Zielne wianuszki na Boże Ciało

Tematy związane z kalendarzem ogrodniczym, porą roku, pogodą i jej anomaliami itp

Postautor: saginata » wt cze 19, 2007 8:09 am

A teraz choæ to nie piêkno natury -ale te¿ zrobione z naturalnych kwiatów,zió³,rozchodnika.Zielne wianuszki uwite na Oktawê Bo¿ego Cia³a.Tradycja zanika powoli-czy u Was jeszcze przetrwa³a?
[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e86c585456d4e730][img:0e039e3266]http://images28.fotosik.pl/1/e86c585456d4e730m.jpg[/img:0e039e3266][/URL]


Bardzo podobaj± mi siê te ma³e kolorowe kó³eczka pachn±ce miêt±,macierzank± i ja¶minem.A najwiekszy urok maj± gdy trzyma je staruszka o pomarszczonych d³oniach-to jest prawdziwe piêkno.
saginata
 

Postautor: Cebulka » wt cze 19, 2007 9:49 am

Hmm... ja piersze słysze o takiej tradycji...

A szkoda [rol]
Ale to może po prostu nie w moich stronach :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: saginata » wt cze 19, 2007 10:02 am

Tradycja polska-z dawien dawna-widocznie u Ciebie juz zanik³a-u nas jeszcze s± wianuszki-ale z roku na rok jest ich mniej.Ja zbieram kwiaty i zio³a na ³±kach-i robimy z niunia trzy wianuszki.
Dawniej ka¿dy wianuszek by³ z czego innego i mia³ swoj± wymowê[by³y wianuszki dla zakochanych,dla niemowl±t do chrztu,dla zmar³ych itp.] -wisia³y one ca³y rok w domu a potem je spalano i okadzano domostwa-mia³y chroniæ od z³ego i gromów w czasie burz.Dodawano je tak¿e do pokarmu zwierz±t.Dzi¶ te¿ dodaje siê do kadzid³a.U nas niektóre staruszki trzymaja ca³y pêk takich wianuszków-bardzo mi siê podobaj±-maj± co¶ z magii [lol]

Cebulko-wpisz w google "zielne wianuszki"-a dowiesz siê wiêcej.
saginata
 

Postautor: Badja » wt cze 19, 2007 11:15 am

Pamiętam, jak byłam dzieckiem babcia robiła takie wianki - pamiętam ich zapach... Teraz jednak musiałabym poczytać w necie, jak się za takie cudo zabrać i kiedy do kościoła zanieść... Ech, co się z tą naszą kulturą wyprawia [oops]
Badja [slonce]
Awatar użytkownika
Badja
Weterani
 
Posty: 304
Rejestracja: pn lut 26, 2007 11:26 am

Postautor: saginata » wt cze 19, 2007 11:41 am

Szkoda,¿e to przemija-moje wisz± w na wst±¿eczce w kuchni pod paproci±
saginata
 

Postautor: lucysia » wt cze 19, 2007 10:29 pm

A u nas jest!!!Babcia uwiła 9 wianuszków,jak Bóg nakazał .Każdy z czego innego.Super!U nas teściówka mówiła ,ze zakopywano na rogach pola żeby zbiory były dobre,ale ja chyba za Saginatką powieszę ususzony w kuchni!Córcia mało jajka nie zniosła,kiedy i kiedy,czekała jak na zbawienie kiedy ksiądz poświęci.A on litości nie miał i dopiero po wystawieniu Najświętszego Sakramentu i procesji naokoło kościoła święcił wianuszki.Duuużą dozą cierpliwości musiała się wykazać [lol]
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Onaela » wt cze 19, 2007 11:47 pm

Piękna tradycja,u nas również znana,choć juz zanika powoli.
Pamiętam,jak byłam dzieckiem nadziwic się nie mogłam,że te wianuszki z rozchodnika(nie mam juz tej odmiany,a widziałam na jakimś zdjęciu w dziale "mój piękny ogród) nie usychają przez wiele dni,mimo,że są bez wody :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: saginata » śr cze 20, 2007 10:05 am

W³a¶nie-co mi siê podoba w tych wianuszkach- to,¿e kwiatki zachowuj± kolor ca³y rok-a¿ ¿al spalac potem.
saginata
 

Postautor: lucysia » czw cze 21, 2007 10:04 pm

A nasz wygląda tak i wisi w kuchni na hoi:

Obrazek
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Cebulka » pt cze 22, 2007 7:19 am

Kurczę, dziewczyny, to naprawdę piękna tradycja!

Musze ożywić ją w swoim domu (każdy powód jest dobry żeby coś ładnego z kwiatków zrobić :D )

Możecie prosze coś dokładniej powiedzieć jak to robicie?
Wieniec Sagi jest faktycznei wiankiem, a Lucy raczej kulą - czy robicie to na jakiś strukturach np z kartonu czy gałęzi i potem owijacie rozchodnikiem? I czy macie jakaś konkretną ulubioną kompilację ziółek?

Jak to się człowiek czasem coś fajnego dowie...
[roza]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: saginata » pt cze 22, 2007 10:48 am

Cebulko-u mnie s± 3 wianuszki-a u Lucysi chyba 9.
Ja jeden wianek robiê kolorowy-chabry,ja¶min,koniczynka,rumianek-miêdzy kwiaty-listki miêty,bo¿ego drzewka,melisy-i innych zió³ek.Dwa wianki robiê zazwyczaj z rozchodnika.Ale ka¿dego roku jest inaczej-nieraz wszystkie s± kolorowe.
Biorê kêpkê kwiatów-¶ciskam nitk±-mocn±-i dok³adam nastêpn± kêpkê-np.listki miêty-owijam nitk±-ci±gle t± sama.Nitka ma byæ d³uga i mocna-i tak uk³ada siê kwiaty czy rozchodnik aby by³y z ka¿dej strony.Kwiaty nie maj± d³ugich ³ody¿ek-tylko takie-aby mo¿na by³o zakrêciæ nitkê i przy³o¿yæ nastêpne kwiaty-i tak powstaje wianuszek-na koñcu-wi±¿emy nitk± oba koniuszki-³adnie formuj±c wianuszek.
Trochê namiesza³am-ale mo¿e co¶ zrozumiesz.
saginata
 

Postautor: Cebulka » pt cze 22, 2007 10:55 am

Sagi - dzięki - zrozumiałam - chyba [lol]

Najpierw robisz taką jakby linę grubą, a potem linę wiążesz w wianek?
Hmm tylko jak to zrobić, żeby się rozchodnik tak ładnie rozczapirzył...?
Kwitnący rozchodnik wyrywasz z korzeniami, czy obcinasz?

Jakbyś miała zdjęcie wianuszka od produ, tak żeby prześwitywało światło, to by było juz całkiem zrozumiałe ;)

Swoją drogą przyjrzałam się dokładniej Twojemu wiankowi i jest naprawdę kunsztowny i gustowny [tuli]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: saginata » pt cze 22, 2007 11:06 am

Urywa siê rozchodnik-trzymasz w rêce z 5 ga³±zek-i obwi±zujesz nitk±-dok³adasz nastêpne 5-i dalej okrêcasz-patrzysz aby nastêpne dok³adaæ równo i z ka¿dej strony-i okrêcasz nitk±.
Ale krêcê-co ??? [lol]
Pó¼niej zrobiê zdjêcie pojedynczego wianuszka-teraz nie mam czym.
saginata
 

Postautor: Cebulka » pt cze 22, 2007 11:22 am

Aaa... z każdej strony... chyba łapię :D

Bo jak plotłam normalnie z kwiatów wianki to robiłam to w sumie w formie warkocza dokładając kwiaty przy każdym splocie, ale jak ma wyjść ładny i puchaty to faktycznie lepiej dokładać również niejako "od środka"

[haha]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: lucysia » pt cze 22, 2007 7:10 pm

U nas teściówka plecie 9 wianuszków,każdy z innego ziela:
-rumianek
-mięta
-rozchodnik
-macierzanka
-grzmotnik
-kurze siele
-lubczyk
-włoska trawa
-lipy
Do 3 wianuszków dodaje kolorowe kwiatki:do 2 zewnętrznych i środkowego.Potem wiąże je razem na wstążce i dlatego wychodzi jak kula.Najmniejsze na zewnątrz a największy w środku.
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: saginata » sob cze 23, 2007 1:57 pm

[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=dbd388b7d45e0149][img:d4bb5b5e1a]http://images26.fotosik.pl/5/dbd388b7d45e0149m.jpg[/img:d4bb5b5e1a][/URL] [URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=016b5b31a4550f87][img:d4bb5b5e1a]http://images28.fotosik.pl/5/016b5b31a4550f87m.jpg[/img:d4bb5b5e1a][/URL]

To obiecane wianuszki-od drugiej strony.
saginata
 

Postautor: Badja » sob cze 23, 2007 5:55 pm

To co Cebulko, po takiej instrukcji, w przyszłym roku możemy zabrać się do dzieła [tan] Wprawdzie na dziewięć wianuszków sie nie piszę, ale może przynajmniej ze trzy.
Badja [slonce]
Awatar użytkownika
Badja
Weterani
 
Posty: 304
Rejestracja: pn lut 26, 2007 11:26 am

Postautor: Cebulka » ndz cze 24, 2007 6:28 pm

Faktycznie Badjo - nic tylko siadać i pleść :d

Ale prosimy o przypomnienie odpowiednio wcześniej, że trzeba sie do tego zabrać ;)

Dzięki Sagi za zdjęcia od drugiej strony, tylko... czemu ten lewy wianuszek od środka wygląda jakby był zrobiony z dwóch...? Jest z dwóch? :/
(sorry, ale ja taka dociekliwa baba jestem :P )
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: saginata » ndz cze 24, 2007 7:38 pm

Tak-wszystkich wianuszków jest trzy-zwi±zane s± wst±¿k±-roz³o¿y³am je do zdjêcia na stole-i z jednej strony by³ jeden wianuszek a z drugiej dwa [brawo]
saginata
 

Postautor: belva » pt kwie 17, 2009 3:24 pm

Sagi, sliczne te wianuszki! Nie wiedzialam o tej tradycji [oops]
U nas w Warszawie w czasie procesji nosilo sie koszyczki z platkami kwiatkow i sypalo po ziemi.. Na balkonach wywieszano kilimy z rzebami czy obrazami..
Boze Cialo w Polsce!!!To niepowtarzalne przezycie !! W tym roku nie zalapie sie jeszcze ale moze na nastepny rok ... tak.
Wtedy narobie tez takich wianuszkow..
.. Tu nie ma zadnych procesji ani swiecen.. Wlasciwie to malo jezeli nie wcale jest obchodzone to swieto. Szkoda. [rol]
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: toja » pt kwie 17, 2009 4:38 pm

Nie wiem na jakie święto ..........wy pleciecie wianuszki [rol]
U mnie jest tradycja .......na Matki Boskiej Zielnej , zbiera się obfitość , z pól i łąk i dziękuje , za dobre zbiory , wtedy Mamusia , plotła taką kulkę , nie wianuszek , ze wszystkich ziół i zboża
Na procesje Bożego Ciała , natomiast , jak napisała belva , sypie się płatkami wszelkiego kwiecia ....
Jest też święto Wsi....ale to razem z Zielną M.B [rol]
Serdecznie pozdrawia Basia
"Kto czego nie doznał , nie zrozumie"
Awatar użytkownika
toja
Ekoludki
 
Posty: 126
Rejestracja: ndz mar 01, 2009 4:07 pm

Postautor: gruby miś » pt kwie 17, 2009 4:40 pm

o! pierwszy raz czytam, o tej tradycji, pewnie nie słyszałam, bo życie wiejskie dopiero na mnie czeka! ale w Boze Ciało, już będziemy mieszkać na wsi ;) za to kościół mamy w "mieście" piszę w cudzysłowiu, bo co to za miasto - podkowa leśna, nawet kościół ma "leśny" bardziej ogród niż budynek [haha]
Awatar użytkownika
gruby miś
Weterani
 
Posty: 1701
Rejestracja: czw sty 15, 2009 12:21 am

Postautor: gruby miś » pt kwie 17, 2009 4:43 pm

u nas na Matki Boskiej Zielnej były bukieciki ;)
a kwiatkami na procesji się chyba wszędzie w Polsce sypie?
Awatar użytkownika
gruby miś
Weterani
 
Posty: 1701
Rejestracja: czw sty 15, 2009 12:21 am

Postautor: irys » pt kwie 17, 2009 8:49 pm

Podobnie jak Cebulka nigdy nie spotkałam się z taką tradycją, może w naszym regionie jej nie było ?
Awatar użytkownika
irys
Weterani
 
Posty: 328
Rejestracja: sob mar 07, 2009 3:28 pm

Postautor: saginata » ndz kwie 19, 2009 9:04 am

Tak-na ¶wiêto Matki Bo¿ej Zielnej[15 sierpnia]-s± bukiety kwiatowo-owocowo-warzywno-zielne, Na Bo¿e Cia³o-koszyczki z p³atkami kwiatów-dziewczynki w bia³ych sukienkach sypi± kwiaty na procesji,która idzie ulicami wsi- a tydzieñ po ¶wiêcie Bo¿ego Cia³a-jest Oktawa Bo¿ego Cia³a-jest procesja wokó³ koscio³a do czterech o³tarzy-i wtedy to ¶wiêci siê zielne wianuszki.
saginata
 

Postautor: beza » ndz kwie 19, 2009 9:10 pm

Saginatko :D jak dobrze że przypomniałaś o tej pięknej tradycji :)
Ja teraz jak przez mgłę przypominam sobie, jak widziałam kiedyś takie wianuszki u mojej babci na wsi. Byłam wtedy jeszcze dzieckiem i niewiele pamiętam ale własnie takie wianuszki były, i teraz wiem po co. I właśnie chyba z rozchodnika, tak mi się cos kojarzy [lol]
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: toja » wt kwie 21, 2009 9:48 am

U mnie po B.C , już nie było niczego , albo ja nie pamiętam , tych wianuszków
Serdecznie pozdrawia Basia
"Kto czego nie doznał , nie zrozumie"
Awatar użytkownika
toja
Ekoludki
 
Posty: 126
Rejestracja: ndz mar 01, 2009 4:07 pm

Postautor: saginata » śr kwie 22, 2009 4:47 am

Toja-mo¿esz nie pamiêtaæ-bo to jest zwyk³y pracuj±cy czwartek.Msza zazwyczaj jest po po³udniu-miêdzy 16 a 18st±.Nie jest to wielkie ¶wiêto-ale u nas przez ca³y tydzieñ sypie siê kwiaty wokó³ ko¶cio³a.Czêsto data ¶wiêta wianuszków pokrywa siê z Noc± ¦wiêtojansk±-ale to zale¿y od daty Bo¿ego Cia³a-w tym roku siê nie pokryj±.
saginata
 

Postautor: Cebulka » śr kwie 22, 2009 7:53 pm

To może nie w temacie całkowicie... [oops]

Ale własnie tak mi się przypomniało jak tu rozmawiacie o zapomnianych tradycjach.

To było w Niedzielę Palmową - szliśmy do Zamku w Tenczynie przez znajdująca się pod zamkiem wieś - a tam takie coś przy drzwich... Co to było? [skrob] Zna ktoś z Was tradycje robienie choinek Wielkanocnych? Albo takich wianuszków? [rol]

Obrazek Obrazek
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: beza » śr kwie 22, 2009 7:59 pm

Ktoś po prostu jest bardzo uniwersalny :D Ma jedno drzewko na dwie okazje [lol]
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: koliberek » czw kwie 23, 2009 6:03 am

hm....myslę, ze nie ma takiej tradycji, ale teraz ludzie ubieraja domy z różnych okazji, więc i na świeta. Moja sąsiadka zrobiła też wianuszki do wieszania, jeden dostałam od niej. Ona powiesiła własnie na drzwiach wejsciowych, a ja sobie powiesiłam w domu na scianie ;)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: donn » pt kwie 24, 2009 8:01 am

a u mnie babcia też robi takie wianuszki.. ale już niepamiętam z czego i ile
"Kiedy wszystko układa się naprawdę źle, aby zyskać spokój ducha należy odnaleźć w swym sercu Najwyższą Formę Akceptacji Stanu Rzeczy, która brzmi " J*bał to pies "

Zapraszam na mojego bloga :) http://glowlifestyle.pl/
Awatar użytkownika
donn
Weterani
 
Posty: 918
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 9:58 am


Wróć do Kalendarium

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości