Co robimy na działce?

Tematy związane z kalendarzem ogrodniczym, porą roku, pogodą i jej anomaliami itp

Re: Co robimy na działce?

Postautor: tereklo » sob mar 23, 2013 10:28 am

Bardzo fajna ta ściaga, Basiu [prosi].
Ziarno wrzucone w ciepłą ziemię szybciej i efektywniej rośnie. Żeby zagrzać ziemię, kiedy jeszcze nocne wahania temperatur ja oziębiają narzucam na grządkę kawałki folii ze sklepu meblowego, takiej pomiętej, trochę poskręcanej. Ziemia szybciej się nagrzewa i kiedy już temperatury się ustatkują, grządka jest dogłębnie ogrzana :)
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Cebulka » sob mar 23, 2013 10:45 pm

O, fajna ściąga, własnie myślałam czy jest więcej fenologicznych zasad niż te forsycje o których mówisz od dawna :)

Nie bardzo kojarzę - o jakiej folii mowa? Takiej przeźroczystej folii stretch?
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Co robimy na działce?

Postautor: tomicron » ndz mar 24, 2013 1:11 pm

Wczoraj tak przyłożyłem ucho do forsycji na działce i usłyszałem coś w stylu "Czekaj tatka latka" cycóś - chyba do majówki zdąży zakwitnąć jednak ? [lol]
Najlepsza do przygotowania gleby to jednak czarna folia - co pod nią wykiełkuje (chwasciory) to zgnije z braku UV :D
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Fil » ndz mar 24, 2013 1:40 pm

tomicron pisze:Wczoraj tak przyłożyłem ucho do forsycji na działce i usłyszałem coś w stylu "Czekaj tatka latka" cycóś - chyba do majówki zdąży zakwitnąć jednak ? [lol]

Tomicron, moja ze mną nie chciała nawet gadać - zapadła ponownie w sen zimowy [milczy]
Awatar użytkownika
Fil
Weterani
 
Posty: 490
Rejestracja: pt sie 10, 2007 12:03 pm
Lokalizacja: wiocha pod Warszawą :)

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Baś_22 » ndz mar 24, 2013 1:42 pm

tomicron pisze:Wczoraj tak przyłożyłem ucho do forsycji na działce i usłyszałem coś w stylu "Czekaj tatka latka" cycóś - chyba do majówki zdąży zakwitnąć

Nic nie chcę mówić ale ktoś kiedyś powiedział, że zima potrzyma do kwietnia, także Tomi chyba dobrze Ci forsycja szeptała do uszka [haha]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Cebulka » ndz mar 24, 2013 8:56 pm

Tak tak, właśnie miałam tego kogoś spytać - skąd była taka trafna prognoza? :D

Ty sie Tomek ciesz, że ci ucho nie przymarzło 8)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Co robimy na działce?

Postautor: zomarel » pn mar 25, 2013 10:31 pm

Co robimy na działce? Czekamy na wiosnę [lol]
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Emmi » czw mar 28, 2013 8:53 am

No to ja wczoraj troszkę ruszyłam z działaniem, można się pokusić o stwierdzenie, że rozpoczęłam sezon ogrodniczy. Powyrywałam wokół domu sterczące suche badyle jesiennych kwiatów i słoneczników. ,,Chruścik" na podpałkę do pieca a ładne, proste badyle od słoneczników na podpórki do roślin odłożyłam.
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Cebulka » czw mar 28, 2013 4:50 pm

A ty to Emmi nie masz przypadkiem szklarni czy foliaka? Dałabym głowę że kiedyś miałaś, a myślę że 'pod dachem' to spokojnie już można coś robić :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Emmi » czw mar 28, 2013 5:27 pm

Mamy foliak ale nic nie robimy odkąd dowiedzieliśmy się, że na przykład pomidory potrafią się same wysiać i przezimować, rozsiewa nam się też sam koper, przynajmiej tak było w zeszłym roku. Więc czekamy.
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Cebulka » czw mar 28, 2013 9:07 pm

No nie no daj spokój, tak to możecie czekać do świętego Dygdy :d
Pewnie że część możecie zostawić na eksperyment, czy coś wyrośnie ciekawego ale rzodkiewkę, sałatę itp to już powinnaś mieć dawno posiane, szkoda moim zdaniem marnować możliwości jakie daje ci posiadanie tunelu :)
Zresztą obawiam się że pomidory wcale nie będą chciały wyrosnąć w odpowiednich ilościach i w równych rządkach ;)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Tosia » czw mar 28, 2013 10:08 pm

Emmi pisze:Mamy foliak ale nic nie robimy odkąd dowiedzieliśmy się, że na przykład pomidory potrafią się same wysiać i przezimować, rozsiewa nam się też sam koper, przynajmiej tak było w zeszłym roku. Więc czekamy.

Emmi pomidorki wyrosną bardzo późno i nic z nich nie będzie bo w foliaku jest zimno [zly] teraz jak tylko ziemia się w nim nagrzeje to wysadź sałatę [ jak nie masz wysianych to sadzonki kupisz] i przygotuj ziemię pod uprawę a na innym kawałku wysiej będzie do pikowania.
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Emmi » sob mar 30, 2013 9:53 am

W zeszłym roku podobno wysiały się pomidory i nawet dały owoce, później ale zdążyły [skrob] Dokładnie nie wiem, bo przez moje inne zajęcia, obsługę foliaka przejął mąż. Ale zajrzałam wczoraj do foliaka, pod wpływem postów od Was [tuli] i przezimowała pietruszka i seler odbija.
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Co robimy na działce?

Postautor: mietek » sob mar 30, 2013 7:04 pm

Emmi pisze:W zeszłym roku podobno wysiały się pomidory i nawet dały owoce,.


Nie potrafię sobie wyobrazić jak rozsiewają się pomidory? Opadłe owoce zostały niepozbierane?
Napisz jak to się stało?
Awatar użytkownika
mietek
Weterani
 
Posty: 1472
Rejestracja: sob gru 06, 2008 6:59 pm

Re: Co robimy na działce?

Postautor: amita » sob mar 30, 2013 11:36 pm

Pozwól, że odpowiem za Emmi. Z opadłych owoców. Zwłaszcza koktailowe.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Emmi » ndz mar 31, 2013 6:52 am

W rzeczy samej :) Nam się rozsiała jakaś odmiana większa, ale Mietku nie pytaj jaka to odmiana bo nie pamiętamy. W każdym razie rzeczywiście koktaljowe najchętniej biorą udział w takim eksperymencie :) A eksperyment jest prosty, albo nie zbierasz opadłego pomidora albo takiego brzydkiego specjalnie kładziesz na ziemi, no my pod krzak i tak sobie leży aż do wiosny.
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Tosia » wt kwie 02, 2013 6:51 am

Emmi pisze:W rzeczy samej :) Nam się rozsiała jakaś odmiana większa, ale Mietku nie pytaj jaka to odmiana bo nie pamiętamy. W każdym razie rzeczywiście koktaljowe najchętniej biorą udział w takim eksperymencie :) A eksperyment jest prosty, albo nie zbierasz opadłego pomidora albo takiego brzydkiego specjalnie kładziesz na ziemi, no my pod krzak i tak sobie leży aż do wiosny.


Emi takie eksperymenty udają się na krótki czas ponieważ pomidor choruje na zarazę ziemniaczaną a ta zimuje w ziemi i wiosną zaczynają chorować nowe sadzonki i to nie tylko pomidorów :( Ziemię w foliaku powinno sie wymieniać a pomidory sadzić co rok w innym miejscu żeby uniknąć zarażenia. wszystkie chore pomidory najlepiej spalić a zdrowe co zostaną przed zimą pozbierać, a o ziemię w foliaku już miałaś zadbać przed zimą jak jej nie wymieniałaś to spryskać czymś co niszczy choroby.Teraz już miałaś mieć wysiany szpinak, sałatę pietruszkę naciową bo nim będziesz sadzić pomidorki to już sałatę i szpinak będziesz mieć zjedzone :D Jak wielki ten foliak ??? Emi aż ci go zazdroszczę bo u nas nie ma nawet miejsca na niego a tak bym w nim poszalała :D
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Emmi » wt kwie 02, 2013 11:04 am

Tosiu :* dzięki
Foliak jest nieduży, na dwa rzędy ze ścieżką po środku, nie pamiętam jego rozmiarów, z 4-5 metrów długości? Nie pamiętam. Z tymi wiosennymi to zawsze u nas kłopot, bo szpinak rzadko kto je, dla sałaty jest mimo wszystko za zimno, któegoś roku ambitnie z nią ruszyliśmy wczesną wiosną i przemarzła. Niby ta pietruszka i seler przezimował ale zobczymy czy da radę tej pogodzie. Tutaj okropne są przyrozki nocne i poranne.
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Baś_22 » wt kwie 02, 2013 11:10 am

Emmi pisze: Niby ta pietruszka i seler przezimował ale zobczymy czy da radę tej pogodzie. Tutaj okropne są przyrozki nocne i poranne.

Emmi, pietruszka spokojnie zimuje i to na otwartej przestrzeni.
Oto moja na grządeczce w dniu 3.03.2013
Obrazek
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co robimy na działce?

Postautor: amita » wt kwie 02, 2013 3:37 pm

Tosiu, nie heretyzuj. Jak się ma warzywniak 2 na 2 to żadnego płodozmianu ni ma :)
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Cebulka » wt kwie 02, 2013 8:44 pm

Swoją drogą szukałam kiedyś (bez skutku) odpowiedzi na pytanie jak to jest z płodozmianem, czy liczy się tylko plon główny? [skrob]
No bo mówią żeby nie uprawiać pomidorów po pomidorach - OK, ale co jeśli po pomidorach jeszcze jesienią uprawiany jest szpinak a wiosną sałata i rzodkiewki - no to jakie to jest 'po' skoro trzy różne rośliny tam rosły po drodze? [skrob]
A skoro nie liczą się przed i poplony to czy wolno przed brukselką sadzić kalarepkę? (kapustne po kapustnych? ) [shock]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Co robimy na działce?

Postautor: tomicron » śr kwie 03, 2013 9:57 am

Baś_22 pisze:Emmi, pietruszka spokojnie zimuje i to na otwartej przestrzeni.

Basia, przecież Ty w innej strefie klimatycznej masz te pietruszkę [jezyk2] [lol]
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Co robimy na działce?

Postautor: tereklo » śr kwie 03, 2013 11:11 am

Cebulka pisze:Swoją drogą szukałam kiedyś (bez skutku) odpowiedzi na pytanie jak to jest z płodozmianem, czy liczy się tylko plon główny? [skrob]
No bo mówią żeby nie uprawiać pomidorów po pomidorach - OK, ale co jeśli po pomidorach jeszcze jesienią uprawiany jest szpinak a wiosną sałata i rzodkiewki - no to jakie to jest 'po' skoro trzy różne rośliny tam rosły po drodze? [skrob]
A skoro nie liczą się przed i poplony to czy wolno przed brukselką sadzić kalarepkę? (kapustne po kapustnych? ) [shock]


Przedplony i poplony raczej nie uprawia się na całym areale i nie przekopuje się gleby głeboko po uprawie przed- czy poplonu (chyba, że to poplon na nawóz), istnieje pewna zależność z przekopaniem gruntu pod uprawę. Z płodozmianem chodzi o to, że rośliny wyjaławiają glebę selektywnie i drugi rzut uprawy tego samego gatunku może być mniej okazały. Dopuszczalna jest uprawa tego samego typu roślin rok po roku a już uprawa-przerwa-uprawa jest niedozwolona ze względu na spodziewaną marność plonów. Uprawa roślin tych samych rok po roku bardziej wyjaławia glebę, więc później trzeba bardziej o nią zadbać, stąd trójpolówka.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Emmi » pt maja 10, 2013 8:47 am

My pielimy w truskawkach, na rabatach...
Obrazek
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Fil » pt maja 10, 2013 8:41 pm

Emmi, następnym razem zamiast pielić, zanim chwasty wyrosną, wyściółkuj ziemię. Ja z uporem maniaka sypię wszędzie trociny, bo akurat mam do nich dostęp. Ale do truskawek dobra podobno jest słoma. Szkoda pleców! :)
Awatar użytkownika
Fil
Weterani
 
Posty: 490
Rejestracja: pt sie 10, 2007 12:03 pm
Lokalizacja: wiocha pod Warszawą :)

Re: Co robimy na działce?

Postautor: amita » pt maja 10, 2013 11:38 pm

W biedronce jest włóknina, 8 zeta za 6 metrów na 4 chyba [skrob] nie wiem jak to wychodzi do ciętych z metra w np. castoramie, ale taki kawał kosztuje prawie nic a jaka wygoda. Ja w ogóle nie mam pojęcia jak Ty, Emmi, dajesz radę bez agrowłókniny? U nas, mimo śliników i ślimaków bardzo wielu działkowców wyściela i rabaty i warzywniak.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Emmi » sob maja 11, 2013 9:56 am

Amita :)
Sama nie wiem. Odkąd dowiedziałam się, że pod agrowłókniną tworzy się wilgoć to przestałam do niej dążyć, bo wilgotnej gleby to ja mam w nadmiarze. A rodzinne pielenie truskawek to sama przyjemność, można pogadać, pośmiać się. Większe pola pieliłam i nie stanowi dla mnie żadnego problemu te kilka zaledwie rzędów.

Fil:)
Ściółkowanie rzeczywiście jest dobre ale my je dajemy tylko między rzędami. I tak chwasty wychodzą, ale rzeczywiście mniej.

Ale ja wstawiłam tę fotkę jako akcent odświeżacza w temacie, czy samej fotki dla fotki a nie w poszukiwaniu porad. Z tej uprawy jaką stosujemy jesteśmy bardzo zadowoleni :)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Co robimy na działce?

Postautor: amita » sob maja 11, 2013 7:12 pm

Ja rozumiem, że nie o radę prosisz, ale mnie by szlag trafił jakbym miała tak zarośnięte poletko. wiec tak z dobrego serca Cię chciałam uchronić.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Emmi » sob maja 11, 2013 7:32 pm

Amitko [tuli] Ja w Twoją troskę i dobre chęci nigdy nie wątpiłam i jestem Ci za to ogromnie wdzięczna ale ja to moje poletko truskawek traktuję jako formę mocnego odstresowacza bo ja uwielbiam pielić truskawki. Ogólnie pielenie nie należy do moich ulubionych zajęć ale jeśli chodzi o truskawki to mogę ciągle i namiętnie [glupek]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Co robimy na działce?

Postautor: tuurma » ndz maja 12, 2013 9:55 am

Ja dla odmiany nienawidzę pielić truskawek. Inne rzeczy jak cię mogę, ale truskawki - masakra. Teraz nie mam nie licząc dwóch krzaczków takich powtarzających na podwyższonej grządce, ale jak będę w przyszłości sadzić truskawki (a będę) to wiem na pewno że na podniesionym zagonie i na włókninie. Za to z włókniny zrezygnowałam na największej rabacie ozdobnej i liczę się z pieleniem. Ale tam będzie też trochę jednorocznych i zależy mi na samosiewach niezapominajek itp.
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Re: Co robimy na działce?

Postautor: amita » ndz maja 12, 2013 2:31 pm

Ja ogólnie też lubię plewić, ale 50 m kw to każdy by lubił :) Przy takiej powierzchni jak u Was to ja bym wszędzie włókninę porozkładała.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Co robimy na działce?

Postautor: Baś_22 » ndz maja 12, 2013 5:05 pm

Ja bardzo lubię plewić, bo bardzo się cieszę, że roślinki będą miały czyste i ładne otoczenie :)
jest tylko jeden problem ....coraz bardziej dokucza mi kręgosłup :(
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kalendarium

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość