaliśmy rzodkiewkę, to już nie pamiętam ile wschodziła ale bez grama wody tyle co ziemia wilgotna, ładne i grube listki puściła. Siałam ją rzadko aby nie pikować, zastanawiając się, czy nie za rzadko jak nie wszystkie nasiona wzejdą... wzeszły wszystkie, a jak nie wszystkie to się rozmnożyły i wyszły ładnie tak jak siałam :)
Wyszła nam PO RAZ PIERWSZY koper i marchew, to po postu fenomen. W zeszłym roku siane do foliaka... no jakaś tam marchewka była... teraz wiosną przekopując ziemię w foliaku natknęłam się na jej mizerne korzenie [shock] Czekam z wielkim zainteresowaniem jak z ich wielkościami.
No i zauważyłam przy olchach, że coś jest na rzeczy z przycinaniem. Raz udało mi się chyba trafić dobrze, bo po przycięciu nie odrastają, a innym razem nic sobie nie robią z przycięcia, bądż wręcz mnożą się po nim [rol]

Poproszę o majowe porady... [oops]

Tak, Amitko, masz rację wielkie buziaki dla Baś22 :D Ale i dla Ciebie za cierpliwą pomoc :)

A ja jeszcze od siebie napiszę, że w necie są różne warianty tego poradnika i wiadomości sobie zaprzeczają, ja znając osiągnięcia Baś22, pilnuję tylko tego jej kalendarza :)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Baś_22 » pn kwie 25, 2011 5:00 pm

Emmi pisze: najwcześniej testowaliśmy rzodkiewkę...........................................Siałam ją rzadko aby nie pikować,

Emmi rzodkiewki się nie pikuje [!] ją się poprostu przerywa wyrywając do jedzenia te największe :)

Emmi pisze: A ja jeszcze od siebie napiszę, że w necie są różne warianty tego poradnika i wiadomości sobie zaprzeczają, ja znając osiągnięcia Baś22, pilnuję tylko tego jej kalendarza :)

między różnymi kalendarzami biodynamicznymi są różnice, ja nie rozumiem dlaczego [?] [skrob], ale nie zamierzam rozwiązywać tego zagadnienia [haha] a ten poradnik przypadł mi najbardziej do gustu ze wszystkich jakie kupiłam i czytałam :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Emmi » pn kwie 25, 2011 5:08 pm

Baś_22 pisze:
Emmi pisze: najwcześniej testowaliśmy rzodkiewkę...........................................Siałam ją rzadko aby nie pikować,

Emmi rzodkiewki się nie pikuje [!] ją się poprostu przerywa wyrywając do jedzenia te największe :)



Zgadza się ta zasada przerywania i mnie jest znana, tylko ona działa, kiedy jednak z umarem się sieje a nie jak my potrafimy... tak od serca [oops]
Wtedy nawet liście mają ciasno [lol]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: amita » pn kwie 25, 2011 5:54 pm

Ja tam wierzę Basi,jeśli mówi,że ten dobry to tak jest.Byłam,widziałam plony :D Emmi,jeśli tylko w jakiś sposób ułatwię Ci życie to jestem do usług.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Emmi » wt kwie 26, 2011 8:08 am

amita pisze: Emmi,jeśli tylko w jakiś sposób ułatwię Ci życie to jestem do usług.


Emmi pisze:

Poproszę o majowe porady... [oops]



[śle_całusy]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

terminy prac-ekologiczny poradnik księżycowy

Postautor: zomarel » wt kwie 26, 2011 10:48 am

Ja też będę się trzymać eko poradnika księżycowego i może coś będzie z moich zasiewów.Nie wiem tylko czy obejdzie się bez pdlewania,bo jak turkucie ruszą na dobre , korzonki będą w powietrzu i wtedy napewno nie wytrzymam i chwyce za konewkę.
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Postautor: amita » wt kwie 26, 2011 5:49 pm

Do 4 leżymy i nic nie robimy,chyba,że mamy co przekopać,bo to akurat czas uprawy.Od 5 lecimy z sianiem,zwłaszcza liściowych.10 łapiemy oddech i po jednodniowym odpoczynku siejemy to co plonuje w owocach.17 bedzie pełnia,odpoczywamy a potem wszelkie marchewki i inne korzeniowe upychamy w glebie.23 kończymy zabawę,zabieramy nasionka,wyciągamy haczki,motyczki i szpadle-uprawiamy.Włosy tniemy 7 i 8 a dni z przymrozkami mamy od 12 do 16.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Emmi » śr kwie 27, 2011 8:40 am

amita pisze:za to w lany poniedziałek wchodzimy w kwadrę uprawy i nie siejemy!Od 26-29 znów przymrozki.


[skrob] przymrozki przymrozkami ale nie wolno nadal siać, ani sadzić ?

Ale w maju malutko dni [rol]

Amitko [tuli]a wykombinuj mi koszenie trawy na maj, bo pewnie już będzie okazja, ale tak, żeby mi tej trawy przybywało :) Czyli pewnie wtedy, kiedy odradzają, ale ja potrzebuję mieć dużo trawy i nie jestem zainteresowana hamowaniem jej wzrostu, wręcz przeciwnie :D

Napisałaś o czasie uprawy, że to dobry moment na kopanie, to jeszcze kopanie ma swój czas? A jak jest z kopaniem teraz?
I jeszcze jedno pytanie czy jest rozróżnienie cięcia na przycinanie aby pobudzić wzrost i aby zahanować?
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: amita » śr kwie 27, 2011 11:06 am

Obrazek Obrazek
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: amita » śr kwie 27, 2011 11:10 am

Tak chyba będzie lepiej? :D
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: koliberek » śr kwie 27, 2011 11:14 am

Jak komu, mnie jest lepiej jak mi napiszesz :)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Emmi » śr kwie 27, 2011 12:55 pm

koliberek pisze:Jak komu, mnie jest lepiej jak mi napiszesz :)


Koliberku to jest nas już dwie [lol]

Ja od dobrych półgodziny ślęczę nad ksero maja i próbuje tę tabelkę rozszyfrować z info podaną przez Amitkę i... No z info Amitki to nawet nawet... czerwiec to dla mnie czarna magia [skrob]

I nie wiem jak z tym cięciem [glupek] Ten 7-8 maja to aby się ładniej rozkrzewiały?
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: amita » śr kwie 27, 2011 6:39 pm

Obrazek
Sorki,nie pomyślałam,że instrukcja odszyfrowania będzie potrzebna.Teraz chyba się rozjaśniło :)
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

terminy prac/ekologiczny poradnik księżycowy

Postautor: zomarel » śr kwie 27, 2011 7:26 pm

Dla uzupełnienia tematu majowego:CIĘCIE TRAWNIKÓW najlepiej przeprowadzać po nowiu w kwadrze liścia,jeżeli pragniemy trawę wzmocnić.
Obrazek
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Postautor: amita » śr kwie 27, 2011 7:37 pm

No to mamy komplet :D
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Emmi » czw maja 05, 2011 9:37 am

Oo! to super, że mamy dodatkowe informacje, szczególnie z tą trawą :)
A Zomarel wydedukuj mi proszę cięcia wzrostowe i hamujące [tuli]
Mnie się zdaje, że analogicznie do koszenia trawy [skrob]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

terminy prac-ekologiczny kalendarz księżycowy

Postautor: zomarel » czw maja 05, 2011 9:23 pm

Emmi,analogicznie do cięcia traw ma się sprawa cięcia włosów,Czy o to Ci chodziło?Cięcia krzewów z tego co starałam się przyswoić-zależa od tego czy kwitną na pędach tegorocznych czy zeszłorocznych,ale w tym nie jestem mocna-korzystam z porad innych.
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Postautor: Emmi » wt maja 24, 2011 9:51 am

Zomarelku Kochany napisz mi co można robić w II połowie maja, bo mam jakąś chyba awarię w trybikach mózgowych i tworzę absurdy [lol]
A tak zweryfikuję z własnymi przemyśleniami na podstawie trochę nie wyraźnych u mnie skanów. Ciągle zapomina mąż zeskanować...
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

terminy prac-ekologiczny poradnik księżycowy

Postautor: zomarel » wt maja 24, 2011 12:02 pm

Emmi,napiszę jak ja rozumiem zalecenia.W kalendarzu od 24 maja do końca miesiąca zaznaczona jest kwadra uprawy i w tym okresie nic nie siejemy/to wyrażnie jest zaznaczone/.Okres ten jest najkorzystniejszy do zwalczania szkodników,zbierania gąsienic,oprysków drzew.Przeprowadzamy też wszelkie prace pielęgnacyjne wokół roślin tj.przerzedzanie kwiatów,usuwanie zasychających kwiatów i kwiatostanów oraz zawiązków drzew,wykonywania przerywek,usuwania glonów z oczek wodnych,nawozimy glebę,zasilamy rośliny,niszczymy chwasty chwasty w ogrodach i na polach m.in.w ziemniakach/jak kto ma [lol] wtedy też redlimy,okopujemy i motukujemy/.Trawa teraz ścinana wolniej odrasta, i jest to bardzo dobry okres do zbioru roślin korzeniowych,cebul,ziół korzeniowych-zwłaszcza na dłuższe przechowywanie..
Myślę Emmi,że bez przesadzania, wysiewania i tak zabraknie nam czasu żeby to wszystko zrobić w kwadrze uprawy.Pozdrawiam i sama też idę brać się do roboty :*
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Postautor: Emmi » śr maja 25, 2011 6:44 am

O dzięki :*, bo mnie się zamajaczyło nagle, że można przesadzać, siać nie, ale przesadzać... bo prace ,,porządkowe,, to też tak odczytałam :)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: belva » pt paź 14, 2011 1:58 pm

Mam do wsadzenia 100 cebulek narcyzow i zonkili.
Moj kalendarz amerykanski mowi tak:


18th-19th Best Planting Days For Fall Potatoes, Turnips, Onions, Carrots, Beets And Other Root Crops, Where Climate Is Suitable. Also Plant Seedbeds, Flower Gardens. Good Days For Transplanting.


Ale cebulki to przeciez nie buraki czy marchewka.. wiec jak to jest?
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Cebulka » sob paź 15, 2011 3:53 pm

Może da się cebulkowe podciągnąc pod 'other root crops'? :D
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: gruby miś » sob paź 15, 2011 4:28 pm

onions, to onions
[lol]
ja bym sadziła!
Awatar użytkownika
gruby miś
Weterani
 
Posty: 1701
Rejestracja: czw sty 15, 2009 12:21 am

Postautor: tomicron » sob paź 15, 2011 4:48 pm

No i jeszcze "Also Plant (...) Flower Gardens" - na moje wszystko przemawia za sadzeniem narcyzów w tym terminie ;)
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

terminy prac

Postautor: zomarel » pn mar 19, 2012 8:14 am

Obrazek Obrazek

Moja cierpliwość została nagrodzona więc za jednym zamachem dodać zalecenia na kwiecień
Obrazek Obrazek
UWAGA!wysyłam bez podglądu żeby mnie znowu nie wyrzuciło z sieci :(
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Postautor: Cebulka » pn mar 19, 2012 9:15 am

Dzięki Zosiu! [tuli]
No to czekamy z nasionkami a ręce swędzą [haha]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kalendarium

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości