Krety i nornice

Ta miła i ta mniej miła, czyli od norników i saren do motyli i ptaków przez krety i kuny

Ptaki!!!

Postautor: Sz_elka » wt mar 19, 2013 11:02 am

Ja dalej nie chcę być nachalna, ale [rol] .... co za przeproszeniem ma kret do tematu "Ptaki"? [skrob]
"Wpadł" na chwilę i dobrze - nie przeszkadza, byleby się nie zaczął "panoszyć" razem ze świnką morską i innymi podobnymi! ;>

W temacie kreci problem, podaję ciekawego linka :
http://rosliny-i-zwierzeta.pl/ssaki/kre ... smany.html
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Ptaki

Postautor: Emmi » wt mar 19, 2013 12:07 pm

Ponieważ droga Szelko mnie to interesuje więc ciągnę temat, który myślę, że bez problemów Cebulka czy inna osoba uprawniona może przenieść do istniejącego już tematu o kretach.
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Z tematu: "Ptaki"

Postautor: Sz_elka » wt mar 19, 2013 12:39 pm

Emmi pisze:Ponieważ droga Szelko mnie to interesuje więc ciągnę temat, który myślę, że bez problemów Cebulka czy inna osoba uprawniona może przenieść do istniejącego już tematu o kretach.


Mówisz - masz! ;>
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Krety i nornice

Postautor: Emmi » wt mar 19, 2013 2:10 pm

No proszę! To jak Ty masz takie możliwości to po jakie licho strzępisz palce na klawiaturze pisząc ,,nie chcę być..." zamiast od razu przenosić.

Bardzo ciekawy ten link o kretach i fajnie napisany. Ale nie znalazłam nic o jego ,,nie jadalności" W sumie konsumować go nie zamierzam ale żeby mi się młode zwierzaki nie potruły, jakby, gdyby...
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Krety i nornice

Postautor: mietek » wt mar 19, 2013 2:57 pm

Coś w tych kretach jest - nawet dzikie koty jakie mnie na działce odwiedzają jeść tego nie chcą. Złapać owszem czasem złapie i zabije jednak tego nie je.
W radio bywa taki program ze znaną panią doktor weterynarii (Sumińska czy jakoś tak) i ta kiedyś mówiła o karmieniu kotów podając przykład, że koty "dzikie" zjadają raz nornicę, raz ptaszka, przegryzą świerszczem, to znów zjedzą kreta i każde z tych zwierząt żywi się czym innym więc w ich przewodach pokarmowych znajdują się inne minerały czy coś tam.
Ja jednak na temat kretów mam inne obserwacje: Te "dzikusy" to owszem przyniosą upolowaną mysz, czy ptaszka ale tylko tak by pokazać i się pochwalić - żaden nie pozwolił sobie tego zabrać - co innego kret. Bardzo rzadko złapią kreta i tego to jakby mógł jeden z drugim to by mi do kieszeni włożył i nigdy tego nie zjadają (muszę po nich sam sprzątać) Jedno co to jak już przyniesie tego kreta to dziób wydziera oznajmiając że coś chce - w moim tłumaczeniu na ludzki język znaczy to: ..."masz tu swoje jedzenie, ta ja ci przyniosłem w zamian daj mi coś dobrego do jedzenia bo ciężko pracowałem."...
Awatar użytkownika
mietek
Weterani
 
Posty: 1472
Rejestracja: sob gru 06, 2008 6:59 pm

Re: Krety i nornice

Postautor: Emmi » wt mar 19, 2013 3:04 pm

Po stokroć prawda! Jakbyś pisał o moich. Jak najbardziej wykopią czy zapolują, może rzeczywiście w tym okresie ,,godowym" co wyłażą na wierzch jak w linku napisali, ale nic ich nie zjada. Martwe leżą, na tej zasadzie mogłam właśnie się przyjrzeć po raz pierwszy na żywo jak to wygląda i jakie jest małe. Martwy kret nie jest moim ulubionym widokiem mimo, że paskuda z niego okropna, no ale właśnie nie zjadają. [skrob]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Krety i nornice

Postautor: Sz_elka » wt mar 19, 2013 3:16 pm

Emmi pisze:No proszę! To jak Ty masz takie możliwości to po jakie licho strzępisz palce na klawiaturze pisząc ,,nie chcę być..." zamiast od razu przenosić.

To nie ja uporządkowałam, bo nie mam takich uprawnień, ja tylko przeniosłam cytaty do właściwego tematu "Krety i nornice" (co też mogłaś sama zrobić), a któryś z Moderatorów [tuli] wygospodarował cenny czas i przeniósł tutaj posty zaśmiecające temat "Ptaki"! [zly]
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Krety i nornice

Postautor: Fil » wt mar 19, 2013 9:42 pm

Krecio się zrobiło to i ja dorzucę swoje 3 grosze. Całą jesień wkopywałam siatkę na krety pod trawnik (jeszcze nieistniejący :)) w nadziei, że to coś pomoże. Niestety teren na tyle duży, ziemia gliniasta i ciężka strasznie, że robota szła baardzo wolno. Wiosna pewnie też pod tym znakiem minie, jak tylko ziemia nieco przeschnie. Mam nadzieję, że to coś pomoże. Jak patrzyłam na tunele normic i kopczyki krecie pojawiające się wciąż na nowo i wyobraziłam sobie mój przyszły trawnik... [shock]
Macie jakieś doświadczenia z taką siatką? Powiedzcie, że to pomoże...
Awatar użytkownika
Fil
Weterani
 
Posty: 490
Rejestracja: pt sie 10, 2007 12:03 pm
Lokalizacja: wiocha pod Warszawą :)

Re: Krety i nornice

Postautor: Emmi » śr mar 20, 2013 8:28 am

Fil :) A ta siatka to z czego? Podpytuję bo sama się zastanawiam nad takim rozwiązaniem przynajmniej w obrębie rabat [skrob]

Tak rzuciłam okiem http://www.uprawyekologiczne.pl/708_sia ... awnik.html to Oni uważają, że ,, Siatka na krety układana pod trawnikiem czy rabatkom jest najskuteczniejszym sposobem zabezpieczania się przed tym przykrym szkodnikiem."

[tuli]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Krety i nornice

Postautor: Sz_elka » śr mar 20, 2013 9:08 am

Emmi pisze:Fil :) A ta siatka to z czego? Podpytuję bo sama się zastanawiam nad takim rozwiązaniem przynajmniej w obrębie rabat [skrob]

W Twoim linku masz odpowiedź! http://www.uprawyekologiczne.pl/706_Sia ... krety.html
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Krety i nornice

Postautor: Emmi » śr mar 20, 2013 9:37 am

Szelka umiem czytać, mnie interesuje na jaki zdecydowała się Fil bo jest w trakcie prac. Jak masz taką potrzebę czepiania się mnie, to dodam Ci jeszcze, że najpierw zapytałam a potem znalazłam, według mnie interesujący link, który też może zainteresować Fil. Jeżeli masz jakiś problem związany z moją osobą to może przejdziemy na pw aby nie zaśmiecać tego forum?
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Krety i nornice

Postautor: tereklo » śr mar 20, 2013 10:44 am

Emmi pisze: to może przejdziemy na pw aby nie zaśmiecać tego forum?


No właśnie, to dobry pomysł. Wasze dywagacje nijak mają się do tematu, pozostańmy przy rozmowach tematycznych, o szczegóły zawsze można zapytać PMem albo w SB tête-à-tête.

Na krety czy inne ogrodowe kopacze dobrze jest umieścić aluminiową puszkę na metalowym grubym drucie wbitym głęboko w ziemię, tylko jak taką puszkę zmusić do poruszania się? [skrob]. Wiatr nie zawsze wieje :(
Pisałam już kiedyś - w ogrodzie przy domu dobrym odstraszaczem okazał się karbid a raczej dym z jego spalania. Nasypany do dziur i polany wodą skutecznie wygnał nornice ze skarpy usypanej przez nas (ot, takie podwyższenie terenu). Nornice miały tam raj, bo ziemia świeżo przywieziona z pól, nie ubita zbytnio, rozpanoszyły się i nic na nie nie działało.
Karbid można kupić w sklepie ogrodniczym.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Krety i nornice

Postautor: Fil » śr mar 20, 2013 2:56 pm

Emmi, moja siatka jest plastikowa - to ważne, żeby nie była metalowa, bo po jakimś czasie przerdzewieje. Na pewno nadaje się pod trawnik (wkopuję ją ok 5-10 cm - im dłużej to robię, tym płycej wkopuję :D ) Nie wiem czy nadawałaby się na rabatki, bo założenie jest takie, żeby nie było żadnych przerw między ułożonymi kawałkami. Układa się na zakładkę przynajmniej 10 cm i mocuje się specjalnymi kołkami. W moim przypadku to mocowanie właśnie było chyba największym problemem, bo glinę mam taką, że hoho, i jeszcze pod spodem różne kamienie a kołki niestety bardzo długie kupiłam. :(
Wracając do tematu, na rabatkę raczej odpada, bo jak będziesz sadzić rośliny? Jeśli zaczniesz robić dziury jak to się robi w agrowłókninie, to kret wykorzysta każdą taką dziurę i zrobi akuku właśnie przy roślince. :(
Jak znajdę link to go wkleję - podobno kupiłam bardzo mocną siatkę, z tych najlepszych, przynajmniej tak ją ocenili jedni fachowcy od ogrodów... :)
A czy to zadziała, tego nie wiem. Myslę jednak, że warto teraz spróbować przy zakładaniu ogrodu niż później zrywać trawę albo wiecznie rozgrabiać kopczyki i dosiewać.
Awatar użytkownika
Fil
Weterani
 
Posty: 490
Rejestracja: pt sie 10, 2007 12:03 pm
Lokalizacja: wiocha pod Warszawą :)

Re: Krety i nornice

Postautor: Fil » śr mar 20, 2013 7:01 pm

Wklejam obiecany link: http://www.fingarden.pl/siatka-na-krety ... x100m.html
Kupiłam dokładnie tą. Nawet tyle samo kosztowała :)
Wbrew Twojemu artykułowi o wielkości oczek w kilku źródłach wyczytałam, że najlepsza jest właśnie 10x10mm, a nie 15. Przynajmniej jeśli idzie o trawę.
Awatar użytkownika
Fil
Weterani
 
Posty: 490
Rejestracja: pt sie 10, 2007 12:03 pm
Lokalizacja: wiocha pod Warszawą :)

Re: Krety i nornice

Postautor: Cebulka » śr mar 20, 2013 8:57 pm

Cholera może to i pomysł, skoro dopiero zakładam trawnik... [skrob]
Ale może u mnie kretów nie ma? :D Kotów się plącze zawsze bardzo dużo :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Krety i nornice

Postautor: tomicron » śr mar 20, 2013 10:28 pm

Cebulka pisze:Ale może u mnie kretów nie ma? :D
Raczej jeszcze nie ma... [lol]
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Krety i nornice

Postautor: Emmi » czw mar 21, 2013 7:00 am

Fil pisze:Emmi, moja siatka jest plastikowa - to ważne,
na rabatkę raczej odpada, bo jak będziesz sadzić rośliny? Jeśli zaczniesz robić dziury jak to się robi w agrowłókninie, to kret wykorzysta każdą taką dziurę i zrobi akuku właśnie przy roślince. :(


No tak, słuszna uwaga. Dzięki za link. Przyda mi się w przyszłości. :D Tak sobie teraz pomyślałam, że nawet pod ścieżki jest dobra aby jej kret nie deformował. U mnie to raczej odległe, ale kto wie, kto wie? Tak jak piszesz, lepiej wcześniej, od razu przemyśleć sprawę.
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Poprzednia

Wróć do Fauna naszych ogrodów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość