Ptaki

Ta miła i ta mniej miła, czyli od norników i saren do motyli i ptaków przez krety i kuny

Postautor: Grosik » sob sie 21, 2010 8:35 pm

Niestety ilość się nie zgadza [rol] czekam na dalsze propozycje [lol]
Czy te oczy mogą kłamać...??
Awatar użytkownika
Grosik
Weterani
 
Posty: 719
Rejestracja: sob sty 26, 2008 7:56 pm

Postautor: amita » sob sie 21, 2010 9:22 pm

Gdzie te gęsi ;>
Moim okiem jest 57.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Cebulka » pn sie 23, 2010 8:33 am

Czy to jest podchwytliwe pytanie? [skrob] [haha]

P.S. A gdzie jest gepard? ;>
P.S. 2 I kto zezar Harnasia [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Grosik » pn sie 23, 2010 9:12 am

Cebulka pisze:Czy to jest podchwytliwe pytanie? [skrob] [haha]

P.S. A gdzie jest gepard? ;>
P.S. 2 I kto zezar Harnasia [lol]


Dlaczego nikt mi nie wierzy, dlaczego jestem podejrzewany o jakieś żarty, uwierzcie mi, nie sugerujcie się moją stopką [lol]
Czy te oczy mogą kłamać...??
Awatar użytkownika
Grosik
Weterani
 
Posty: 719
Rejestracja: sob sty 26, 2008 7:56 pm

Postautor: mietek » pn sie 23, 2010 5:08 pm

Ja tam doliczyłem się 59, ale muszę przyznać, że plamy brudu na ekranie są bardzo podobne ; mogę i te policzyć [haha]

Jeszcze jedna odp. jakby to o to chodziło: jeden klucz (czy jak to siem tam zowie)

mietek [slonce]
Awatar użytkownika
mietek
Weterani
 
Posty: 1472
Rejestracja: sob gru 06, 2008 6:59 pm

Postautor: Grosik » wt sie 24, 2010 7:36 am

mietek pisze:Ja tam doliczyłem się 59, ale muszę przyznać, że plamy brudu na ekranie są bardzo podobne ; mogę i te policzyć [haha]

Jeszcze jedna odp. jakby to o to chodziło: jeden klucz (czy jak to siem tam zowie)

mietek [slonce]


I to jest prawidłowa odpowiedź. Mietku wygrałeś dwa słoiczki bezdomnych ślimaków (czarne i brązowe) podaj swój adres, a wyślę za zaliczeniem pocztowym [jupi] [haha]
Czy te oczy mogą kłamać...??
Awatar użytkownika
Grosik
Weterani
 
Posty: 719
Rejestracja: sob sty 26, 2008 7:56 pm

Postautor: Cebulka » wt sie 24, 2010 7:53 am

Są takie chwile że człowiek cieszy się z przegranej [lol] [haha]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Baś_22 » wt sie 24, 2010 11:08 am

Cebulka pisze:Są takie chwile że człowiek cieszy się z przegranej [lol] [haha]

oj tak Cebulko :) ...już się widzę jak otwieram paczkę z przesyłką nagrody, a o tym co zrobiłabym Grosikowi przez grzeczność nie wspomnę [haha] [haha] [haha]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Grosik » wt sie 24, 2010 11:28 am

A tak z ciekawości Basiu pytam, co byś zrobiła? [rol] [lol]
Czy te oczy mogą kłamać...??
Awatar użytkownika
Grosik
Weterani
 
Posty: 719
Rejestracja: sob sty 26, 2008 7:56 pm

Postautor: koliberek » wt sie 24, 2010 12:01 pm

Grosik pisze:A tak z ciekawości Basiu pytam, co byś zrobiła? [rol] [lol]


jak znma życie to cała noc byłbys pieszczony wałkiem :)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Baś_22 » wt sie 24, 2010 12:30 pm

koliberek pisze:
Grosik pisze:A tak z ciekawości Basiu pytam, co byś zrobiła? [rol] [lol]


jak znma życie to cała noc byłbys pieszczony wałkiem :)


...no o pieszczotach to raczej nie ma tu mowy [haha]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Grosik » wt sie 24, 2010 8:00 pm

Jasne Basiu, przecież nie będziemy się do wszystkiego od tak przyznawac, jakby co idziemy w zaparte [hahaha]
Czy te oczy mogą kłamać...??
Awatar użytkownika
Grosik
Weterani
 
Posty: 719
Rejestracja: sob sty 26, 2008 7:56 pm

Postautor: Baś_22 » wt sie 24, 2010 8:28 pm

Grosik pisze:Jasne Basiu, przecież nie będziemy się do wszystkiego od tak przyznawac, jakby co idziemy w zaparte [hahaha]

...Jacku, no nie może być inaczej [tuli]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Sz_elka » pt gru 17, 2010 5:29 pm

No i znów wraca temat dokarmiania ptaków zimą! :)
Oto co znalazłam w Poradniku Ogrodniczym, który mi sie regularnie "melduje" na gmailu:
http://poradnikogrodniczy.pl/ptaki_w_ogrodzie_cz2.php

"W największym stopniu naszej pomocy ptaki potrzebują w okresie zimowym, kiedy to doskwiera im chłód i mają problemy w zdobyciu pożywienia. W tym okresie możemy ptakom pomóc poprzez dokarmianie. Najprostszą formą dokarmiania jest wysypanie drobno pokrojonego pieczywa wprost na ziemię. Nie jest to jednak sposób zalecany. Karma taka szybko traci swą wartość, a z efektów takich działań skorzystają przede wszystkim najmniej wybredne i najbardziej pospolite gatunki - gołębie, kawki i wróble.

Aby nasza pomoc dotarła do najbardziej potrzebujących ptaków, takich jak sikorki, a także trznadle i dzwońce - konieczne jest przygotowanie odpowiedniego karmnika, w którym zarówno karma jak i korzystające z niej ptaki będą osłonięte przed deszczem i wiatrem. Karmniki można zawieszać wśród gałęzi drzew, lub mocować do wysokich podpór (zabezpieczy to ptaki przed atakami kotów).

A co warto umieścić w karmniku? Otóż najlepiej wysypywać ziarna zbóż i nasiona zawierające dużo tłuszczu takie jak słonecznik i siemię lniane albo mieszanki dla ptaków oferowane przez sklepy zoologiczne. Z tego pożywienia najbardziej zadowolone będą czyżyki, gile, szczygły i dzwońce. Nieco większym ptakom, takim jak gołębie, synogarlice i ptaki kurowate, można wysypać drobne kawałki suchego pieczywa, płatki i kasze.

W karmnikach często wiesza się również słoninę - przysmak sikorek. Słonina powinna być świeża i surowa, w żadnym wypadku solona lub wędzona. Oprócz słoniny może być łój albo wytopiony tłuszcz wymieszany z nasionami. Dla kosów, kwiczołów, rudzików i gili można wyłożyć suszone owoce jarzębiny, głogu, rokitnika, ligustru, także jabłka i rodzynki. Krzyżówkom i łabędziom w największe mrozy można dać ziarna zbóż i pokrojone warzywa - chleb jedzony przez dłuższy czas i w większych ilościach im szkodzi.

Pokarm dla ptaków nie może zawierać soli, substancji konserwujących i innych dodatków chemicznych - ptasi organizm nie jest przystosowany do ich wydalania, więc stają się one dla niego truciznami. Uważajmy zatem aby ptakom bardziej nie zaszkodzić, niż pomóc."
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: belva » śr gru 22, 2010 9:36 pm

Jezeli nie ma sniegu a jest mroz, trzeba pamietac o pojeniu ptakow.
U nas ostatnio wlasnie tak bylo niestety.
Ptaki bez picia moga wytrzymac tylko ok 2 dni.. :(
Chcialam wstawic wam zdjecie nalotu na moj trawnik w tamtym tygodniu ale po wsadzeniu do laptopa plamieci z aparatu... cos sie stalo i komputer dostal krotkiego paralizu. Czyzby na wskutek tego?
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Cebulka » wt gru 28, 2010 9:26 am

Nie takie proste to pojenie jak temperatura chwilowo u nas w dzień nie idzie wyżej -6 :/

Myślę że ptaki jakoś dają sobie wtedy radę same - i piją wodę z rzek i wód płynących - bo nie widzę innej opcji [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Cebulka » czw gru 30, 2010 9:10 am

Koleżanka sójka też chętnie odwiedza karmnik [lol]

Obrazek Obrazek Obrazek
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: tomicron » czw gru 30, 2010 3:49 pm

A więc to tak wygląda samica sójki [rol] - na działce widuję tylko samca/samce 8)
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Postautor: Baś_22 » czw gru 30, 2010 4:23 pm

tomicron pisze:A więc to tak wygląda samica sójki [rol] - na działce widuję tylko samca/samce 8)


..że niby koleżanka sójka to samica [?] a ten Twój samiec na działce to kolega sójek [?] [skrob] [haha]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: kra1013 » czw gru 30, 2010 8:09 pm

tomicron pisze:A więc to tak wygląda samica sójki [rol] - na działce widuję tylko samca/samce 8)

Tomi! Po czym rozpoznajesz płeć sójek? Malują sobie paznokcie, czy jak? Może kolczyki w uszach? To że jajek zimą nie znosi u Ciebie (sójka - bo są w Polsce ptaki, które w zasadzie legną się zimą), nie znaczy, że samiec.
To raczej ptak młody, tegoroczny. nie ma jeszcze wybarwień czarnych na głowie i tak zwanego wąsa, charakterystycznego zarówno dla samic jak i samców.
kra1013
Ekoludki
 
Posty: 758
Rejestracja: pn lip 20, 2009 7:10 am

Postautor: Sz_elka » czw gru 30, 2010 11:35 pm

Wiecie, że :
Polskie sójki (łac. Garrulus glandarius, ang. Eurasian Jay), wbrew pozorom nie wybierają się wcale za morze ponieważ zimę spędzają w południowo-zachodniej Europie. W ich miejsce przylatują zimą sójki ze Skandynawii (one faktycznie wybierają się zimą za morze, czyli Bałtyk).
Nie wiedziałam! 8)
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: kra1013 » pt gru 31, 2010 12:15 am

Ale już teraz Elu wiesz!
A wiesz jaki ptak w Polsce lęgnie się w styczniu… No lutym, ale w styczniu ktoś „go” już wysiaduje!
Podziwiamy pingwina z Antarktydy. Jest za co podziwiać – w sumie noc arktyczna, a on w -50 st. C …? -może więcej, łapą- płetwą chroni to życie, przytulając je jeszcze „nienarodzone” w skorupce, do piersi ( no może podbrzucha, ale order bym mu i tak za to do piersi „przybił”) i nie boi się antarktycznych wichrów, a przy tym "przekąsi" za parenaście tygodni! (pingwin cesarski)
Ale do nas!
Nie, nie myśl o zimorodku. Tego ptaka znam dobrze. Pod tym moim „Lęborkiem”, nad Rzeką Bukowiną, zjawiał się w środku zimy. Wtedy latały takie kolorowe nisko nad wodą, zawsze w parach. Później kopały gniazda (poprawiały stare) w norze, by wiosną jedno z nich w pobliżu, na gałązce siedziało. Polowało na ryby. Głównie malutkie pstrągi ( na Pomorzu jest ich sporo ), nawet cierniki. Na lato odlatywały, ale z rzeki na jeziora. Nie legna się one jednak typowo zimą.
Jest jednak ptak… Ptak, który i za „wróbla” by „robił”. Może bardziej kolorowy, ale przy tej wielkości jak „kot nocą”, czarno-szaro wypada. Kiedyś moja Babcia mnie go pokazała. Kazała przyjrzeć się dziobkowi. Zauważyłem to, a ona powiedziała:
- On gwoździe z Krzyż Jezusa wyrywał. Dlatego ma taki dziób!
Kto wie co to za ptaszek? Wielkość wróbla, gniazdo typowe na drzewie zimą i ten dziób…
kra1013
Ekoludki
 
Posty: 758
Rejestracja: pn lip 20, 2009 7:10 am

Postautor: Cebulka » pt gru 31, 2010 9:00 am

Zdaje się że w zimie lęgną się krzyżodzioby - ale to tak nie na 100%, musiałabym sprawdzić, chociaż jak napisałes o dziobie to pewnie o niego chodzi :)
Swoją drogą nigdy nie widziałam takiego dziwaka na żywo ;)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: cicho_borowska » pt gru 31, 2010 9:33 am

Cebulko [brawo] Jesteś bardzo mądrą i bystrą Dziewczyną, co jest oczywistą oczywistością, ale po raz kolejny chcę o tym powiedzieć. [tuli]
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: Cebulka » pt gru 31, 2010 9:44 am

Hihi nie wiem czemu komentarz o krzyżodziobie akurat to spowodował Borosiu, ale dziękuję :*
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: kra1013 » pt gru 31, 2010 9:45 am

Tak, oczywiście krzyżodziób.
Nie jest on taki rzadki w Polsce. Wikipedia mówi, że na północy Polski gnieździ się na Mazurach i Podlasiu. Jednak na pewno też na Pomorzu właśnie w okolicach Leborka i Słupska. Zimą łatwo go zauważyć na słupskim cmentarzu. Rośnie tam sporo świerków serbskich, ale i jak się ktoś uprze, to wypatrzy nie jedno gniazdo.
Rzeczywiście, tak jak podaje Wikipedia, zachowuje się jak papuga. Lubi wspinać się po gałązkach świerkowych pomagając sobie dziobem. Często też zwisa głową w dół.
Ludzie przechodzą obok niego obojętnie, bo on w górze swierków, na tle nieba jest szaro-czarny. Zarówno w tym Słupsku, jak i w okolicach Lęborka jest dość pospolity, ale widywałem go wyłącznie zimą. Do karmika nie przylatuje, bo interesują go wyłącznie szyszki świerkowe.
To ptak, obok którego Cebulko pewno nie raz byłaś. On jednak nie rzuca się w oczy. Poza tym w świerkach ptaki są zawsze bardziej ukryte. Rozglądaj się wśród świerków, zwłaszcza z szyszkami.
kra1013
Ekoludki
 
Posty: 758
Rejestracja: pn lip 20, 2009 7:10 am

Postautor: Cebulka » pt gru 31, 2010 9:49 am

Mazury, Podlasie, Lębork, Słupsk... własnie o to chodzi niestety - w tych okolicach bywam niezwykle rzadko :/

Ale południe Polski tez ma swoje plusy - niedawno widziałam pluszcza :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: kra1013 » pt gru 31, 2010 10:04 am

Pluszcze widziałem w Kotlinie Jeleniogórskiej w Rzece Kamienna. To typowy ptak gór i potoków.
Krzyżodzioby na pewno są w górach i na Śląsku. Zasada by je znaleźć. Zima, szyszki świerkowe i otwarte oczy.
Ten ptak raczej zimą zlatuje do polski np. z Finlandii. Gdy ma u nas obfitość pokarmu, zabiera się za lęgi, by je w Finlandii powtórzyć latem.
kra1013
Ekoludki
 
Posty: 758
Rejestracja: pn lip 20, 2009 7:10 am

Postautor: tomicron » pt gru 31, 2010 10:25 am

kra1013 pisze:
tomicron pisze:A więc to tak wygląda samica sójki [rol] - na działce widuję tylko samca/samce 8)

Tomi! Po czym rozpoznajesz płeć sójek?

Ten mój sójek ma sporo niebieskiej barwy w upierzeniu - nie jest taki monochromatyczny jak ta na zdjęciach Cebulki ;)
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Postautor: Cebulka » pt gru 31, 2010 10:30 am

Nie twierdzę że mój jest samcem - ale przepraszam, 'lusterko' na skrzydle ma [haha]
Obrazek

A widujesz je od boku czy od spodu Tomi? [haha]
Zresztą teraz jest zima i wyglądają nietypowo czerwono, widac taki puch im rośnie - w lecie są zdecydowanie mniej czerwone, raczej dominuje czerń i szarość oraz błyskający błękit :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: tomicron » pt gru 31, 2010 10:48 am

Ostatni raz widziałem sójkę - raczej z profilu [haha] - chyba w listopadzie i był/a czarno-niebiesko-płowy/a [rol]
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Postautor: kra1013 » pt gru 31, 2010 12:22 pm

Płeć sójek trudno odróżnić. Młode ptaki nie mają czarnego wąsa przy dziobie. Tak wygląda stary ptak.
Obrazek
kra1013
Ekoludki
 
Posty: 758
Rejestracja: pn lip 20, 2009 7:10 am

PoprzedniaNastępna

Wróć do Fauna naszych ogrodów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości